Jump to content

Konstruktivna foto kritika

Recommended Posts

1a.jpg

Sta je po tebi konstruktivna, a sta nekonstruktivna kritika?

Sta sme da se kaze, a sta ne?

Na ovo bih ja dodao.. eventualno kao temu za razmišljanje..

Par pitanja koje uvek postavim sebi pre nego što pomislim da okačim novu temu koju će neko da gleda..

1. Šta meni znači to što će neko videti i reći svoje mišljenje

2. Koliko će to mišljenje koje je eventualno loša kritika mog rada uticati u doprinošenju poboljšanja mojih budućih radova

3. Koliko sam otvoren za sugestije, tj. kako shvatam to što mi neko drugi kaže.. Da li se suviše lično unosim u to ili rad shvatam kao čist rad.. Ili sam negde u sivoj zoni..

4. Koliko moj rad vredi pokazivanja.. Da li je katastrofalno loš i nema smisla pokazivati ga..

5. Da li isuviše često kačim radove..

6. Koliko često komentarišem druge radove... Kakvi su moji postovi.. Vrede li čemu, jesu li interesantni drugima za čitanje ili smaram do bola.. Ponavljam li iste rečenice svaki 3 post.. itd. itd..

7. Da li je moja kritika doprinela nekome da poboljša svoj rad ili sam samo napisao.. "E, super ti je fotka.. sviđa mi se.. Koliko sam konstruktivan..

8. Šta za mene znači ovo mesto? Koliko meni doprinosi u ličnoj nadgradnji a koliko ja njemu uzvraćam..

Naravno ne tražim od vas da odgovarate na moja pitanja, samo da pokrenem temu "Konstruktivna kritika ili ne?" šta to znači i kako to treba stvarno da izgleda? B)

• Replies 226
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Fotografija cesto ima tu prednost i manu da je konacna. Ali ne uvek. Verovatno ni jedna fotografija ni jednog autora na ovom forumu ne treba da bude poslednja u njegovom zivotu. Forum treba autorima da pokaze PUT. Ako bi forum sluzio za glasanje i rejting, onda bi trebalo podici drugaciji sofwer za forum.

Pretesko je za bilo koju fotografiju reci da je totalno totalni omasaj i po meni je to nedopustivo. U maniru dobrog vaspitanja i bontona u elektronskoj komunikaciji autorima treba dati precizne primedbe i savete kako da poprave svoju tehniku snimanja, izbor detalja, sminke, reflektora, blica, cega god... Mnogo je bolje podeliti savet nego dati ruzan komentar BOLJE DA TI MODEL... NEGO... Bolje zaista da nema takvih pretencioznih komentara...

Neko je hteo da slika mrak, a neko komentarise da je nema svetla i kako je to greska. Neko je hteo da imenom fotke iskarikira sadrzaj, a neko komentarise da je model neuverljiv i da je zaboga potpuno omasio temu. Verujem da 90% fotki dobije naziv nakon sto se snimi...

Zivi bili - mnogo dobrih snimaka napravili

(pa ih neki luzeri popljuvali...)

@Adam - Zaista mi je zao sto gledas na pojedince kao na 'luzere' samo zato sto ne daju komentare tipa "toooooo majstore (i tacka)"... imaj respect za kritiku koliko god ona debilna tebi izgledala. Niko ovde ne daje takve komentare da bi uvredili autora ili bili maliciozni, veruj mi. Tu smo da bi pomagali jedni drugima, i sto pre to shvatis bice ti lepse i udobnije u ovoj maloj zajednici. :lol:

Tema koju je Spinner otvorio nije tu da bi diskutovali ko je u pravu a ko ne vezano za pojedine topic-e ... Kao sto je receno, ovih dana se puno diskutuje na temu pravilnika za foto sekciju, i svima nam je stalo da cujemo: sta clanovi misle da je fer, i sta je neophodno kako bi DZ bila bolja. U jednoj od tema (cini mi se u apok-ovoj) je Adam dobro konstatovao kako svi govorimo samo sta je lose, i sta ne valja, a ne obracamo paznju na savete - sta probati ubuduce. (BTW slazem se).

