Jump to content

Kompakt za svaki dan

Share

Recommended Posts

@ikon

Nema meni pomoci hehe "f0" kod FF objektiva povlaci i tezinu tako da dovoljno je da imam samo RF 85mm f1.2L i tu se zavrsava svaka prica sa laganim sistemom, a de su 35mm f1.4L II, 135mm f/1.8 itd, Jednostavno mom oku prija to zestoko hardversko blurovanje pozadine, a to je i skupo da se ima i tesko za nosenje... Mogu misliti kako je nekome ko se nije celog zivota bavio sportom poput mene, meni tih 10kg preko mojih 95 nista ne znaci, osecam da nesto nosim ali me ne opterecuje, vise mi je naporono samo fotkanje recimo deteta koje je po prirodi nestasno, ume R5+85mm f1.2 fino da optereti. Tako da kad je bal onda nek je maskembal, sve u full-u i vozi misko hehe 😄

@drdekzar

Profi oprema, a sve sto je odvojeno kamera i objektiv spada u tu kategoriju nije predvidjena da je koristi neko ko nema blaga veze sa fotografijom kao sto to svi rade sa mobilnim telefonima. To je oprema koju svako ko nesto zna vezano za svetlo i kadriranje moze pravilno da upotrebi i sa postojecim profilima u kameri da napravi dobre i odlicne JPG fotke... Mobilni telefoni imaju veoma razvijen softver koji pokusava da sve sto se uslika oblukuje tako da bude oku dopadljivo, lepo, i naravno da ne uspeva u tome sem sporadicno, ali ga zasareni i napravi kontrastnim da oku obicnog korisnika izgleda lepo sto i jeste cilj, potpuno u skladu sa nacinom na koji se koristi, i povrsno zivi u danasnje vreme.

Jasno mi je da je ovo deo foto foruma koji se bavi opremom, i da je refleksni pokušaj da se pokaže posedovanje tehnički najubojitijeg naoružanja, ali sa druge strane ja i da imam premnogo novca, nebih sebi nikako mogao opravdati 15 kg foto opreme koja je u novije vreme dostigla cenu od oko cca 2000€/kg.
Naravno, svako svoje novce može trošiti po želji, ali zaista mnogo ljudi smatra da će mu superiorna oprema nadomestiti nedostatak smisla lli talenta za fotografiju i doneti odlične fotografije.
Ja sam se nagledao gomila loše obrađenih/preprocesiranih fotografija, koje su čak direktno iz aparata izgledale znatno bolje od overkil obrade.
Apropo svega, ipak treba malo razmisliti o 5-rović strategiji fotografisanja, kako bi iza sredovečnog fotografa ostalo bar nekoliko fotografija kojima će se diviti i fotografi i nefotografi..
Btw, pre par meseci, malo sam se poigrao sa R5 na koji je nataknut 'kit' 28-70/2,0.
Javile su mi se dvije misli:
1. Ako sa ovakvom spravom neko ko ima osnovna ili napredna foto znanja nemože napraviti valjanu fotografiju treba mu ovo omlatiti o glavu
2. Težina ove kombinacije je takva, da bih se ja za svakodnevno fotografisanje ipak odlučio za telefon..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka

Pa ja sam upravo opravdao, ne moze f1.2 i da tezi 100gr, to je jedini razlog zasto oprema dosta vaga... Mnogo ljudi to smatra, al to je pogresno smatranje 😛 Oprema je samo alata, a dobra oprema vodi ka odlicnim raw fajlovima od kojih u daljem procesu stvaranja fotografije autor koji zna sta hoce lakse dolazi do zeljenog rezultata... Meni za amtersko bavljenje fotografijom bez koriscenja rasvete pre svega znaci sto bolji senzor da bi moglo da se radi vise korekcija u obradi bez gubitka kvaliteta, i znaci mi mogucnost pracenja oka jer ne znam kako bi napravi i jednu fotku deteta koje radi sta se njemu radi ne mari za to sto bi ja da napravim neku valjanu fotku sa f1,2 sa ocima u fokusu.
Slazem se sa zakljuckom do koga si doso nakon susreta sa R5.

