Jump to content

Canon EOS R7 RF-S crop

Share

Recommended Posts

Ovo moze da bude zanimljivo ako ponude full proizivod bez nekoh znacjanih mana...

Canon EOS R7 Specifications (Rumored and unconfirmed)

• 32mp APS-C BSI Image Sensor
  • 20fps
  • DIGIC X
  • 1x CFExpress & 1x SD Card Slots
  • 4K @ 60fps
  • 1080p @ 240 fps
  • C-Log 3
  • The latest hot shoe
  • A combination of ergonomics from the EOS R6 and EOS R5
  • Announcement in August 2022

https://www.canonrumors.com/unconfirmed-canon-eos-r7-specifications-cr1/

• Foto turista changed the title to Canon EOS R7 RF-S crop
  • 4 weeks later...

Nisam nesto analizirao specifikacije, citam komenatre po netu i mahom su pozitivni... Cini se da su napravili dobar poso sa RF crop, cene mi deluje prilicno Ok u odnosu na ono sta nude ova tela, videcemo kako ce se pokazati u prakasi, kakav je senozor, dal su napravili nesto novo kao sto je u R5/6 telima, mada neverujem.

https://www.canonrumors.com/canon-officially-announces-the-canon-eos-r7-canon-eos-r10-and-two-new-rf-s-lenses/

Po ovim analizama R10 salje u penziju A6600, + mnogo manje kosta, dok sa R7 koji je nesto skuplji u svemu je bolji od A6600 sem baterije.

https://www.dpreview.com/reviews/canon-eos-r7-initial-review

Videcemo kakav je kvalitet fajla kod ovih aparata...Cekamo poredjenje..

Masa ovih drugih specifikacija u realnom radu nesto i znace i ne znace...bar meni.

Najvazniji su mi zasad kompaktnost, cena i kvalitet izlaznog fajla..

Rafal dal je ovoliko ili onoliko i slicne stavke..sta da kazem..

Proslo je 3 god od zadnje inkarnacije nekog a6xxx tela. Da su napravili losije od ovog bilo bi smesno.

Pogledao sam nesto od onih snimaka sa DV i ako ne mogu da otvorim u LR, ono sto tamo moze da se vidi ne deluje mi obecavajuce makar sto se tice R7... Previse je ono zamuljano sa iso 6400, i oni skejteri u kontri kad se zumne kao da je snimljeno mobilnim telefonom... Ne znam dal su ovi objektivi bangavi, dal je do procesuiranja u samom aparatu, al to sto vidim nije me odusevilo.

Ako se nesto nije promenilo u medjuvremenu, sem u gornjoj klasi FF gde su manje-vise uhvatili prikljucak, Canon i dalje kaska kad je senzor u pitanju za onim senzorom kod Sony-ja, i u nizoj klasi FF i na Cropu..

Nije sad to ne znam kako straobalno, ali primeti se u obradi..

Ali eto, obicno njima bas puce prsluk za tako nesto...prosto racunaju valjda da u tim segmentima konzumenti ne pilje toliko pazljivo u fajlove, sta li...

Mozda to sve i nije toliko vazno, ne kazem, ali meni recimo znaci...

Mislim pre svega na DR i low light ...

(Pitanje kompatabilnost sa objektivima nezavisnih proizvodjaca najbolje da ovde i ne pominjem...)

^

Pa vazano je svakome ko ne koristi rasvetu... Za fotkanje u razlicitim uslovima svetla pre svega je bitan dobar senzor jer svaka korekcija u obradi u odredjenoj meri degradira kvalitet, podize novo suma, a dobar fajl znaci vise prostora za korekcije, bolje fotke sa visokim iso vrednostima, mogucnost da se iz mraka izvuku tedalji itd. Paradoks ali je tako bolji senzor vise znaci foto amaterima iz navedenih razloga nego profesionalcima koji najcesce koriste neku vrstu rasvete pa im nije tako bitno da rade neke ozbiljnije korekcije u obradi. Skontao sam ovo u prvoj nedelji bavljenja fotografijom kada sam prvo kupio 7D vise da ne bi nerivrao siroke narodne mase kao pocetnika sa recimo MKIII koji je tada bio nesto najbolje sto je moglo da se kupi, ali sam naravno posle nedelju dana skljocanja svatio koliko je 7D tesko sranje sto se tice kvaliteta raw fajla pa sam ga zameni za MKIII, i naravno nerviranje mase je pocelo, zapravo pojedinaca 😛 nerviraju se i dalje samo ne vise zbog opreme nego zato sto sam ih presisao poodavno 😛

Ovaj ne tako los portetic je zapravo prva fotka koju sam napravio sa tom 7D kamerom koja je kod mene bila tih nedelju dana...

17310796745_d834ee01b3_b.jpg

Ovo je JPG iz kamere, znaci nema obrade, svetlo difuzno idealno, i dobar je pokazatelj zasto je JPG tesko sranje pre svega zbog prezasicenosti boja... Moja supruga nema ovako taman ten, zapravo je poprilcno bledunjava, ali canon kaze da nije hehe 😛 Ima to i svoju dobru stranu jer nekako koliko god da je prikaz boja nerealan canon jpg je nekako svima najdopadljiviji.

