Jump to content

Recommended Posts

Ovogodišnje tumaranje Štutgartom se pretvorilo u ulično fotoonanisanje. Možda vas malo nadalje zatrpam fotkama pa zato sve idu u ovu jednu temu.

Koliko pratim svetsku street scenu, evo par primera, boja je nekako malo više zastupljenija a tradicionalna BW atmosfera sve više gubi na popularnosti. Meni se recimo u ovom slučaju bezbojne ipak nekako čine primerenije - bar sam ja tako doživeo ovo mesto.

Thnx.

1)

51060065147_9fd508107d_z.jpgTurkish Restoran by Millan Milloradovic, on Flickr

2)

51059272228_c3839c81d8_z.jpgAfter Good Night by Millan Milloradovic, on Flickr

3)

51062936462_e196e7000b_z.jpgWhite Vespa by Millan Milloradovic, on Flickr

4)

51062852421_df90715971_z.jpgTwo Birds by Millan Milloradovic, on Flickr

1 hour ago, 5ar82 said:

Ne znam šta bih rekao... Odvratno mesto u svakom smislu. 

Čekaj bre, a mečka, a porše? I to je odvratno?
😁

Za svakog balkanskog automobilskog fana S. je mesto poklonjenja, Meka i Medina, Jerusalim...

16 hours ago, Foto turista said:

Umes ti mnogo bolje, ovo je mlako narocito treca...

Hvala što više veruješ u moje fotografske sposobnosti nego ja sam.

Btw, izgleda mi da dobri rezultati na ulici mnogo više zavise od sati provedenih na istoj, nego od opreme ili staža provedenog sa istom.

13 hours ago, Argon_ said:

daj bre nesto po čemu ću da prepoznam svoje rodno mesto... 😉 

Ovo su budžaci Štutgarta i Bad Kanštata kojima se ređe ide. One prave turističke atrakcije obiđem ja i sve je to OK, ali me mnogo više privlači ona andergraund atmosfera koju oseća lokalac kad se noću pijan vraća sa neke žurke.

Idemo dalje.

5)

51064877318_c1b9320071_z.jpgUnder The Brigde by Millan Milloradovic, on Flickr

6)

51065585151_e1f094a511_z.jpgTimber by Millan Milloradovic, on Flickr

1 hour ago, yagodinac said:

Hvala što više veruješ u moje fotografske sposobnosti nego ja sam.

Btw, izgleda mi da dobri rezultati na ulici mnogo više zavise od sati provedenih na istoj, nego od opreme ili staža provedenog sa istom.

Nema sta da verujem, odem na tvoj profili i vidim, kao i ovde koroz forumsko druzenje, evo ova 5 to potvrdjuje... Kod 6 svetlo nije dovoljno dobro da bi sustina dosla do izrazaja, taj kadar trazi mnog paznje u obradi, ovako je sve u istoj ravni, jednako konstrastno jednako naglaseno a kadar prepun detalja...

Kolega @Elektroničar je iznenadjenje za mene kada su u pitanju ove ulicne fotke... Toliko je navalio na ove urbane pejzaze narocito nocne de mu je trebalo 1~2 god da vidi ili skonta kako ona svetla sto ljaste da ukroti kako ne bi postala motiv svih tih pejzaza, da nije zlato sve sto sija 😛 , i od jednom par ulicnih fotki koje su dosta bolje od bilo kog urbavnog pejzaza koji je do sada postavio...

