Jump to content

Sony a7IV

Dusko Jovic
 Share

Recommended Posts

20 minutes ago, yagodinac said:

@Dux: pa da; logično je da će EF objektivi lošije da rade na RF jer su lošiji 😁

Pa dobro, naravno.  🙂 Govorim Foto Turisti da ga je subjektivni osećaj prevario tj da po Canon menadžeru EF stakla rade isto na R(x) telima kao i na pro DSLR telima. Ni brže ni sporije. Ograničenje je u EF optici, a ne u telu. 

Što se ostale analitike tiče, razložio si ga na proste činioce. Niti se ima šta dodati, niti oduzeti 😄 

8 hours ago, Dusko Jovic said:

Pa ne bih mogao reći. Ja sam moje EF objektive prodao vrlo brzo nakon prelaska na R tako da direktno nisam poredio ali kažem ti, odgovor Canon predstavnika na prezentaciji bio je NE. EF stakla neće raditi ništa brže na R telima nego na profi DSLR telima. Ali neće ni sporije. Mislim da taj čovek zna o čemu priča. 😉

Koristio sam te objektive i ono cega nema je promasen fokus do te mere da je fotka neupotrebljiva sto se recimo sa MK4 i 85 1.4/35 1.4 desvalo 1~2 na 10 okidanja, zapravo sa R kamerom + EF staklo u opste nema fotki sa promasenim fokusom zagledanjam na 100% mogu da se vide blage razlike a fokus je na svakoj svakako na oku, Tako da sto se toga tice radi bolje, zapravo preciznije, nije to nesto spektakularno bitno, ali je bolja kombinacija... Sve to radi preko adaptera kao da su objektivi pravljeni za RF a zapravo su EF, nema razlike sem ovog detalja da je fokusiranje preciznije u pomenutim okolnostima.

@yagodinac

Ne znam zemo dal su RF stakla bolja od EF ovo sto trenutno ima u ponud, mozda postoji potencijal da budu bolja... Ono sto znam je da je 85 1.2 mnogo je bolje staklo od bilo koje 85ice, al zato 15-35 2.8 nije bolji od 16-35 2.8 III, ostrina po uglovima je na strani 16-35 2.8 III.

16 minutes ago, Foto turista said:

Koristio sam te objektive i ono cega nema je promasen fokus do te mere da je fotka neupotrebljiva sto se recimo sa MK4 i 85 1.4/35 1.4 desvalo 1~2 na 10 okidanja, zapravo sa R kamerom + EF staklo u opste nema fotki sa promasenim fokusom zagledanjam na 100% mogu da se vide blage razlike a fokus je na svakoj svakako na oku, Tako da sto se toga tice radi bolje, zapravo preciznije, nije to nesto spektakularno bitno, ali je bolja kombinacija... Sve to radi preko adaptera kao da su objektivi pravljeni za RF a zapravo su EF, nema razlike sem ovog detalja da je fokusiranje preciznije u pomenutim okolnostima.

Ja sam govorio samo o brzini AF-a EF stakala na DSLR-u i R-ovima. Razlike tu nema. Isto je. Međutim preciznost AF-a je sad već druga disciplina 🙂 i moram ti reći da mi tu R uopšte nije zablistao. Iako mi to tako nije izgledalo na početku u kasnijem radu ispostavilo se da je Face/Eye tracking vrlo nepouzdan (naravno sa RF staklima). Do teme mere da sam onako bio vrlo razočaran te ga nisam ni koristio već tačka i rekadriranje, a i tu nije komforan uopšte jer nema džojstik već prckaš prstom po ekranu. Srećom sve te gluposti ispravili su kasnije na R6 i R5 ali moje generalno iskustvo sa R-om je prilično loše. Mnogo komfornije iskustvo imao sam 5d mkIV nego sa R-om kada je fotkanje u pitanju ali video je druga stvar, naravno. Generalno kod R-a mi je sve mršavo urađeno. Pa i sam zvuk aparata je kao da se nešto rašafilo unutra...khhlaaakkkhh. Za razliku od Sony-ja koji baš onako picikato 😄