Inace ako bi se necim pohvalio uz zivotu to bi bilo da sam od svog deteta napravio sposobnog coveka da moze sebi da stvori zivot kakav zeli da zivi, zadovoljno i srecno. A foto oprema, ili bilo sta materijalno je nesto cime se samo budale hvale.

• Like 1

Nema svrhe od kompakta danas.

Šta je ubilo fotoaparate u konzumer segmentu je što ne prate korisnički upotrebno telefone, zahtevaju postprocesing i mnogo više znanja, a ponajviše vremena da bi dobio sliku koju u 99% situacija egal pravi dobar telefon. U 1% graničnih situacija je neuporedivo bolji fotoaparat, ali da bi za to vucarao njega sa sobom, nije mi na kraj pameti.

Sony je bio na dobrom putu, Imali su svoj store i aplikacije, što su u kasnijim modelima ukinuli. Mislim da su načelno imali kartu za svetlu budućnost po tom pitanju, ali nisu bili kadri da iznesu do kraja. Sve što danas telefoni mogu, mogli bi i fotoaparati, sa neuporedivo boljom optikom i senzorom, ali avaj. Mada, sad kad vidim šta rade telefoni i koji je trend, ni to im ne bi pomoglo.

Par primera sa telefonom sa osrednjom kamerom, a ima kudikamo boljih senzora i optike tu:

https://drive.google.com/file/d/13QEAEyj2396QRRK6RCCKLHzJfRoCS3pw/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/13Qbjxq8ZFMydpytnxPtq9jvY_4fQ4pWa/view?usp=sharing

Širok objektiv:

https://drive.google.com/file/d/13V5vMNW1cn3orAgbuS8_1URNzsUH1h1_/view?usp=sharing

Makro istog maslačka:

https://drive.google.com/file/d/13WmFwAT97wM61PqviOsTC9XdDWPM2YDA/view?usp=sharing

Maca, bokeh primer:

https://drive.google.com/file/d/13-VehFgLTgsrM4xtOdbuAMX6t8B-olDz/view?usp=sharing

Nadam se da možete da vidite slike. Ja više pojma nemam gde je telefon koristio neki trik za bokeh, gde je optički, jer ima dovoljno velik senzor i za to, sa f/1.9 blendom.

@nidza   

vidim prve cetiri, ali ne i macu - bokeh.

Smanjeni su ti fajlovi na oko 1000 piksela po duzoj strani, tako da i to mnogo mesa od fajla odnosi. Ne vidim u exifu koji telefon je u pitanju.

dodatak za sve:

ostajem pri ranije recenom da 99% telefona iz nize srednje cenovne klase, do 300-400e, nisu daleko odmakli od kvaliteta fajla kompakta iz 2007., cenovne klase od 100-200e (sto nije bila ni srednja klasa vec "entry level +" ). Doduse u prethodnom postu sam napravio granicu od 10 godina razlike tj. do 2017. ali mi se cini da jos uvek telefoni po pitanju kvaliteta fajla nisu izdominirali. Slazem se da je samo pitanje vremena kada ce se to desiti a ne i da li ce, jer telefoni iz premijum klase su to ucinili pre oko 4-5 godina. Jedino nesto presporo proizvodjaci tu tehnologiju "spustaju" u srednju klasu.

Ono sto ne znam jer nisam koristio su ovi premijum kompakti u poredjenju sa srednjom i premijum klasom telefona. Na primer Sony RX 100 (mark 1-7) i slicni. Dakle aparati u rangu cene 500-1000e (ima i za vise, ali ima i telefona za vise). Voleo bih da cujem takva iskustva ako neko ima da podeli uz napomenu da se uzima u obzir gledanje fajlova na monitoru jer na telefonskom displeju sve izgleda bar dobro, do odlicno...

