Jump to content

Sigma 35mm 1.4 Art (Nikon) - AF problemi

dugousko
 Share

Recommended Posts

Pozdrav svima,

Već neko vreme razmatram kupovinu Sigma 35mm 1.4 Art koju bih koristio na Nikonu D700 i D810.

Imao sam priliku da je kratko probam u kućnim uslovima u relativno slabo osvetljenoj sobi i meni se čini da je ok ali vidim da su mišljenja podeljena što se tiče konzistentnosti AF-a.

Voleo bih voleo da čujem mišljenje onih koji su je ozbiljnije i duže koristili.

Inače, što se 35mm tiče, trenutno koristim Nikon 35mm F2 AF-D - iako ovi objektivi nisu uporedivi, AF je besprekoran i uvek zakucava gde treba pa ne bih voleo da umesto upgrade-a dobijem glavobolju.

Unapred hvala na komentarima i savetma.

Da, to je bio problem ranijih third party objektiva na C i N DSLR telima (pa i na ostalima). Nedoslednost od primerka do primerka, i to baš u AF preciznosti.

Moraš probati baš taj primerak koji planiraš da kupiš, na baš tvom telu. I to pažljivo, sa više snimaka, na više fokus distanci i na više blendi. 

Jedna Sigma 1.4 na Sony DSLR je mašila različito na različitim udaljenostima. Na blizu je podbacivala a na dalje je prebacivala. Na oko 3-4m je gađala, ali i to je znalo da omane, i to mnogo. Ovo je po pričama drugih, bilo najčešće na Canonu, dosta bolje na Nikonu. Sony, negde između... 

Sada na MILC, ovo je generalno mnogo bolje. Valjda zbog drugačijeg načina rada AF sistema. 

Ja bih te (iole) skuplje third party objektive zaobišao na DSLR telu. Osim, možda, ako bih mogao da ga prvo dobro iznjakam kod sebe...

• Like 1

pa ono, ako mozes da se stisnes, stisni se. Ja sam imao Sigmu 50mm i odlicno je radila, ali nekako sta ja znam, ostra, nema zamerki. A onda uzeo C 50mm 1.2, koji ima sto mana, ali jbg razvukao mi osmeh od uveta do uveta. Samo je pitanje sta ti je vaznije

• Like 1

18 hours ago, dugousko said:

Znači da pažljivo biram i testiram dobro konkretan primerak... Ako ne batalim priču pa se stisnem za Nikon 35 1.4G... Mada, ta Sigma kad radi kida a značajna je razlika u ceni....

Ako primerak što kupuješ možeš lepo da isprobao, onda naravno. Lako odlučiš. 

A možeš i da se stisneš... 😛

• Like 1

Ne znam za sta bi tacno koristio objektiv, ali evo iskustava iz prve ruke nekog ko ga koristi za svabe i jedino sto mogu je da dam preporuku za kupovinu.

Od nas 5-6 iz ekipe, svi je imamo. Koristi se i na D600/800, D4 i na Z6.

Uglavnom je navrnem cim prodju momenti gde mi je potreban zum, sto ce reci kad krene zurka.

Poprilican mrak, lajt sou, AF sa blica.

Koristim je naravno i u crkvi, ali su tamo ipak staticniji momenti i kadrovi, a i kud i kamo bolje svetlo.

Sto se tice samog rada, "osecanja" su mi pomesana, ali je to vise do aparata nego do objektiva (ili je do mene). 🙂

Koristio sam ga na D600 i na D800, s tim da mi na D600 radi pouzdanije. Znam da je sad momenat u glavi kako kad ima losiji AF sistem, ali tako je.

Ne znam da li je upravo u tome razlog, da D800 "racuna" drugacije i kompleksnije fokus, ali znam da sam sa njim imao vise propustenih momenata nego sa D600.

Od kad koristim fotoaparat uvek mi je bila ukljucena opcija da mogu da okinem samo kad potvrdi fokus. Na D800 sam morao to da iskljucim, jer sam imao dosta WTF? momenata po pitanju fokusa (konkretno brzine fokusiranja), dok je D600 u istim uslovima zabadao fokus u momentu.

