Jump to content

Mercedes fotkanje

Recommended Posts

Jedni kadar koji vredi je treca fotka po redu, a na toj fotografiji je i sa likovne strane sve korektno sem zelene boje trave koja je previse jaka.

Ostale fotke jednostavno ne donose glavni motivi na pravi nacin, poslednja je sve sem fotografije ovog automobila, prenatrpan kadar.

Verujume da je tebi ovo lepo, fotkano u pravo vreme, sunce na zalasku, ali za sve treba naci pravu meru talentom ili znanjem... Ovo je kako mi se cini auto crne boje sa sivim felnama, znaci na glavnom motivu prevladjuju dve neutralne boje, da bi auto sa takvim bojama dosao do izrazaja ne moze da bude okruzen jakim cistim bojama, znaci, ili smanjen koloriti, ili pastelna kombinacija, a svakako scena nesme da bude sarena i treba voditi racuna o kontrastu  u negativnom prostoru... Moze da bude i sareno, moze sve, samo ako je likovno skladno i ako takvim resenje glavni motiv najvise dolazi do izrazaja... Pored ovoga sto sam naveo negativni prostor ne moze svojim linijama, oblicima i detaljima da proguta glavni motivi kao na poslednjoj fotografiji.

Generalno na svakoj fotografiji fali daleko vestije baratanje alatima u obradi, i samim tim svrsishodnija korekcija boja i svetla, da ne kazem samo bolja obrada jer obrada je proces kojim se vrsi korekcija likovnih elemnata u najvecoj meri korekcija kolorita, po nesto se klonira, i u odredjenoj meri se koriguje svetlo, odnos tamno svetlo.

auto je zapravo neka mesavina tamno plave, ljubicaste i zelene, bukvalno je kao staklo polirano i veoma tesko uhvatiti realnu boju,

jer non stop odslikava plavo nebo. tek pod nekim spotom se vidi. felne su polirane, tako da su i one maltene kao staklo.

e sad sto se tice poslednje, mislim da je kadar dobar, ali jednostavno vristi detaljima i bas odvlaci paznju. tu sam omasio fokus, tako da jbg.

sto se tice obrade, tu je radio samo LR, u podizanju dinamike. nista vise, jbg za nesto vise morao bi naci neki kurs i uciti ili videti kako to neko drugi radi.

tako da slobodno mi mozes pokazati sta bi ti izvukao iz tih fotki, originale cu ti rado poslati.

evo dva primera gde mislim da se manje desava oko auta:

mlv2GKj.jpg

qQO6rFg.jpg

@lord_bozidar

Ne mogu da sredjujem tudje fotke, nemam osecaj sta zelim da postignem finisom u obradi fotografije koju nisam snimio... Sve je to jedan krativno misaoni proces od pocetka do kraja, i to je jedni nacin da uz adekavatnu edukaciju vremeno sve to sto radis postane daleko bolje od ovoga sto trenutno moze da se vidi... Vidja si na neti sigurno fotke automobola koje su daleko bolje od ovih koje si ti snimio, bolje u svakom smislu... Pokusaj da desifrujes te daleko bolje fotke zasto su bolje, neka ti to bude cilj, i radi sve sto treba da bi dosa do tog cilja... Same od sebe samo zato sto fotkas fotografije nece postati bolje to je sigurno, da to tako moze ne bi postojali fakulteti koji se bave samo fotografijom. Znam mnogo njih koji su spucali 30~40 god bave ci se fotografijom na taj naci, kupe kameru i samo fotkanje bez prave posvecenosti, konkretnih ciljeva, ti takvi nisu odmakli daleko od pocetka.

Ako imas cilj vremnom ces naci i nacin kako da dodjes do cilja, putem foruma mozes se podeli samo po neka sugestija i misljenje o tome sto vidimo, a ovde se vidi da si razmisljao o kadrovima, da si se potrudi da to sve na kraju izgleda lepo, ali eto ne mora niko da ti kaze, napravi poredjenje sa nekim top fotografijama na netu pa ces i sam videti koliko je ovo sto si ti snimio daleko od necega sto bi sigurno zelo da postignes, a moze da se ide i linijom manjeg otpora, u tom slucaju sve je super jer ovo svakako nisu lose fotografije, ne moze da se kaze ni da su perfektne, niti da  su bezveze.

Sto se tice rada u procesu obrade... Samo kroz LR ovo sto fotkas nikada nece zablistati u punom sjaju sem ako ne fotkas u uslovima u kojima imas punu kontrolu nad svetlom... LR ne pruza pun spektar mogunosti da bi sve moglo da se zavrsi kroz LR, ali svakako prvo treba da se izvuce maksimum kroz LR u radu na raw fajlu, pa zatim manji ili veci deo posla u PS koji nudi daleko vise mogucnosti pre svega sto se tice selektivnih korekcija... Postoje razliti pristupi, sve je to manje bitno, daleko je bitnije da mi kao autori svojih radova znam sta zelimo da postignemo i kako zelim oda izgleda gotova fotografija, zasto pravimo kadar sa odredjenim sastavom scene i zasto pravimo odredjene korekcije obradi... To ZASTO najvaznije je u celom procesu, jer kada znamo zasto naci cemo neki od mnogobrojnih nacina KAKO da dodjemo do cilja 🙂

Dobrodošli i ti i mečka 😀 Fotke su OK, a da bi bile bolje po meni treba:

1) Neizostavno za automobile CPL pa onda sve ostalo, da možeš da kontrolišeš nivo refleksije - a kad ubiješ sve refleksije auto izgleda potpuno drugačije, baš kao na reklamama za isti, pošto komercijalni fotografi upravo tako rade dakle skidaju refleksije okoline.

