Jump to content

Zoom objektiv za Canon

Recommended Posts

Ja fotkam totalno amaterski, do pre 10-tak dana sam koristio Fuji sistem sa nekoliko manuelnih objektiva i generalno bio zadovoljan.Najcesce fotkao jpg i retko naknadno obradjivao.

Presao na Canon jer su mi za Fuji bila skupa stakla sa AF, a zelim da imam i nekoliko koja bi koristio kad nemam vremena bas za manuleno uzivanje.

On 9/25/2020 at 8:06 PM, Foto turista said:

a probali smo izvlacenje senki +100 cisto da vidimo kako to izgleda i tako neke ekstremne akcije, ma sve je gotovo isto, nema razlike koja je vredna pomena. Razlike ima ali nisi vredne pomena a posebno nisu vredne te razlike u ceni, narocito sigma 35 1.4 vs L 35 1.4.

A sto ste probavali izvlacenje sjenki +100, sta to treba da prikaze?
Ja sam koristio sve i svasta, krenuo sa Olympusa EP-L1, preko Canon 5D I, Sony Nex 5N, sada Canon 5D II. Moram da kazem da je L u odnosu na sve drugo sto sam koristio dupe i oko (pogotovo na 5D II, I je dovoljno neyahtijjevan). Ne znaci to da nisam mogao da fotografisem sa svim sto sam prethodno imao, daleko od toga, neke od meni najdopadljivijih fotografija sam napravio najjeftinijom opremom, to i dalje ne znaci da je to bolja oprema, samo sam ja tada imao vise vremena. Ostrina van centra, kontrast, boje, sve je na strani L. Kad imas 5 izvora svjetla razlicite temperature, znas kakve psihodelije i prelijevanja tu nastaju zbog unutrasnjih refleksija u objektivu. Nije nesavladivo, ali nemam ja bas vise vremena da se sa tim zajebavam. 
I da se razumijemo, sta god da ste vi testirali, ja ne znam da je nekad neko proizveo jeftinu 35mm 1.4, tako da taj test tesko da je relevantan.

@Elektroničar

Kada se napravi pordjenje u istim uslovima svetla isti kadar sve isto onda to ima smisla, a to je o no sto sam radio, ovako mozemo samo da se lozimo i mislim da je mnogo bolje... Imao sam prilike nekoliko puta to da uradum iz ciste radoznalisti sa razlicitim objektivima, a prvi put je bilo sa 35mm, pre 35 imao sam prilike da vidim nesto sto je radio jedan moj poznanik sa 85 u studiskim uslovima itd.

Slobodno ja nikome ne branim da se lozi na L stakla, i kod mene je sve L, ali opet vam kazem to je samo lozenje... Sem malo ostrine na strani L sve ostalo nije tako bitno i nece se desiti cudo, to je sto se tice gotovog proizvoda, fotografije. Kontrast i boje, to ima smisla ako se fotk u JPG pa cak i tad to nije nesto sto L fotku cini znacajno boljom od neke koja je nastala nekim daleko jeftinijim objektivom istih karakteristika, a bas sto se toga tice najlakse se nivelise razliku u obradi... Samo to nije ni bitno jer svakako u obradi treba korigovati nedostatke ambijentalnog svetla, a uvek ih ima jer ne postoji savrseno svetlo a narocito senzor koji moze da napravi snimak bez potrebe za korekcijama, neka boja zaljasti, neka je privise jaka, neki deo fotke bude previse u mraku negde je previse osvetljena, u svakom slucaju daleko je to od 100% realnog prikaza (ne znam ni to zasto je bitno) kako kaze vecina koja se lozi na fotkanje u JPG, kao to iz aparata samo to je fotografija 😋

Evo ko hoce ako bas budem dokon mozemo da probamo cisto da se razbiju neke iluzije i tripovi oko toga. Svakako je bolje imati L ali ta razlika u ceni ni malo nije opravdana.

@drdekzar

Druze ako nisam pogresio sto se tice tvog flickr profila na kome je 538 fotki, a mislim da nisam, moraces ti mnogo da radis na svemu da bi nekada u buducnosto iskoristio profi opremu na pravi nacin... Nemoj pogresno da me shvatis al za ono sto tamo moze da se vidi nije ti potrbna ni profi kamera ni da se zezas sa objetivima... Ako izuzmemo fotke sa hardverski bluravnom pozadinom ne vidi se razlika izmedju fotki koje si snimio moblinim telefonom i profi opremom,  cak su i najbolje fotke koje si napravio snimljene sa nekom Motorolom, fotka manastira, fotka zalaska sunca u Beogradu, i makro fotka maslcka.

