Jump to content

canon adapter za Sony Nex seriju

Argon_
 Share

Recommended Posts

Uzeo bih neki minijaturni sistem za stati u ˝kufer i džep˝, i to za nevelike novce.... 
Izbor je pao na Sony Nex-7 ili neki aparat iz Samsung NX serije.

Naravno tu se odmah javi problem sa objektivima, posebno ultraširokim koji mi treba najviše ...(a posebno onim za nevelike novce 🙂 )
Tu je naravno Canon-keva sa njegovim 10-18mm i to za 150e polovnim....a dimenzijama skroz fenomenalnim.
Zato je moje pitanje, zna li neko kako radi ova NEX serija sa adapterom za Canon objektiv..? Da li je to neko probao...?

Pitanje važi i za Samsung NX 

Sad ce neko pitati što ne uzmes i Canon aparat pa arči njihove objetive.... E pa....prosto ne bih, osim ako baš ne moram...

Nemam odgovor na tvoje pitanje ali bih da zabiberim dodatno: a što ne razmotriš Fuji? Pravi fotografski aparat, ono tipa dizajnirali ga fotografi.

Isto mali za u džep, isto ima sve od objektiva, samo je možda malo skuplji od pomenutih. Za ulicu i svaki dan idealan, jedino taj njegov senzor zbog svoje non_Bayer koncepcije malo čudno renderuje detalje na pejzažima, tipa lišće/trava... Ali za tu trku ionako imaš Nikonja.

hm..

Nije da mi nije Fuji pao napamet, teško da je to i moguće , ali ......to je nekako šta znam, drugačija mašina od sony-a. Meni bar deluje nekako ćoškastije, robusnije ...

Drugo, taj njihov senzor mi je skroz nepoznanica. Koliko vidim njega ovi iz DxO i ne mere i ne porede sa drugim sličnima.

I inače, ja lično najviše verujem tom sony senzoru, svojevremeno sam i presao na Nikon zbog njega...Za kasniju obradu je najzahvalniji.

Čitam neki dan skoro svima nam znanog prijatelja Kena Rockwella kako kaže, da je Fuji aparat pravljen po meri portreta , a da za landscape i arhitekturu colorit bas i nje prilagodjen...

Hm, sta god to značilo ja sam se počešao po glavi... 😉 

Drugo, ti objektivi uglavnom kostaju dosta , koji istina jesu dobri ali ne znam da li su bas bolji od canonovih pandana.

Medjutim,  u vezi sa svim ovim neke stvari su u medjuvremenu kod mene malo evoluirale .

Prvo, trenutno najozbiljnijji kandidat za kupovinu je a6500 , koji je jedan od najmladjih naslednika popularnog nex-7, naravno sa dosta vise mogućnosti.
A drugo, kao UWA resenje nametnuo mi se bar po testovima fenomenalni, Rokinon 12mm F2.0, koji ladno oduvava svaki UWA zoom na 12mm.
On naravno nema AF, ali kod UWA objektiva to i nije nesto preterano bitno... za razliku od nekih drugih, jelte.
Srecom ima ga i za Sony system.
Ostali prajmovi se mogu resiti sa Sigmom za Sony , pre svega na 30 i 56mm (oba na 1,4), a koji su i sa dimenzijama,optikom i cenom fenomenalni..

Više od ovog mislim da mi na cropu i ne treba...U protivnom omasio bi poentu što se tiče dimenzija,.

A bogme i troškova...

Samsung NX je davna istorija, jer je Samsung ugasio proizvodnju fotoaparata.

Mož' biti da su zbog toga sada veoma jeftini ti polovnjaci što se mogu naći (i poneki zaostali novi primerak), ali da li vredi kretati u sistem koji ne postoji?!?

(Doduše, za koju deceniju to može biti raritet po nadprosečnoj ceni... 😛 )

Sony je odličan, bilo koji...

Međutim, zbog čega si eliminsao Canon M seriju?!?

Isto kompaktni MILC, nativni objektivi su među najjeftinijim za MILC, a uz jeftini "šuplja cev" pasivni adapter rade svi EOS objektivi (a noviji STM rade k'o na nativnim telima).

Ja imam Sony, i odličan je. Ali dojmim se da su osnovni objektivi jeftiniji za Canon M, i sasvim su ok za svoj rang cena.

hvala na komentaru..

NX je otpao vrlo brzo....iz vise razloga.

A što se tiče ovog Sony-a vrv ce biti neki iz serije 6xxx....sad dal 6300 ili 6500, daj šta daš... razlike u IQ i ne postoje s obzirom da dele isti senzor.

Što se Canona tiče , od njega me odvraćaju 2 razloga...

Prvi, mislim da njihov senzor i dalje lagano kaska za Sony-evim... pogotovo u DR i na većem ISO...Testovi na Dpreview to pokazuju..

Ovaj Sony senzor je podjednako dobar kao prve verzije FF senzora ako ne i bolji, osim kada je u pitanju lowlight... što se naravno ne može ni očekivati.

Drugi, canon istina ima odlične objektive, ali onda otpadaju (kao nepouzdani za Canon) ovi zaista solidni sigma objektivi na 30 i 56mm oba 1,4.

Koliko kostaju takvi Canon objektivi, i ima li ih uopšte..? Ova dva kostaju 300 i 400e novi...a ima ih i polovnih..... Pfff... Ta˙ idi begaj.... 😄 

Zna se da sigma radi najlosije na Canonu...Na Sony-u to radi identično kao i originalni koliko je meni poznato...

A onda ovaj Samyang 12 f2 koliko vidim postoji i sa autofokusom, verzija Samyang 12 f2 AF, što je sjajno , ali samo za sony i fuji... 🙂 

Ako ga i smisle za Canon postavlja se pitanje kako će to da radi... Naravno postoji ovaj canon 11-22, ali sa mašala manjom blendom.

