Jump to content

[RAD] Game Model

Bato
 Share

Recommended Posts

Priveo sam kraju izradu ovog modela pa da podelim sa cenjenim glavama ovde na zoni svoj rad.

U pitanju je klasican hl2 mod sa Resident Evil tematikom ( vrlo mastovito i novo <_< ). Model je klasican negativac tj. topovsko meso, zombie naravno, sa limitom od 3000 poly-ja. Moja ideja je da uradim tri humanoidna osnovna modela, koji bi sa varijacijama textura i animacije dali na raznovrsnosti u hordi zombija. Mape su 1024x1024.

model:

z0018td.jpg

Model ima negde oko 2900 poly-ja. Count bi bio dosta manji da mi negde oko 1000 poligona nije otislo na glavu i sake. Glava zbog svog karakteristicnog zombie izgleda a sake zbog namere da se prsti zbog uverljibvosti zasebno riguju.

Normal mapa je generisana sa hi-poly modelom doradjenim u z-brushu.

N mapa:

normalmap2hb.th.jpg

model sa npormal mapom:

z002sanormal4np.th.jpg

Kao sto se da videti iz prilozenog nisam sa normal mapom isao u detalj. Malo mi mazohisticki delovalo, a i nema potrebe da ponovo bejkujem mapu za svaki model ponaosob. Nisam modelovao detalje kao sto su dzepovi, dugmici i slicno na odeci jer cu ovu mapu da iskoristim za sva tri modela, menjace se samo color map. Malo sam zategao odecu, koji nabor i uoblicio crte lica ( bolje reci grimasu ) i sake.

Savet

Savet namenjen svim koji namravaju da krenu da rade sa normal mapama.

Pri generisanju normal mape pomocu hi-poly modela obavezno ocistiti lo-poly od smoothing grupa. Elem, pri modelovanju lo-poly modela SG-ovi su ukljuceni, ja ih dodajem namerno jer preko njih kontrolisem rad,inace se dodeljuju automatski ( u zavisnosti od nacina modelovanja).

Naravno mogu i da se ostave grupe, ali onda rezultat koji daje normal mapa dobija se SG+NMap. Ako u toku naknadnog rada eksperimentisanjem ili slucajno grupi poligona dodelite drugi SG, ili ocistite SG, neprovatno gubite informaciju o polozaju normala a time vam se i kvari normal mapa u tom delu. Mozete vi ponovo toj grupi da vratite predhodnu grupu, recimo 1, ali time ne dobijate nista jer je 1 samo oznaka o pripadnosti grupi a ne vrednost.

Zelim da dodam da Ctrl+z radi ali samo ako znate sta ste uradili i na vreme se vratite. Ja to nisam znao jer me na to nije upozorio ni jedan tutrijal ili help, pa sam mnogo vremena proveo lupajuci glavu gde gresim. Upravo iz tog razloga sam i dodao ovaj savet i kratko objasnjenje, da na vreme upozorim neupucene. Sad mi sve deluje tako logicno i sam ne znam kako nisam povezao te stvari, ali znate onu: posle bitke svi su generali :)

Character nastavak:

Vec sam rekao da su mape koje su koriscene 1024x1024, da ne bude zabune jer sam ovde okacio velicinu 512x512.

color mapa:

colormap2xf.jpg

Mape sam poceo da radim u 2048x2048. Posto sam u isto vreme imao otvorene tri mape u Photoshopu ( color, normal i light), plus PS se za tri puta uspori kada mu ukljucim path, tj mrezu koju sam uvezao iz Max-a (ne znam zasto se to javlja ) i naravno ukljucen Max, rad je posto nemoguc posto imam samo 512 ram-a. Te sam mape smanjio na 1024 ali svima preporucujem da uvek rade na duplo vecoj mapi pa je tek kraju urade resize za pola.

Evo i rendera iz Max-a. Obican scanline render sa default osvetljenjem.

prva7hp.jpg

jos pogleda:

gbgbresize6me.jpg

trecaresize2ej.jpg

cetvrta4uw.jpg

Inace skrenuta mi je paznja da ovaj zombie puno podseca na mene :D , gradjom i likom, te sam se bacio u razmisljanje da ga okacim kao avatar <_<

Poz, naravno:C&C dobrodosli

@Ji 4Tze

Thx! :)

@aleksandar.xyz

Thx!. Kao sto sam naveo u tekstu sa namerom sam izostavio detalje na odeci. Ovaj model sa istom normal mapom bice upotrebljen sa vise razlicitih color mapa.

Pored ove varijente u izradi su jos nekoliko kombinacija: bela kosulja i kravata sa obicnim pantalonama, karirana kosulja i pantalone, radno odelo i pandursko odelo.

