Jump to content

HDR?

Sadi
 Share

Recommended Posts

• Replies 94
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Postovani HDR sledbenici:

Ja sam jedan od onih koji se ne moze odupreti velikom dinamickom opsegu koji obezbedjuje HDR foto-tehnika. Nazalost, cesto mi se desi da preteram... o(

Pre dva dana sam bio sa nekim nasim clanovima na Fruskoj Gori i tamo uradio nesto HDR fotografija. Koga iste interesuju, moze pogledati na:

http://outdoors.webshots.com/album/217982480WZRDac?start=56

Znam da je UMERENOST osnovna vrlina u primeni ove tehnike, zato nema potrebe da me kritikujete. Ili jos bolje, citirajucu naseg navceg filozofa medju nama - Chea:

"Pa ovo ti vise dodje kao stil zivota, nacin razmisljanja, jednostavno dio osobenosti autora."

Mudro, nema sta tu da se doda.

Srecno i sto vise dinamike "udrite" po fotografijama, Zonasi! o)

S.M.

Ajd probaj postavit te fotografije ovde , jer ne moze da se otvore fotografije ( bar meni ), stranica moze ali ne fotke, a cini mi se da ih ima bas zanimljivih i izgledaju interesantne.

P.S.

Uspeo sam da otvorim 3 da vidim, ima nekih problema sa serverom.

Na ove tri sto sam ja video nedostaje ostrine.

Inace meni se svidja HDR kad je "preteran" kako ti kazes.

Pre u pocetku kad sam pravi HDR fotke , uvek mi je "strength" podesavanje bilo na 80% po defaultu, dok sada to je 50%

Zdravo S.,

Server Webshota danas ima neke gadne "muke". Ali zato Photobucket "sljaka" bez mane:

http://s8.photobucket.com/albums/a14/gornj...Gora/?start=all

Pa ces tamo naci vise HDR kolekcija.

I opet moram da citiram Chea foto-filozofa:

"Pretpostavljam igranje sa selective color da je svu dovede u jedan ugodan ton, i malo lagano smudeanja tabletom ili dupliranje layera i njihovog blendovanja overlay ili softlight iz blurovanje i igranje saturacijom na onom gornjem..."

Ja bas i nisam neki majstor za PS, te se u opisane tehnike ne razumem, ali znam da ima dosta da se "drinci" do dobre HDR fotografije. Posebno su problematicne HDR fotografije sa zivim bicima i objektima koji su u pokretu, ali ponekad - "upali":

FruskaGora7119HDR.jpg

Naravno, nasi Zonasi znaju sta je HDR strast, zato su se primirili dok ih nisam ovekovecio! o)

Zasto je ova fotografija prihvatljiva? Zato sto su svetlosni uslovi u gustoj sumi bili veoma losi i jedino je HDR tehnika mogla da da ovakve rezultate(?).

HDR fotografije namerno ne "ostrim" da bi sugerisao na svu neznost i pitomost ove nase lepe planine. (Naravno, mislim na Frusku Goru - FG.)

A tek koliko je lepo Ledinacko jezero na FG:

http://www.photo.net/photodb/photo?photo_id=5011381

Ali njega su zli ljudi odlucili da uniste... Takav je covek, i Svetlost i Mrak!

Pozdrav, S.M.

Gornjane - Stari moj <_<

Pregledao sam ti slicke u HDR maniru. :lol: :lol: :lol: Super su Stari moj, ali ipak ti to izostri. B) U principu ljudima je prirodnije da gledaju jasnije slika, bez obzira na namere autora. :rolleyes:

Za viken hocu i ja da dodjem tamo, stvarno je lepa ta nasa Fruska gora... B)

Vlah :wub: :wub: :wub: Frusku goru

Evo malo od mene. Ja sam naceo ovu temu, pa evo i ja da dodam nesto:

Napustena vodenica (od 7 fotki):

malaii5.th.jpg

Gradac (od 6 fotki):

mala1on7.th.jpg

Ista fotka kao i prethodna, ali mi je ova nesto draga, jer me ovaj ambijent podsetio na carobne sume iz bajki, pa sam morao malo magije da dodam:

malamagijajv0.th.jpg

I enterijer iz podruma vina, Vinarije Jelic (8 fotki):

buricimalimn5.th.jpg

Pa uzivajte, grdite, kritikujte... sta god vam padne na pamet ;)

Postovani S.,

Pogledao sam fotografije koje si nam ponudio. Posebno mi se dopadaju one sa potokom. Podsecaju me na moj zavicaj. Gde je taj potok/recica?

