Jump to content

Panorame 65:24

Darkves
 Share

Recommended Posts

1. Zalazak sunca iza obronaka Zlatara.

DSC04419

2. Zlatarsko jezero kod Komarana. Ribarski kamp. Svake godine sve je manje vode u Zlatarskom jezeru.

DSC28730-28741

3. Pašnjak kod sela Štitkovo. U ovom kraju ima najviše krupne stoke u Srbiji.

DSC32271

4. Aero panorama zatalasanih predela zapadne Srbije. Selo Jasenovo.

DJI_0085-0091-Pano

5. Nešto drugačiji pogled na kanjon Uvca:

DJI_0199-205-Pano

6. Prostor oko Uvačkog i Zlatarskog jezera.

DJI_0373-0382-Pano

7. Brana na Uvačkom jezeru u Komaranima.

DJI_0503-0518-Pano

8. Pred zalazak u Milićevcima.

DJI_0632-0641-Pano

Prve tri su sa zemlje A7III - 70-200 mm, ostalo je iz vazduha sa micro 4/3 sa 80 mm.

Kako je ovo snimljeno ?

Inace kadrovi onako sluze svrsi, al boje na vecini fotki previse intezivne... Ne moze na silu da se stvori lepo tako sto ce klizac za sturaciju da se odvrne do + beskonacno hehe 😛 nego pravom merom, likovnim skladom... Mislim salim se malo al jasna ti je poneta komentara 🙂

Da ne idemo dalje "Zlatarsko jezero kod Komarana" boja vode kao da je sa neke druge planete, de postoji reka sa ovako plavom bojom...

29 minutes ago, Foto turista said:

Kako je ovo snimljeno ?

Snimljeno je tako što u određenim okolnostima i u određeno vreme stisneš prst na okidaču.

29 minutes ago, Foto turista said:

Ne moze na silu da se stvori lepo tako sto ce klizac za sturaciju da se odvrne do + beskonacno hehe 😛 nego pravom merom, likovnim skladom... Mislim salim se malo al jasna ti je poneta komentara 🙂

Nikakav klizač za saturaciju nije diran. Saturacija može da se postigne na više načina. Prvi je određivanje ekspozicije prilikom snimanja.

32 minutes ago, Foto turista said:

... de postoji reka sa ovako plavom bojom...

Ovo "de", pretpostavljam da je "gde".

Gde - pa svuda gde voda reflektuje boju neba. Snimatelj treba da je upoznat sa familijom uglova ... i ...voila.

Vidim ustao si na levu nogu... Aj da probam ponovo 🙂

Fotke su "lose" sto se tice kolorita, boje su prejake "vriste" u svakom smislu, prezasicene, previse svetla u bojama, preafektirano . Ovo sto kazes za reflektovanje neba, pa vidi se na toj fotki i komad neba koji deluje normalnije, svakako jedno 3x manje plav nego vode.

Pitanje vezano za to kako je snimljeno odnosi si se na to da li je jedan snimak secnut na prikazani formati, ili panorama od vise fotki,

Ovaj "snimatelj" sto ti kometarise fotke mozda nije upoznat sa uglovima al je barem dovoljno likovno pismen da moze po nesto da kaze o likovnim elementima, u kakvom su odnosu, i sta se u tom odnosu vidi na fotografiji ne vezano za to sta "snimatelj" koji je postavio fotografije misli da je predstavio posmatracu.

Nisam ustao na levu nogu, pokušavam da razumem šta želiš da kažeš.

Tvoji opisi su subjektivni, i ti si svakako u pravu sa tvoje tačke gledišta. Nemam ja ništa protiv toga.

Što se tiče pitanja sastavljanja više kadrova, to nisam mogao da znam jer je ta tehnika vezana za obradu fotografije, a ne za snimanje. Prva i treća fotografija su kropovane, a sve ostale su sastavljene iz više kadrova.

• Like 1

7 hours ago, Darkves said:

U pravu si, evo dve kojima su žuta i plava bile problem...

Nikad nije bitno ko je u pravu sta god da je dilema, nego sta je zapravo dobro resenje neke dileme... Ja sam samo primeti likovno estetski nesklad koji i nije tako dramatican da se fotka raspada, ali je veoma uocljiv i mesto sadrzaja upravo taj nesklad prvo upada u oko posmtraca... Kod pejzaza je najcesce likovno estetski sklad i jedini motiv, lep prizor prosto receno.

Ova sa kravama meni je najkonkretnija i najbolji kadar... Jos malo bi se pozabavio ovom fotkom kako bi se na adekvatniji nacin odvoilo bitno od nebitnog itd. Ima potencijal da se napravi nesto bolja fotka i sa tehnicke strane jer svetlo je dosta dobro, a sadrzaje glavni razlog zasto bi trebalo jos malo vremena da joj posvetis.
Napravio sam neke korekcije na brzaka cisto da vidis na sta mislim i u kom pravcu bi isao sa tim korekcijama... Pre svega sto se tice trave koja bi trebalo da bude zelena ako je zdrava, senzor to tako snimi narocito ako je osuncana kao sto je ovde pa bude zuto zelena, mada to nije tako bitno... Blitan je likovni sklad boja i da to koliko toliko bude u skladu sa realnim prikazom... Bolji je odnos pretezno zelene trave koje ima mnogo i crvenkastih krava kojih ima malo, bolje ih naglasava zelena boja u tom da tako kazem komplementarnom odnosu... Malo sam korigovao posvetljenost, i jos po neki detaljcic, sve diskreno i na brzaka cisto da ilustrujem ono sto mislim.
Klik.