Hajde da cujemo jos takvih misljenja, u ovoj temi.

Evo recimo sta mene najvise iritira - komentari tipa "Ovo je super/ovo je ocajno" bez obrazlozenja.

I meni se, retko kada, omakne da napisem komentar tipa "fenomenalno" a da ne objasnim zasto. To su retki slucajevi kada stvarno ne znam da objasnim zasto mi se fotografija dopada. Savrsen primer - Stephen Shore. Dan danas pokusavam da shvatim... jesu njegove fotografije tehnicki savrsene, odlicno exponirane, picnute do bola, ali sigurno nisam toliko vezana za njih samo iz ovih razloga. Achro i ja smo na ovu temu razglabali puuuuuuno. :) Isti primer vazi za npr. Rah-ove fotke koje je okacio neposredno pre obaranja DizajnZone... ako se neko seca onih kolica iz supermarketa i ima tu fotku, molim vas neka okaci.

Ali, kako ja shvatam konstruktivnu kritiku - kada neko obrazlozi autoru sta mu se svidja, a sta ne, mozda ce mu ukazati na neke stvari koje autor sam nije primetio, i znati sta sledeci put da ispravi, isproba, koje kombinacije stimaju, a koje ne. Takodje, kada vi analizirate tudje fotografije ucite jako puno; trenirate oci i mozak i na taj nacin doprinosite i svojim radovima.

Iz licnog iskustva znam da 20 komentara tipa "Uh, ovo je jako dobro, svaka cast" ne mogu ni da prismrde jednom komentaru a la "Sledeci put pridji blize akciji, ovo sto radis je pomalo dosadno i ne uvlaci me u pricu dovoljno".

Kad kacite fotografiju, imajte na umu to da svako ima pravo da kaze sta god hoce, svidelo se to vama ili ne. Cak i da je ispljuje najstrasnije. A na vama je da radite sa tim komentarima sta hocete. Ako vam se ideja analiziranja ne dopada, i zelite samo 'show off' pristup, naznacite to. Padale su nam na pamet ideje tipa otvaranje posebne sobe za "show off"... odnosno neke vrste galerije, namenjene samo prikazivanju radova.

Takodje nam je padalo na pamet i otvaranje sobe samo za kritiku i analizu, gde bi autor morao da trpi najvece seciranje fotografija. Komentari bez obrazlozenja bi bili brisani, bez izuzetaka.

Al' sam se raspisala...... :blink: Sick...

Dakle, da cujemo sta vi mislite, da li imate ideje, predloge? Sta vas nervira, sta bi ste promenili, dodali, izbacili?

Pozdrav svima i respect.

Ali, kako ja shvatam konstruktivnu kritiku - kada neko obrazlozi autoru sta mu se svidja, a sta ne, mozda ce mu ukazati na neke stvari koje autor sam nije primetio, i znati sta sledeci put da ispravi, isproba, koje kombinacije stimaju, a koje ne.

Zanimljivo, za upisati konstruktivnu foto kritiku potrebno je uz znanje i određen trud.

Što se tiče volje ponekad imam volju napisati ispod neke fotografije da "koimuniciram" s njom (znači da mi je iz nekog razloga zanimljiva i ponekad naletim na neke fotografije i otvaram ih nekoliko dana i po nekoliko puta ) no mislim da bi bilo previše od mene da dajem prijedloge za rješenje mogućih nedostataka na fotografiji jer toliko znanja nemam :(

Zbog toga rijetko pišem komentare na fotografije mada dosta vremena provedem čitajući postove na DZ

^ pa nema veze... ako das nekome komentar, neko ce se ili sloziti sa tobom, ili opovrgnuti tvoj komentar, ali tako se uci...

i ja sam lupetao gluposti (i jos uvek lupetam) pa sam vremenom naucio mnogo stvari...

sto vise komentara, bolje za sve, jer svi (SVI) ucimo u svakom trenutnku!

zato, lati se tastature, i PISI... ako te neko i popljuje i kaze da nemas pojma, pa dobro.. mozda nemas pojma, ali naucices...

