Jump to content

Prelazak sa Canon EOS2000D na Canon M50 MKII?

Share

Recommended Posts

Zdravo, zovem se Žarko, imam Canon EOS2000D, i uz njega objektive 10-18mm, 50mm i 50-250mm. Razmišljao sam da malo unapredim opremu (tj. aparat), pa sam odlučio da probam mirrorless aparat (u nekoj budžet varijanti). Najviše mi se svideo Sony Alpha 6100, ali ne može da se nađe nov, pa sam na YT naleteo na klipove o Canon M50 MKII. Na strani kupoveine M50 je to što već imam Canon objektive koje mogu iskoristiti (neke naravno, sa adapterom), i što mogu prodati samo telo 2000D, bez da prodajem objektive.

E, sad, moje pitanje je, vredi li uložiti u M50, odnosno da li će biti napredak u kvalitetu fotografija (sa istim objektivima), u odnosu na 2000D, i da li će napredak biti značajan ili ne?

Inače, fotografija mi je samo hobi. Fotograišem kad sam na putovanjima, malo portrete (porodične), prirodu...

Za takvu primenu neces primetiti razliku narocito ako fotkas u JPG, mislim nesto ces primetiti ali to nije vredno cimanja... Ako fotkas raw sto znaci da naknadno sredjujes fotke u obradi mislim da ni u tom slucaju neces primetiti razliku u odnosu na M50, ali primetices razliku u odnosu na A6400 zbogo dosta boljeg senzora koji pravi raw fajlove na nivou FF kamera tako da dosta moze da se izvuce iz tih raw fajlova bez mnogo degradacije u kvalitetu. Ako fotkas u JPG generalno neces primetiti razliku ni u odnosu na mobilni 😛 neka razlika moze da se vidi ako predjes na FF kameru i to ne bilo koju nego na nesto novije tipa R, R6, R5, ili sony FF kamere zbog senzora koji je dosta bolji u uslovima slabijeg svetla kad su visoke ISO vrednosti,

Odavno je sve sto postoji na trzistu vezano za foto hardver dovoljno dobro da se sa tim alatom naprave odlicne fotke, samo je pitanje kako se koristi alat, sta si spreman da koristis sem kamere i objektiva, i na kraju fotke postaju pre svega lepse zahvaljujuci adekvatnom finisu u obradi, ili dobrom koriscenju rasvete.

Hvala na odgovoru. Ipak sam se odlučio da probam. Privuklo me to što, očekujem da ću lakše fokusirati subjekte, nego sa 2000D. Kod 2000D mi smeta što, recimo kod fotografisanja portreta, tek 1 od 5 slika imam sa odličnim autofokusom (na oči subjekta), jer ima samo 9 AF tačaka, pa mi je teško da sa, recimo EF 50mm, pogodim fokus, tako da mi većina slika ispadne van fokusa. Verujem da bi neko iskusniji to mogao da uradi, ali ja ne mogu. Gledajući klipove na YT, video sam da M50 ima 170 i nešto AF tačaka, i da dosta dobro automatski "hvata" fokus, i ima opciju da sam traži oči kod subjekta. Našao sam ga po solidnoj ceni (79.000,00 dinara), a na nekim sajtovima ide i preko 85, pa čak i do 100 hiljada.

^

Hteo sam da ti napisam da je prakticniji lakse za koriscenje M50 telo vezano za fotkanje portret iz razloga koji si naveo, ali je isto tako kamera koja se vise nece proizvoditi, taj sistem se vise nece razvijati, tako da ako nekad resis da prodas tu opremu tesko da ces da izvuces para koiliko realno vredi... Ne znam koliko kostaju Sony A6xxx serija, mislim da je neka od tih kamera daleko bolja kupovina, sigurno bolji senzor. Ne znam koji EF 50mm koristis, ako nije L sve je to vise do stakla nego do kamere, mada bolje ce raditi i te "vrljave" pedesetice na mirrorless telu.

