Jump to content

game endzine

SoulFly Studios
 Share

Recommended Posts

naime okupio sam tim od jedno 25 ljudi i odlucili smo da pravimo neku FPS igru... U njemu imamo 3 coveka zaduzena za grafiku,3 za zvuk,3 za video,4 za programiranje,3 za dizajn... nije ni vazno. posle 3 meseca,ja sam uradio u 3ds-u kompletnu grafiku za igru,momci su uradili zvuk... ali mi ne znamo kako to sve da povezemo u igru... jednostavno ne poznajemo rad na enginu... kako sam to povezemo? nije zajebancija,dotle smo stv arno stugli al smo i zalibili joj!

• Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Stvarno ne znam sta da vam kazem. Tj. ne shvatam kako ste stigli da izmodelujete sve, a da prethodno zaobidjete osnovnu odluku - koji engine koristiti. Od ovakve odluke zavisi sve, i to je jedna od prvih stvari u procesu projektovanja jedne igre (narocito ako se radi o FPS-u).

Kazes da imate 4 programera? Sta oni misle o svemu ovome?

Prvo gde ste pogresili (po meni) jeste to sto ste zapoceli odmah kompleksnu igru, a da prethodno niste uhodani. Sto niste prvo uradili pac-man (cime bi testirali programersko umece u pravljenju jednostavnog AI-a), tetris, ili neku pucacinu odozgo.

Znam da ti nisam od koristi ovakvim postom, ali ovo je cisto dobronamerno. Mnogi timovi su se razisli zbog ovakvih problema.

Rekao si sta ste vi modelari, dizajneri i muzicari odradili. Sta su odradili programeri? Mogli su za to vreme da google-aju, da traze savete po forumima, ispituju besplatne skripte i td.

Zelim vam sve najbolje.

Ako ste uradili svu grafiku, imate jasnu ideju i koncept... onda sada treba još jednom da prođete celu stvar od početka, ali ovaj put shvatite programiranje malo ozbiljnije. Možda čak i iskoristite neke modele i animacije (ako ih ima).

U vašem slučaju, možda je najbolje da ne pravite novu igru, već da modujete neku postojeću... mada, opet... pitanje je kako ćete i to uraditi. Počeli ste naopako, to je problem.

Tu ima još jedan veliki problem. A to je posao, koga ima mnooooogo da bi se završio jedan FPS. Dobri programeri sa iskustvom, kakvi su vama potrebni, retko rade za džabe. Dakle, trebaju vam dobri programeri i pare...

U svakom slučaju, želim vam puno sreće na projektu. Ako ništa drugo, naučićete šta je game development na teži način.

Vidim da ti je prvi post, pa dobrodosao na forum!

Ako si ti lider tima, mislim da si krenuo od pogresnog kraja tj. od modelovanja i najverovatnije da je vecina stvari sto si uradio beskorisna. Da si ovo okacio koji dan ranije pomislio bi da je prvoaprilska sala, inace sam se vec navukao na jednu ovde :) .

Ne znam sa cim da uporedim da bi ti bilo jasnije. Evo recimo kao da si napravio sve delove zasebno za automobil a nemas pojma koji su model, ni njegovu velicinu, ni namenu i sad treba da ga sklopis i da pritom funkcionise!. Zar ti ne deluje malo .......... :blink:

Izvini ako sam bio previse direktan, ja nisam urednik kao Angel te ne moram da koristim eufemizme kao on, i ovo je iz najboljih namera.

Ako ste vec ulozili tolik truda, i ako je ideja dobra, pojasni malo bolje to ste uradili i okaci neki rad. Mozda moze nesto da se iskoristi i prilagodi kao mod za neki od dostupnih engin-a, a bice nam svima drago da vam pomognemo.

I na kraju, pomenuo ih je Angel, na osnovu cega si birao programere? Mislim, na cemu su oni radili 3 meseca ako niste imali engin?

lep sajt... ali nisam nasao puno toga...

Zao mi je covek, imao sam volju, ali stvarno vise ne znam na koji nacin da ti pomognem. Prosiri malo opste znanje o game dizajnu, pa ponovo poseti sajt, mozda tada nadjes nesto.....

Verovatno ce ti se javiti neko ko je u stanju da ti pomogne..