Meni su cetvrta i treca bolje od ostalih. Takodje sam za "prirodniji" izgled boja. A ako ti do sada nisam rekao, svidja mi se na koji nacin koristis dron, taj neki manji ugao pa slike izgledaju kao da su snimljene s kopna. Postoje i kadrovi koji su zgodni za kreativniji pristup ali za klasicne pejzaze mislim da je ovako bolje, prirodnije - mome mozgu logicnije. E da, sta ti to imas na tom dronu, veliki 4/3 aparat i objektiv, tj. komplet kojih dimenzija i tezine otprilike? Nisam uopste u toku s tim 🙂

@Foto turista , a ovaj tvoj primer meni deluje kao da je "zaslo Sunce, naoblacilo se". Mada jos uvek se vide senke al je takvo neko svetlo, slabasno Sunce pred zalazak. Kod tako nekih primera cesto sam u nedoumici na koju bih stranu terao obradu, ka isticanju elemenata ili ka "normalizaciji", pri kojoj uglavnom dobijem "dosadne" slike. To sto pricam je suvise uopsteno jer sve je drukcije od slucaja do slucaja, u zavisnosti od elemenata u kadru - oblika, tekstura, boja i narocito svetla, al kontam da razumes sta hocu reci. Pa i pri odlucivanju o podesavanju WB dosta puta budem neodlucan, podesiti "da belo bude belo" ili onako kako je pri tom svetlu to izgledalo i pred ocima. To mi se na tvojim slikama u 99% dopadne, tj. mislim da tim likovnim resenjima odlicno baratas. Ponekad ne bude po mom ukusu, ali estetski i tehnicki ti vrlo dobro znas sta radis u obradi da bi dobio ono sto zelis, i ne ostavljas gotovo nista nepromisljeno ili propusteno.

• Like 1

Hvala na komentarima, zaboravio da kažem.

Ovo sa drona je Inspire 1 sa X5 kamerom. Ona je mikro 4/3, sa Lumix 35-100mm F4.0-5.6.

I meni se čini posle nekoliko dana da se ne vidi sunce na fotografijama iako ima senki.

Razmišljao sam kako da vidim da li je neka fotografija presaturisana, a da ne bude to subjektivno već objektivno. Jer kontam da kad se invertuju boje, negde moraju da se potiru. I našao tutorijal, čak i pratim ovog Džimija...

One dve fotografije sam izbrisao, vide oni kojima je stranica keširana. Na brzinu sam ih sredio i postavio u originalnoj veličini što ne radim.

Kad budem imao malo vremena, pozabaviću se njima.

^

Ma sta ovaj radi ovde ??? Koliko majmunisanja u PS ok necega sto se prosto vidi... Cemu digitalna analiza necega sto se vidi ??? Zato ja ne gledam te tutorijale jer zatrpavaju takvim budalastinama da prosecan korisnik pomisili kako mu treba IQ200 da bi sve to popamtio kako bi nekad uz dosta rada dosao do odlicnih fotki, a to nije tacno i vecina toga samo su suvisne informacije, mogu da budu korisne ali u najvecoj meri suvisen jer sam proces treba sto vise uprostiti kako bi ostalo prostora za kreativno razmisjanje, a ne lomatanje sa 1001 kombinacijom alata u PS.

Nikad ni jedan tutorijal sem kako se pravi setap za FS nisam pogleda niti zelim, niti cu da pogledam, niti mi treba... FS postavka treba najvise za portrete jer se na lagan nacin postize gotovo sve od osnovnog sredjivanja do onih plastificiranih radova koji bi trebalo da simuliraju prirodnu lepotu za komercijalnu upotrebu.

Meni je daleko vaznije likovno znanje, dovoljno je samo na temu boja elemnt kompozicije, i resi cu svaki kadar dovljno dobro najprostijim alatima pocev od LR do PS, a znam i po nesto vise od toga.

Kljucni problem vecine fotografa bilo da su amateri ili porfesionalci je likovno obrazovanje... Fotografija je likovni rada, nije logicno da se neko bavi fotografijom, obradom fotografije bez adekvatnog likovnogo obrazovanja... Cak su i neke osnove dovoljne za uspesan rad a dublje izucavanje terije forme daleko je vaznije od izucavanje nindza poteza u PS.

Taj momenta razumevanj sta zapravo radimo, razumevanje da je fotogafija najpre likovno umetnicki rad, to nas vodi ka ispravnoj samoedukaciji, sve ostalo je bauljanje u mraku sa najjacom pricom ikada da je neka nasa kolorna zabokrecna stvar u kusa, ili vrljavi kadrovi po sistemu tako sam teo. Tako da sta god da smo mi teli, ili nam je po ukusu, uvek postoji neko ko je dovoljno likovno pismen da nam kaze staje je zaprav to sto smo uradili i koliko vredi, a uz adekvatno znaje mozem i sami sebi dosta toga da kazemo kako bi vremenom to sto je po nasm ukusu blio produkt dobrog ukusa, a to sto smo teli sa daleko vise razumevanja zasto sto smo tako teli 🙂