2) Staviš mečku u prvi plan. Ovo zvuči prosto ali nije; treba naći i neku lokaciju sa što manje pozadinskih elemenata recimo neka pustinja, Zlatiborske livade, vojvođanska ravnica... Može i neki mali brežuljak, pa snimiš samo auto i nebo. Onda ništa ne skreće pažnju sa glavnog motiva tj dizajna.

3) U sklopu tačke 2 smanjiš saturaciju ili pojedine boje okoline u odnosu na auto, odnosno ne moraš bukvalno da smanjuješ ali nemoj da ti auto i okolina budu podjednako šareni jer će neko krenuti okom da šara po okolini umesto po autu. Npr na prvoj i drugoj auto uopšte ne privlači pažnju koliko bankine, ograde i sl. (koje su, btw, odlično obrađene ali autu kradu pažnju).

4) Razmisli o rasveti. Neki blic koji bi mogao da odbijaš o neku površinu, možda zid ili beli kišobran bi učinio gradske noćne fotke mnogo boljim.

5) Možeš da probaš lightpainting, ali ako to izvodiš lampom a ne blicem može osvetljenje biti nejednako što kod auta može biti ponekad malo bzv, ali svakako probaj i to.

6) Uprošćavanje kadra izbacivanjem svega nepotrebnog daje odlične rezultate. Stavi mečku ispod jedinog drveta u okolini, a sve to na nekoj ogromnoj livadi i eto krajnje efektne kompozicije. Velika većina interesantnih ali fotografski veoma loših kadrova jednostavno pati od prenatrpanosti raznoraznim elementima, kad stvari uprostiš automatski šalješ jaču i koherentniju vizuelnu poruku.

Dakle uživaj, fotografiši i obavezno kači ovde fotke.

hvala ti na konkretnim predlozima 🙂
nagore je sto CPL imam i uvek je u torbi, ali jednostavno navika nije tu da ga stavim.

sto se tice kadrova i pustinja... uh, apsolutno se slazem, ali to je kod nas pravi poduhvat naci.

a i kad naletim na nesto, to bude tako random da ili vreme nije ok, ili auto nije za fotkanje ili je podne 😄

trebao bi svakako malo dublje da udjem u LR materiju, ali nemam vremena sam to da cackam,

tu bi mi trebao neki kurs ili neko da mi pokaze... ili nesto kvalitetno da skinem sa neta 😉

cilj mi je svakako malo da udjem u nocnu fotografiju, al ne znam sta od svetla da nabavim.

evo par pokusaja bolje izolacije:

soVmtoq.jpg

v45e6JQ.jpg

M2wPLma.jpg

pc37rXw.jpg

1ea1aHR.jpg

...al kao sto rekoh, to je onako uz put gde uslovi ne mogu biti idealni niti kontrolisani. uvek nesto fali.

Prvoj je ok samo joj fali malo prostora ispred auta, a poslednja je u sustini odlicna... Ova poslednja je dobar primer kako boje mogu da budu malo jace, scena sadrzajna a da nista od toga ne smeta vec da podrzava glavni motiv... Kako doci do ovako dobrog sastava scene i odnosa likovnih elemenata moze da se nauci kroz izucavanje teorije forme, a moze i jednostavno da se vidi, jer literatura nam samo bojasnjava zasto je oku nesto lepo a oko svakako vidi to lepo samo treba strpljivo anlizirati, kroz tu teoriju nas uci kako da kreiramo lepo... Na poslednjoj je bukvalno sve odlicno, odnos glavnog motiva sa podredjenim elemntima, kontrast vece manje toplo hladano tamno svetlo, nema suvisnih elemanta koji negativno uticu na cvrstinu kadara, sve u svemu odlicna fotka i najbolja koju si do sada postavio... Komntarisa ce jos neko i videces da ce svako da ti kaze da je ova poslednja primetno bolja od ostalih, to se jednostavno vidi ne vezano za to da li neko razume zasto je ova poslednja bolja odo ostalih.

Mozemo da se bavimo pojedinacinim fotografijama, ali uz pomoc nekog osnovnog znanja, osnove likovne pismenosti, bukvalno uvek mozemo da napravimo dobre rezirane scene... To je znanje koje ako ga imamo pomaze da mozemo da vidimo da na trecoj fotografiji scena ne moze da se postavi tako da deluje kao da iz auto raste ovaj dalekovod u pozadini... Verujem da to sada i sam vidis, da tu nesto smeta i da je to taj delkovod nezgodno postavljen, a sutina je da se sve sto treba prvo vidi na terenu kako se fotografski rad ne bi svodio na kvantitet, mnogo fotkanja, nego na kvalitet.