Jump to content

Besplatan online foto-kurs

mix_NS
 Share

Recommended Posts

Cao DZ,

Počeo sam da pišem potuno besplatano pišem lagano foto kurs. Želja je da ga streamujem i kasnije postavim na Youtube.

Tema prvog predavanja je - Imaš li talenta da se baviš fotografijom?

jakob-owens-FKyHyNowp-4-unsplash-1200x80

Prvo predavanje u okviru serije webinara na temu fotografije biće o talentu, tom mitskom biću o kojem se šapuće u fotografskim krugovima. I dok mnogi fotografi izgledaju apsolutno sigurni u svoje kreativne sposobnosti, gledajući fotografije priznatih umetnika često se pitamo:

• “Da li imam talenat za fotografiju?”
  • “Da li mogu da fotografišem kao što sjajni fotografi rade?”
  • “Da li mogu da se bavim fotografijom iako sam loše crtao i imao dvojku iz likovnog predavanja?”

Fotografi o čijem talentu ću pričati su: Michael Kenna, Bruce Gilden, Spencer Tunick, Gregory Crewdson, i o knjizi The War of Art – Steven Pressfield.

U saradnji sa Tilda centar.

Ovo je ponovljeno predavanje, platforma koja je stream-ovala prošli put greškom nije snimila sadržaj, tako da to činim opet danas (ponedeljak) u 21h.

Ko je zaintesesovan link ka Facebook eventu je ovaj, direktan Youtube link je ovaj.

Vidimo se,

Milan 🙂

• Like 1
  • Thanks 2

On 11/30/2020 at 10:08 PM, yagodinac said:

Odlično, nema mnogo predavanja i generalno fotografskih online ćaskanja tako da je ovo više nego korisno. Nastavi da kačiš linkove i obaveštenja o ostalim predavanjima.

Hocu, hvala 🙂

Gotovo je prvo predavanje, isti link vodi ka sačuvanoj kopiji streama, ostaviću tako. Zvuk je bio lošiji nego sto sam očekivao, javio se neki hiss iz mikrofona ... učim usput, sada je to ispravljeno 🙂

Večeras je novo predavanje, kasno javljam jer sam tek sada zavšio power point prezentaciju 🙂

youtube klip thumbnail(1).png

Event link je ovde. Direktan Youtube link je ovaj. Vidimo se!

Da li misliš li da je tvoja fotografija originalna? Ubeđen si se prvi setio ideje, za tvoj rad? Da to niko nije uradio pre? Onda je ovo savršena tema za tebe!
Danas je drugo predavanje u nizu naših kreativnih radionica, nastavljamo saradnju Tilda Centra i Milana Stojanovića.

Pričaćemo o tome kako da učite od najboljih. Kada savladatate unutrašnje strahove (vidi koncept Resistance iz prvog predavanja), te počnete da se bavite fotografijom, pitanje postaje - ok ali šta sada? Ima toliko dobrih fotografija i fotografa. Kako da učim od drugih?

Predavanje ne zahteva da imate predznanje iz fotografije.
Vidimo se u 20h!

Imas moju podrsku samo da sam na tvom mestu ipak nebi ovo nazvao "Besplatan online foto-kurs"... Da me ne shvatis pogresno ali malo je previse ne znam kako bi to pravilno definisao, ovim nazivom stavio si sebe u ulogu predavaca, ucitelja, nekog ko nekome drzi kurs, nekog koga bi neko trebao da slusa sa pozicije ucenika a da li si sebi postavio pitanje da li si zaista kvalifikovan da drzis predavanje na temu fotografije u najsirem smislu ? Ovo ti kazem zato sto sam pogledao tvoje fotografije, vidi se korektan komercijalni rad, mahom dobre rezirane fotke, ali nista vise od toga.

Mislim da bi ovo trebao drugacije da formulises, ovo javno obracanje, jer nacinom na koji govoris ti sebe ne stavljas u ulogu predavaca, vise je neko tvoje promisljanje na temu fotografije nego sto je predavanlje, sto je skroz ok i to je nesto sto podrzava u potpunosti, zato volim forum jer moze da dodje do razmene misljenja ako je sagovornik dovoljno razuman, a volim i samo da cujem kako neko razmislja na temu necega sto me intersuje.