Pogledaj na kupujem prodajem evo nove kamere M50 MK2 za 660e

https://www.kupujemprodajem.com/foto-aparati-i-kamere/digitalni-foto-aparati-dslr-i-mirrorless/canon-eos-m50-mark-ii-15-45mm/oglas/119200762

Nemoj to da kupujes po radnjama najcesce je cena nerealna, semo kod Josipovica,

Ako mozes da rastegnes malo budzet ovo ti je daleko bolje resenje samo po sebi a tu je i jedan veliki plus siroka kompatibilnost sony kamera sa gotovo svim objektivima raznoraznih porozvodjaca, sa canon-om si ogranicen na canon objektive, ili je uvek pod znakom pitanja kako ce raditi recimo neka sigma + taj sitem M50 je mrtava zvanicno ugasen.

https://www.kupujemprodajem.com/foto-aparati-i-kamere/digitalni-foto-aparati-dslr-i-mirrorless/sony-alpha-a6400-telo-a6400/oglas/71904523

ili

https://www.kupujemprodajem.com/foto-aparati-i-kamere/digitalni-foto-aparati-dslr-i-mirrorless/sony-alpha-6100-16-50mm-a6100/oglas/84207128

Ja sam ga platio 674 evra, tako da što se tiče cene, smatram da ga nisam preplatio.

Za Sony si u pravu, ali jedino što ima da se nađe je taj 6400. Međutim, doplata od 300 evra + kupovina dodatnih objektiva (kojih već imam za Canon), koji nisu uopšte jeftini, mi se nije isplatila. Da ima u ponudi 6100, za nekih 600-650 evra, kupio bih njega, ali mi se skoro 1000 evra ne daje u ovom trenutku za aparat.

Što se tiče cena, ko zna kako će se kretati. Ja sam, na primer, Canon EOS2000D, u martu 2020.godine kupio za 39.490,00 dinara, a sada vidim da košta oko 55.000 - 60.000 dinara.

50 mm je ovaj objektiv. https://www.canon.rs/lenses/ef-50mm-f-1-8-stm-lens/ . On bi trebalo da radi bez adaptera, ako se ne varam.

Od objektiva imam i: https://www.canon.rs/lenses/ef-s-10-18mm-f-4-5-5-6-is-stm-lens/ , https://www.canon.rs/lenses/ef-s-55-250mm-f-4-5-6-is-stm-lens/

Za dve godine, možda se tržište stabilizuje, pa ću onda razmišljati o nekom Sony modelu. 🙂

U svakom sluaju, hvala na savetima.

a6400 ti je nesto bolji u low ligtu i za ˝počupati˝malo više detalja iz senki u PS.

Takodje tu je i poprilična razlika u trajanju baterije 410vs235 okidanja. . Što će reći najbolje odmah kupiti još jednu bateriju.

Za izdvojiti je još i eye tracking, zaptivenost, ˝neograničeno˝ trajanje videa vs 30min, troduplo više fokusnih tačaka i sl..

Dakle nekom sitnice a nekom - pa puna kapa..

Meni lično najviše znače ove razlike koje proističu iz samog senzora i fokusni sistem koji je došao u fazu na granici nepogrešivog.

Druga bitna stvar je daleko veći broj pristupačnih i kvalitetnih objektiva.

Canon već deceniju kasni u senzoru za Sonyjem i tek je sa najskupljim verzijama FF aparata uspeo ozbiljno da uhvati korak.

Medjutim što važi za gornji segment, još uvek ne važi za donji... 

Kada je pak reč o M50vsM50 II, ubačen je samo eye tracking fokus i nešto poboljsano trajanje baterije...Tu koliko znam drugih razlika i nema...

Dakle stari Canonov običaj da u novim modelima nižeg segmenta ne menja skoro pa ništa.... Osim cene, dabome...

Neke se stvari kod njih izgleda nikada neće promeniti.