Tvoj profil na flickru je dobar primer za ono o cemu smo pre neki dan diskutovali na temu FF opreme i mnogo boljih fotki u odnosu na fotke snimljene mobilnim telefonom, gde sam pokusao kolegi @ Ns021 da objasnim da samo kupovinom profi opreme nec napraviti znacajano bolje fotke (narocito ne sa 24-105 f4) nego sto je to inace radio mobilnim telefonom. Razliku pravi posvecen likovno estetski rad od rada na terenu do finisa u obradi... Ovako samo fotkanjem u JPG u uslovima dobrog svetla prakticno i nema razlike ako se ne zagleda na 100%, u uslovim loseg i loseijeg svetla moze da se vidi razlika ali ne nesto znacajno u korist profi opreme, sve zavisi od uslovo. 

Samo pricamo, neka radi svako kako kome odgovara i misl da treba, al ako se vec krosti profi oprem krajnji rezultat bi trebao da bude vidno bolji od fotografija koje bi snimio mobilni telefon.

Ja volim da fotkam da tako kazem.Najvise koristim telefon jer je uvek tu i posao mi je vezan za telefone.Volim da fotkam telefonom ali na zalost nisam se nikada udubljivao u fotografiju.Da ima prostora da ucim ima mnogo i na tome planiram da radim ako bude vise vremena.Zato i ne zelim da potrosim budzet na jedan skup objektiv koji nece promeniti mnogo.Razmialjam o 2-3 jeftinija solidna objektiva koji ce da me sluze za moje potrebe.Da imam objektiv sa kojim mogu da napravim solidan portret, da imam objektiv da napravim neku sliku u toku setnje gradom, ili za vreme nekog desavanja po danu.

Mozda sam trebao da uzmem neki crop aparat i par objektiva i sigurno bi i sa tim bio zadovoljan ali naisao mi je 6d dobar, proveren i povoljan pa sam ga uzeo.

On 9/23/2020 at 5:24 PM, drdekzar said:

Treba mi pomoc oko kupovine zoom objektiva za Canon.Budzet je do nekih 350e.

Canon 24-70 2.8 je dosta skuplji

Canon 24-105 f4 naidje po neki ali ga cesto opisuju kao dosadnog😉

Tamron 24-70 2.8 VC je oko 350-400 ali nemam nikakva iskustva sa njim

Tamron SP AF 28-75mm f/2.8 XR Di LD Aspherical (IF) Macro je nov oko 350e ali se plasim sto nema stabilizaciju i isto o njenu nisam nasao neke komentare.

Pada mi napamet i da uzmem Canon 18-135 IS USM i onda mozda mogu brzo da dodam i Canon 100 2.8 macro 

Ako neko ima iskustva ili savet za nesto drugo....

Aparat je Canon 6d i generalno sam zamislio zoom za setnju, porodicu , da mogu i po neki portret dece, zene, prijatelja da napravim.Znaci nista sto bi donosilo zaradu.

malo pregledah tvoje pitanje i odgovore koje si dobio, pa mi se cini da smo u predlozima odlutali dosta daleko od tvoje pocetne dileme (kako to obicno i biva na DZ 😁 )

Obzirom na tvoje  navike koje si opisao u prethodnim prorukama, mislim da treba da uzmes ili Tamron 24-70/2,8 ili Canon 24-105/4. Oba objektiva ti se uklapaju u  budzet i oba su korektna. Treba sam da ocenis da li ti je bitnija blenda 2,8 koju nudi Tamron ili dodatni opseg do 105mm koji ti nudi Canon. Ja imam Canon 24-105 vec 6 godina i to je jedan vrlo korektan objektiv, mozda nema neki "smek" kao neka druga L stakla, ali kao allaround objektiv je mozda i najbolje zoom resenje i sa njim svakako neces napraviti gresku. Ako ti se na kraju ne dopadne, mozes ga prodati po istoj ceni koja je prilicno stabilna.

• Like 1

^

Ma bre sale druze moj koji ce mu djavo zajedno 24-70/2,8 i 24-105/4, po mom misljenju koje sam vec obrazlozio ne treba mu ni jedan a kamoli oba, kao allaround objektiv najbolji je mobilni telefon 😋 profi oprema samo za konkretne kadrove 😊 ako je suditi po njegovom profilu na flickeru na osnovu par fotki neko bi reko da je mobilni telefon bolji od profi opreme 😆

Tacno ce ove diskusije koje smo imali u zadnje vreme da me nateraju da mobilnim telefonom napravim 10~20 snimaka cisto da pokazem sve ovo o cemu govirim ovih dana, prvo da taj raspon 24~105 moze da se pokrije najcesce tako sto ce da se priblizimo glavnom motivu, a drugo koja je razlika JPG iz profi kamere i JPG iz mobilnog telefona.

