Jump to content

Koji digitalni aparat uzeti - Pomoc

Recommended Posts

Pozdrav svima,

razmisljam koji digitalni aparat da uzmem a da ne napravim gresku.

Razmisljao sam o CANON EOS 80D. Ima sa obejktivom 18-135 mm i bez.

https://www.mediamarkt.de/de/product/_canon-eos-80d-2108206.html

https://www.mediamarkt.de/de/product/_canon-eos-80d-kit-2134075.html

Moze li mi neko dati preporuku sta bi bilo najbolje ili predloziti neku drugu kameru?

Hvala

Grešku si napravio na samom početku kad si poželeo fotoaparat, a sledeća greška je što nas pitaš za savet. Vremenom ćeš rasprodati stvari iz kuće ali tad ćeš već znati šta ti je potrebno 😁

Doduše nisi nam napisao šta bi najradije fotografisao najčešće, tako da:

Za turizam je ta kombinacija (80d+18-135) više nego odlična.

Za fotografa u nastanku koji želi da uči i napreduje mnogo bolja kombinacija je 80d i dva prajma, 24 stm i 50 stm.

Za početnika bez ikakvih ambicija je najbolje da uzme 80d i 18-55.

Za naprednijeg turistu 18-55 i 55-250.

Za planinara i pejzažliju 10-18 i 24mm.

Za uličnog fotografa neka 35-ica, potpuno nebitno koja, je dovoljna.

Za lovca ili ptičara 70-300IS (ne 75-300 i ne sigma).

Za portretistu samo 85 1.8.

Za stock neki makro objektiv, poželjno oko stotke, i još gomila studijskih stvari (rasveta...).

Za svadbara... Nikon + Nikon blic. Bilo koji.

• Like 1
  • Haha 1

Hvala ti puno. Zbrzao sam (hteo sam DSLR aparat). Pa posto radim kao Graficki i Web dizajner a oko aparata ne znam bas puno i hteo sam da napreujem i u tom smeru malo. Putujem dosta pa sam hteo da pravim cool fotke, prirode, znamenitosti i npr portrete.

Ne mora biti Canon 80D, njemu je cena sa objektivom (55x135) 1120 Eura (mada je skoro bila akcija 950 Evra i trebala bi biti opet uskoro)

Mozda ima neko bolju preporuku za slican novac sta bih trebao da kupim. Moze i malo visa cena ako je kvalutet dosta bolji.

Ova mi kombinacija zvuci dobro: 80D - 18-55 i 55-250

Hvala

Po meni najbolji odnos uloženo/dobijeno imaš sa polovnim DSLR-ima, tu za te pare možeš da kupiš aždaju i da ti preostanu pare za neki objektiv (recimo 6d1 i 24-105L, naravno polovno). Imaš i opciju da pogledaš mirrorless aparate, oni su u dlaku jednako sposobni kao i DSLR a možda su malo i sposobniji (tipa fokus na oku sa 50 1.4 i slično) a nisu preterano skupi. Moj predlog bi bilo nešto od jeftinijih Fuji aparata a možeš odmah da kreneš i sa Sony 7 serijom koja je FF i koja je možda i prilagođenija naprednijim amaterima. Taj šmek koji ima FF je nekako nenadoknadiv kad imaš krop... 😁

Moje mišljenje, naravno, dozvoljavam da u nečemu i grešim; zapravo ne grešim nego nemamo svi iste potrebe. Možda su šestarda i sedmaja-aždaja overkill za početnika, kontrola dubine polja blendom i fokus su ipak malo lakši na manjem formatu.

• Like 1

ja sam svojevremeno tako nekako kao i ti krenuo i nakon nekog vremena sam 18-55 kit zamenio tamronom 18-55/2,8 i bio sam dosta zadovoljniji nego sa kit objektivom....

mislim da ti je Jagodinac dao dosta dobar savet, uzei polovan aparat sa 2 fiksna objektiva (24 i 50), uz to bi jos 100 makro bila dosta dobra kombinacija koja ti pokriva vecinu potreba....

Canonov 60 makro objektiv je takodje sjajan, sta vise, tako da bi ti mozda i on mogao doci u obzir umesto 50tice....

Ako se ne zelis lisiti zuma, onda bih ti, kao sto sam gore rekao, ipak preporucio neki third party sa 2,8 blendom, naravno da mozes uzeti i original 18-55/2,8, koji je btw. sjajan po svim ocenama, ali je preterano skup....

• Like 1

U par navrata sam uzimao novo, sve ostalo polovno. Kad uzimaš polovan auto imaš veće šanse da se pređeš nego ovde pošto su aparati generalno manje podložni habanju ako se koriste amaterski. Oni drugi, koji za kratko vreme ispucaju veliku količinu snimaka se vrlo lako vide: pohaban eksterior, rukohvati, vrlo često budu i bukvalno prljavi strepovi i sl. Jedini deo koji se mehanički haba je zavesica.

Pravi broj snimaka se vrlo lako vidi pomoću softvera i to govori najviše o stanju aparata i zavesice (amaterskaXXXd  tela su ispod 30 hiljada praktično nova, dvocifreni ispod 50 su po meni tek razrađeni a jednocifreni sve ispod 100 hiljada je dobar posao ako uzmeš). Nema pravila oko toga; meni je 20D pre desetak godina bio isterao oko 250 hiljada sa originalnom zavesicom a jednom uvaženom članu ovde je na nepunih 40 hiljada riknuo D3 - normalno bi bilo da bude obrnuto ali ovo su ekstremni primeri i ilustracija da je to u neku ruku i lutrija. Nema veze, kad/ako se to desi zameni se i onda brojač bukvalno kreće od nule.

Kod polovnih objektiva ipak je drugačija priča i tu bi bilo korisno da s tobom pođe neko malo iskusniji. Treba proveriti sliku da nije decentrirana i, ako nije C objektiv, da fokus precizno gađa sa tvojim telom (pošto ima i slučaja da postoje odstupanja konkretnog tela i konkretnog primerka objektiva). Ovo po pravilu nije slučaj sa C objektivima a izuzetak je stari 50 1.8 II koji naprosto greši na šta god da ga staviš. Ostali C objektivi nisu problem,  pogađaju kao ludi, naročito ovi najjeftiniji: 3.5, 4.5-5.6 i slične sporije blende. Ako kupiš neki brži (50 1.4; 35 1.4) onda fokusiranje traži malo uvežbavanja jer prekadriranje ne ide ali o tome kad dođeš dotle.

• Like 1