Jump to content
Zoran Rodic

Camera biznis ... propo

Recommended Posts

The numbers of the decline are dramatic:

2010: a total of 121 million digital cameras shipped
    2019: a total of 15 million digital cameras shipped
    … this means there was an almost 88% decrease in 10 years only!
    2020: a total of 2.63 million digital cameras shipped in the first 4 months

A kazu da je to zbog telefona i covida. Mada, pre mi lici da se trziste zasitilo, jer fotoaparati ipak nisu krs roba koja je predvidjena da traje 2 do 3 godine, vec znacajno duze. Cenim da ovde jos uvek ima onih koji su prezadovoljni sa Canon 5d i da ih ne mnogo ne doticu sve te novotarije, i nemaju realnu potrebu da kupuju noviji model.
Svejedno, levak se suzava... neki vec kace kopacke o klin.

SORS>>> https://www.fujirumors.com/nikkei-japanese-camera-industry-strangles-itself-88-decrease-10-years-on-the-brink-of-extinction-unless/

Управо тако, хиперпродукција је више него очигледна ... засићење тржишта је било неминовно ...

Додао бих само да мислим да слична зла судба чека и индустрију "паметних" телефона, јер је све теже убедити широке масе да им нема живота уколико не поседују најновији модел ...

Treba sabrati 1 i 1. Kad je bio vrhunac u periodu 2008-2012, svi zivi su kupovali digitalne aparte, mnogi dslr. Onda su shvatili da to treba vuci svuda u nekoj torbi, onda su dosli mobilni telefoni i 90% ranijih kupaca digitalnih kamera u svakom obliku posle nije kupilo aparat vec je telefon zadovoljio potrebe. Na kraju dolazimo do brojki koje su i bile u vreme filma, hobisti, entuzijasti, retki pro i to je to... Sad samo klizimo prema realnom stanju trzista, sto znaci samo jedno, mnooooogo vece cene i smrt apsc sokocala u narednih 5-7 god. Pola sadasnjih kompanija nece preziveti taj period...

Pa 2010 su ljudi kupovali kompakt aparate kao ludi, posto kamera u telefonima nije ipak bila na tom nivou...sada su se kamere na telefonima popravila, ima i ultra siroka, i standardna i 2-5x zum, sad ubacuju i macro kameru, tu je takodje i selfi kamera...tako da je ovo skroz normalno...plus to da aparati traju godinama, tako da nema potrebe za kupovinom boljih aparata...mada u poslednjih par godina broj ljudi koji fotografise kod nas je naglo porastao...npr, fotografi za vencanja...pre 10ak godina, tu su bile fotoradnje i po koji samostalni fotograf...sada tih samostalnih fotografa ima brdo... 🙂

Sad kreće ubeđivanje od strane industrije da nam fotografija zapravo ne treba toliko već da je tu video, a fotografisanje je više-manje usputna aktivnost... Zapravo to ubeđivanje je krenulo pre deset godina.

^

Sve je to dzabe, i taj video se daleko lakse snima mobilnim telefonom, i jos lakse deli... Prodaje foto opreme u nekom narednom periodu ima da se svede na profesionalce i generlano ljude koje zanima fotografija i videografija...
Tu i tamo mozda se zezne neko ko misli da ce nesto bolje da prodje u svom fejzbuk instagram fotkanju sa pravim fotoaparatom, ali brzo ce shvatiti da to sto snimi kvalitetom nije nesto mngo bolje nego sto je snimio telefonom a da je dosta komplikovanije i sporije da stigne na drustvene mreze sa gotovim fotkama, mada mislim da ce po tom pitanju maksimalno da pojednostave spajanje mobilnih telefona i kamera, cak verujem da ce ova jeftinija resenja imati u sebi android sistem pa ce se sve to sto treba obavljati kao i sa telefona, ili ce potpuno nestati sa trzista.