----------------

Postiji jedan period od 10~20 dana na pocetku u kojima sam se bavio samo mogucnostima hardvera, to je period u kome sam skontao da su zum objektivi 24-105 f4, 70-200 f4 u sustini corav poso, i da bez posvecenosti finisu u obradi nema nista od nekih znatno boljih fotki nego sto bi to uradio mobilnim telefonom... U tih 20 dana 6 dana proveli smo u Parizu, i nekih nedelju dana u Bugarskoj, supruga je koristila svoj mobilni telefon, ja MK3 sa 24-105f4 i 70-200f4, sve sam snimao u raw i jpg, sve ovo o cemu pricam ne bi primetio da nisam prebacivao na komp fotografije sa njenog telefona, i kada sam to izmesao sa svojim JPG fotografijama koje su nastale opremom od preko 4000e, gotovo da nisam video razliku u tim snimcima... To me je nateralo na razmisljanje kako dalje, i kako da dodjem do zeljenog cilja... Kada sam skontao opremu posvetio sam se kadriranju, fotke su postale bolje, ali znacajno bolje, lepse, postale su tek kada sam na dovoljno dobar nacin ovladao alatima u obradi... Ako nista drugo selektivnom obradom moze da se koriguje svetlo i boje na nacin da fotografije postanu znatni lepsa, pa jos ako je kadar dobar eto odlicne fotke, fotkanjem u JPG jednom u 200 fotki poklopi ce se odlican kadar sa odlicnim svetlom da ta fotka na kraju bude idlicna u celini... Ovako obradom dosta toga moze da se kompezuje i da gotovo svaka fotka bude lepa kao da je uvek dobro svetlo...

@drdekzar

...Na konto svega ovoga sto sam napisao ima jedan savet za tebe, a nesto slicno sam i ja uradio... Koristi mobilni za te svakodnevne kadrove, narocito danju, mnogo je prakticnije jednostavnije lakse, a profi opremu samo za odredjene dobro odmerene kadrove, dobro rezirane kadrove, i ako nesto bas ne mozes da dohvatis mobilnim telefonom a vredi da se snimi. Na ovaj nacin napravices razliku izmedju posvecenog rada u fotografiji i snapiranja, samim tim brze ces da napredujes... Ako te zanim da pravis neke ulicne fotke, izadji na ulicu sa tom namerom, razmilsljaj o tome, jer u sustini iza sveke fotografije pa cak i tih spontatnih fotki postoji neki misaoni proces... Recimo na ulici se desavaju neki protesti, ili manifestacija, sam dogadjaj fotgrafa koji je tu sa nemerom makar 50% pripremi za kadrove koje bi zeleo da snimi, samo ih ulovi kada pocnu da se desvaju, kada se ukaze prilika. Ja sam bas ovo uradio sto tebe savetujem, sa tom razlikom da nema fotkanja mobilnim telefonom, neko vreme sam za te porodicne snapove cuvao 24-70 2.8  II ali sam na kraju odustao i od toga, tu je supruga sa svojim telefonom, i potpuno se posvetio konkretnim kadrovima.

6D je je jako dobra kamera, svakako je bolje resenje nego neki polovni jeftini crop, taj FF senzor pravi raw fajlove koji mogu da istrpe ozbiljne korekcije u obradi a to je dosta bitno ako se fotka u uslovima ambijentalnog svetal, samo ne znam sta moze da se nabavi od objektiva za canon FF da je brzo tipa f1.4~f2, a da je jeftino... Za fotkanje staticnih motiva, urbanih pejzaza u pravo vreme kad sunce zalazi ili nakon zalaska bilo bi pozeljno da nabavis i tripod, jer nem tog senzora da mogu iz jednog snimka u obradi da se ujednace tamne i svetle partije, cesto koristim i snimak koji su za 9 blendi (ako se tako kaze) podeksponiran u odnosu na osnovi snimak kako bi smirio svetla ulicne rasvete da ne bi na mesto izvora svetla ostajale bele rupe nego izvor svetla koji ima svoj oblik i formu.

Forum je tu pa pitaj, a ako mogu nesto licno da ti pomognem javi mi se na PM, mozda nesto da probas od objektiva koje imam, milc kameru itd, ja sam prilicno dokon tako da mi nije problem ako mogu nesto da ti izadjem u susret, prakticno sam u penziji 😋 tako da imam podosta slobodnog vremena, trenutno to vreme najvise trosi bebac, a jos par meseci i postacu nebitna sto se tice cuvanje deteta tako da sam ponovo slobodan 😋

Ja sam mu predlozio 24-70 ili 24-105, ne oba 😉

Ne bi smeo da zaboravis ni psiholoski faktor odraslih decaka kojima su ovo igracke i cija kupovina izaziva lucenje hormona srece 😜 i pocvecanje osecaja bitnosti 🙂 i tu srecu nestasnim decacima ne treba oduzeti....

