Jump to content

HDR?

Sadi
 Share

Recommended Posts

Svakom je valjda jasno da na prilozenim fotografijama uopste nije bilo potrebe za "lepljenjem ekspozicija" jer su scene ujednaceno osvetljene.

Tom logikom bi senzor nekog dzepnog idiota bio sasvim dovoljan i chipove ne bi trebalo uopste vise razvijati.

Ovo sto je covek prilozio je cisti HDR.

• Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Tom logikom bi senzor nekog dzepnog idiota bio sasvim dovoljan i chipove ne bi trebalo uopste vise razvijati.

Ovo sto je covek prilozio je cisti HDR.

sa tehnicke strane (lepljenje razlicito eksponiranih fotki) da, ali mislim da je adbee hteo da kaze da ovde nije bilo potrebe za HDR-om.

Meni su prva i druga, od ovih izlozenih FANTAZIJA !!!

Inace dodjoh ovdje da se pohvalim,

Photomatix Pro 2.3.3 Beta 2

http://www.hdrsoft.com/download/beta/win2dot3.html

opet dzabe, i dostupan svima koji zele da probaju uvijek korak ispred verziju photomatixa. Budite beta tester, do sad su uvijek radile i bile dzaba :)

HDR je nacin izrazavanja. Ja jesam rekao da autor mora znati razlog upotrebe hdr-a, ali nisam rekao da je razlog jedino dinamicki zahtjevna scena. Fotke gore, posebno prve dvije mene su odusevile i jednostavno imam potrebu da to opet napisem. Neki cak probavaju i hdr sa jednako exponiranim fotkama samo sa razlicitim whitebalance-ima, zasto da ne, eksperimentisanje bar nista ne kosta. Vazan je vizuelni rezultat i vazno je da autor tacno zna sta i zbog cega radi, nekad cak ni to. Fotke su te koje govore.

sa tehnicke strane (lepljenje razlicito eksponiranih fotki) da, ali mislim da je adbee hteo da kaze da ovde nije bilo potrebe za HDR-om.
Poenta HDR-a je upravo u lepljenju razlicitih ekspozicija radi dobijanje veceg dinamickog raspona. I u najravnomernije osvetljenim situacijama postoji potreba za vecim dinamickim rasponom, odnosno boljim senzorom, odnosno za HDR-om. Sve sto je 3D ima senku i sakriva detalje. Mislis da bi se ove brazde u kamenu videle ovako da nije upotrebljen HDR?

Zavisi sta ceovek zeli od fotke. U pojedinim situacijima je debilno upotrebljavati HDR. Ovde je upotrebljen s punim pravom i rezultati su evidentni.

@Chegevara, jesi probao novu beta verziju, ima li nekih novina?

Poenta HDR-a je upravo u lepljenju razlicitih ekspozicija radi dobijanje veceg dinamickog raspona. I u najravnomernije osvetljenim situacijama postoji potreba za vecim dinamickim rasponom, odnosno boljim senzorom, odnosno za HDR-om. Sve sto je 3D ima senku i sakriva detalje. Mislis da bi se ove brazde u kamenu videle ovako da nije upotrebljen HDR?

Zavisi sta ceovek zeli od fotke. U pojedinim situacijima je debilno upotrebljavati HDR. Ovde je upotrebljen s punim pravom i rezultati su evidentni.

@Chegevara, jesi probao novu beta verziju, ima li nekih novina?

nisam ni jednog trenutka rekao da mi se ne dopada ili da ne valja fotka(e), samo mislim isto kao i abdee da bi mogla takodje dobra fotka da se dobije i bez HDR-a... B)

Postovani ljubitelji HDR foto-tehnike:

Bas je dobro kada vas kritikuju, ali je jos lepse kada vas hvale. Sujeta, to je ono sto drama nas FA. I mene, naravno... o)

Hvala Abdee, hvala Sadi... na kritikama. HVALA Che, HVALA Artintact... na pohvalama. Prodao sam celu seriju... Ima jos uvek dobrih ljudi koji su spremni da daju neku "sicu" za "neobuzdane" HDR-tvorevine! o)

Nazalost, sve sto je lepo - kratko traje. Moj buduci poslodavac nema bas razumevanje za moj hobi, za moju strast prema HDR. Trazi mi plan, program, lekcije, prezentacije... i pomalo preti! Proslog meseca sam dobio "zuti karton", jer sam svoja predavanja u Austriji odlozio za pocetak sledece godine. Drugi "zuti" me moze diskfalifkovati? Nema sale, prodao sam se za "saku dolara" i sada moram da ispastam. Novi Gazda me tesi da mogu predivne HDR fotografije da uradim u Alpima, ali prvo posao, pa zadovoljstvo. To dobar razlog zasto nisam, niti cu ikada za stalno, napustio ovaj Raj na nasoj maloj plavoj Planeti. Zasto sve ovo pisem? Zato sto ne mogu vise da nastavim polemiku sa vama u vezi HDR, a bas mi je godila! Zaista sam uzivao! o)

A vama Zonasima porucujem samo jedno:

ZIVOT NEMA REPRIZU, ISKORISTITE GA OPTIMALNO!