jedan od glavnih razloga da mi je photozona :) toliko draga su upravo komentari

naime, ima dosta sajtowa sa vise (samim tim ponekad i boljim) fotografijama, sa vise clanova, gotowim album sistemima i sl.

medjutim, jos nigde nisam naisao na ekipu slicnu nasim moderatorima koji se trude da svakom odgowore, da upute neupucene - ovo govorim iz licnog iskustva

naravno, tu su i drugi clanovi, koji svojim komentarima pomazu

i ja, kao i st.anger, ne komentarisem mnogo - uglavnom iz razloga koje je i on naveo

- ne volim kad samo kazem: svidja mi se / ne svidja mi se

- ne volim da ponavljam vec receno

medjutim kada vidim nov nick, onda bih prokomentarisao, cak i kad nemam sta reci, jer znam da njemu znaci post tipa 'dobro je'. naravno, uvek je bolje reci, 'a probaj ovako ...' - samo sto ja ne uvek znam kako je to 'ovako'

volim fotografiju, ali sebe smatram covekom koji jos uvek fotke gleda i ocima obicnog coveka, tako da ponekad kazem i moje vidjenje fotografije 'iz prve'.

parafraziracu jedan izraz 'svaki autor je u pravu na svoj nacin'

s ovim jesam saglasan samo onda kada je autor zadovoljan svojim delom

ako je on postavio sliku i kaze: 'e, ovo se meni svidja i ne bih ga promenio' - to znaci da se njemu taj kadar svidja i ne bi ga promenio :D

MEDJUTIM, vecina (ako ne svi) nas ovde je da bi videla kako DRUGI vide nase fotografije, sta se njima dopada/ne dopada

ja sam jedan od vecine i stvarno volim kad dobijem komentar koji kaze sta bih i kako mogao popraviti

u tom smislu, UVEK ostavim exif u fotografiji, kako bi ljudi mogli da kazu - e nisi trebao da ides na ISO 200 (npr) ... itd. T.j. pokusavam olaksati posao onome ko je krenuo da komentarise :)

daklem, komentarisite :)

pozdrav ovoj super-muper odlicnoj zajednici :)

[edit]@achro: tek sa videh tvoj komentar

saglasan sam s tobom, zato kada vidim da se eksperti slazu oko necega a moje misljenje je razlicito, obicno ga kazem - upravo zato sto mislim da ce obicni posmatrac fotografije sliku vise gledati mojim ocima[/edit]

Mislim da svako, ali bas svako moze dati komentar na fotografiju. Vazno je opisati utiske koje ona izaziva, a za to se ne mora pisati doktorska disertacija i ne mora se znati ni elementarno o fotografiji. Jednostavno dobra volja i gledanje fotografije :)

Nikad ne bih zamjerio nijedan komentar niti bi u njemu vidio nesto zlonamjerno. Pravilo je jednostavno, poslao sam fotografiju, izlozio je kritici, ono sto dobijem treba i da prihvatim. U svemu tome na kraju bude bar zrno istine ;)

Kad sam tek dosao, jako sam tesko podnosio 'kriticki' raspolozene komentare i to su bili kao shamari na moja umisljena remek djela. To je bilo pogresno, no vremenom se covjek navikne. Danas mi je drazi jedan takav 'kriticki' i 'pljuvacki' nego deset onih 'jao super' komentara :)

Zlobi nema mjesta na zoni, nismo mi ovdje neka konkurencija da bi bilo razloga za to, zato sve treba shvatiti iskljucivo dobronamjerno!

Mislim da svako, ali bas svako moze dati komentar na fotografiju. Vazno je opisati utiske koje ona izaziva, a za to se ne mora pisati doktorska disertacija i ne mora se znati ni elementarno o fotografiji. Jednostavno dobra volja i gledanje fotografije :)
Upravo tako, i komentar tipa "Svidja mi se zbog boja", "Svidja mi se jer podseca na..." znaci nesto samom autoru.

Našao sam nešto zanimljivo

ovdje

-pogledajte članak "Kič površnost i foto natječaji"

Mislim da je tip generalno u pravu, ali... (kao da osjećam neko nezadovoljstvo što je fotografija kao hobi postala dostupna velikom broju ljudi)

Baš me zanima što mislite?

