Jump to content

Nikon Z9 - The king is back

STELLANOVA
 Share

Recommended Posts

Izgleda da se stari lav probudio. Cena izuzetno povoljna u odnosu šta se dobija (pogotovo kad se uporedi cena kod konkurencije).

3402891503.jpg

45.7MP Stacked CMOS sensor
30 fps JPEG shooting
20 fps Raw shooting (for over 1000 compressed Raws)
120 fps JPEG shooting at 11MP resolution
8K/30p capture and 4K-from-8K, with ProRes 422 HQ option
8K/60p, 12-bit 8K N-Raw and 4K ProRes RAW to be added with f/w
Internal 10-bit N-Log and HLG capture
3.69M dot OLED EVF with reduced lag and greater brightness
XM dot rear LCD with multi-directional tilt
Twin CFexpress Type B card slots
Full-time electronic shutter camera
Sensor shield to protect sensor

$5500

https://www.dpreview.com/reviews/nikon-z9-initial-review-we-take-a-detailed-look-at-nikon-s-new-pro-mirrorless-camera

• STELLANOVA changed the title to Nikon Z9 - The king is back

Uvek je Canon sa cenama drao u toj najvišoj klasi tela, i uvek je to bilo više nego Nikon, to im je valjda politika. Kad pogledam R3 pitam se koliko li će da košta neki tamo R1 (pa verovatno isto kao i R1 ).

BtW specifikacije su lepe, otprilike je to ono što je presek sadašnjih mogućnosti fotoindustrije - ono što se traži u kontekstu onog što je moguće ponuditi za te pare. Meni je samo malo čudno da su oba proizvođača prvo par godina ponudili ceo mirrorless sistem sa objektivima i nekoliko tela, a da pritom nisu u startu izbacili ovakva profi tela. Baza stakala je postojala sa DSLR-a preko adaptera, to svakako nije bio problem, ali dobro, valjda oni bolje znaju od mene kad, šta i kako rade.

Ne znam za vas, ali ja navijam za njihovu tuču utroje i za spuštanje cena i ubacivanje svega i svačega u ta tela 😁

Nema tu nista od tuce utroje, Nikon zavisi od sony zbog senzora, i ovo je vec prakticno bitka canon protiv ostalih a to je sony, sve su to japanci, lako se dogovore oko cena... Samo amerim mora da prodaju po bagtela cenam jer ipak se zna ko im je gazda, tu se i mi malo ogrebemo jer trenutno po nesto od te opreme po povoljnijim cenam zavrsi i kod nas... Ako pogledamo kako su zacenili ovo sto sam pomenuo u predhodnom komentaru ocigledno su u prednosti i to debelo jer nebi zacenili recimo RF 85 1.2 2800~3000e ili pomenuto telo R1 da nisu svesni svoje prednosti, a te prednosti su verovtno svesni i profi korisnici. Mad kak go da da se pogleda sve je preskupo i tako ceo ostati, jer i trziste je takvo, dosta suzeno... Interesantna je ponuda ovih jeftinih RF objetiva, ima svasta i sve lepo radi za relativno male pare, tu je i R telo sa cim bi prirodno trebalo da se upare takvi objektivi, pa ko ne pati za f1.2 kao neki 😁 moze da napravi odlicna sistem za relativno male pare.

E sad sto se tice tela moda se i desi neka borba titna, al sto se tice objktiva, canon vec sad im prednost koju konkurencija nema ni u najavi da moze da sustigne, tipa RF 85 1.2,ili 135 1.4 koji treba da se pojavi, trebao je sony to vec da ima al ocigledn, ili ih ne znima, ili ne kapiraju da nesto sto je vise stvar prestiza nego realne potreba prodaje i ostalu jeftiniju opremu sve zbog osecaja propadnosti taboru najboljeg proizvodjaca.

Kako god Canon u ovom trenutku nema pravog konkurenta, pa cak i da ne nema dogovora oko cena nalazi se u poziciji da divlja kako mu odgovara, sto i radai u high end segmentu.

Da, ali je i jeftinije ako ti treba sistem koji ima sve potrebne high-end objektive (dobro, možda ima fali par tilt-šiftova da budu brojačno bolji od C). Mada to sve možeš da koristiš i na Z preko adaptera, ali onda stoji i pitanje performansi tih objektiva koji su pravljeni za u suštini drugačiji tip kamere (hint: kod DSLR-a zadnji element ne može da bude blizu senzora zbog ogledala) itd, sve u krug.

Osim toga, realno mirrorless i treba da bude nešto malo jeftiniji od DSLR-a sličnih performansi. Ogledalo, AF i ceo taj sklop mi uzimamo zdravo za gotovo ali se ne pravi baš tako prosto i tako jeftino - pre će biti da je EVF jeftiniji od toga.

Kako je canon ekspresno spustio cene za gomilu RF proizvoda, skoro za sva tela sem R3 i za gomilu objektiva... Ocigledno su ozbiljno shvatili najavu Nikon Z9 i ne zele nista da prepuste slucaju, nekom iznenadnom prevratu na trzistu 😛

Verovatno ce Nikon izbaciti na bazi ovog senozra jos neko telo za siroke narodne mase po istom principu kao i Z9, mnogo toga za "malo para"... Ne znam kakvi su sa objetivima, al siguno ce bolje da pariraju canonu od ovih amtera kojima je kozola na prvom mesto. Meni taj sony nikako nije jasan, tolika prednost na milc trzistu a jos nisu napravili staklo koje je po karakterstikama bolje od onih koja vec postoje za DSLR, koji su to indijanci 😛 Canon od objava R tela do sada potpuno izdominirao trzistem, nikog vise ne zanim sony, a to je nedopustivo, totalni debakl, vodis 5:0 i izgubis utakmicu, dobro je da se Nikon probudio.

Ja sam i presao na Nikon svojevremeno, jer u tela uvek natrpaju više i to za za prilično manje pare nego Canon..

A Canon mi je sa druge strane uvek nekako delovao kao stara jajara i cicija, da prostite...A te osobine ne cenim nešto ni kod ljudi..

U odnosu na direktnog Nikonskog konkurenta uvek će da uskratiti nekoliko polubitnih stvari , a onda će ti to prodati za veće pare...

Inače sistem ko sistem je vrv. najbolji i pored svega, ali sama ta njihova filozofija mi ne paše ama baš nikako...

14 minutes ago, Argon_ said:

Ja sam i presao na Nikon svojevremeno, jer u tela uvek natrpaju više i to za za prilično manje pare nego Canon..

A Canon mi je sa druge strane uvek nekako delovao kao stara jajara i cicija, da prostite...A te osobine ne cenim nešto ni kod ljudi..

U odnosu na direktnog Nikonskog konkurenta uvek će da uskratiti nekoliko polubitnih stvari , a onda će ti to prodati za veće pare...

Inače sistem ko sistem je vrv. najbolji i pored svega, ali sama ta njihova filozofija mi ne paše ama baš nikako...

Na zalost u kapitalizmu to je osnova opstanka...