Hvala na pomoći. Mada, 6400 nikad nisam razmatrao, već 6100, koji je cenonvno dosta bliži M50 II. U principu, M50 II nisam ni gledao u prvo vreme, već samo 6100. I taman kad sam odlučio da ga kupim, došao sam do saznanja da ga nema na stanju ni u jednoj radnji (čak i ako stoji na sajtu cena, u ponudi ga nemaju), kako na specijalizovanim sajtovima, tako i na KP. Kao alternativa, na YT se pojavio M50 II. Tada sam došao na ideju da mogu da iskoristim objektive koje sam kupovao za EOS 2000D. Da sam uzeo Sony, morao bih sve da prodam od objektiva, i da kupujem objektive za Sony. Što se tiče 6400, on je dosta skuplji od M50 II (skoro duplo), tako da mislim da nije fer poređenje između ta dva aparata.

@mezzano

nema ti tu neke posebne razlike izmedju a6400 i a6100. 

a6100 je osiromašen za lošiji EvF i zaptivenost,,, Sve drugo je manje-više isto, sem te cene...

I ovde bi rekao da su te razlike nekom male, a nekom - puna kapa...

E sad ovaj argument sa već postojećim objektivima je prilično jak, tako da tu verovatno prestaje sva priča.

Mora da postoji neki baš ozbiljan razlog zbog čega bi neko sve to prodavao pa kupovao ispočetka.

@FT 

Pomaci postoje, to se vidi i u odnosu na ovaj drugi Canon na ovom primeru koji ima najlošije rezultate.

Medjutim ono sto se ne vidi najbolje na ovim primerima je kako to sve zapravo u praksi funkcioniše .

Na svetlim partijama se to i ne vidi toliko, ali u tamnijim je dosta vidljivije.

Karakter šuma koj se javlja kod Canona u senkama prilikom izvlačenja mi se nikad nešto nije dopadao.

Prosto to kod Sony senzora šljaka bolje...Kod njegove Nikonske verzije neretko i za nijansu još bolje...

Nisu sad to neke krucijalne razlike da se razumemo, ali ajd...

Medjutim kad to spojim i sa nekim drugim jajarenjem kojim je Canon po meni sklon, časkom ga isključim iz izbora...

.

^

Do za izvlacenje iz tamnih partija to je sve do MK4 bilo uzas za moje potrebe sa primetnim kolornim sumom, sa nejasnim detaljima, sve u svemu primetno lose, sa MK4 dosta se popravila situacija, sa R5/6 brutalan pomak... Bolje od ovoga sa R5/6 moze da bude samo kad bi se fotka podeksponirala za -7~8 pa se vrati u obradi i da tu nema vidljivog gubitka u kvalitetu, jer sa R5 moze da se ide do -5~6 i da izgleda dobro kada se vrati obradim, misli naravno da se vidi da nije idelano narocito ako je nocni snimak, ali tek kada se malo zumira.

To kako je sad na R5, tako je otpr. kod Nikona bilo još 2012god na D800E/D800... 😁

Naravno ako samo o pustom senzoru pričamo... 

A o D810 (2014) i D850 (2017) da i ne govorimo..

Ovaj zadnji je i danas pojam...

Sad su FF senzori u istoj ravni a postoje valjda samo canon i sony od proizvodjaca, canon pravi za sebe a sony za sebe i ostale koji imaju u ponudi FF kamere... Canon trenutno ima prednost sto se tice malih F brojeva kod svojih objektiva, sony siroku kompatibilnost sto se tice objektiva, mada ako ove sigme na canon FF milc telima rade kao 135 1.8 ni to nije vise prednost jer sem sigme ovo ostalo i ne racunam da postoji 😛

Vidi se da se razumete u aparate...., te cenim vaše mišljenje. Ali, kao što sam napomenuo, ja sam, generalno bio zadovoljan kvalitetom slika koje sam dobijao sa 2000D. Smetala mi je, da tako kažem, nekonstatnost kod autofokusa. Od 20 slika, 2-3 budu u super  fokusu, a ostalima nešto uvek fali... Verovatno bi bolji majstor od mene, i sa 2000D uspeo da izvuče veći broj kvalitetnih slika, ali ja ne uspevam. Doduše, ne slikam tako često. Za dve godine sam okinuo oko 8000 fotografija. Na ideju da probam mirorrless, i malo napredniji aparat, samo došao u nadi da će ta napredna tehnologija autofokusiranja pomoći kod toga da mi manji broj slika bude van fokusa. Čak i ovih 670 evra koje sam dao, nisam planirao, ali kad sam već ušao u priču, nisam heteo da odustajem.