Sto se tice umerenosti primene HDR, to smatram vrlinom, mada ne drzim do nje. Che je sve napiso o tome, pa necu da se ponavljam. Nase fotografije su nas stav, nas pogled na svet, nasa filozovija zivota...

Preterivanje u HDR tehnici obicno iritira ljude i oni to "kaznjavaju", ali sigurno da i skrece paznu, pa onda i "nagradjuju":

http://www.photo.net/photodb/ratings-break...hoto_id=5212870

O ukusima je zaista besmisleno raspravljati.

Srecno, S.M.

Postovanje S.,

Mislio sam da je reka Gradac malo veca? Ja sam je bar tako doziveo. Verovatno je to negde uzvodno snimana?

No, javljam se drugim povodom. Pristiglo je dosta kritika na racun kako ja "to manipulisem HDR-om". Ali, kako sam vec rekao, o tome nema potrebe bas puno raspravljati, zar ne? Ali vredi eksperimetisati i pomalo - provocirati:

http://www.photo.net/photodb/ratings-break...hoto_id=5212869

A potom o svemu treba dobro razmisliti. Poucno je... o)

Srecno HDR-ovci! S.M.

Postovanje!

I bas sam nameravao da postavim neku HDR fotografiju sa FG u cast nase velicanstvene pobede nad Mracnim silama koje su htele da nam otmu nase prelepo Jezerce:

http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=22169

I sada imamo pravo da slavimo nasu cistu pobedu. Dopada mi se ideja da seriju fotografija nazovemo "Mikro-vodopadi Fruske Gore". HDR fotografije koje cu postaviti nisu obradjivane u PS, niti su "izostravane", pa ih treba tretirati kao "sirove". Cim budem imao vise vremena, sigurno cu uraditi vise na njima:

FruskaGora8266HDR.jpg

FruskaGora8278HDR.jpg

FruskaGora8305HDR.jpg

Ostale HDR fotografije (manji format) mogu se pogledati ovde:

http://s8.photobucket.com/albums/a14/gornj...Gora/?start=all

i veceg formata, ovde:

http://travel.webshots.com/album/217982480WZRDac?start=84

Nadam se da su vam se neke dopale?

Srecno, S.M.

^ ovo nije HDR...

Punokrvni HDR, Abdee!

Hocu da kazem 100% HDR! Imam tri svedoka, a imam i originalne fotografije! o)

Fotografije (serija) su snimljene u veoma losim svetlosnim uslovima (sumrak, senke...), najboljim DFA na svetu Fuji FP S9500. Mesto snimanja je potocic (bezimeni?) na FG u relativnoj (?) blizini Ledinackog jezera. HDR je uradjen sa probnom verzijom programa Photomatix v. 2.2.1. I nikakve intervencije na fotografijama nakon toga nije bilo... o)

Ugodan vikend. S.M.

Svakom je valjda jasno da na prilozenim fotografijama uopste nije bilo potrebe za "lepljenjem ekspozicija" jer su scene ujednaceno osvetljene.

kao sto Che negde rece, tacnije na prvoj ili drugoj strani u ovoj temi, potrebno je znati kada koristiti HDR...

inace mi nije los ovaj poslednji potocic od ove 3... neko ludilo i jako haotican ovaj miran deo vode...

Postovanje ljubitelji HDR:

Mislim da rasprave ove vrste ne vode nikuda? Jeste-nije? Jeste, 100%, po onome kako se definise HDR... Drugo, scene nisu nikako ujednaceno osvetljene i to se moze videti sa "sirovih" snimaka. Posebno su izrazene senke! Nazalost, najbolji DFA na svetu, Fuji FP S9500 u rafalnom modu nema bas sirok raspon u podesavanju ekspozicije. Eh, nista nije savrseno. o)

Da li treba biti pazljiv pri primeni HDR tehnike? I Da i Ne. Ne, jer ako ste obican FA to je stvar vaseg ubedjenja i vaseg stava prema onome sto radite, te vase volje da eksperimentisete. I svi HDR eksperimenti, osim poslenjeg, ce biti manje vise - neuspesni! Ako prodajete to sto radite, to je onda druga prica... Onda ce o "zloupotrebi" HDRa odluciti kupac. o)

Ako zelite, rasprava na temu "jeste-nije", "da-ne"... se moze nastaviti. Meni stvarno ne smeta. Ali, mozda je bolje da pokazemo vise HDR fotografija, pa da sa tih dela, a ne price - ucimo? A, mozda je bolje samo da pricamo? Mozda smo u pricanju bolji? o)

Jos jednom, zelim vam ugodan vikend. I puno lepih HDR dela, naravno. Bice lepog vremena, pa eto prilike za velika HDR dela...

Srecno, S.M.