^

Ti svakako dosta koristis opremu pa je to sto kazes merodavnije, Ja sam R kupio prosle godine u Avgustu, tad se negde pojavio i poslednji firver... Ono koliko sam mucio tu kameru bas po tom pitanju gde je tebe razocarao kod mene je sve radilo perfektno i to u uslovima najcesce slabasnog ili generalno loseg svetal. Kad je svetlo dobo i kad ga ima samo je nesto breze nalazio oko, lice i generalno nesto brze fokusirao i to sve sa EF objektivima, na R nisam ni imao RF stakla. Sada imam sve to isto samo fokus radi jednako dobro i brzo u svim uslovima, stim da 35 1.4 II preko adaptera nesto slabije radi u uslovima ne bas tako dobrog svetla. Cak mi je i pomeranje tacke ostalo isto i lakse prstom preko ekrana.

Pa eto, različiti ljudi i različita iskustva. Kod mene je dok sam se uzdao u njegov eyeAF bilo dosta promasenih fotki i dosta generalno mekih fotki. Dosta odbijenih na SS-u zbog fokusa. Onda sam počeo da okidam po 5 istih i 5x povećao broj fotki po seriji što mi je posle napravilo ozbiljan problem sa utroškom vremena jer je valjalo sve te silne fotke pregledati i obrisati ono što mi ne treba tj što nije za slanje. 

Model malo ako mrdne glavu na stranu oko je promašeno, naočare za vid aparat pokaze fokus na oko ali kad razvijem sve je izmaseno. U videu sam koristio pick fokus i tu kad se izgubi a uzgubi se često, ponavljaj scenu. 

Generalno trća i to žešća.

Sa a7IV je pesma. Znači fokus 99% onih 1 je model mrdnuo glavu u tom trenutku pa je strešena fotka. Nebo i zemlja. U videu radio sam pre neki dan grooming. Stavim da drži oko psa. Pudla crna, žena je češlja, štricka makazama, ona se pomera, žena preko oka rukom, četkom... On je tu zaključao i doviđenja. Ako mu izaberem fokus lock može pudla i da nestane iz kadra i kad vratim na nju on automatski postavlja fokus gde je bio lock. Savršeno. Što se mene tiče ja ne znam šta bih još poželeo. Možda da lebdi i fotka sam ali gde je tu onda gušt 😁. Nebo i zemlja.

Da, eto... Šta bi moglo biti bolje... Mogao bi biti brži rafal recimo. Ali meni to ne treba. Ne fotkam reportažnu fotografiju, sport, ne jurim ptice pa da mi treba 20-30 frejmova u sekundi. Tako da ono... 

^

Menije taj bas tako brzi rafal dobra opcija samo kad hocu iz ruke da snimim nesto makro objektivom, opcijom focus bracketing, za 2sez 40 fotki 😄 nesto ovako mada je ovo verovatno moglo dosta bolje (blize onom sto je kalsican, tacan makro) da sam malo bolje podesio osetljivost, na recimo 1 mesto na defaultnih 4.

Green and angry...

• Like 2

Sunce ti, ja bih ovo kao slojeve poređao u PS i brisuckao tačno ceo dan... 🙄

Bez obzira što danas taj focus stack imaju i drugi proizvođači, svaka im čast za implementaciju, eto konačno jedan koristan feature napravljen za fotografa a ne za radoznalog čačkadžiju svih opcija na aparatu.

• Like 1

• 4 weeks later...

Za sada sve na mestu. Nemam nikakvih primedbi 🙂 Polako mi kontrole ležu pod prste. Trebalo mi je neko vreme da odlučim gde će i šta biti. Telo je fenomenalno. 4 custom dugmića + točkići... sve može biti namešteno po želji. Vrlo lepa stvar je što se sva ta podešavanja mogu bekapovati kao fajl i sutra kad se promeni telo ili se uzme još neko taj fajl se samo učita i sve je tu. Klasičan backup/restore svih custom podešavanja aparata i menija.