Mislim da svako ima pravo da komentarishe, medjutim isto tako kako postoji pretjerivanje u povrsnim komentarima 'super je', 'odlicno je' ... tako postoji i pretjerivanje u komentarima 'smeta mi komadic papira u kontejneru, fleka na peti lijeve cipele, galeb na brodu udaljenom 200m' i slicno ..

Primjecujem da pojedini ucesnici foruma na svakoj, ali ama bas svakoj fotki nadju 'manu', bez obzira koliko ona bila dobra. Imam osjecaj da jednostavno imaju potrebu da 'nesto iskomentarishu' a ne znaju sta bi...

Takodje primjecujem da mnogi zele 'izvjestaciti fotku' tj napraviti od nje nesto sto autor nije zelio. Recimo da je autor zelio vjerno prikazati neku situaciju, bez toga da je pojachavao kontrast, saturaciju, boje, sharpen i slicno i onda dobije kritike kako 'nedostaje kontrast, boja etc,..'..

Naravno ne zelim prozivati nikoga, ali ono sto mogu reci da su vecina komenatara na mjestu od recimo .. AMomcila, Spinnera, Cheguevare... (mozda sam koga izostavio...)

Vrlo vazna tema, zaista.

Cini mi se da je glavni problem ne u upucivanju kritike, vec u njenom primanju. Vecina ljudi trazi samo potvrde, a forumi su za to sasvim zgodno mesto. Pritom ne razumeju da im sama afirmacija nece pomoci da rese bilo koji objektivan problem. Tek ako dopuste da budu cak i ranjivi, mogu nesto da ucine za sebe.

Mislim da je najgora kritika ignorisanje. Reakciju moze da stvori nesto posebno, pa bilo to jako dobro ili narocito lose. Po sebi vidim da dobijem zelju da komentarisem jedino ta dva slucaja, mada se u ovom drugom uglavnom suzdrzim, pogotovo ako imam utisak da autor zapravo ni ne zeli kritiku.

I sto je rad bogatiji, dublji, provokativniji to je prostor za kritiku ili bilo kakav komentar (i za njihovo potencijalno ispravno shvatanje) veci. Na tipican show-off zapravo nemas sta ni da kazes.

U celoj prici je potreba za afirmacijom glavni igrac. A to je tacka kada postajemo ranjivi i kada se sujeta budi. Sto je autor iznutra zreliji i ostvareniji, manje su sanse da ce mu sujeta biti taknuta. Zato verujem da je krajnje razumno upucivati sasvim drugacije kritike iskusnim profesionalcima ili bojazljivim pocetnicima ili kvazi-genijima. Uglavnom lako mozes da 'omirises' o kakvom slucaju se radi...

Demokraticnost ovog medija nosi predivne mogucnosti ali i probleme...

Srecan sam sto bar ovom virtuelnom zonom ipak dominiraju krajnje dobronamerni i pozitivni likovi :) od kojih ocigledno ima stosta da se nauci.

Neznam momci kako vi, ali moje slicice postujem i /bez uvrede/ na ozbiljnijim mestima. Cesto iskustvo i drugih clanova na tim forumima, narocito gde su u opticaju glasanja, je da se uvek nadje neki fantom koji ce konkretnoj solidnoj do veomadobroj slici zalepiti losu ocenu, sani da bi je skinuo sa top50. Kada su nijanse u ocenama u pitanju, za neutralisanje jedne lose 3/3 trebalo bi da se dobije bar 5 puta 7/7 sto je gotovo nedostizno! Tacnije - niko ne pravi takve fotke svaki dan. Moje skorasnje izkustvo sa ovog foruma je da je jedan clan dao los comment na sl. a to je zatim povuklo i ostale clanove da sumnjicaju sliku... Na Internetu sam TEK 11 godina (!) Znaci od samog bitisanja neta u YU - u odnosu sa saradnicima otvoren sam za kritike i njima vise verujem nego hvalama, ali neke stvari zaista ne stoje.