Za potrebe da nesto bude zabelezno koliko toliko korektno telefon je sasvim OK, za nesto vise potreban je neki sistem i pre svega neko znanje u koriscenju opreme, sredina ne postoji zato su kompakti ispali iz igre... To sto su ispali nije problem samo po sebi, problem je sto je zbog toga cena foto opreme otisla gore do ne prihvatljive granice za vecinu jer proizvodjaci foto opreme namju vise taj deo kompak trzista. Ceo posao se sveo na profesionalce i amatere entuzijaste, a foto oprema je vec odavno postala dovoljno dobra da nekome ko sporadicno fotka a ima recimo 5Dmk3, ili 6D jos dugo nista drugo nece trebati, pa mozda cak i nikad nece zameniti te kamere. Tesko je ceo posao napraviti rentabilnim u potrosackom drustvu i kapitalistickom uredjenju gde svake godine terba da se juri profiti sa necim sto velika vecina kupi jednom i ne zameni nikad jer realno nema potrebe.

@amaNSprobaj sad macu, trebalo bi da radi. Ne znam što ostale slike ne vidiš u fulu, pogledaću i njihove permisije. 

Flickr neće da mi uploaduje slike, biće da su nešto izblokirali besplatnim nalozima. Ne radi ni iz win ni sa androida. 

• Thanks 1

@nidza

678377489_Screenshot2022-05-21at19-35-12kolskodvoritenou.png.d0313da84622885b6c525cff04376247.png

Evo kako ja na svom flikr (nePro) nalogu vidim one dugmice za "upravljanje" fotkom. S leva ide "edit" sa ikonicom, pa rupa na kojoj je jos uvek aktivna usluga serovanja ali bez ikonice, pa download s ikonicom i buy s ikonicom. Cini mi se da su oni nesto obavestavali da ce odseci neke opcije sa nePro naloga ali za sad eto jos nekako radi...

Slicno vidim i tudje Pro i nePro naloge, ikonice za share nema al radi za sad:

1027336662_Screenshot2022-05-21at19-53-17Somethingintheair.png.45c9e61e519f1e802a45105188a4fb57.png

• Thanks 1

On 5/17/2022 at 9:13 PM, ikon said:

...... foto opreme koja je u novije vreme dostigla cenu od oko cca 2000€/kg..........

Nije mozda bas 1/1 tacna mera ali tu je negde...

Zao mi je sto telefoni trenutno nemaju foto alternativu u ovom momentu (kompaktno mobilnu) i mislim da su proizvodjaci prilicno usporili sa nekim ozbiljnijim podizanjem standarda u toj oblasti. Sve neka sminka i reklamna dimna zavesa, a kvalitet fajla se zapravo tek mice, jedva puzi u napred. Moze im se, ne mora im se, (pre)dominantna vecina korisnika, vise od 99% u tome ne vidi nikakav problem. Ono, srecan sam jer mislim da mi je uredjaj bolji od prethodnog ili bolji je od onog jeftinijeg ili bolji je od komsijinog, a i ne znam kako bi to trebalo i moglo...

A nije da nema, eto ima tih od oko 1000e, npr ricoh gr... Ali nema u entry level i mid level class nista tako konkurentno telefonima tih cena.

Da se razumemo, ne bih patio za takvim proizvodom kada bi telefonima realno porastao kvalitet fajla do nivoa da izgleda pristojno kada se razvuce na "veliki ekran" i kada bi imali ponesto direktnih komandi, a i trazilo dobro dodje ponekad 😛

Telefonima uopšte ne fali mnogo da dostignu sve do FF-a u fotografskoj opremi.
Očigledno je da su fotografski deo na njima odradili razvojni inženjeri iz foto industrije, jer koncept multi objektiva je zaista fantastična stvar koja omogućava mnogo toga. Procesiranje je očigledno jače nego u fotoaparatima od kojih se ipak očekuje da neko sam radi postproces.
Koncept softverske stabilizacije je verovatno preuzet iz akcionih kamera.
Uglavnom, enormna procesorska snaga može se za foto potrebe iskoristiti na razne načine.
Ja buduće lične uređaje(aka telefone), što se tiče fotografskih funkcija, vidim kao vrlo sposobne. Čak smatram da će biti moguća i određena hardverska doza kastomizacije za specijalizovane oblasti(video, telezum, makro itd..)
Ovi što ne veruju u takav scenario bih podsetio na trenutak pojavljivanja prve kamerice na telefonima uopšte i tadašnjim mogućnostima..