Opet kažem, pokušaću da prodam 2000D, koji je u savršenom stanju, jer sam ga čuvao kao oči u glavi, pa da vidim kako to ide sa M50, jedno godinu - dve. Nakon toga, ću možda ponovo ići na nešto naprednije. U svakom slučaju, videćemo... Javljam utiske, kad stigne aparat.

Kakvi su objektivi EF-M, tj. ima li neki pristupačan, koji je dobrog kvaliteta?

13 hours ago, Foto turista said:

Gledam sad testove DR i ISO, dobar je to senzor kod M50 za pola blende losiji nego A6400, mislim da je isti senzor kod kamere koji si imao ili je jos uvek imas, ocekivao sam vecu razliku...

KLIK ISO

KLIK DR

Koje si telo kupi M50 II ili M50 ? Ima finih unapredjenja kod dvojke...

Što se tiče ovog linka, primetna razlika u kvalitetu slike je jedino kod R5 (za moje oko), dok su ostala 3 aparata, po meni, 90% ista.

1 hour ago, mezzano said:

Za dve godine sam okinuo oko 8000 fotografija.

Ti si za mene sampion, ja sam za 7god napravio oko 900 fotki, od toga sam sredio 828 jos oko stotinjak ceka na red 😛

Smetala mi je, da tako kažem, nekonstatnost kod autofokusa. Od 20 slika, 2-3 budu u super  fokusu, a ostalima nešto uvek fali... Verovatno bi bolji majstor od mene, i sa 2000D uspeo da izvuče veći broj kvalitetnih slika, ali ja ne uspevam.

Ma to je boljka DSLR sistema, konkretno tela... Te urbane legende kako neko sve perfektno fokusira sa DSLR kamerom, svaka fotka uspela, to je laganje samo ne znam zarad cega... Nema tu nekog majstorluka kada se objektiv i teleo ne ponasaju konzistentno u radu, taj majstorluk treba da se pokaze u nekim bitnim elemtima a ne u baratanju foto opremom, to su tehnicke stvari... Videces sa M50, imaces sigurno daleko vise fotki koje su u dobrom fokusu koji god objektiv da koristis. Jednostavno zato sto nema ogledala, objektiv blizi senzoru, znaci svakako je AF bolji.

Kakvi su objektivi EF-M, tj. ima li neki pristupačan, koji je dobrog kvaliteta?

Tu dolazis do problema, canon je ugasio M seriju, sto znaci nema novih objektiva, nema dalje nicega sto je vezano za EF-M sem onoga sto su napravili dok se ne rasproda i cao, a cisto sumnjam da su cene objektivne u odnosu na to sto se nudi. To je jedan od razloga zasto sam ti predlagao da to ne kupujes, za 2god neces moci nikome da prodas sistem koji ne moze da se nadogradjuje. RF je buducnost, za sad je samo FF RF na seceni, pojavi ce se uskoro i Crop koji ce zameniti sve sto je canon sa crop senozrom EF-S i EF-M... Verujem da ce u tom segmentu zestoko da nagaze, jer ovo sto je do sada bilo iskljucivo za crop sve je manje vise radili tek da radi, kvalitet tek da moze da prodje, za razliku od L segmenta za FF koji je bez greseke uvek odlican, ili za razliku od Fuji crop siste koji je najbolji na trzistu. A6400 telo je nesto skuplje ali na kraju za manje para moze da se napravi daleko efikasniji sistem nego sto ces to da napravis sa M50 + ako ti dosadi za 2 godine imace dobru cenu da se proda kao polovan, mada sa A6400 ne bi imao potrebe nista da prodajes sem ako ne budes pozeleo da predjes na FF.