Mozda upadne jos neka varijanta, ove su sigurne. Zato sam i izmodelovao ovaj tip neutralne odece tako da odgovara svim varijantama. Ako vam neka padne na pamet, predlozite slobodno :)

@babybottle

Thx!. Izgleda da niko ne cita tekst, dzaba sam se mucio :D . Posto je game model sigurno ide na rigovanje. U planu su tri animacije kretanja za ovaj model, tako da u kombinaciji sa texturama daju 3x6 varijanti. Naveo sam da je u planu rigovanje prstiju zasebno, pa sad trenutno mozgam kako da iskombinujem pa da grupisem neke prste zajedno, jer bice kasnije dosta muke oko kompajliranja modela.

@Abishai

Drago mi je :)

Poz

U suuuuuper je lik.

Odlican zombi.

Pitanje:

Da li je za game bitno da su prsti rigovani zasebno ?

Koliko je to u stvari potrebno i koliko to trosi resursa?

Nije li lakse uraditi samo rig palca i ostalih prstiju (kao jedan rig) ?

Nije li lakse uraditi samo rig palca i ostalih prstiju (kao jedan rig) ?

Uglavnom se tako i radi. Cak se i ne modeluju prsti zasebno , sem palca naravno, nego se uradi "rukavica". Problem kod zombija je sto su ruke u prvom planu te su prsti morali biti modelovani zasebno. Rigovan ce biti palac, kaziprst i ostala tri zajedno ( kao kod glavnih charactera u hl2 ), sad da li ce biti i animirani i u kojoj meri zavisi kako se pokaze u real time-u, bas zbog razloga koje si ti naveo.

Thx. za pohvale! :)

Da se i ja oglasim... :)

Odlican je karakter (plasim se da ga ne sanjam), ali mi mnogo citav za jednog zombija. Sad, to i nije tako strasno, ako drugima otkines ruku ili ih stavis da hramlju.

Kad smo vec kod hramanja, kako planiras da uradis animaciju? Rucno? Ili mislis da skines neku animaciju sa neta?

Keep it up mate... :)

ali mi mnogo citav za jednog zombija. Sad, to i nije tako strasno, ako drugima otkines ruku

Predvidjena su tri "humanoidna" modela: prvi ste videli, drugi je vrlo slican sa razlikom sto ce od odece imati samo pocepane pantalone i poslednji bice zenski model. ( moramo voditi racuna o polnoj diskriminaciji :D ). E sad ovaj drugi model, koji bi predstavljao zombija u poodmakloj "zomb" fazi, bice pogodan za sakacenje.

Moram da priznam da se malo lomim oko tog sakacenja. Posto sam odlucujem i biram izgled i osobine zombija moguce da odlucim da ih ostavim citave. Ovaj mod se oslanja na film "Residen Evil 2", a u filmu su human zombi uglavnom citavi posto su sveze preobraceni. Osakaceni zombi su rezultat bolesnih misli u nekim novijim modovima i igrama gde grotesnim zamenjuju inovativnost i mastovitost kojim bi privukli paznju. Cak sam i video neke modove gde zombiji otkidaju sebi delove tela i koriste kao oruzije. Znam da je u game dizajnu tesko odrediti liniju preko koje se ne prelazi, ali ja bih ipak ostao u nekim relativnim granicama dobrog ukusa. Neljudske postupke ostavljem za mutante i mostrume a bice i takvih u igri. Tema sigurno zasluzuje vise prostora i misljenja, mozda i svoj topic, inace bi voleo da cujem vase misljenje kao i preporuke.

Kad smo vec kod sakacenja, ako ga bude bilo, nisam siguran kako da ga izvedem. Glupo mi je da svim zombijima fali ista ruka ili saka, pod uslovom da se pravi novi model. Mozda moze i sa alfom ali to onda dovodi do novih problema tj. vidljivosti poligona sa dve strane, da ne navodim koliko tek opterecuje igru. Prijao bi mi neki dobar savet! :)

Kad smo vec kod hramanja, kako planiras da uradis animaciju? Rucno? Ili mislis da skines neku animaciju sa neta?

Rucno naravno, nema drugi nacin. Ako znas kako da skratim postupak pa uhvatim neki mocap sa filma bio bi odusevljen :P . Salim se naravno, skino sam neke alatke sa neta koje koristim i bar meni olaksavaju character animaciju.

Hvala na pohvalama, a sto se tice sna, imaju tu neki zenski characteri na zoni pa sanjaj njih. Doduse ne znam koliko je to pametan savet, posto se zbog lepote doticnih opasno nosim mislju da regrutujem neku od njih za igru :D

Poz

Kad smo vec kod sakacenja, ako ga bude bilo, nisam siguran kako da ga izvedem. Glupo mi je da svim zombijima fali ista ruka ili saka, pod uslovom da se pravi novi model. Mozda moze i sa alfom ali to onda dovodi do novih problema tj. vidljivosti poligona sa dve strane, da ne navodim koliko tek opterecuje igru. Prijao bi mi neki dobar savet! :)

Nisam mislio samo na puki nedostatak nekih od udova. Mozes recimo da izmodelujes rebra kako vire kroz kosulju, ili podkolenicu koja se vidi ispod odrane koze (bas sam grozan, a :) ). Ako vec amputiras nesto, nemoj to da radis hiruski, vec bukvalno ruku na kojoj malog prsta nema, domali i srednji su odrani do koske, a palac i kaziprst su zadrzali nesto koze.