Poz

e bolje vi dizajneri da batalite ta tripovanja o programiranju igara, posto vidim da nemate pojma...mada sam bas ovde na dizajn zoni video par dobrih clanaka o game dev-u..tu je sve lepo objasnjeno,real time render,3d engine...

programiranje 3d igara je ozbiljn posao, nije to uzmes cetkicu i povuces u photoshopu pa sta ispadne, pa onda ako ne valja uradis dva tri filtera..itd.

to treba da se isplanira i to do detalja jer u programiranju (a i inace ako ozbiljno pristupate nekom poslu) vazi pravilo 80/20 koje kaze da je 80% planiranje a 20% kodiranje (naravno ovo se smatra laksim delom posla jer se podrazumeva da ste savladali neki programski jezik i da njime baratate odlicno za sta je potrebno odredjeno iskustvo jer ne mozete bas sve fore da naucite u skoli/kursu/preko interneta itd)

zato ako nemate nameru da se ovim poslom bavite ozbiljno(ka npr, ja) i da se potpuno

unesetu u to sto radite nemojte ni pocinjati nego se drzite cetkice jer tu uvek moze nesto da "ispadne".

poz.

1. Idi ovde

2. Registruj se.

3. Potvrdi registraciju.

4. Prati linkove: VIDEO TRAINING :: I agree the above :: Doom 3

Downloaduj sve tutorijale.

Spisak lekcija:

Series Introduction

Intro to DOOMEdit

Overview of the UI

Brush Basics

Viewport Navigation

Building a Basic Room

Selections

Regions

Editing Vertices and Edges

CSG Operations

Brush Clipping

Working with Entities

Binding Entities

Introduction to Triggers

Basic GUI Implementation

Creating Simple Lifts

Creating Basic Doors

Creating Ladders

Texture Alignment

Series Introduction

What are Scripts

The ConTEXT Editor

Writing Your First Script

Controlling Movers

Comments

Introduction to Functions

Object Setup

Sve je besplatno!

Da... ali to su video tutorijali... uostalom:

E ovako:definitivno smo odlucili da igru radimo preko Quake 3 Arena enginea. Fora je u tome,sto jos uvek nemamo blage veze kako da ga modifikujemo... Znaci ne znamo kako da postojeci Q3 engine prepravimo i tako sve delove nase igre (zvuk,video i pogotovo grafika ) zajedno poteramo pomocu prepravljenog enginea... Oko sebe nemam nikog ko bi mogao da nam pomogne u ovoj fazi rada.

Da li kojim slucajem negde na netu postoje tutorijali kako da to uradimo? Mislim na neki step-by-step tutorijal za prepravljanje Q3 enginea.Nesto sam nasao na http://www.3dbuzz.com/vbforum/sv_home.php ali to su sve video tutorijali koje ja ne mogu da skinem (izuzetno su "teski" i nemam uslova da ih skinem). Da li ima nesto tako ali u pisanom PDF ili tekst formatu i gde?

Svestan sam toga da ce nam sigurno trebali neko predznanje iz jezika C i C++ ali ovo mi je zaista potrebno. Zao mi je da stoje po strani svi ovi delovi koje smo uradili jer ne umemo da ih povezemo u celinu.Svaka pomoc je dobrodosla... Bilo kakva.

Ja bih vam licno preporucio da probate da koristite Virtools koji je je dosta jednostavan za pocetnike koji ne znaju mnogo o programiranju. Kazem jednostavan, jer je lako napraviti neke osnovne stvari bez potrebe za kompilovanjem (lako cete napraviti level i prosetati se njime). Naravno, za naprednije koristenje potrebno je poznavati dobro principe programiranja, modelovanja za potrebe game deigna, i naravno C++. Velika prednost je sto za pocetak mozete da napravite relativno leko funkcionalne stvari, a sa vremenom da naucite i prosirite svoja znanja - pa na osnovu toga da usavrsite vasu igru.

U svakom slucaju, bilo kakvu odluku da donesete, nemojte se nadati da cete zavrsiti igru za mesec dana - game design je izuzetno komplikovana oblast koja zahteva siroko znanje i koje je nemoguce nauciti preko noci.

Moraš da se iscimaš mnooogo više od toga.