Poslato sa PPA-LX2 pomoću Tapatoka

Telefonima fali mnogo da dostignu FF kao i krop. I uvek će im faliti, osim ako se pregled vrši na telefonu - tada su savršeni.....

Ima ponečega i u veličini, tehnika pomaže samo donekle nekle nekle nekle nekle....

• Like 1

Ogradio sam se, napisao sam sve do FF-a.😀

Ali opet, nevidim zašto bi bio hardverski problem napraviti odnos senzora i objektiva kao što je na sada na cropu ili FF-u.

Ako već u ličnim uređajima(namerno ne pišem telefonima), postoje senzori od preko 100mp, koji na fotoaparatima još uvek ne postoje, potrebno bi bilo poraditi na objektivima da to bude još bolje.

Mislim da fotoindustrija trenutno kaska iz razloga ograničene masovnosti i smanjenog interesovanja za (pre)skupu opremu. Telefoni se, sa druge strane, prave masovno, svako mora da ga ima pa se njihove brojke mere u milijardama. Samim tim, razvoj foto dodataka na telefonima, koliko god da je skup bude neosetan u toj konstalacije masovne proizvodnje.

Ne zaboravite da su svi objektivi na telefonim prajmovi i da se mogu odlično izoptimizirati prema pripadajućem senzoru (ponavljam u odnosu koji je sada prisutan na fotoaparatima).

Ja lično, mnogo dobrog očekujem od ličnih uređaja(aka telefona), kako u foto segmentu, tako i u implementaciji računarskih mogućnosti, tako da mislim da nije daleko vreme kada ćemo na  'telefon' prikačiti (naravno bežično) monitor, tastaturu, miš i štampač i odraditi poslovne potrebe(dizajn, dokumenti, itd) potom obraditi nekoliko(desetna ili stotina) fotografija..

Jedino gde će po meni fotoaparati još uvek dominirati je telesegment reporterske fotografije.

Video je odavno već izjednačen.

Ponavljam, da je kolega sa Nepala doneo dve trećine fotki sa telefona, iako je nosio odličnu FF kombinaciju sa vrlo kompaktnim i laganim objektivima.

Kada smo ih pregledali, nismo primećivali neku inferiornost telefonskih slika. Telefon je bio neki huavei mate.

1 hour ago, ikon said:

Ja lično, mnogo dobrog očekujem od ličnih uređaja(aka telefona), kako u foto segmentu, tako i u implementaciji računarskih mogućnosti, tako da mislim da nije daleko vreme kada ćemo na  'telefon' prikačiti (naravno bežično) monitor, tastaturu, miš i štampač i odraditi poslovne potrebe(dizajn, dokumenti, itd) potom obraditi nekoliko(desetna ili stotina) fotografija..

