Jump to content

Canon 7d vs 6d predlog?

doktor25
 Share

Recommended Posts

Pozdrav svima , već duže vreme planiram da predjem na full trenutno imam Canon 7d+17-55 Is , jer potrebne su mi bolje ISO performanse. Da li trenutno postoji aps-c model koji je približan 6d mark2 po ISO rezultatima? , Jer bi tako iskoristio postojeći objektiv, ili ipak da predjem na 6d? Prvenstveno mi treba do nekih 3200 ISO bez šuma. Puno hvala na savetima.

Ako nije problem ovo admini premestite u fototehnike. Hvala.

Slažem se da je stara sedmica nekako malo tupava sa tim visokim ISO, ali ako ništa drugo nije debilno projektovana po pitanju dizajna i AF, i ima 8fps i zato je volim. S druge strane bilo koji FF, 6D pogotovo, je ipak primetno bolji na ISO 3200. Još ako umesto 17-55 uzmeš nešto od jeftinog svetog trojstva (EF 35 2.0; EF 50 1.4; EF 85 1.8) rezultati u High_ISO sasvim sigurno mogu da budu 2-3 stopa bolji od tvoje trenutne kombinacije.

Ja bih to menjao odma_sad_odma.

Za telo bi dao oko 1000 eur, a sada gledam Canon R i dosta su skupi, vidim i RP , u čemu je razlika. Da li vredi tosa adapterom ta efs objektive , mislim da li će raditi normalno, znam da ta FF mi nisu preporučivali re adaptere? 

Mirrorless tranzicija je u nekom momentu svakako neminovna, ali sve zavisi od para koje nameravaš da potrošiš. Ja bih lično uvek više dao na objektive nego na telo. Fototurista priča o 6d2, imam utisak da mi pričamo o 6d1 koji je praktično džaba i koji može sasvim sigurno da ti posluži odlično dok dodatno ne padnu cene polovnih RF tela i objektiva. Jer telo je ne baš potpuno ali skoro pa nebitno, bitno je to šta ti zapravo šrafiš na to telo - to pravi fotografiju (objektiv, prim.aut.). Imam utisak da ti ovaj setup treba za ulicu i žurke, tu bi varijanta 35 1.4L bila Smrt_Majke_Jugovića.

Naravno, novija tela imaju manji šum i veći dinamički raspon, ali mnogo veću razliku pravi jedan najobičniji 50 1.4 na 5d2 nego najbolji i najmoderniji FF sa nekim prosečnim 2.8 zumom. BtW, moje iskustvo sa starom sedmicom je u skoro svim poljima primene prilično pozitivno, osim po pitanju pejzaža. Tvoje mišljenje?

^

Zavisi za sta ce da koristi, bez obzira sve sto si napisao to stoji, kao i to da ako fotka treba da istrpi malo vise obrade senzor koji ima lose iso i DR performanse moze da zaboravi, to ne lici ninasta, ili zahteva previse posla u PS da bi se sve ispeglalo da bude kao sa recimo R kamerom...

@doktor25

Ispruzi se jos 400e i zavrsi sebi dobar poso na duze staze, sve ostalo o cemu razmisljas ako kupis brzo ces se pokajti sto si dao pare a za samo +400 mogo si da kupis R kameru koja je prakticno MK4 samo tehnicki naprednije telo sa dosta preciznijim fokusom... Kamere o kojima razmisljas bila su tehnicki prevazidjene i u vreme kada su se pojavlila... Sve to sto te zanima imao sam, ili sam imao prilike da isprobam, kao i MK4... Trenutno imam R jer u vreme kada mi je trebala kamera a prodao sam MK4 nisam mogo da kupim R5, i evo vec nekih 8 meseci nesto mi ne pada na pamet da pazarim R5 sto ce se evidentno desiti u nekom trenutku, ili mozda neku noviju kameru posto canon namerava da izbaci jos derivata na bazi R5 senzora. Sve sto pise u specifikacijama R kamere radi savrseno i dosta je konfornija za rad od bilo koje DSLR kamere narocito ako se fotkaju portreti... Jos da dodam da svi EF objektivi rade perfektno preko adaptera, tako da ni oko toga ne moras da brines.

Zaboravio sam da dodam, nikako RP, to je tezak krs kao i 6D MK2, samo R za 1400e.

ako imas para poslušaj FT.....ako si pak malo kratak, uzmi 6D1...Prosto taj senzor je puuno bolji od onog na 7D. 