Na 3D Buzz-u imaš stvarno puno tutorijala. Likovi su ih uradili fenomenalno. Imaju jako puno iskustva sa snimanjem tutorijla, odličan pedagoški pristup materiji... a pri tome je SVE ZA DŽABE!

Iscimaj se i snađi se za download. Imaš valjda nekog prijatelja sa brzim internetom?! U pitanju je svega par stotina megabajta.

Brate, pokazao sam ti najbolje besplatne video tutorijale na netu. Iscimaj se! Skini ih nekako!

Pozdrav!

Za pocetak da cestitam kompletnoj ekipi koja se potrudila da napravi modele, grafiku, zvuk i sta ste vec napravili. Posao je posao! Respect on that!

Kao sto rece Bato, delo kola nista ne vrede ako ne znas da ih sastavis. U ovom slucaju, "sastavljaci" su programeri. Pitanje: Imas li pored sebe programere koji imaju iskustva u pravljenju igara? Imas li programere koji poznaju neophodne programske jezike i alate (u ovom slucaju, C++)? Imas li programere koje ne mrzi da prekopaju ceo sajt id Software-a da bi nasli kako se koristi njihov endzin? To je ono sto ti je u trenutnoj situaciji stvarno neophodno. Zato ti predlazem da svu svoju snagu i energiju u narednom periodu usredsredis na trazenje ovih ljudi. Bez njih neces moci mnogo (uopste?) da se pokrenes.

Kada se okupi cela ekipa, sedite i postavite sebi pitanje: Kakvu igru pravimo? Kakav utisak zelimo da ostavimo na igraca? Sta je cilj igranja ove igre? Kako se prelaze nivoi u igri? Koja oruzja cemo imati? Kako ce se igracu dopunjavati energija? Kakva ce biti municija? ... ... ... Mnogo je pitanja na koja treba da odgovorite. I sva ova pitanja idu PRE PROGRAMIRANJA, PRE MODELIRANJA, pre bilo kog drugog rada na igri.

Daj programerima neko vreme da se upoznaju sa endzinom i alatima koji dolaze uz njega. Pitanje koje si postavio "Kako se koristi Q3 endzin?" ne treba da postavis ovde na forumu. To je pitanje koje programeri u tvom timu treba da postave sebi i da nadju odgovor. A onda ce oni tebi da daju sve informacije koje tebi trebaju.

... ... ...

Mislim da bi za pocetak bilo za vas bolje da napravite nesto jednostavniju igru. Nesto kao tetris, pakman, space-invaders, minesweeper... Navescu i razloge za ovo:

- Jednostavniji a ZAVRSEN projekat bolji je i korisniji od mocnog a NEDOVRSENOG.

- Posto nemate iskustva u pravljenju igara, pocnite sa jednostavnijim projektom.

- Ako se potrudite, ta igra moze da bude gotova za par nedelja, a onda ces videti sta znaci osecaj zavrsene igre! Osecaj VASE IGRE :)

- Osmislite igru pre nego sto je pravite. Za pocetak, osnovni opis vase igre stavite u 2-3 recenice. Recimo: "Ovo je igra u kojoj igrac ide po sumi i sakuplja limenke guarane dok ga sve vreme vijaju copave curke i corave kokoske!" Eto ti ideja za igru! Smesno? I treba da bude :) Ili "Ovo je igra koje je u osnovi tetris, a razlikuje se po tome sto ce okretanje elemenata biti lepo animirano sa sve zvucnim efektima" Suvoparno, ali je to opis igre od koga kreces.

- Postavite sebi sto vise pitanja: Da li curke copaju na levu ili desnu nogu? Da li ce se corave kokoske zakucavati samo u bandere ili i u drveta? Hoce li limenke guarane sve biti iste ili ce neke biti vece (nositi vise bodova)? Da li ce animiranje elemenata biti unapred snimljeno (mali filmici) ili ce se ta rotacija isprogramirati? ... ... ... I odgovorite na sva ova pitanja.

- Jos jednom, Zlatno Pravilo: Jednostavniji a ZAVRSEN projekat bolji je i korisniji od mocnog a NEDOVRSENOG.

Izvinjavam se svima na dugackom postu. Nadam se da ce ti malo razjasniti situaciju u kojoj se nalazis...

Pozdrav

Alexa

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...