Medju tih 8k fotki koje si napravio sigurno ima dosta portretnih, jedini razlog zasto ces prodati M50 je fokus koji prati oko u servo modu, M50 to nema, M50 II ima kao i A6400... To je mnogo korisna funkcija, mislim da ne bi imao 2 uspesne fotke moje male devojcice bez te mogucnosti kod R5 kamere, bukvalno sve sto treba je da lovis pravi trenutak (ili rafal pa kasnije selekcija) i odmeravas kadar u celini doko je fokus konstantno na oku koje je blize kameri, fantizija. Sa M50 imas opciju da detektuje oko ali i za to je potrebno dobro svetlo, sa M50 II nesto je bolja situacija sto se tice svetlosnih uslova, moze uspesno da nadje oko i kada je svetlo nesto losije + moze da ga prati u servo modu.

Ja sam naručio M50 MKII, baš zbog tog "praćenja oka".

Što se tiče slika, gledao sam tvoje, i stvarno su profesionalne, i što se tiče kadrova i obrade... Ja ponesem aparat, pa onda "škljocam" na sve što mi izgleda zanimljivo. Kažem, prvenstveno porodične slike, pejzaži... Nemam vremena, a niti želje da se posvećujem u nekoj većoj meri fotografiji. Nakon slikanja, pogledam šta ne valja, pobrišem, a ono što je dobro, doradim malo u Rawtherapee ili GIMP-u. Do sada sam jako malo fotografija odštampao, a ubudće planiram da taj broj povećam, i da ono što zaslužuje pažnju, po mom mišljenju, odštampam i stavim u album/ram.

^
To je skroz OK.. Mislim nije to pristup koji je meni blizak, niti je pristup koji bi nekome preporucio, ali postujem... Mnogi tako rade a predstavljaju to sto rade kao nesto ne znam sta, e to ne postujem, to me zivcira hehe, jer vidim snapiranje na delima a autor nesto mudruje na recima 😛
Moj pristup je od prvog dana bio veoma organizovan, osmisljen kao sistem obrazovanja, vec sam ima veoma bitnu podlogu za likovni rad jer sam se nekada bavio slikarstvom, samo je trebalo taj "talenat" i obrazovanje prilagoditi digitalnom okruzenju... Posle nekih 6 meseci do godinu dana to je bilo dosta slicno ovome sto sada moze da se vidi, ali to je zato sto nisam imao neke visoke ciljeve, dobra porodicna turisticka fotografija i to je to... Mnogima dosta mojih fotografije zalice na neke profi fotke kao recimo tebi, ali nisu, ako izuzmemo samo fotkanje sve je to jednostavan rad u obradi sa dobro odmerenom korekcijom odnosa tamno svetlo, i korekcijom kolorita, cak dosta nevesto odradjeno jer sve to radim najjednostavnijim metodama kroz LR i PS, ali znam sta radim, razumem likovne elemente, i umem da ih dovdem u dovoljno dobar odnos da to na kraju izgleda ako nista drugo onda makar pristojno, lepo... To je dosta prosto, bukvalno svako moze da ima fotke kao sto su moje i bolje, nije potreban gram talenta, sve to moze da se nauci samo je potrebno dosta strebati... Talenat, znanje i dosta prakse potrebni su za efektniji likovno umetnicki rad.

Znaci ipak je M50 II, e pa super, taj sam i ja hteo da uzmem da vidim kako radi to pracenje oka i AF na milc telu. Tu kameru neces imati potreba da prodajes, a imas i EF adapter sa kojim mozes da koristis sve EF objetive sto od canona sto od sigme, sto je sasvim dovoljno. Kako vreme bude prolazilo sve vise ce se pojavljivati po oglasim EF L objetivi sa dobrom cenom. Canon ima najlepse boje kada se fotka u JPG, nekako su Canon boje svakome lepse, sto je naravno totalno nebitno kada se fotka u RAW, i kada fotke prolaze kroz neki slozeniji proces obrade.

Ta priča sa autofokusom je usavršena puno na ovim novim aparatima.