Na D800 mi se desavalo da mi potvrdi fokus i nista nije u fokusu. Znaci ne promaseno to sto si fokusirao (lice npr), nego nista na fotki nije u fokusu.

Ume ponekad da se malo bori sa kontrom.

E sad, sve ovo zvuci kao da sam zapravo popljuvao objektiv, ali sam samo hteo da ukazem sta moze da ti se desava, tj sta se meni desava/desavalo.

Kada uzmes u obzir IQ, upotrebljivost velike blende (moze bez problema da se koristi na 1.4), "duzini", cenu i dalje stoji da je objektiv za preporuku.

Ovo sto sam naveo kao primere, to je mozda jedva 10% od napravljenih fotki tog dana, a pricamo o 1500-2500 fotki.

Naravno, koristim jos pored nje 24-120 i 85icu, ali je bar 2/3 fotki napravljena 35icom i sigurno mi je bar pola "radnog vremena" navrnuta na aparatu.

Ovo je vise kuknjava u fazonu uhvatio sam vec 30-40-50 lepih momenata, ali me bas nervira sto nisam i ovaj.

Sto se tice biranog primerka, to ne postoji, moze biti samo ispravan ili neispravan objektiv.

Moze se samo bolje ili losije slagati sa tvojim aparatom i od toga zavisi da li je "birani primerak", a to ces videti posle par ispucanih fotki.

• Like 2

^

E ovo se zove opis korisnika, koji zaista koristi objektiv kako vecina nas nikad necemo imati prilike 😛
Ja se nesto premisljam da pazarim 135 1.8 u kombinaciji sa R5, jer nece skoro canon 135 1.4, a beba vise nije beba mada glumi bebu 😛 nego dete od godinu i po, prohodalo, imam zelju na otvorenom da snimim neke trenutke, ide lepo vreme, al muci me pitanje kako ce ova kombinacija raditi u praksi, pre svega efikasnos AF i pracenje oka... Ne nalazim nesto na netu primere R5 + sigma 135 1.8. Staklo dzabaka za ono sto nudu po specifikacijam i testovima 1050e.

• Like 1

ja ako nešto volim to je 135mm na FF...ili 85 na cropu.... Tako da, sa blendom 1.8 sumnjam da će ti nedostajati bilo šta...

I ovo je mrga od objektiva...A taj 135 1.4 ne smem ni da zamislim koliki će biti...

• Like 1

Sad cu da obidjem Josipovica... Meni to samo tako dune i to je to hehe... Mozda do veceras bude i neka fotka 😛

1050e a staklo je opticko savrsenstvo, kako tako malo kosta nije mi jasno... Imao sam canon 135 f2, al meko je to, nije to ta ostrina, kao da nije dovoljno za 45mpx... Ova sigma pored ostirne i sve ostalo je savrseno, mad to ostalo meni nije bitno, al stvarno po onome sto moze da se vidi na netu od korisnika, sabija.
Generalno 135mm jeftini staklici u odnosu na recimo 35 1.4, i 85 1.2, ne znam zasto je to tako, narocito mi nije jasna razlika u odnosu na 85 1.2, zasto je x2~3 skuplje. Nije mi jasno ni zasto 200 f2 kosta 5k evra al dobro 😛

200mm na f2 ti je... pa, smrt  😉

medjutim 135mm ima češću upotrebljivost... 200mm bi koristio baš retko...

Što se tiče objektiva sa blendom 1.2 ako su C/N/S nema tu ništa jeftino...

Medjutim sada kada ih SIgma stiže sa kvalitetom a radi dobro, pitanje je koliko će oni moći da drže te cene.

Pritisak dodatno vrše i neki jeftiniji proizvodjači...