(...i to taman onoliko koliko je AF na 7D bolji nego onaj na 6D...Pa ti sad vidi... 😉 )

p.s. Ako ti to nije bitno, zanemari deo napisan u zagradi..

AF na 7D jeste dobar ali nije svemirski, merenje je skinuto sa starijih kečeva i jeste vrhunsko ali AF nije i ume da promaši noću samo tako. Uzevši u obzir rezoluciju to se itekako vidi (uglavnom se radi o manjim promašajima).

Ostalo se sve slažem. Jednostavno ako šestarda promaši isto onoliko koliko sedmica, promašaj će se manje videti zbog većeg formata i većih piksela, a ujedno i sve optičke aberacije.

Upravo tako , aparat mi je potreban za žurke i manja slavlja , koliko sam razumeo Canon R je dosta bolja varijanta, znači skupiti novac još malo , i adapter za objektiv koji imam? Hmm jedva čekam da vidim razliku u odnosu na moj 7d. Sad čitam specifikacije, odličan predlog. 

@doktor25

To sto pise u specifikacijama tako radi, u praksi i bolje nego na papiru... Obrati paznju kako ces da podesis pomeranje fokusne tacke palcem na ekranu osetljiovom na dodir, opcija koja potpuno eliminise potrebu za rekadriranjem, a ako fotkas ljude imas i fokus koji pronalazi oko tako da se to fotkanje na zurkama i slavljima svodi bukvlano na automatiku sa tehnicke strane, tebi ostaje da hvatas sto bolje kadrove i eventulano korekcija ekspozicije, pa cak i ako omanes sa ekspozicijom recimo minus do 3~4 blende, zbog dobrog senzora imace u obradi mogucnost da sredis cak i portrenu fotku koja je tako nastala bez mnogo gubitka u kvlitetu... Za sve ovo vreme koliko je koristim mahom sam fotka bebca, svaka fotka koju sam snimio gledano iz ugla pogodjenog fokusa je upotrebljiva jer i one na kojima je forkus promasen to je zanemarljivo i upotrebljivo za razliku od DSLR gde se precesto desavalo da omasi fokus toliko da je fotka neupotrebljiva... Sada biram da li hocu da bude savrseno ostra trepavica ili zenica oka sa 85 1.4 😛

Mislim da se R kamera prodaje iskljucivo sa EF adapterom i cena je oko 1400e, zovi kod josipovica tamo ti je sigurno najbolja cena, mada vidim da su se i ostali zvanicni prodavci usaglasili cene sa uvoznikom.

Pa sad bas da se ne gubi na kvalitetu, malo je nemoguce, ipak ti ostane malo vise od trecina piksela. Ali izgleda da su crop objektivi poprilicno dobri za 4K video s obzirom da je ovaj mod u startu sa 1,8x crop-om. Samo sa APS-c objektivima 60 fps je limitirano na 1080p. Dok to covek sve pohvata sta sve (ne)moze koja kamera treba mu doktorat.

Zaboravi na opciju da radiš sa krop objektivima na FF telu, zbog čega kupiti FF telo ako koristiš samo deo senzora, moj savet je 6d + 24-70/2.8 II, to je najjeftinija kombinacija koja može dobro da završi posao a uklapaš se u oko 1500€ za telo i objektiv (polovno)

• Like 1

• 2 weeks later...

6D je bio etalon za ostala tela i ostale proizvođače po pitanju malog šuma na visokim ISO vrednostima kad se pojavio, doduše po cenu nešto manjeg dinamičkog raspona, a i danas je najomiljenije FF telo za modifikaciju i upotrebu u astrofotografiji, i pejzažnoj i sa teleskopa. Ja bih rekao da je to specijalizovana alatka koja je po nekim mogućnostima namerno osakaćena da bi bila jeftinija i da bi se cenovno nosila sa D600/610.

Inače da, R jeste ubedljivo najbolja opcija, što kažu klinci za motore "ili R1 ili nijedan".

taj 6D na papiru ima i po neku manu, ali zapravo kada krenes da se druzis sa njim shvatis da je to jedan, bas dobar aparat.....Za potrebe prosecnog rekreativca koji zeli malo vise od fotografije a nece da potrosi previse para, dušu dao...

Mislim , naravno da je R bolji ali treba li on bas svakom ko zeli prvi FF aparat.

A ako posmatramo polovan 6D vs novi R, razlika u novcu je onako...primetna...Nekom to sigurno znači.

• Like 1