Sto se tice tvog promisljnja lepo je slusati, dobar si narator, sadrzaj je zanimljiv, i sve mi se dopada sem delova koji se cesto provlace a generalno se bave temom nesigurnosti, ne nacin na koji se bavis tom temo, nego precesto pominjanje... Mislim kakva nesigurnost, kakvi unutrasnji strahovi, tema nije borba za opstanak i goli zivot pa da se toliko cesto pominje nekakva nesigurnost, strahovi, generalno nedostatak samopouzdanja.

Nemoj nesto pogresno da me shvatis, samo sam direktan i bez uvijanja pisem ono sto mislim... Ovo kazem zato sto znam da se mnogima to ne depada ali to nije moj problem, nego problem sagovroinka ako previse licno shavatju kada im se nesto ne dopada u tome sto procitaju najcesce na temu postavljenih fotografija, sto je posebno smesno i besmisleno 😛

16 hours ago, Foto turista said:

da li si zaista kvalifikovan da drzis predavanje na temu fotografije u najsirem smislu ?

Šta ti misliš da bi me kvalifikovalo?

Mislim kakva nesigurnost, kakvi unutrasnji strahovi, tema nije borba za opstanak i goli zivot pa da se toliko cesto pominje nekakva nesigurnost, strahovi, generalno nedostatak samopouzdanja.

Drago mi je ako ti nemaš takvih problema. Pretpostavljam da misliš na prvo predavanje, kada sam govorio o konceptu Resistance. Mislim da ako nemaš kreativnih blokada si super 🙂

44 minutes ago, mix_NS said:

Šta ti misliš da bi me kvalifikovalo?

Drago mi je ako ti nemaš takvih problema. Pretpostavljam da misliš na prvo predavanje, kada sam govorio o konceptu Resistance. Mislim da ako nemaš kreativnih blokada si super 🙂

Ne mislim nista na tu temu sta bi tebe ili bilo koga kvalifikovalo... Recimo Pedju Vuckovic kvalifikuje njegov rad, ono sto on govori na svojim predavanjima u skladu je sa onim sto on radi, ne bavi se ulicnom fotografijom ili necim sto nije u sveri njegovog interesovanja, ali svakako ga kvalifikuju rezultati koje ima... Ako ti mislis da si kvalifikovan da govoris/predajes o fotografiji dalje od onoga cime sa bavis u fotografskom radu ja nema problem sa tim, samo sam postavi pitanje i obrazlozio zasto te to pitam.

Da mislim, i na taj deo, i generalno se kroz predavanje provlacilo pitanje nesigurnost u razlicitm formulacijama... Meni ta stanja svesti koja covek prihvata i samim tim sebe definise fako nekog uplasenog misa koji je vazda nesiguran generalno nerivraju jer to zapravo ne postoji, to je stvar izbora... Mi sami svesno biramo da li ce da budemo misevi ili ce mo kroz zivoto da koracamo sa maksimalnim samopouzdanjem... Recimo meni se dopada tvoj stav i to sto si siguran u sebe da mozes sa pozicije predavaca da govoris o fotografiji, mozda i nisi spreman, ali samim tim sto mislis da jesi i radis na tome vremenom ces sigurno sa punim pravom to da radis kao sto ce vremenom sigurno sve sto radis vezano za fotografiju napredovati punim kapacitetom.

Ovaj zivot suvise karatko traje da bi se godinama bavli stvarim koje se ticu toga kakav cemo stav zauzeti u svojoj glavi, pa teko onda nesto da uradimo po pitanju toga sto zelimo, prodje zivot... Jednostavno ako zelje postoje zauzme se jasan samoverne stava, uzmemo zivot u svoje ruke i samelje se matriks u kome zivimo, jer svi mi zivimo u matriksu koji bombarduje svakodnevno nas mentalni sklop sa ciljem da postanemo robovi sistema, da umremo sa zeljama i snovima a da zivot prozvimo kao robovi sistema... Imao sam srece i dovoljno pameti pa sam ovo na vreme shvatio... Niko od nas nije mekusac, njanjav, mutava, ako sebe vidi kao takvog to je zato sto je pod pritiskom sistem izabrado da takav bude, sistem stalno to radi, stalno nas stavlja u poziciju da se necega plasimo, da zivimo sa strahovima u konstantnoj nesigurnosti, sistem ne voli ljude koji hodaju pavao uzdignute glave i misle tom glavom, jer ti takvi imaju potencijal da postanu opasni i ugroze tvorce ovog matirksa u kome zivimo.