Ovo je nesto sto ce se izveno desiti, hardverska snaga telefona sigirno ce doci u jednom trenutku do hardverske snage racunara koji danas spadaju u visoku klasu a to je sasvim dovoljno da se lagano radi u LR, PS, i svim ostalim programima... Izvesno ce se desiti spajanje tastature misa i monitora na telefon, kao i na PC, to sto ce i tada PC da bude daleko jaci hardverski nece da promeniti cinjenic da ce telefon buducnosti biti dovoljan za sve sto si pomenuo... Mada i sto se toga tice morace da se desi neki tehnoloski proboj jer PC hardver postaje sve glomazniji, da bi postigo bolje perfomanse trosi sve vise struje sto znaci da je tehnoloski "zaglavio", high-end PC procesori standarno idu na 100c, trotluju kako bi uopste radili jer ne mogu da se ohlade ni najboljim hladjenjem, a graficke karte trose do 450w za narednu generacuju najavljuju potrosnju od preko 600w sto je nenormalno, hladnjak high-end grafike zauzima 3~4 slota standarno i jedva uspeva da je zadrzi ispod 75c,... Isto tako i high-end telefoni sto se vise koriste konkretno za zahtevni gaming sve vise obaraju performanse, nije isti FPS u prvih 5~10min i nakon 30min igranja.
Sto se fotkanja telefonom tice... Ti senozri od 100~200mpx, to je cisto proseravanja kao sto sa trenutnom tehnologijom vise od 50mpx na FF ili 32mpx na cropu nista ne znaci sem sto su veci fajlovi, i sa tim za sad nigde ne stizu. Kada se uporedi serdnji format sa FF na 50mpx jasno se vidi razlika u ostrini i kolicini detalja a sve isto sto se tice mpx... Morace tu da se desi nesto zaista revolucionarno sto se tice senzora sto nije iskljuceno, ali optika tesko da ce postati bolja nego sto je danas... Telefon verovatno nikada nece zameniti crop/FF sistem, eventualno moze da odvuce neke korisnike koji amaterski fotkaju u JPG, kojima nije bitno da imaju zestoko blurovanu pozadinu sa prelepim bokehom, koji ne zagledaju previse, a o fotkama u uslovim loseg svetla gde iso prelazi vrednost preko 800 tu maleni senzor telefona nema sta da trazi pa taman na da ima 2m mpx... Tako da neko ko koliko toliko ume da korosti foto opremu i softver tesko da ce se odreci sistema kamera/objektivi zbog telefona... Problem je sto je takvih korisnika entuzijasta koji se ne bave profi fotografijom sve manje jer nema se vremena, nema covek kad da se bavi fotkanjem da sredjuje fotke na kompu, i da radi 8h dnevno, brzo se zivi, instant, tako je i bavljnje fotografijom vecini postalo instant a telefon je ko stovoren za instant zivot 😛

• Like 1

Apsolutno se slažem sa gorenapisanim, osim što smatram da će se mali senzori u budućnosti sigurno usavršiti pa će moći parirati svemu što je sada u upotrebi u fotoaparatima, a to je tehnologija stara preko 30godina. Apropo veličine i nedostižnost performansi velikog senzora, uzmite primer žute mrlje u oku, i koliko je ta sićušna tačkica(hiljadama puta manja i od senzora u telefonu) superiornija i od srednjeg formata.

Što se tiče objektiva i njihove veličine, zaglavljeno je na dizajnu objektiva i sočiva u njima koji je, takođe, star ceo vek, tu tek može da se napravi svašta. Opet ću dati ekvivalent ljudskog da nekažem orlovskog oka i veličine tog optičkog sklopa.

E sad, što postoji tehnologija koja zarađuje novce i koja se neće menjati dok god cedi pare od kupaca, to je drugi par opanaka..

Tako da, ukoliko se bude želelo raditi, napraviće se realni iskoraci. 

Već se u srednji segment telefona spuštaju kamere koje izbacuju fotografije kakve 99,9% ljudi ne bi bilo u stanju da proizvede fotoaparatom. Preostalih 0,1% je nedovoljno da bi se u tehnologiju dalje ulagalo nešto puno, cediće dokle god bude bila potrebna oprema ljudima kojima je osnovno sredstvo za rad i entuzijastima.

• Like 1

Proradi i besplatni fliker. Svakako će neki FF sa odgovarajućim prajmom i uz nešto dobre volje u PP da se razvuče dinamika u kontrasvetlu napraviti bolji rezultat, ali mene i ovo zadovoljava sasvim, a sve što je bilo potrebno je izvući telefon i kliknuti, eventualno nešto malo PP u snapseed da se izravna geometrija da ove linije budu prave.

52100513725_34df9409c1_b.jpg

• Like 1

Mislim da je samsung A52s prilicno dobra opcija... Mislim meni je to sve zamuljano i bezveze, ali ovaj radi poso, pravi solidan kolorno prenaglasn kiceraj kao i svi ostali telefoni, ne vidim neku razlku u odnosu na najskupji samsung telefon, ne u specifikacijama nego napravljenim fotografijama.

On 4/28/2022 at 6:42 PM, drdekzar said:

Koristim Canon Dslr i sada razmišljam da kupim sada neki kompakt za svaki dan, budžet 300e.