Recimo kod mene na a6400 kada radi eye tracking, čak i kada neko izadje iz kadra onog momenta kada se u kadar vrati fokus se opet zakuca u oči .

Ima čak i opcija da se odredi prioritet fokusa na bliže ili dalje oko, i sl...

Kod DSLR-a pogotovo onih sa manje autofokusnih tačaka (gde opet Canon prednjači u nižem segmentu 🙂 ) problem je sto su one pozicionirane u samom centru kadra, pa bilo kakav pokusaj rekadriranja kod fotkanja sa velikom blendom dovede lako do nedovoljno oštrog fokusa, tvz. back ili front fokus

Sad naravno, ko je iskusniji on se sa tim lakše bori, a ko nije on teže...Ali dobro.

A što se tiče neplanskih prekoračenja budžeta kod kupovine, hm...dešava se to i drugima.

Fotografija i foto oprema je zarazan a bogme i pomalo skup sport..

Meni je to uz sviranje/muziku drugi hobi.... I nikada mi nije bilo žao ni jednog dinara koje sam na njih potrošio...

Nisam nikada kafenisao, pio, pusio ni drogirao se....pa sam za te novce mogao da ih kupim ...

• Like 1

Kao što sam više puta naveo, to mi je bio glavni razlog za "upgrade". 

Dobio sam poruku da je paket poslat, tako da ga sutra očekujem. Za par dana, ću napisati utiske...

10 hours ago, Argon_ said:

A što se tiče neplanskih prekoračenja budžeta kod kupovine, hm...dešava se to i drugima.

Fotografija i foto oprema je zarazan a bogme i pomalo skup sport..

Meni je to uz sviranje/muziku drugi hobi.... I nikada mi nije bilo žao ni jednog dinara koje sam na njih potrošio...

Nisam nikada kafenisao, pio, pusio ni drogirao se....pa sam za te novce mogao da ih kupim ...

Slično i ja razmišljam. Ne pušim, ne pijem (preterano), ne kockam se, pa šta ako potrošim 1000 evra na foto/video opremu.... 🙂

8 hours ago, Argon_ said:

u zdravlju i veselju ga koristio... 👍

Hvala.

^

Normalno razmisljanje... Aj kad stigne bas me zanima kako radi taj M50 II u odnosu na kameru koju si koristio, narocito kako rade objektivi koje vec imas, video sam na netu dosta toga, al nije to isto kao kada napise neko ovde... Recimo ja korisitm sada izmedju ostalog Sigma EF 135mm f/1.8 DG HSM Art, nigde nisam naso utiske kako radi sa R5 kamerom, al posto je dzabaka reko da probam, kad ono, odusevljenje u svakom segmentu.

• 3 weeks later...

Stigao mi je M50ii, i veoma sam zadovoljan. Definivno je napredak u odnosu na EOS2000D.

Kit objektiv je ok, ali je u uslovima slabog svetla daleko slabiji nego kad je osvetljenje dobro. Zbog toga razmišljam da kupim neki objektiv sa većim otvorom blende, ali da ipak bude "budžetski", kada je reč o ceni.

Ono što mi je najviše zapalo za oko su 

Canon EF-M 22mm - https://www.canon.rs/lenses/ef-m-22mm-f-2-stm-lens/

i

Sigma 30mm F1.4 DC DN | Contemporary -  https://www.sigma-global.com/en/lenses/c016_30_14/

Sigma je skuplja nekih 100 evra, ali to nije problem, ako je kvalitetnija.

Objektiv bi bio korišćen prvenstveno za slike (portreti, pejzaži), i po nekad za neku sekvencu videa.

Šta mislite, šta je bolje rešenje?

Ako kupujes bilo koje staklo koje nije canon prvo pogledaj na netu iskustva korisnika M50/II + taj objektiv koji imas nameru da kupis... Kako to radi u praksi, jer moze da se desi da radi ocajno onda dzabe sve. Jedno je sigirno ako nesto losije od ocekivanog vata fokus sa canon objeketivom kada fali svetla, bice jos nesto losije sa Sigmom u istim uslovima svetla.