Ne vezano za ove tvoje fotke i ostale na forumu... Ljudi vole da komplikuju, da filozofiraju previse, i sviraju K..., a kada se sve pojednostavi svako moze da napravi dobru ulicnu fotku, ali ne moze bas svako da napravi odlicnu... Za tu dobru koju moze uvek svako da napravi potrebno je malo analize tudjih dobrih fotki, malo znanja na temu likovnihe elemenata kako bi se sa razumevanjem napravila analiza, i malo razmisljanja kako da se dodje do slicnih rezultata nakon cega ce svako da izvuce jedan prosto zakljucak, uhvati na ulici dobar kadar bez ljudi, kampuje par minuta da neko na adekvatan nacin uleti u kadar kako bi oziveo tu mrtvu scenu i eto dovoljno zanimljive fotke. Ta metoda ne moze da se primeni kako bi se doslo do odlicnih fotki, mozda nekad slucajeno, za te odlicne potrebna je pre svega sreca, dobro oko i brzi refleksi, tu dolazi do izrazaja fotgrafska vestina, agilnost pre svega. Bitno je razmisljati na jednostavan nacin, jer iz jednostavnosti uvek moze prirodnim putem da se dodje do slozenih radova, a ne odma u neku mudrologiju i pokusaj da se napravi nesto odlicno sto smo videli da neko moze, od tog posla nema nista, treba mentalni sklop da pocne od jednostavnosti da bi se vremenom iskalibrisao za slozeno a dobro.

E vidiš, ta razlika između dobrih fotki (svako može uz malo vežbe) i odličnih (mogu samo velemajstori i to ponekad) je na ulici i poenta. Dobra je u najboljem slučaju svaka deseta; ja imam cilj da napravim brdo dobrih uličnih fotki pa će valjda svaka stota da bude odlična, što znači od opaljenih možda svaka hiljadita; ali prilikom procenjivanja svakako mogu da budem samo subjektivan. Pitali Bresona da prokomentariše svoje najbolje fotke tamo negde pred kraj života a on rekao - luda sreća. Ništa pamet, intelekt, predviđanje, iskustvo, samo luda sreća. A šta mi balavimo na te fotke i šta celog života nećemo ništa uloviti u tom rangu, pa vidi gde smo tek mi u toj nekoj oblasti...

Moje fotke su kao moja deca ili moji prsti na rukama/nogama, sve ih jednako volim i ne mogu da izaberem koga više volim a koga bih odsekao. Mogu da kažem da je petica i moj favorit, ali ona ne priča nikakvu priču osim gorepomenutu da se neko pijan vraća sa korona žurke, tako da geometrijski sigurno jeste dobra ali da li priča neku upečatljivu priču to je drugo pitanje.

7)

51069477542_bc1c59802d_z.jpgSmartphone User by Millan Milloradovic, on Flickr

8.)

51000196120_d5856c3fd1_z.jpgBWEB... by Millan Milloradovic, on Flickr

• Like 1
On 3/23/2021 at 9:14 AM, 5ar82 said:

Ne znam šta bih rekao... Odvratno mesto u svakom smislu. 

offtopic:

poprilicno netacno, Stuttgart je godinama medju vodecim na listi najboljih nemackih gradova za familijaran zivot....ima sve sto treba da ima. Mozda nije najlepsi, ali odvratan u svakom smislu svakako nije, daleko od toga....

svi Nemacki gradovi na neki nacin liče jedan na drugi. Postoji naravno odrdjeni broj arhitektonskih karakteristika koji karakterisu svaki grad, a ostalo je manje vise slično....Lidl, Oby,C&A, Bauhaus...sve ko jaje jajetu.. 

To su naravno i dobro uredjeni gradovi, kao sto je i cela ta drzava uredjena...Sve je prilagodnjeno radu oko kojeg se opet sve nekako i vrti  jer se to najvise i ceni. 

Sto se ljudi sa ovih prostora tiče, u Stuttgartu ima ponajvise iseljenika iz Hrvatske.... Srbi npr tradicionalno nekako vise vole Frankfurt.  

Od ostalih zanimljivosti Stuttgart ima ponajvecu (ako ne i najvecu) pesacku ulicu medju Nemackim gradovima , sjajan zooovrt i odličan metro....uzgred, pomenu li neko Mercedes.. 🙂

22 hours ago, Sale72 said:

offtopic:

poprilicno netacno, Stuttgart je godinama medju vodecim na listi najboljih nemackih gradova za familijaran zivot....ima sve sto treba da ima. Mozda nije najlepsi, ali odvratan u svakom smislu svakako nije, daleko od toga....

Vrlo moguće sve što ti kažeš... ali ovo je moja reakcija na prvu kada sam pogledao fotografije. Nebitno je ime. Da je Vankuver isto bih rekao.