Malo sam čitao i sviđaju mi se sony rx100 ili neki canon G1x i G7x, e sad ako neko ima neki od aparata ili je probao da iznese svoje mišljenje, da savet...

Senzor unutar Canon G7X  je isti kao i u Sony RX100 III. Doslovno je isti. Velicine je 13.2 × 8.8 mm ili 1’’ tip senzora… ako se secas onih nikonskih J1 V1…

G7x i sony RX100III su parnjaci, isto godiste, generacija (2014.)

Sto se tice G1x, to je vec druga prica, druga kategorija… mali oklopljen tenk (534g), sa ozbiljnim senzorom, vecim cak i od onih u olympus 4:3 milcevima, pribliznih dimenzija APS-C Senzoru.

0033000_Na-prvi-pogled-.jpg

9043125793_ef3538bbc5_b.jpgIMG_0760a by Zoran Rodic, on Flickr

8628078745_23a0edb999_b.jpgUsce by Zoran Rodic, on Flickr

Porediti sa telefonima, … sta znam, kako koji. Telefoni su nezgodni za drzanje, ergonomija doslovno NULA, stalno se zulja i musavi objektiv. Sa druge strane, uvek su pri ruci, korektan izlazni rezultat….

Onomad davno na koncert Pitera Gebriela sam nosio Canon PowerShot S100, i olupao ceo koncert sasvim pristojno… sta znam, skeptican sam da bi telefon uspeo da se izbori ovako.

10113489923_432647752b_b.jpgManu Katché by Zoran Rodic, on Flickr

10113493363_897116e338_b.jpgPeter Gabriel at Kombank Arena 2013 by Zoran Rodic, on Flickr

Nije pod znakom pitanja kvalitet koji moze da se postigne kompakt vs mobilni, bez obzira sto je razlika zanemarljiva cak i kada obe sprave koriste ljudi koji znaju sta rade... Vidljiva je razlika tek kada su vece iso vrednosti, tu mobilni zestoko kaska zbog malenog senzora. Pravi problem propasti trzista kompakt aparata je sto kompakt najcesce koriste ljudi koji nemaju blage veze sa fotografijom i kako se koristi foto oprema, isto kao i korisnici mobilnih telefona, i to je razlog zasto je rezultat na kraju ili jednako los, ili je nesto bolji sa mobilnim telefonom, a mobilni ima svako pa cemu onda kompakt.

U većini praktičnih situacija, mobilni puca noćne snimke (doduše statični scenario) laganezi iz ruke. Naravno da mali senzor nema performanse većeg na višem ISO, ali je zato u stanju da softverski ispuca stotine slika u par sekundi, složi ih, izvuče najbolje i prezentuje ti gotov rezultat. Ako imaš stalak, mobilni će i to da skapira, pa će i to umeti da iskoristi.

Sa druge strane, za noćnu fotografiju sa fotoapratom moraš nositi stalak da bi uopšte mogla nastati slika. Mobilni izvučeš, stisneš, rezultat bombona, sve gotovo.

Pravi problem propasti trzista kompakt aparata je sto kompakt najcesce koriste ljudi koji nemaju blage veze sa fotografijom i kako se koristi foto oprema

Nije korisnik kriv, već proizvođač, što sa fotoaparatom nije ispratio potrebe korisnika, kome želi da proda proizvod. Nisu investirali u softver, AI, unutrašnju obradu, a mogli su. Ako nisu mogli sami, mogli su da se utale sa timom koji sarađuje sa proizvođačima mobilnih, a nisu ni to. Sony je stidljivo krenuo o tom smeru, podigao store za aplikacije, browser na fotoapratu, pojavio se neki komjuniti, a onda je to ukinuo. Jednostavno su odlučili da ih ne zanimaju konzumeri, već samo hard kor fotografi, i to je to. 

^

Svakako je proizvodjac/prodavac kriva zato sto nema konkurentan proizvod... Vrlo je moguce da su shvatili cak i da urade nesto po tom pitanju da bi na kraju ishod bio isti jer niko ne bi nosio i telefon i kompakt a da na kraju dobije iste rezultate iz razloga koje sam vec naveo.

• Like 1