Dosta toga sam kroz metaforu napisao sa zeljom da objasnim zasto kod ljudi postiji nesigurnost kako u svim segmentima zivota tako i u bavljenju fotografijom, i da nesigirnost zapravo ne postoji, sve je to u nasim glavama i resava se u trenutku kada shvatim da je tako.

1 hour ago, mix_NS said:

Drago mi je ako ti nemaš takvih problema. Mislim da ako nemaš kreativnih blokada si super 🙂

Sto se tice fotografije sve je stvar inspiracije, ako je ima samo se prepustim, ako je nema ne pokusavam na silu da stvorim nesto krativno, jednostavno samim tim sto nisam opterecen napavim neki snimak koji je korektan i ne naprezem se da od toga stovorim nesto zbog cega ce nekome da padne vilica kada vidi sta sam uradio, jer fotografija je u osnovi vidi umetinckog izrazavanja, tu nista ne vredi to sto mi jako zelimo da stovirmo nesto vredno paznje, takav pristup zapravo sputava da do toga dodje... Ako nema inspiracije, talnta, znanja i iskustva nece se nista desiti, znanje i iskustvo mogu da se steknu, sa taletom se covek radja a inspiracija zavisi od milion faktora nad kojim ne moze da se ima kontorla.

Tako da nemam ama bas nikakvih kreativnih blokad, samo racionalno razmisljanje koje sam obrazlozio, a sto se tice problema, problemi ne postije postoje samo resenja 😉

• Like 1

^ Hvala 🙂

1797416695_MyPost(8).thumb.png.39d1a998d40aee43224f2cc44e5d4642.png

Sutra je trece predavanje, event link. Tema je kako fotoaparati rade?

Rasklopljen fotoaparat me je uvek podsećao na skup ručni sat ... na mali, prefinjen instrument. Nazalost, takođe i na vrlo komplikovnu, preciznu spravu.
Moram ti da priznati da zaista nemam pojma šta radi 50% delova jednog raskloljenog aparata, a studirao sam fotografiju. Da li bih trebao da znam? Mislim da ne, jer za dobrog fotografa to nije presudno!
Foto-aparati ma koliko veliki (i profesionalni) ili mali naprimer kao onaj iz tvog mobilnog telefona, funkcionišu na istim osnovama već 150 godina. Stoga želim da demistifikujem ovu alatku kojom želiš da ovladaš i pomognem ti da razumeš njen princip rada.
Ovaj put diskutovaćemo o digitalnim senzorima, analognom filmu, fotogramu i svemu fotografskom.
Vidimo se u sredu, 20h. Link za predavanje je na sajtu i poslat je svima u newsletter grupi.
U saradnji sa Tilda centrom.

1492538217_MyPost(10).thumb.png.6de4f29cf4a693635a35c46290c3c659.png

Luminar AI je novi softver iz od Skylum-a, koji je tek nedavno predstavljen u svojoj prvoj verziji i koji zelim da uzivo testiram po prvi put.

Iako sam zadovoljan korisnik kombinacije Adobe Lightroom Classic / Adobe Photoshop CC, obrada fotografija mi je najmanje omiljen deo stvaranja.

Ako fotografisete u "serijama" tj. cilje je da rezultat bude vise od jedne finalne fotografije i snimate u RAW formatu kako bih izvukli maksimum iz svakog snimka, obrada je stvar koja moze potraje ako ste temeljni. Obicno potrosim istu kolicinu vremena na obradu, koliko sam potrosio u fotografisanju. Stoga, softver koji se predstavlja ako automatizovana, varijanta Lightrooma i Photoshopa + koristi vestacku inteligenciju zvuci kao velika usteda.

Obradjivacu svoje RAW fotografije kao sto to radim privatno, kao da nije streamovano. Nije ideja da softver bilo kako promovisem, vec da zaista testiram koliko mi treba vremana i koliko je "pametniji" od Adobe Lightrooma. Trudicu se da objasnim zasto odredjene stvari radim i mozete mi postavljati pitanja 🙂

p.s. ovo nije predavanje koje je pripremljeno kao i ostala. Ovaj put nece biti prezentacije, vec potpuno freestlye i impovizovano.

• 5 weeks later...
  • 4 weeks later...