Inače u seriji sam opalio oko 900 fotki obzirom da sam pucao rafale jer čovek trči, skače i sl. pregledao sam do sada više od trećine i našao samo dve fotke da mi subjekat nije u fokusu. Realno i nije neka teška situacija za praćenje fokusa ali opet takav procenat je po meni sjajan tim pre što ovo telo i nije zamišljeno da bude pro reporterska mašina.

On 1/29/2022 at 2:09 AM, Dusko Jovic said:

Realno i nije neka teška situacija za praćenje fokusa ali opet takav procenat je po meni sjajan tim pre što ovo telo i nije zamišljeno da bude pro reporterska mašina.

Koji objektiv si koristio?

Što brišeš exif?

3 hours ago, Darkves said:

Koji objektiv si koristio?

Što brišeš exif?

Export profili su mi podešeni kad smanjim fotku i uradim export for web da se uklanja EXIF. Nema nekog posebnog razloga već je to tako podešeno u PS-u već dosta unazad.

Od staklića su korišćena tri:

Sony 35mm f1.4 GM

Sony 20mm f1.8 G

Sigma 85 f1.4 DG DN

• 2 weeks later...

Lepo ovo izgleda, lepse nego golim okom sto bi se videlo, ali ne preterano lepo da izgleda neprirodno nego bas kako treba da ostavlja utisak prirodno lepog... Imao sam prilike da vidim i neke fotke koje si ranije pravio i uvek su ti fotke u dobrom balansu, ostavljaju taj utisak prirodno lepog. Kada bi mi trebalo nesto ovog tipa da ugradim u neku internet prezentaciju, ili za neku drug namenu, kupio bi ove fotke, fotke koje ovako izgledaju.

Koliko ih sredjujes u obradi, jel ima preterane potrebe za nekim korekcijama i sta najvise korigujes ? Dobar je kolorit, odmeren, boja koze je lepa, a nema boja koje vriste, ljaste okolo de ne treba i generalno boje su priajtne oku sto se tice posvetljenosti i zasicenosti, sad dal je do svetla ili tvog dobrog oka da te neke detalje korigujes to ne znam, al gotovo prozvod izgleda za ovo cemu je namenjen odlicno 🙂

Hvala drug. Trudim se da fotke nikada ne budu navintane do daske i da dizajner posle ima prostora da ih "gurne" u koju stranu poželi. To je neki moj princip rada. Da, ima obrade prilično. Bez obzira koliko lice bilo očuvano i čisto tu su uvek mali detalji koji trebaju biti uklonjeni. Što se tiče boja to je vrlo blizu onome što se iz aparata dobije naravno sa malo manje kontrasta. Na pojedinim fotkama je bilo malih korekcija jer je puder na njenom licu "topliji" od same kože lica pa je na delovima gde su zaista rađene korekcije skinuta šminka i ta razlika se vidi. Balansiranje toga je zapravo bio i najveći posao ovde pored klasičnog clone/heal-a.

Pozdrav

• Like 1

• 1 month later...

Гледајући приказе појединих Sony објектива, наишао сам на коментар да Sony a7r серија има „проблем” са вибрацијама, тачније да уме превише да затресе објектив при окидању. Нисам разумео да ли је везано само за конкретан објектив (70-200 ф4 ОСС) или генерално све телеобјективе. Мислим да је већ неко спомињао да се код новијих FF препоручује два - три пута већа брзина од жижне даљине, али сам разумео да је то предострожност због веће резолуције, а не додатних вибрација.

Има ли неко искуства са Sony a7R (iii или iV) серијом и телеобјективима (само за пар њих видех овакав кометар) и како се понаша?