Ipak ne bih poredio 6D sa mobilnim telefonima, kadar svakako mozes da postavis bilo kojom spravom, ali ostale elemente fotograije  mobilnim telefonom ne mozes (skoro) ni u kom slucaju kontrolisati...

^

Moja greska 😋

Ta prica mobilni vs profi oprema u rukama pocetnika i znacajna razlika u rezultatima koje gotovo da nema potegla se pre par dana u drugoj temi, a da nema naveo sam i licni primer kada nisam mogo da razlikujem (sem ako ne zumiram na 100%) fotke koje sam ja snimio dok sam isprobavao mogucnosti opreme, i fotki koje je snimila moja supriga moblinim telefonom, evo i kolega @drdekzar, pogledaj na njegovom flickr porfilu pa pokusaj onako od oka listanjem fotki da ocesnis sta je snimio mobilnim a sta profi opremom, semo ovih sa blurovanom pozadinom ostalo nema sanse da nadjes razliku ili da pogodis po fotografiji cime je snimljena, dal je mobilni dal je profi kamera.

To je bitan momenat koji pocetnik treba da zna, samo opremom nece napraviti znacajnu razliku vec mora da se posveti, i radu na terenu kroz pravilno koriscenje opreme i biranje objektiva prema sadrzaju scene, i likovno estetskom doterivanju u obradi da bi napravio znacjnu razliku izmedju onogo sto je fotkao mobilnim telefonom i fotki koje pravi profi opremom.

"To je bitan momenat koji pocetnik treba da zna, samo opremom nece napraviti znacajnu razliku vec mora da se posveti..."

Polazim od toga da ce neko ko je spreman da ulozi par stotina/hiljada eura u opremu, isto tako biti svestan da mora znacajno vreme da posveti i disciplinama koje su mu potrebne (kadar, tehnika, obrada...) da bi tu opremu iskoristio. Ako nije tako, onda si ti potpuno u pravu i ne traba ici dalje od solidnog mobilnog

Spreman sam da ucim i bicu kad budem imao vremena popicu kafu/pivo sa @Foto turista da probam neki objektiv i cujem dobar savet. Samo nekako sada dok je moje znanje na nekom pocetnom nivou zao mi da dam novac na neka skupa stakla(i nemam toliko viska novca) vec sam zamislio dva solidna objektiva jedan za portrete porodice, prijatelja i jedan onako za setnju, razne situacije ( ulicna fotografija).Budzet je trenutno do 450e ne vise.Da sa time ucim vise o fotografiji i da pocnem malo da ucim obradu( nadam se sa ima nekih domacih turtoriala za pocetak).

Moze mobilni da posluzi ali sam siguran da cu se vise teuditi da obratim paznju na kadar, svetlo.....sa aparatom u ruci.

Pratim temu, i ja sam u nekim slicnim nedoumicama ali u suprotnom taboru (pa mi tek neka uopstena razmisljanja koriste). Elem, izgubio sam nit, sta se desilo pa da si se razisao s Fuji opremom? Kolega  @drdekzar mozes mi reci da ne citam sve iznova..... 😄

1 hour ago, amaNS said:

Pratim temu, i ja sam u nekim slicnim nedoumicama ali u suprotnom taboru (pa mi tek neka uopstena razmisljanja koriste). Elem, izgubio sam nit, sta se desilo pa da si se razisao s Fuji opremom? Kolega  @drdekzar mozes mi reci da ne citam sve iznova..... 😄

Ukratko jako skupi objeltivi, a nema ih polovnih

21 hours ago, drdekzar said:

Moze mobilni da posluzi ali sam siguran da cu se vise teuditi da obratim paznju na kadar, svetlo.....sa aparatom u ruci.

Vec si imao apart u ruci pa se to nije deslio zato sam ti napisao, da savet, metod kojim ces sebe vise da usresredis na sto bolje fotke... U svako slucaju ako si resen da napredujes svakako ces napredovati, u kojoj meri zavisi samo od tebe i toga kako se budes organizovao od edukacje do konkretnog rada.

Oprema je samo alat, softver je samo alata, obrada je samo proces kojim se fotografija dodatno likovno oblikuje... Bitno je da se sve radi sa razumevenjam, a da bi se radilo sa razumevanjem potrebno je adekvatno znanje, likovna pismenost, dosta prakticnog rada. Zamlacivanje sa obradom samo radi obrade bez odgovra na pitanje zasto nesto menjamo i korgujemo kroz proces obrade, zamlacivanje sa opremom samo radi opreme, sve je to legitmno, ali sustinski sve to je gubljenje vremena ako je cilj dobra fotografija.

Evo jednog primer kako se mobilnim telefonom i svrsishodnom obradom prave u proseku odlicne fotke, investicajom od 500e u opremu + znanjem.

https://www.flickr.com/photos/raikkovn/page1