^

Ma to ne bi ni koristio, mislim ja jesam magare al nisam bas toliko da vucem sa sobom toliki objektiv, i tezak, i veliki... Imao sam prilike da ga drzim u rukama kad nisam ni znao sta je to i koliko je zapravo poseban... Mislim da ce 135 1.4 na neki nacin praviti iste fotke, sa istim smekom, kao sto bi ova sigma 135 1.8 trebala da ima nesto kremastiji bokeh kada se fotka cela figura u odnosu na 85 1.2, ali sustinski to je dosta slicno, ili se ja mozda varam...

težak izbor ozmedju 85 f1.2 i  135 f1.8....ali ono baš...

Nijanse su u pitanju....

Zapravo ko može sebi da priušti lepo je po meni imati oba...

Tu treba dodati i jedan UWA objektiv po izboru,  i jednu 35-ticu f1.4.... 

Dakle 4 objektiva i ovakvim kao što sam ja ne treba ama baš ništa više... ☺️

Pa to je bas to sto trenutno imam + tu je i 100 makro i jos po neka sitnica da se nadje 😛

Canon R5
Canon RF 15-35mm F2.8 L IS USM - 82
Canon EF 35mm f1.4L II -72
Canon RF 85mm f1.2L USM  82
Canon RF 100mm 2.8 L Macro IS USM  67
Sigma EF 135mm f/1.8 DG HSM Art  82

+B&W ND filters 3/6/10 72&82
Manfrotto 055 carbon fibre 4-section photo tripod MT055CXPRO4
GITZO GH4383LR Center ball head 4 LR
Peak Design Everyday Backpack 30L black

😁

Taj objektiv je kupljen samo da bi napravio ovu fotku...

Guardian...

Koristio sam ga ne samo za ovu fotku i napravio jos dosta fotki na putovanjima, ali to je samo zato sto sam se trudio da nadjem adekvatne kadrove za 100-400, inace onako spontano ovo je jedini koji sam hteo da snimim i za koji mi je trebao... Prilicno je tezak i glomazan, ne koristim ga ni 10% u odnosu na ostale, prelazak na RF, i tako je medju prvim EF koje sam prodao dobio novog vlasnika. Mozda nekad nabavi nesto slicno za RF mada sumnjam, inace perfektan objektiv u celom rasponu.

• Like 2

On 2/22/2022 at 9:49 PM, flatlinens said:

Ne znam za sta bi tacno koristio objektiv, ali evo iskustava iz prve ruke nekog ko ga koristi za svabe i jedino sto mogu je da dam preporuku za kupovinu.

Od nas 5-6 iz ekipe, svi je imamo. Koristi se i na D600/800, D4 i na Z6.

Uglavnom je navrnem cim prodju momenti gde mi je potreban zum, sto ce reci kad krene zurka.

Poprilican mrak, lajt sou, AF sa blica.

Koristim je naravno i u crkvi, ali su tamo ipak staticniji momenti i kadrovi, a i kud i kamo bolje svetlo.

Sto se tice samog rada, "osecanja" su mi pomesana, ali je to vise do aparata nego do objektiva (ili je do mene). 🙂

Koristio sam ga na D600 i na D800, s tim da mi na D600 radi pouzdanije. Znam da je sad momenat u glavi kako kad ima losiji AF sistem, ali tako je.

Ne znam da li je upravo u tome razlog, da D800 "racuna" drugacije i kompleksnije fokus, ali znam da sam sa njim imao vise propustenih momenata nego sa D600.

Od kad koristim fotoaparat uvek mi je bila ukljucena opcija da mogu da okinem samo kad potvrdi fokus. Na D800 sam morao to da iskljucim, jer sam imao dosta WTF? momenata po pitanju fokusa (konkretno brzine fokusiranja), dok je D600 u istim uslovima zabadao fokus u momentu.

Na D800 mi se desavalo da mi potvrdi fokus i nista nije u fokusu. Znaci ne promaseno to sto si fokusirao (lice npr), nego nista na fotki nije u fokusu.

Ume ponekad da se malo bori sa kontrom.

E sad, sve ovo zvuci kao da sam zapravo popljuvao objektiv, ali sam samo hteo da ukazem sta moze da ti se desava, tj sta se meni desava/desavalo.

