Jump to content

Kompakt za svaki dan

drdekzar
 Share

Recommended Posts

Bez nekog omalovažavanja ali meni se fotke sa bloga nikako ne sviđaju. Nije do tebe, ti si to dobro kadrirao i tu nema greške već je verovatno interna obrada u S22 nasvirala kontrast na najgluplji mogući način, krešući krajeve histograma, i tako smanjila ionako mali dinamički raspon. Apsurdno, ali sve dnevne fotke imaju pregorele delove (preko 255) i zapušene (nule po kanalima); tako da mene tih sto megapiksela ovde nikako ne navode da drešim kesu za taj model.

Osim toga, na kolikim su mukama bili inženjeri da izbegnu difrakciju na malecnom senzoru govori i činjenica da ti je  ova fotka fotkana na f1.8. Pejzaž na 1.8?! Kakva bi tek oštrina sa 100mpx bila na f11?

Pa nikakva... Zbog difrakcije. Šteta. Ne vidim gde će dalje napredovati da bi dobijali detalje pošto su optički udarili u plafon. Jedino da povećavaju i senzore i objektive.

A može bolje: moj (prilično jeftiniji) A71 standardno držim na uključenom HDR modu i rezultati su impresivni, nebo u podne nigde nije pregorelo a detaji na zemlji i u senkama su za jednog fotografa koji zna koliko to nije uvek tako lako izvući iz jednog RAW-a ništa manje nego impresivni. Dakle da može - može.

E sad, tu ide jedna velika začkoljica zašto telefoni nikad neće biti kao fotoaparati - imaju brzinu reakcije prosečnog predoziranog džankija. Kad pritisnem dugme na DSLR-u to puca istog momenta, nema razmišljanja, i to mi veoma nedostaje kod telefona.

Šta znam, sa izuzetkom ovih 30x digital, meni je sve ovo više nego ok. Više mi smetaju predignute  sijenke koje su nekad očigledne na telefonima koje sam ja koristio. Takođe, kombinacija tog kompletnog raspona na tako malom aparatu je super. Mislim da je za travel to solidno dobra opcija. Ali više mi se sviđaju ovi Ricoh snimci sa ljetovanja 🙂