Predlog? Kvako "Ne svidja mi se" bi bilo lepo da prati obrazlozenje! Ako vidis problem - predlozi i resenje! Sugerisi drugu opremu! Mnogi snimci se ne mogu zamisliti bez stalka, dodatne optike, filtera... E, kada bude takva atmosvera, slikace se mnogo vise od belih rada a sajt ce zverati i Rusi i Bugari i Poljaci i...

^ Ne razumem šta si hteo da kažeš ovim.

Ako ciljaš na to da ne dobijaš konstruktivne kritike za svoje fotografije- mislim da grešiš. Ako ciljaš na to da dobijaš loše komentare na fotografije za koje ti misliš da su dobre - mislim da opet grešiš.

Pogledajte ovaj link:

klik

Pokušajte komentirati fotografiju u galeriji i opratite pozornost na tekst ispod slike

;)

"Spremaš se napisati komentar za sliku svog kolege svjetlopisca, ne tražimo od tebe da ga štediš kritikama, ali te lijepo molimo da ovo mjesto ne rabiš za pražnjenje svojih negativnih emocija. Hvala."

Mislim da su ovdje na DZ komentari uglavnom prilično korektni u odnosu na neke druge siteove

• 3 weeks later...
^ Ne razumem šta si hteo da kažeš ovim.

Ako ciljaš na to da ne dobijaš konstruktivne kritike za svoje fotografije- mislim da grešiš. Ako ciljaš na to da dobijaš loše komentare na fotografije za koje ti misliš da su dobre - mislim da opet grešiš.

Bez uvrede sto se kvotujem, ali probaj da budes poslanik ili sta znam. Sta ti mislis da ja mislim da ti mislis da ja mislim da ne dobijam konstruktivne kritike. Nemoj da mislim da ja mislim da ti mislis da ja nemislim da dobijam lose komentare. Istrgao si kontekst i optuzio za nesto sto nisam rekao.

Sedam sati dnevno provedem na poslu i najbolji nacin da prikupim misljenja o svemu sto radim ostalih 7 sati dnevno (smisljanje i realizovanje fotografija kao ultraozbiljnog hobija i buduceg profesionalnog angazovanja) su fotoforumi. Opaske i savete sam x puta ugradio u nova dela, odrekao se losih tripova, pokrao fore, pokrao znanje i imam osecaj da mi je kvalitet i dalje u usponu.

Predlog za urednike - offtopic sluzi za brise (potsecanja radi, ova duuuuga tema se zapocela u mom postu oko sagledavanja odnosa tehnicki ispravnog balansa i posledice koju isti ima na sadrzaj fotke / te mi je time opravdan)

Predlog za drugove clanove - rekla/kazala je bzvz. procitaj kritiku i razmisli da li imas resenje problem koji vidis.

I prednost i mana su sto su na forumu SVI. Hvala Svima.

Hvala Zoni sto postoji.

A sad, drugovi pioniri Z.D.R.A.V.O! B)

Našao sam nešto zanimljivo

ovdje

-pogledajte članak "Kič površnost i foto natječaji"

Mislim da je tip generalno u pravu, ali...  (kao da osjećam neko nezadovoljstvo što je fotografija kao hobi postala dostupna velikom broju ljudi)

Baš me zanima što mislite?

E, mislim da ne mogu da pronadjem clanak .. ajde ga postavi ovde kao poruku.

Neznam momci kako vi, ali moje slicice postujem i /bez uvrede/ na ozbiljnijim mestima. ..

Hm ... ozbiljnost mesta?

Da li pod ozbiljnim mestima racunas mesta gde se "prepevavaju" udzbenici fotografije i uz milion iteracija pretacu digitalnom tehnikom u vizuelni sklad.

Ako uzmes u obzir prosecni broj godina starosti ucesnika i broj godina obrazovanja po ucesniku, dobices da je dizajn zona jedno od najozbiljnijih mes,ta na Internetu. Hiljade mladih i radoznalih ljudi koji zele nesto da nauce.... to je, bre, sila.