Конкретан текст:

The lens incorporates a image stabilizer ("Optical Steady-Shot" or OSS). Whatever Sony claims it to be - it doesn't work overly well on the A7R due to the shutter vibration issue of this camera. The number of sub-standard outliers were shockingly high during our field trips and that's especially at rather conventional shutter speeds. A7R users should try to stay faster than 1/500sec when using this or any other tele lens in this range. That being said, the situation should be much better on the A7 or A7s. Their electronic shutter option should do the trick (which is why we would clearly recommend the A7 or A7s over the A7R).

https://www.photozone.de/sonyalphaff/870-sony70200f4oss

• Like 1

^

Misim da ces za ovo pitanje morati da cesljas dosta po netu da bi doso do tacnog odgovora... Meni deluje kao nesto o cemu bi se nasiroko pricalo da je tacno jer nije ni malo naivno.

Ovo za 2-3x vecu brzinu okidanja kod FF kamera sa mnogo mpx zbogo te vece rezolucije... Imao sam 5Ds, i sada imam R5, slicne su rezolucije, i mogu da ti kazemda to nije tacno, narocito ne kada je u pitanju R5... Evo bas juce sam se igrao malo vise sa 135mm i bez problem sa 1/50-60 mogu iz ruke da se snime motivi koji miruju ili su potpuno staticni, imam vec nekoliko uspesnih fotki cere u tim momentima kada je bila nesto mirnija, a donja granica za 135mm je 1/20 iz ruke. Tako da ta prica duzina x2 = preporucena brzina okidanja za uspesno fotkanje nije nesto cime neko treba da se vodi, nego se lepo isproba opremu sa te tehnicke strana pa se na osnovu toga koristi, zavisno sta se fotka.

Za a7RIII ne znam, nisam ga nikada probao. Probao sam a7III, a7rIV i imam a7IV i nema nikakvih čudnih vibracija. Što se tiče brzine... to je po meni stvar fotografa, navike i sl. Moja praksa je da fotkam (ako se može) bar 2x većom brzinom u odnosu na žižnu daljinu iz prostog razloga da budem 100% siguran da nimalo neću stresti fotku - to kad radim komercijalno. Kad fotkam onako za mene onda idem do 1x. Sa današnjim senzorima i kvalitetom koji daju ne vidim nikakvu potrebu da se rizikuje sa manjim brzinama i da se "izgubi" dobra fotka. Ovo pogotovo kad se fotkaju ljudi jer ne pomeramo se samo mi već i modeli. Više volim da podignem ISO ako treba ali da brzina bude u sigurnoj zoni.

• 2 weeks later...

Пошто поставих питање, да и понудим одговор. Тачно је да постоји проблем са вибрацијама сензора, о томе се писало од 2014-те. На ова два линка има детаљне анализе зашто долази до тога:

https://blog.kasson.com/the-last-word/demystifying-the-sony-a7r-shutter-operation/

https://diglloyd.com/blog/2013/20131220_3-SonyA7R-shutter-vibration.html

Као могуће решење негде спомињу последњу верзију firmware, мада трипод увек завршава посао :-D

Него хтедох још пар ситница питати, ако није проблем.

@Dusko Jovic

Пошто имаш и Sony a7R iv Sony a7 iv, могу ли замолити да укратко наведеш који је твој утисак у раду са њима, тачније који се практичнији (бољи) показао. Мислио сам да је верзија са R боља, али када погледам спецификације изгледа да обичан a7 iv, осим резолуције сензора, има боље карактеристике (бољи видео, ISO, покретни екран, компримовани RAW...). И како снимаш RAW, као uncompressed RAW или Lossless compressed RAW (мислим да ово има само обичан a7 iv)? Ако добро видех за a7R iv,  RAW фајлови су преко 120МВ.

@Foto turista

Ако није тајна како се спакујеш када идеш у природу (на планинарење)? Тачније да ли носиш посебно торбу са планинарском опремом, а посебну са фото опремом и шта од објектива носиш?