• 3 weeks later...

Sedmica i jeste dobra i nije. Npr bolja je kad je senzor u pitanju od dotadašnjih kropova i to ohoho, ali je problem što je u kući odavno postojao FF, zapravo nekoliko njih (petarde, kečevi) koji su svi bolji od sedmice takođe ohoho. Lično mislim da je to prvi C aparat na čijem telu se apsolutno ništa nije štedelo, ne računajući kečeve. E sad, za gornju fotku nije kriva sedmica - kad čuvaš nebo podeksponirao si lice i obrnuto, boje nisu tamne nego podeksponirane, ali kapiram na šta si mislio: kad čupaš iz senke bolji je FF nego krop i tu rasprave nema. Kome su portreti prioritet FF je Majka_Mara.

On 6/14/2022 at 12:15 PM, Zoran Rodic said:

Juzi nije smetala sedmica da pravi vrhunske fotografije i da bude najbolji. 🙂

Ne bi mu smeto ni mobilni za kadrove koji mogu uspesno da se snime mobilnim... Sve to ne manj cinjenice vezane za tehnicke karakteristike alata, a kako vreme odmice alat postaje sve laksi za koriscenje tako da fotograf moze da se skoncetrise na ono sto je bitno, a to je fotografija zbog koje taj alat i postoji.

hmmm meni su specifikacije R7... onako. Kad malo bolje pogledaš R7 je u dosta toga iza X-T4 a to je aparat koji je izašao pre 2 godine. Jedina "opipljiva" prednost za wildlife fotografe je veća rezolucija ali i to treba uzeti sa rezervom dok se ne uverimo kakav je kvalitet u pitanju. Do sada, po meni, Fuji X-Trans senzori su bili za korak ispred Canon crop senzora. 

Što se videa tiče nisam našao u specifikacijama da R7 može snimati FHD u 240fps, a XT4 može. Ako oni na DPR-u nisu nešto pogrešili max je FHD u 120fps + 30fpsFuji rafal sto je orgomna stvar za ptičare. Dalje R7 nudi samo h265 (ako se ne varam) koji je zahtevniji za obradu od h264 a Canon video codec nikada nije bio prijatelj sa resursima. Svako ko je radio sa Fuji i Canon sistemom zna o čemu pričam. Canon codec u 4K ne ide tečno ni na jednoj mašini na kojoj sam probao. Fuji ide kao mleko. Sony takođe. Za Nikon ne znam. Fuji HEVC je opasan codec i kontrola šuma na visokim ISO vrednostima je specijalnost x-trans senzora. Na kraju dođemo do optike gde je izbor telefoto stakala u RF varijanti naprosto smešan. Čemu one gluposti RF 600 i 80mm  sa max blendom f11 naprosto služe?? A Fuji sad izbaci onu novu babarogu XF 150-600 f5.6-8 za samo 2000usd. Tako da ono drugari.... Možda sam ja nešto propustio jer ne pratim APS-C segment ali - da kojim slučajem kupujem sistem od starta za widelife uzeo bih Fuji x-t4 uvek pre R7, a uskoro će izaći x-t5. Što bi rekla Konstrakta - i šta čemo onda!? 

1 hour ago, Dusko Jovic said:

Čemu one gluposti RF 600 i 80mm  sa max blendom f11 naprosto služe?? A Fuji sad izbaci onu novu babarogu XF 150-600 f5.6-8 za samo 2000usd. Tako da ono drugari....

Tako je to u kapitalizmu.

Dobijaš sve manje i manje a plaćaš sve više i više. 

Ko može i voli, nek izvoli . Ljudi su pravili izvanredne fotografije sa opremom koja nije ni do kolena današnjoj.

Ima onih koji filmove gledaju zbog specijalnih efekata u njima a ima i onih kojima je bitna priča.

Oprema odavno nije ograničavajući faktor za dobru fotografiju onome ko ume.

On 6/17/2022 at 1:06 PM, Dusko Jovic said:

...Možda sam ja nešto propustio jer ne pratim APS-C segment ali - da kojim slučajem kupujem sistem od starta za widelife uzeo bih Fuji x-t4 uvek pre R7, a uskoro će izaći x-t5. Što bi rekla Konstrakta - i šta čemo onda!? 

Ne pratim ni ja odavno dublje priču (iako koristim crop), al' ja b' rek'o da pored Sony-ja, nema šta drugo da se gleda u crop priči.

Fuji tu i tamo ima malo bolji fajl, ali ceo ostatak sistema, u slučaju crop-a, Sony je nedodirljiv. Za sada.

Koliko god da je FF superioran, za jedan sloj fotografa, crop je idealna zlatna sredina cene, dimenzija, težine, mogućnosti, bar u onim granicama onoliko koliko dozvoljavaju tehnika i fizika... Ja se zaista nadam da neće ubiti krop priču (iako idu ka tome).

Imam Fuji xt30 i nisam  srećan sa njim. Ceo niz stvari mi se ne sviđa, što sam uvideo tek kada sam ga detaljnije isprobao.