Sa ovog sajta ce s u buducnosti izroditi mnogi veliki fotografi. I to je mozda bas onaj kome ce komentar "To majstore ! Samo tako nastavi..." biti signal da je njegova poruka u boci procitana. Konstruktivna kritika ne bi trebalo da bude napisana tudjim recima ... kritika se daje po osecaju, a vremenom naucimo da osecaj pretvorimo u reci.

Mnogi kritikuju da bi sebe uspeli za jos koji stepenik prema zamisljenom, teorijski idealnom fotografu. U fotografiji ne postoji superlativ. Razlicitost je prava disciplina. Kao olimpijske igre na kojima bi svaki takmicar smislio svoju disciplinu i svoja pravila. Pa se ne broji da li si skocio 5,26 ili 5,92 metra, nego da li si skakao sa plasticnom ili bambusovom motkom, da li si mesao balet sa modernim plesom prilikom zaleta.

Ja sad serem za trojicu (dramska pauza - cisto da razblazim ovu filozofiju :) ).

Kao i ceo svet oko nas, i ovaj forum ima svoju evoluciju. I svoje katastrofe. Pogotovu oko tematike kao sto je fotografija, gde se mnogo kretivnosti svodi na pitanje posedovanja ili neposedovanja vrhunske tehnicke opreme (skoro sam kupio manuelni objektiv i k`o da mi je neko ruke odsek`o - pa me navelo na razmisljanje koliko nas je tehnologija "razmazila").

Nove generacije ce nauciti da izvse superpoziciju, cak i sinergiju tehnologije i iskustva i obrusiti dijamant umetnosti fotografije. Tehnicka ogranicenja, kao i siromastvo, ogranicavaju stvaraoce u razmisljanju.

Siguran sam da ce to izvrsiti neko ko trenutno stidljivo salje slike sa malo miliona piksela u aparatu, iscekajuci da ga komentar onih, ogrezlih u fotografiju, pokrene. Zato .... iskusni i dobri ... pazite sta pricate ... jer vas slusaju buduci "Neponovljivi".

Gujo, to bi bila esencija ovog posta. Ono /ozbiljniji/ odnosilo se na to da tamo na nekom forumu moje slike ce videti i prokomentarisati svedjanka, meksikanac i vijetnamac.

Zaista stoji sve sto si rekao. Ni zarez nebih pomerao. Iskreno mi je zao sto ovde nema vise profesionalaca, ili bar fotografa koji vise rade sceniranje ili modele, a takve akcijase tamo je lakse sresti. Upoznao sam par ljudi sa zone i to je blistavo iskustvo...

I pored varnica, ono sto nam ostaje je susta KONSTRUKTIVNOST

Adame, ma ja sam skroz razumeo sta si rekao, al` moram malo da lupetam :). Mislim da je problem sto kad pomenes nasim iskusnijim fotografima internet, dobijes pricu sa sledecom tematikom - .... "ja volim rosinjol, mada sam terao Elan do prosle godine. Salomon eks mautin su dobre al sam malo mator za njih "

Ja obozavam da navatam kamermane, jer mislim da nisu normalni totalno. Kad ti kamerman pred penzijom preporuci knjigu ... e to je bre nesto. Steta sto moji mnogi prijatelji ne mogu da nas ovde pohvale, jer ne umeju internet.

Bila je u galeriji Ozon, u prosli petak. izlozba prof. Manfreda Zimmermanna. I nakon nekoliko razmenjenih recenica sa njim , predstavio me svom prijatelju ... " ovo je jako talentovan fotograf i dobar dizajner" . Prijalo mi je u prvom trenutku. A sad me tera da ucim i radim jos vise .... sta bre talentovan ... ocu bre da budem dobar fotograf.

Ali dobro, za sada mi je pohvalio talenat, a radom cu postici valjda prepoznatljiv stil. Godine su predamnom. :)

Ja mislim da je ovo primer konstruktivne kritike. Nisam valjda ocekivao da ce se (po meni) jedan od najvecih fotografa u Evropi i sigurno najveci u Nemackoj, zamarati da mi pojasnjava da li sam nagnuo horizont ili sam omasio fokus.

To mozemo i mi ovde.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Create New...