Jump to content

Потребна помоћ око решавања проблема са ФШ

Recommended Posts

Молим вас да ми дате смернице, или ми помогнете да решим, ове проблеме који ми се јављају у последња два дана приликом рада у ФШ. 

Приликом покушаја да сачувам фотографију у фолдер где до тада није била ( save as ) јављају ми се две врсте порука. У оба случаја је фотографија пре затварања "слепљена" и постављена на један слој. Зашто се то јавља и како да решим!?

Хвала вам

Untitled 1.jpg

Untitled 2.jpg

Имам још једно питање на које немам одговор. Када ми се прикаже ово обавештење шта год да урадим на фајлу у Windows Exploreru не успевам да га откључам и затворим. Шта да урадим. ХвалаUntitled.thumb.jpg.635daa8dfd0fa37378c768c6cd44b590.jpg

Pa što ne probaš šta ti tamo savetuje? Ne znam tačno, jer nisam imao taj problem, ali ja bih probao prvo to. Drugo, fotke ne zaključavati ni na fotoaparatu, možda je i do toga. Ili ako ih zaključaš, onda ih otključaš pre prebacivanja na komp. U slučaju da neće, probaš da ga zezneš i preimenuješ novoobrađenu fotku. Ili čak kopiraš selektovanu na novu površinu, ako me razumeš...

A što se tiče onih gore slojeva, ja pre snimanja uvek uradim "flatten" jer ne bolujem od nedestruktivne obrade. Ako baš nisam zadovoljan ponovo učitam RAW i krenem ispočetka, čuvati TIF sa deset lejera (a ne zarađivati od toga, kao što ja ne zarađujem) je čisto razbacivanje resursima. Dakle, flatten image, pa onda save; svakako probaš i ako ne ide onda probaćemo nešto drugo.

Pre početka rada, u win Exploreu klikni desnim tasterom miša na fajl, idi u properties, pa vidi šta ti kaže tamo za fajl, da nije read only, Ili da nema neka druga zaštita. 

Kod mene, ako slike sa fotoaparata skidam preko WiFi iz nekog razloga sve fokte budu read only. Ako skidam sa kartice preko čitača kartica, ne budu. Ne znam u čemu je fazon, nisam se udubljivao. 

Поштовани NSheppy , покушавам да провалим шта је у питању. Све ја то урадим али ми се јавља ова порука. Као што и ти кажеш, нешто изазове такву реакцију ОП. Ја пребацујем фотографије помоћу читача на рачунару и користим Nikon Transfer. Могуће да је нешто и у сетовању на апарату!? Када проверим јављам. Хвала

4 hours ago, fotomeca said:

Simazoran хвала. То је то!

Али зашто се појављује слој 0 ? Приметио сам да се он отвара аутоматски уколико кропујем фотографију а ако прескочим тај корак онда је све у реду. Навићи ћи се ако буде трајало.

U vezi prvog pitanja, slepljeni (poravnati) slojevi nemaju uticaja na to, primetio sam kada sačuvam "ručno" fotku kao JPG fajl, nemam problema sa tim "copy", ali kada otvorim više fotografija i kada napravim neku akciju čiji će krajnji korak da bude "save as" u poseban folder gde naravno nije originalna fotografija, uvek uz ime fajla stavlja prefiks "copy". Nisam se nikada udubljivao u taj problem, jednostavnije mi je da izbrišem ili da ne izbrišem to "copy" i da ne razmišljam o problemu :). Zašto on stavlja taj prefiks kada na tom mestu ne postoji još jedan istoimeni fajl ja nemam pojma.

Dopuna: Aha, provalio sam... obično to radim kada smanjujem fotografiju nekom akcijom koja ostavlja par alfa kanala. Kada obrišem te kanale, onda neće da pravi prefix "copy".

Dopuna2: Kapiram da ti nisam pomogao, jer vidim da kod tebe nema ništa od ponuđenih opcija (channels, layers, notes, spot colors). Zašto ne možeš da "odčekiraš" opciju copy, ne kapiram osim da zaista imaš u folderu fajl sa istim nazivom.

• Thanks 1