Kada uzmes u obzir IQ, upotrebljivost velike blende (moze bez problema da se koristi na 1.4), "duzini", cenu i dalje stoji da je objektiv za preporuku.

Ovo sto sam naveo kao primere, to je mozda jedva 10% od napravljenih fotki tog dana, a pricamo o 1500-2500 fotki.

Naravno, koristim jos pored nje 24-120 i 85icu, ali je bar 2/3 fotki napravljena 35icom i sigurno mi je bar pola "radnog vremena" navrnuta na aparatu.

Ovo je vise kuknjava u fazonu uhvatio sam vec 30-40-50 lepih momenata, ali me bas nervira sto nisam i ovaj.

Sto se tice biranog primerka, to ne postoji, moze biti samo ispravan ili neispravan objektiv.

Moze se samo bolje ili losije slagati sa tvojim aparatom i od toga zavisi da li je "birani primerak", a to ces videti posle par ispucanih fotki.

@flatlinens, hvala na opširnom komentaru, znači mi... Trenutno je jedan primerak kod mene na probi - posle inicijalnog oduševljenja kada sam ga probao na D700 neprijatno sam se iznenadio kada sam je zavrnuo na D810. Na D700 sve perfektno, na D810 AF tačke u ćoškovima gotovo neupotrebljive a i centralna retko pogodi idealan fokus. Što se tela tiče, svi drugi objektivi besprekorno rade.

Paralelno sam je testirao sa 35mm f/2D i moram priznati da ga sada mnogo više cenim... Definitivno sam odlučio da zaobiđem Sigmu - eksploatisaću 35mm f/2D a ako dođem do zaključka da mi baš toliko leži 35mm, pružiću se do Nikon 35mm 1.4G... 

Po meni, ovo ima smisla koristiti na bezogledalcima ili za nekog ko isključivo koristi LiveView.

• Like 1

^
Najsigurnija kupovina sigme je kod Josipovica, oni cak i insistiraju da se isproba pre kupovine. Ako je poslednji firver na kameri, i objektivu, i ako tada ne radi kako treba tu onda nema pomici, ta kombinacija jenostavno ne funkcionise. Inace ako ti se pruzi prilika predji na milc cisto da ti koriscenje oprema postane lakse, pre svega besprekoran AF sta god da stavis na telo, pritom taj isti AF dosta toga uradice mesto tebe, automatski, zavis sta fotkas, za portrete milina, ljude u pokretu, zivotinje, automobile, AF sve radi mesto tebe a tebi ostaje samo kadriranje 🙂

On 3/3/2022 at 1:00 AM, Foto turista said:

^
Najsigurnija kupovina sigme je kod Josipovica, oni cak i insistiraju da se isproba pre kupovine. Ako je poslednji firver na kameri, i objektivu, i ako tada ne radi kako treba tu onda nema pomici, ta kombinacija jenostavno ne funkcionise. Inace ako ti se pruzi prilika predji na milc cisto da ti koriscenje oprema postane lakse, pre svega besprekoran AF sta god da stavis na telo, pritom taj isti AF dosta toga uradice mesto tebe, automatski, zavis sta fotkas, za portrete milina, ljude u pokretu, zivotinje, automobile, AF sve radi mesto tebe a tebi ostaje samo kadriranje 🙂

Nisam siguran da je na ovoj Sigmi koju sam probao ikada ažuriran firmware - gledaću da probam neku na kojoj jeste pa da vidim kako se ponaša na D810. Lepota kako radi na D700, bez greške...

^

firmware je inace veoma bitan detalj u koriscenju foto opreme, a narocito kada se spajaju proizvodi razlicitih proizvodjaca... Nije garancija da ce sve proraditi kao sata nakon sto se flesne najnovoji firmware ali se barem iskljuci kao mogucnost da je neki problem do toga.

• Like 1

Ma sve jasno... Do sada su izbacili 2-3 verzije firm. i ono što zvanično navode da je rešeno mi ne obećava baš mnogo. Mada, reše prećutno dosta bugova pa bi valjalo probati.