Sve u svemu kad se u celu priču upletu i dimenzije  koje su na strani Samjanga i ovih sigma objektiva, gde ni jednom ne treba adapter, nekako mi se čini da sam bliži Sony-u.

Kada zatvorim landscape, portret i grupnu fotografiju sa minijaturnim dimenzijama ( i nevelikim cenama 🙂 ) , ja sam zapravo rešio problem.

U pravu si. Kada Sigma ponuda za Sony uđe u priču, Sony postaje bez konkurencije. Sony je mudro otključao AF protokol third party proizvođačima, i time uzeo veliki deo kolača naprednih ali i racionalnih fotografa amatera. 

UWA ako ti fali u priči, tu ti je taj Samyang, a i Sony 10-18 vredi čekati polovan. Ni tada nije jeftin, ali vredi svih para. Radi odlično. 

Bilo bi sjajno od Sony-ja da izbaci neki 10-12mm prajm, za manje pare. 

eh, kada bi to hteo... bilo bi to dobro....

a što se tiče ovog Sony 10-18.... pogledao sam ovaj video pa sam se ohladio od njega...kad je već skupo onda je poenta bar da bude dobro...Ali ništa posebno koliko vidim.

Još je ovo predjenje sa starijim samjangom 12 f2,  bez AF...

Novi je uz autofokus, izgleda optički ipak malo bolji, mada i dalje kuburi dosta sa aberacijama...

Ali ok...neka mana mora da postoji ... pretpostavljam da se to da rešiti u post procesu...

A što se tiče otključavanja AF protokola third party proizvođačima... hm, šta reći....

Canon je stara cicija (kao što više puta rekoh), pa se to ne očekuje u skorije vreme....

Dole ispod videa je  verz. Samyang 12 f2 AF ... bombona.. 🙂

12mmf2AFSony_001.jpg

18 hours ago, Argon_ said:

Canon je stara cicija (kao što više puta rekoh), pa se to ne očekuje u skorije vreme....

Isto kao i Nikon što deceniju nije mogao (nije želeo) da otključa algoritme za RAW Adobiju, pa onda PS nagađa kako bi RAW treba da izgleda. Canon je velikodušno dao protokole - redovno je NEF bio najbolji kad ga otvoriš Nikonovim softverom, a to što tamo ne možeš da radiš ozbiljan editing kao u PS, to nikom ništa.

To ti je najveći dokaz da se inženjeri u svim kompanijama vrlo malo pitaju, oko taktike cicijašenja pogotovo.

Mada smo svi izgleda ubeđenja da Sony sveukupno najmanje cicijaši.

O tempora, o mores!!!

General Paton hoce na E bajonet da predje! Pre par godina bih rekao da su veće šanse da sunce izdje zeleno neko jutro ali dobro.

Posto se družim sa A6xxx telima preko 7 godina da kažem neku.

NEX 7 nema šta da traži pored A5100/6xxx modela. Imao sam A6000 4 a imam A6500 jače od 3 godine i bio sam u prilici da ih poredim sa NEX 7, jednostavno druga liga u svemu.

Objektivi - imao/radio/koristio sve Sigme i 16mm i 56mm su stvarno u svakom smislu fantasticni. Sony 35mm 1.8 je pesma, ne ume da izneveri. E 10-18 imam od prvog dana i za to staklo imam samo reči hvale, na f4 solidno/jako dobro a od f5.6 je sjajno, barem moja kopija. Čak su svojevremeno A6000/10-18mm boli od moje kombinacije 5d2 i 17-40L, znam da zvuči neverovatno ali sam ih imao paralelno par godina i rezltati su govorili za sebe.
Treba se malo navići na ergonomiju i tražilo ali posle nema na dslr. 😉

Mudro zborite na svoj način oboje pa zato samo reč-dve (što bi rekao Džoni Štulić), ˝da opravdam svoj grijeh˝, ...

U apsolutnom smislu naravno da je bolja ona moja kombinacija okupljena oko D750, ali ....

Od kada predjoh na FF ne pamtim da sam ikada manje fotkao...skoro pa ništa...Zato sam sve to nedavno i zafljačio...

Prosto se teško nakanjujem da nosim taj ˝borbeni komplet˝ bilo gde, pa onda tu zapravo i ne postoji izbor izmedju dobrog (aps-c) i još boljeg (FF), već izbor izmedju dobrog i nikakvog.

Zato mi je i palo napamet da oformim neki što minijaturniji sistem u nadi da će stvari da se promene.

Evo u zadnje 2 god sada mogu da se setim bar 10tak situacija kada mi je baš bilo žao što mi aparat nije bio pri ruci.

Ako bi to moglo nekako da se stavi u džep od jakne (u smislu nekadašnjeg kazivanja drugara Rodića 🙂 ) ili diskretno oko vrata, a da ne ličim na nosoroga,

možda bi sve to koliko-toliko promenilo stvar.

Našao sam sijaset malih a odličnih objektiva , a neke sam već i pomenuo...

Nije postojao baš takav izbor kada smo ranije (tu i tamo) o tome pisali..

Pogotovo mi na prvo gledanje Sony sa svojim dimenzijam i objektivima nezavisnih proizvodjača odaje dobar utisak.

Što je meni najradosnije, ti objektivi kad pogledaš i ne koštaju nešto previše...

A drugo, IQ ovih novih sony APS-C ne zaostaje ,ako uopšte i zaostaje, za ondašnjim FF (kao što to gore negde rekoh),  pogotovo sa svom ovom novom optikom...

Naravno izuzetak je taj petocifreni hi-iso...ali ajd, to može nekako i da se prežali...