Jump to content

Stativ horizontalna sipka

Recommended Posts

Drugari treba mi preporuka za stativ ili ako neko ima iskustvo sa modelima koji mi se uklapaju u budzet.Potrebno je da moze sipka da se postavi horizontalno da bi mogao da fotografisem iz pticije perspektive.
Fotoaparat koji koristim je Canon 6d i za sada Canon 40mm f2.8.Moze i drugi predlozi, budzet je do 150e max

Gledao sam dva modela 

Neewer N284 Multifunkcionalni Horizontal Tripod 360

QZSD Q999H Pro Stativ i monopod + ball head tripod

Nasao sam takav stativ za 135e ali bez glave, glave neke manfroto koje sam gledao su opet skupe i prelazim budzet.
Mozda neko ima predolg pored stativa i za neku glavu da je ok, a da nije skupa

Sent from my motorola one fusion+ using Tapatalk

31 minutes ago, drdekzar said:

Ovo deluje dobro, bas ono sto mi treba.Samo ovo nisam vidjao kod nas

Pa probaj on-line, lepo to funkcionise

16 minutes ago, simazoran said:

Moj savet je da zbog stabilnosti izbegavaš ove varijante, pronađi stativ kod kog se centralna šipka može okrenuti https://www.photo.net/discuss/threads/manfrotto-bogen-3221.409459/  https://www.dyxum.com/dforum/right-angle-tripod-accessory_topic108516_page2.html ovo je daleko stabilnije.

Kod ovoga se centralna šipka okreće naopačke, skroluj do dole..

https://youtu.be/jRems2mjAf8

Da ne bude zabune, nisam preporučio stative na linkovima već način rada sa centralnom šipkom okrenutom naopako, linkovi su ilustracija za taj način rada.

Jedino se tako može ostvariti stabilnost aparata, ove poprečno postavljene šipke i gomila zglobova i dodataka samo fensi izgledaju a u stvanoj upotrebi smanjuju krutost konstrukcije.

Koliko razumem, nešto ćeš fotografisati što se nalazi na stolu, pa će težište biti visoko. Samim tim i stativ treba da bude teži, može da se optereti sa tegovima + kontrateg sa druge strane horizontalne šipke, nasuprot aparata. C stand nije loša ideja, ali bih stavio deblju horizontalnu šipku, otprilike iste debljine kao i vertikalna. Učvrstiti za centralnu sa ovom klampom:

https://www.ebay.com/itm/Dual-Swiveling-Grip-Head-Angle-Clamp-for-Photo-Studio-Boom-Arm-Reflector-K9V2/133654725527?hash=item1f1e714397:g:CPcAAOSwopxgGPPa

I dobra glava, a jeftine glave imaju problem što ne možeš precizno da kadriraš sa njima, kad zavijaš šraf - aparat se pomera.

Dobra glava za to, i nije skupa:

https://www.ebay.com/itm/Manfrotto-115-Tripod-Head-3-Way-nice-condition-M17/223919693028?hash=item3422a75ce4:g:KG4AAOSwxaNeTUkP

Za taj budžet kojim raspolažeš nećeš moći da kupiš nešto kvalitetno. Ako kupiš stativ za te pare, u toku rada ćeš da vidiš tačno šta ti treba, pa kad zaradiš pare kupi.

Na zalost, trenutno mi je jako tesko da povecam budzet i svestan sam da kad uzmem stativ saigurno necu biti bas 100% zadovoljan ali gledam da uzmem najbolje sto mogu za 150e 🙂

Samo jos nikako da smislim

Darkves je dao odličnu ideju za malo starije glave koje su u suštini dovoljno jake za to što tebi treba - a nisu skupe. Nemam običaj da preporučujem nešto što nikad nisam video a kamoli koristio, ali da napravim izuzetak. Odbiješ njihov porez, dodaš poštarinu i opet si uzeo verovatno najjeftiniju glavu koja trenutno postoji 😁 E sad, ja lično mislim da i najjeftinija kugla može da nosi bilo koji DSLR sa gripom (poprilično van ose) i nekim prosečnim zumom, i to dovoljno stabilno za tvoje potrebe. Jedini belaj može da napravi slabija kugla sa teleobjektivom pošto je tu stabilnost imperativ - ali kontam da tebi teleobjektiv neće biti potreban. Malo bolje se ponašaju 3_way glave što se tiče te stabilnosti a najbolje su geared_head ali su i cene otprilike takve da nikako ne dolaze u obzir u ovom slučaju. Samo glava može da košta duplo više od predviđenog budžeta...

