Jump to content

Uradi sam - macro objetiv

Recommended Posts

Na netu sam video temu za macro objektiv (da budem precizniji socivo), detalje mozete pogledati na sledecim adresama:

http://www.picturetrail.com/gallery/view?p...username=amiga7

http://www.photocritic.org/2005/macro-phot...hy-on-a-budget/

Evo i delova koje sam koristio za takozvani objektiv:

10bm.th.jpg 27wh.th.jpg 33wd.th.jpg

A evo i gotov objetiv(josh samo da se ocisti :) ):

45zm.th.jpg 51tu.th.jpg

I na aparatu (a da pricvrstio sam ga pomocu zavrtnja na mesto gde se shrafi stativ, ali sam uzeo shraf (jel se tako kaze) od fotrole nekog starog aparata, tako da mogu da aparat kacim na stativ i sa tim tkzv. objektivom).

60nf.th.jpg 70nb.th.jpg 82se.th.jpg 96zm.th.jpg 103sd.th.jpg

Slike koje sam slikao sa njim mozete pogledati na ovoj temi:

http://www.dizajnzona.com/forums/index.php?showtopic=14790

Nije mi trebalo mnogo vremena, jer sam imao sve potrebne delove u jednom sklopu koji sam skinuo sa neke stare fotokopir masine.

Rastavio sam socivo imalo ih je 4, neka dva u boji sto umanjuju i mute sam izbacio, iskoristo kuciste, ostavio dva koja uvecavaju (vide se na slikama) iskoristio podloske da stavim izmedju sociva i na kraju, zalepio sam slilikonskim kitom. Samim tim sto sam izbacio ona dva sociva sto mute, dobio sam mesta za moj objektiv od aparata (supljinu dovoljne dubine). Sa stare fotrole od nekog aparata sam iskoristio shraf za vezivanje sa aparatom, a sto se tice drzaca objektiva, i to sam iskoristio od tog sklopa. Samo sam malo sekao, lepio.

To bi bilo to, za sve to je potrebno 2-3 sata ako imas sklop koji sam ja imao ;)

Pozdrav, bas mi je drago da ti se svidja, jos vise mi je drago sto ti se svidjaju rezultati, to mi je vaznije :) :D

SVAKA TI CAST covece.. Objektiv izgleda fantastivno kao i fotke koje si odradio... Kazes stari fotokopir, da sam znao danas sam pored faksa kod kontenjera video staru fotokopir masinu... :lol: Samo da je veci DOF, mogao bi serijiski da pravis :lol: ;)

Sada me zanima da napravim tele objektiv, odnosno socivo. Samo ne znam od cega da skinem socivo, kakvo bi socivo tu trebalo da bude, ako mozete da pomognete pisite. Mozda da skinem sa nekog durbina ili dvogleda.

A da hvala na lepim recima, mnogo prija :rolleyes:

jos jedan, ovaj put pravi Grunf na zoni :)

bravo za projekat, znanje, strpljenje i shto je najvaznije, rezultati su mnogo bolji nego shto bih ocekivao od ovakve skalamerije :)

a posto imas kompakt aparat, ostaje ti samo da zavrnesh blendu na 8 (f/8) i dodash malo svetla i da rokash..

keep up :)

Stefane Zmaju nad Zmajevima ;)

Ja sam ODUSEVLJEN! Jos danas pocinjem da pravim Macroa za moju 510 ku! Aj plz pomozi sa savetom, a evo i pitanja.

1. Dakle, moj objektiv je dugacak oko 3 cm. Koliko dug treba da bude Mr. Macro? ;) Da ga nalepim uz 510 kino socivo ili treba da bude neki prostor izmedju?

2. Ako stavljam vise sociva... Koliko skontao mogu i od neke lupe da iskoristim. Znaci vise sociva vece uvecanje??? Je l tako? I da li se sociva na Macro-u lepe jedno uz drugo ili izmedju njih postoji prostor?

3. Kako izostravas fotke? Je l to problem i sa koje udaljenosti skljocas?

4. Zna neko kolko kosta lupa precnika oko 3 cm i je l prodaju Kinezi? :))))))

A, da?! Sta je Flash Suppressor?