Htedoh da ga prodam dve nedelje pošto sam ga kupio, ali pošto nisam mogao da postignem iole pristojnu cenu  ostao je kod mene.

13 hours ago, simazoran said:

Imam Fuji xt30 i nisam  srećan sa njim. Ceo niz stvari mi se ne sviđa, što sam uvideo tek kada sam ga detaljnije isprobao.

Htedoh da ga prodam dve nedelje pošto sam ga kupio, ali pošto nisam mogao da postignem iole pristojnu cenu  ostao je kod mene.

Ne sumnjam uopšte u tvoju procenu obzirom da si fotograf sa iskustvom i znaš o čemu pričaš samo tu treba imati na umu da ipak X-T30 nije high-end Fuji telo, a tebi možda baš treba ono što nude X-T3 i pogotovo X-T4. Jedno vreme sam imao X-T3 i koristio ga uglavnom kao video kameru jer nisam nešto bio zadovoljan sa EOS R-om za video pa sam ga onda znatiželje radi i probao malo u fotografiji. Lepa sprava je to skroz i po meni baš dobar fajl (za crop senzor). Onda sam prelomio da ipak idem na jedan sistem i za foto i video umesto da paralelno gradim dva odvojena sistema i mislim da sam doneo pravu odluku.

Svojevremeno je beše ako se ne varam x-trans senzor prilično kaskao u renderovanu malih i oštrih detalja, tipa trava i lišće na pejzažima. Ovo je bilo zbog prirode senzora a i zbog loših konvertera (da ne kažem debajerizacije). Ne znam da li se danas situacija poboljšala, ali kod C je situacija jasna: malo dooštriš da preskočiš AA filter i svi detalji su tu. Kod Sony-a nema šta da oštriš jer nema ni filtera i tako u krug, ko je bolji i ko je gori a svi su dobri kad se malo bolje pogleda.

Ne znam dal je do mpx ili navodno naprednog AA filtera, ali sa R5 retko imam potrebu da bilo sta ostrim sem fotke nastale sa 15-35 2.8... Iz LR izlaze bez ostrenja, u PS nema potrebe za tim, sa ostale canon kamerama koje sam imao pre ove uvek je bilo potrebe za manje ili vise ostrenja u PS.

^

Mislim to je i logicno kao i mnoge neke druge radnje tokom obrade, samo sto mnogima nije logicno a nema ko da im kaze... Slabo obracaju paznju na to kako je konkretno LR po defaultu podesen, a po defaultu je ostrenje +25... Ista je prica i sa inicajlnim kolor profilima, najcesce vecina bira neki koji pravi vecu dinamiku boja, kontrast, a to je isto tako pogresno jer agresivniji profil samo na izgled deluje kao dobro resenje, a zapravo treba izabrati sto neutralniji profil pa kasnije kroz porces obrade definisati pre svega selektivno kako koji deo fotografije treba da izlgeda... Tu je i vinjeta koju obicno niko ne dira kao da je na svakoj fotografiji glavni motiv u sredini a vinjeta bas to rado sve zavisi koliko je izrazena, naglasava sredinu fotografije.

To je sve tako jer ljudi ne kapiraju sta zapravo rade kada obradjuju fotografije, ne kapiraju sta je fotografija u sustin, a navodno se bave fotografijom... Ne moze likovno estetski rad da se sredi samo globalnim potezima na celom kadru, zapravo najcesce u njavecoj meri slektivni pristup je jedino resenje, sto je i logicno.
Kljiucni problem je nedostatak adekvatnog obrazovanja, od do, a previse net tutorijal koji svaki za sebe ima nesto korisno ali nigde to nije poslozeno u vidu smernica kako pre svega treba razmisljati o fotografskom radu od trnutka kada se kupi kamera do gotovih odlicno uradjenih fotografija, jer taj misaoni proces je zapravo najvaznij, nacin na koji kapiramo i razmiljamo o tome sto radimo treba sve da definise a ne neka izmisljena pravili i okviri koje nam neko namece... Narocito ako se radi o foto amaterima i slobodnim umetnicima, a ako se fotografija praktikuje kao zanat, u tom slucaju bolje je ispratiti neki sablon kojiji je neko vec osmislio, pa cak i zantlija treba da ima malo likovno umetnickog slifa jer i to sto radi zanatski isto je likovno umetnicki rad u nekoj meri i zahteva likovno estetski sklad da bi posmatracu to bilo lepo i primamljivo kao gotov proizvod.

On 6/17/2022 at 6:49 AM, Zoran Rodic said:

Moze naravno. 🙂 Mnogo vremena je proslo od kada se ovde pisalo o Juzi, koji je mnogima bio uzor, narocito pticarima. A 7d je iz 2009. godine... pa eto, racunaj... davno bese 🙂

https://www.juzaphoto.com/recensione.php?l=en&t=canon_7d#fotoesempio

Hah, ne znam ni sta sam ocekivao, da cu dobiti galeriju ili selekciju gde je on koristio bas 7d. Al dobro, moze i ovako, "peske". Hvala 🙂

Mada tela su valjda najmanje bitna u lancu nastanka dobre fotke...