Sto se tice groteksnosti, , pa ona je sastavni deo zombija. Doduse, ista se (po mom misljenju) najvise javlja pri izrazito bolesnom i neprirodnom ekspresijom lica i oblika glave, kao i animacije tela, uostalom...

a sto se tice sna, imaju tu neki zenski characteri na zoni pa sanjaj njih. Doduse ne znam koliko je to pametan savet, posto se zbog lepote doticnih opasno nosim mislju da regrutujem neku od njih za igru  :D

Koje? Gde?

Nadam se da ces da me pozoves u ziri, pa da zajedno biramo :)

Sto se tice groteksnosti, , pa ona je sastavni deo zombija

Potpuno se slazem sa tobom sto se toga tice. Ja sam hteo da kazem nesto drugo. Drzao sam se jednih od osnovnih postulata fantastike. Ako predpostavis da je nesto moguce, u ovom slucaju da hodaju mrtvi ljudi sa veoma zlim namerama, onda to izjednacavas sa svim drugima elementima price kao normalna stvar, i gradis dalje pricu kao svaku drugu. Da nije tako, onda moja recenica o ljudskosti i neljudskosti zvuci paradoksalno. Kao sasvim je uredu da hodaju mrtvi i jedu ljude a nije u redu da kidaju delove tela :D .

Dosta pametovanja! :)

Ja se jos nisam odlucio kako da resim sakacenje. Govorim o cisto tehnickom delu.

Ajd dajte mi neki savet, ja prevcem net pa nista korisno nisam nasao. Jel zna neko kako je to reseno u Soldier Of Fortune? Tamo je bilo otkidanja delova tela koliko se secam.

@Smajky

Bas sam ponosan na texture, na njima sam radio najvise :) . Vidi se da znas gde treba obratiti paznju u game dizajn-u, pretdpostavljam da ti radis texture u projektu Nis. Thx. za pohvale.

PS: slike ti ne rade! Bar ih ja ne vidim

Edited by Bato

fak ne dozvoljava direktno linkovanje

ovako ce da radi sigurno :)

http://www.beyondhollywood.com/reviews/daw...d.htm#MOVIEPICS

sto se odvajanja delova tice kolko se secam (u gore pomenutoj igri) modelovani su bili odvojeno tj nisu bili spojeni delovi tela, pa su se otkacivali po potrebi. Takodje su imali neki napredni sistem koji je detektovao pogotke na odredjenim tackama pa je potom engine davao povratnu rekciju na to otidanje udova etc...

hehe svi radimo sve u Nisu :)

osim programera Kshaje naravno ;)

p

Nikola

@SomebodySomeone

Pojasni malo, zasto mislis da nije dobre boje? Daj da promenim dok jos mogu.

@Al Capone

Thx! :)

@neba77

Tek ga rigujem, bice i animacije :) . Probao sam nesto sa bipedima. Nista konkretno cisto da pokusam da skinem zombi hod, da vidim na sta da obratim paznju pri rigovanju ( za model sam inace napravio poseban skelet ), i nisam bas zadovoljan kako ide animiranje, bice dosta tesko. Ovo sto sam ja dobio vise lici na ekskurziju iz "Laze Lazarevica" nego na hordu krvozdernih zombija.

pa da modujemo taj hl2 sto pre....

Kamo srece da sam sa nekim ovde radio :( , ovako se "kurvam" po net-u

Probao sam nesto sa bipedima. Nista konkretno cisto da pokusam da skinem zombi hod, da vidim na sta da obratim paznju pri rigovanju

Na jednom stranom forumu sam procitao kako je jedan lik (ciji rad izuzetno cenim) radio na animaciji svojih robota. Kaze da mu je uletela devojka u sobu dok je oponasao robota ispred svog ogledala.

Mozes i ti da probas tako (da vidis na osnovu svoje gestikulacije, kako da pomeras bone-ove), samo zakljucaj vrata prvo. :)

napravio sam gresku sto sam pozurio sa animacijom. Tek kad skroz budem zadovoljan koko je model rigovan preci cu na animiranje. Ne moze se samo na osnovu kretanja kostiju steci kompletan utisak.

Onoliko koliko sam mogao sam da presudim "skinuo" sam par zombi pokreta. Medjutim to izgleda sjajno samo dok se ne lupuje, onda izgubi smisao i izgleda smesno. Jos moram da napravim razlicite animacije tako da mogu biti povezane.

oponasao robota ispred svog ogledala

Ne treba mi ogledalo, snasao sam se B).