Srecni vam predstojeci Praznici i budite ponos nase Velike Zajednice!

Vas, S.M.

Detaljno sam pregledao tvoja HDR dela. Izmedju ostalog i ja imam neku zaslugu za to? Predlagao sam sta treba da se zabelezi. Stvarno su ispale fantasticno. Ne preterujem. Samo kada se setim onog sivila i onih mracnih senki... Nisam verovao da ce ista biti od toga. Priznajem.

Ipak, malo obrade ne bi falilo, posebno UM.

Dopada mi se kako si polemisao sa ovim nabedjenim "velicinama". Ja bi razmetljivcima rekao otvoreno sta mislim! Sa takvima nema diplomatije, njih treba po prstima!

Janus

• 3 months later...
Evo obecane tri fotografije koje mozete dodatno obradjivati:

http://www.marinowski.com/external/dz/2006/IMG_1203.jpg

http://www.marinowski.com/external/dz/2006/IMG_1204.jpg

http://www.marinowski.com/external/dz/2006/IMG_1205.jpg

Nakon spajanja u HDR i naknadne korekcije boja, laganog rotiranja i minornog cropa trebali bi dobiti nesto ovako:

herceg_novi_hdr.jpg

Naterao se i ja da instaliram Photomatix i probam da spojim te tvoje 3. Nisam zadovoljan onim što sam dobio. Kod moje fotke je pimetan nedostatak žute i crvene..fotografiji nedostaje toplina. Probao sam je na različite načine u PS-u približiti tvojim toplijim bojama, ali mi nije pošlo za rukom (delom zbog toga što sam radio sa jpg-om dobijenim od 3 jpg-a slabijeg kvaliteta, pa je bila primetna većina intervencija).

img1206webeq1.jpg

Verujem da ću sutra probati uraditi par namenskih snimaka, pa ćemo videti.

• 3 months later...
  • 1 year later...

Ljudi, nisam htio da otvaram novu temu za jedno pitanje, na pretrazi nisam nasao ono sto sam trazio pa sam odabrao da "zrtvujem" ovu temu...

Moze li neko da mi "da" one Tone Mapping fajlove za Photomatix... Znam da sam imao jedan bas fini [cini mi se da ga je Che postavio ili je nesto bilo sa njim] ali sam to izgubio... [a sada vise tog link-a nema]

Pa ako neko moze ovdje da postavi te fajlove.. plugin-ove ili kako to vec ide... [mislim da ce koristiti i drugima]

Hvala unaprijed!

HDR za "nas ostale" zove se Dynamic Photo HDR odnosno Dynamic Photo HDRI (mislim da su ovo i dodali u verziji 3)

neuporedivo LAKSHE ali ne znam da li i bolje od photomatixa, ali jako brzo i lako moze da se dodje do hdr-a a rezultati su sasvim pristojni..

http://www.mediachance.com/hdri/index.html

evo ovo sam ja iz ruke, pa posle za bukvalno 5 minuta...

mg5062yt2.jpg

Inace o softveru je vec bilo reci na zoni, ali nije zgoreg ponoviti..

ja neznam kako vi sa tim photomatrixom ali ja do sad nisam dobio ni jednu upotrebljivu fotografiju iz njega ma sta god pokusavao, em napravi HDR gde mu na celu pise " HDR" i plus unisti fotografiju (kad bacis pogled na 100%).

lajeri u fotoshopu pa lagano pisi brisi , mislim da je naj bolji nacin , u svakom slucaju imas najvise kontrole ..

ja sam iz photomatixa dobijao sasvim pristojne rezultate i kad ga covek savlada, moze jako lepo da se upotrebi.... no, opet da ponovim, mnogo brze i lakse (mada opet da kazem da ne znam da li i bolje) sve radim u ovom dynamic photo hdri 3.0...

a ovo mi je jedan iz photomatixa.. isto 3 ekspozicije iz ruke..

76927.jpg

Evo ovo je moj prvi post na sajtu pa da postavim svoj jedan rad:

Supljak1.jpg

Mišljenja sam da HDR treba služiti samo vraćanju detalja u pretamnim i presvijetlim područjima. Izuzetak je kada se radi o nekom umjetničkom izrazu. Dakle ne stalna praksa, po meni.

Pozdrav