Sigurno ne bi kopristio horizontalno neki teleobjektiv, tu ce verovatno biti uvek Canon 40mm f2.8 i eventualno neki kraci zoom vremenom.
Video sam neke ideje sa C standom ali i prostor gde cu ga koristiti je decija soba, tako da mi znaci da mogu lako da sklopim i rasklopim.
@puckons da li si uzeo C stand 270cs i ako jesi moze malo vise o njemu, kako se snalazite, da li moze da podnese teret, koju si glavu uzeo.....

nisam jos uvek, ali koliko vidim teret moze sigurno da nosi, masivan je, od prohroma, svakako moze da nosi blic glavu. Bio sam okupiran time da fotkam hranu/proizvode pa sam trazio najbolje resenje, ali ne radim to jos uvek u nekoj velikoj meri da ne mogu da se snadjem

Ja sam bas zadovoljan da Canon 40mm f2.8
Danas malo gledao uzivo stative i sve je to onako....ako izbucem sipku malo duze stativ beoma lako krece da pada na stranu na kojoj je aparat, obavezan je teg

Sent from my motorola one fusion+ using Tapatalk

Video bi tek koliko je to nestabilno kada bi radio sa FF aparatom i 100mm makro....

Ako radiš blicevima ne bi trebalo da ti bude problem da snimaš iz ruke (ako ti je potreban isti kadar za svaki snimak, označi na stolu referentne tačke - par komada crne izolir trake i udri). Male merdevine daju lep oslonac za snimanje iz ruke.

Za  duže ekspozicije sa raspoloživim svetlom pomaže samo centralna šipka okrenuta na dole i ozbiljan stabilan i visok stativ (tu problem mogu da prave noge stativa ako bacaju senku).

Sa ovakvim fensi skalamerijama pojaviće se drmanje i ako jače udahneš vazduh ili ga popreko pogledaš.

Nisam primetio da je neko pominjao još jednu opciju a to su dva stativa povezana poprečnom šipkom na koju se montira glava. To je malo stabilnija varijanta, moglo bi da se proba sa stativim za nošenje pozadine.

Danas kad sam probao, video sam da je sa stativima dosta tesko, odlucio sam da uzmem neki jeftiniji Neewer statit koji je dobar za normalno fotkanje, da ima opciju horizontalno pa da vidim da li to nesto moze da se pricrsti, mozda cak i da spojim neku trecu horizontalnu sipku sa novim i starim stativom.
Na zalost sve to planiram kod cerke u maloj sobici pa ne mogu da budzim bas previse.....

Ako ti nesto znaci ja porucio QZSD Q999H  i sutra bi trebalo da mi stigne, uzeo sam ga kao univerzalni stativ da imam za poneki makro i nocnu fotografiju.

Na papiru dosta lepo zvuci, cena prihvatljiva... Ako si iz Bg ili prolazis istim javi se ako hoces da probas.

Meni je danas stigao Neewer N284 Multifunkcionalni Horizontal Tripod 360 ali nisam stigao ni da ga otpakujem.

Siguran sam da ce mi zavrsavati posao kod kuce, ako treba lako kod kuce mogu da postavim neki teret da bi bio stabilan.
Javi utiske za Q999h

Prvi utisci super, deluje dosta čvrsto i stabilno, naravno kad se digne na 2m nije to to ali je za pohvalu svakako što može do te visine. 

Za ono što tebi treba mi deluje da je ok, nakacio sam d850 I sigmu 12-24 što je daleko teže od tvog setup-a i kad se malo pripazi kako se stavlja stoji sasvim ok bez dodatnog otezavanja. 

Evo slike 

IMG_20210209_191410107.jpg

• Like 1

Odlično izgleda, nadam se da i ja moj Neewer sutra probam.Stiso me posao da ne mogu da sklopim stativ i nakačim opremu.
U svakom slučaju planiram da smislim nešto što će biti kontra teg na drugoj strani

@marko07 treba samo racunati i na to da nije isto kada je sipka ispruzena u pravcu noge (kad je sipka paralelna sa jednom nogom koja se pruza u pravcu aparata) i kad su noge rasirene normalno u odnosu na centralnu sipku, jer je drugacije mesto oslonca a to je polozaj koji  ti uglavnom treba jer osim ako imas neki kraci telac (tipa 100mm macro) onda noga postavljena kao u kadru iznad prosto upada u kadar. 

Iz mog iskustva da bi bilo iole stabilno to zahteva da se noge izvuku skroz da se dobije sto veca osnova i sto sire tacke oslonca, inace aparat oce da prevagne. Cim je spusteniji malo to je nestabilno, jer jbg fizika. Treba dodati i da sipka ne mora biti uvek skroz izvucena da bi bila korisna, sto donekle spasava stvar ako je predmet fotografisanja nesto manji.