Inace, fotke su ti opake! Ona sa 50 para je ubica! Svaka cast za skalameriju, opako izgleda pored toga sto i dobro radi. E, sad, znam da sam vas udavio sve, ali sta da radim, kad sam neinformisan ;) Dakle, svaka pomoc je very dobrodosla...

Pozdrav od WereWolfa... AUUUUUUUUUUUU... Inace sinoc je bio pun mesec, samo da napomenem :))))))

@WereWolf

Ovako: Sto vise sociva imas vece je uvecanje, ali je plici DOF.

Sto se tice sociva od lupe ja sam sa tom idejom i krenuo, ali kod koneza imali samo jednu lupu precnika 6cm, napravio bih ja od lupe da nisam naleteo na ova sociva od kopirke. Ova sociva su precnika 3,5 cm.

Sociva mi nisu zalepljena jedno za drugo,izmedju njih je podloska, inace mozes i da ih skroz pribijes jedno uz drugo, ja nisam hteo da se ne bi grebala.

Problem je i sto vise sociva stavis vise moras da se priblizis objektu koji fotografises, ja moram da se primaknem na nekih 3-5 cm. :(

Sto se izgleda tice, ja sam u startu hteo da napravim od rolne toalet papira, kao sto je napisano na onom prvom sajtu. (izgled mi nije bio vazan)

Koliko treba da primaknes do sociva, nemam pojma, ja sam isao sto sam vise mogao, ali imam lufta da ne razmisljam hocu li zakaciti objetiv aparata.

Kod tvoga aparata je manji precnik sociva, ako se ne varam, tako da ne znam sta bi mogao da uradis, ako hoces mene da poslusas, kupi dve lupe kod kineza (mislim da su ranje bile po 50din), uzmi plasticnu casu ili neku tubu, oboji u crno stavi lupe i probaj da skljocas, to sam i ja radio, drzao sam casu drugom rukom.

Sto se tice izostravanja, nije veliki problem samo priblizavas i odaljavas aparat od objekta.

A, da?! Sta je Flash Suppressor?

njega nisam pravio jer ne koristim blic, koristim baterinsku lampu :rolleyes:

koliko ja shvatam on "ubija" blic, rasprsuje svetlost. Ja na mom aparatu imam u M modu da odredim jacinu blica, znaci da imas i ti, stavi na najslabije i pokusaj, ako je suvise jako uzmi lampu kao ja i vozi :D

evo na brzinu sam nacrtao shemu :rolleyes: :D

sema0rg.th.jpg

@crnamrlja

meni treba plitak DOF za slikanje portreta, e to ne znam kako da dobijem sa mojim aparatom, jedino da portret slikam macro :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Fleš supresor se može prevesti kao difuzor, koji "razbija" svetlo, ubija senke i daje mekoću objektu.

Abdee, zar može diopter imati onoliko bolesno uvećanje, kao kod lika na sajtu sa linka, gde šibica glave izgleda kao kometa?!

P.S. Dobar ti novi av :) Jagodinka Simonović™ :lol:

Stef,

Probao i odusevio se. Samo jos da realizujem i saljem fotke. Kazi mi samo jer nisam siguran sta se desava kad ubacis drugo socivo??? Probao i probao i imam utisak da se nista ne desava??? Znaci jedna lupa WOW... Druga lupa WOW... Obe lupe, isto kao i sa jednom? Imam utisak da nema nikakve razlike? Ali ja to probao iz ruke, pa nisam siguran, aj kazi mi ti sta je tvoja praksa pokazala?

pozz

Stef,

Probao i odusevio se. Samo jos da realizujem i saljem fotke. Kazi mi samo jer nisam siguran sta se desava kad ubacis drugo socivo??? Probao i probao i imam utisak da se nista ne desava??? Znaci jedna lupa WOW... Druga lupa WOW... Obe lupe, isto kao i sa jednom? Imam utisak da nema nikakve razlike? Ali ja to probao iz ruke, pa nisam siguran, aj kazi mi ti sta je tvoja praksa pokazala?

pozz

meni je sa jednim socivom fino uvecanje i veci je DOF, ali sa dva sociva mi je mnogo bolje uvecanje, ali je plici DOF.

Ne znam kakva su kod tebe sociva, mnogo zavisi od oblika sociva, ali skoro sam siguran da treba da je veca razlika kada stavis dva sociva (pribi ih jedno uz drugo)