Kako god da bude osta ce samo CANON 😄

On 7/24/2020 at 11:22 AM, AlexLex said:

Treba sabrati 1 i 1. Kad je bio vrhunac u periodu 2008-2012, svi zivi su kupovali digitalne aparte, mnogi dslr. Onda su shvatili da to treba vuci svuda u nekoj torbi, onda su dosli mobilni telefoni i 90% ranijih kupaca digitalnih kamera u svakom obliku posle nije kupilo aparat vec je telefon zadovoljio potrebe. Na kraju dolazimo do brojki koje su i bile u vreme filma, hobisti, entuzijasti, retki pro i to je to... Sad samo klizimo prema realnom stanju trzista, sto znaci samo jedno, mnooooogo vece cene i smrt apsc sokocala u narednih 5-7 god. Pola sadasnjih kompanija nece preziveti taj period...

Ovo sve plus cinjenica da su DSLR/MILC aparati dosegli jednu vrstu zrelosti gde nije bas nuzno da momentalno skaces na naslednika onog sto posedujes i gde je napredak vise evolucija nego revolucija. Danas se bez problem radi sa 8-9-10 godina starim aparatima, i ne vidjaju se vise toliki skokovi. Skokovi se vidjaju u vidu nekih sto se kaze "quality of life" pobosljanja, bolji ekrani, wifi, neke softverske cake, touch-screen i slicno. Senzori napreduju svakako ali jednim laganim tempom koji mnogi nemaju potrebe da prate jer krajnji klijent ni ne vidi to. Jedan 5D koji je bio sok pojava na trzistu, pa posle samo 3 godine prerastao u legendarni Mark 2, pa Mark 3 2012, to su vec bili osetniji skokovi koji su opravdavali upgrade iako su iz tadasnje perspektive mnogima delovali kao minorni apgrejdi. Sada kad je svaki aparat 20+MP, dobar DR, ISO, rastegljiv fajl, ima solidan fokus, ekran i ostale stvari, nije bas lako opravdati svaki upgrade. Pratim pomalo americku wedding scenu, tamo solidan broj tih nekih mid-tier fotografa i dalje fura Mark 3 (da podsetim, model star 8 godina). Jednostavno, radi posao. Nadje se cak poneko i sa Mark 2. Ako njima sa njihovim standardom to pije vodu, tek je onda tesko ocekivati za ostatak sveta da trosi pare na foto-opremu kad vec poseduju sasvim solidnu opremu. 

Hype digitalnih fotoaparata je prošao, telefoni oduvali kompakte i okrenuli korisnike kliktanju telefonima, digitalci od pre 5-7-10 godina, i dalje rade veoma dobro, tržište se zasitilo...

Ko to nije ukapirao na vreme i planove prilagodio tome, otići će u peršun, ili je već otišao.

Vraćamo se kao u vreme filma, fotoaparate će kupovati profesionalci i tu i tamo poneki entuzijasta. A i to veoma retko.

Ćaletov Canon AE1 iz 1980. smo uspešno koristili do prvog digitalca kupljenog 2003. Taj Canon radi dobro i danas. Koristili bi ga i dalje, da nije digitalaca.

Bez AF se lepo živelo. Kada trošiš 1-2 filma godišnje, imaš vremena i da fokusiraš tih 72 snimka koristeći ukrštene prizme. 😛

Našao sam neke Fuji filmove u frižideru. Možda ih ispucam ove godine.

Svasta se istumbalo, prvo malo ko više izrađuje slike :) A na malim ekranima, gde se gledaju, slike sa telefona izgledaju odlično, naročito nekom ko nema istrenirano oko za detalje.

Ne znam da li je neko probao GCam na telefonima. Google je za Pixel telefone softverski pokušao nadomestiti hardverske nedostatke. Ono što sam očekivao da će nešto slično pokušati proizvođači kamera, da će uzvratiti nekako nekim softverskim cakama koje imaju ili nemaju telefoni. Npr. znam da rogobatno zvuči, npr. što ne bi i u aparatima imali simulaciju bokeha? Ili neke AI algoritme? Zbog čega oni ne uđu u tržište telefona?! Npr. da canon  proizvodi senzore a nikon objektive za Xiaomi :)

Ono što je evidentno je da i kamere na telefonima dostižu  neku krajnju granicu, malo ima  mjesta za napredak, npr. f1.4 i 100 Mpx  već nije ništa wow, mislim da mogu ići do 1"granice veličine senzora. Što nije malo. Drugo, u tom biznisu je bolja konkurencija i veća lova, otud tako brz napredak.

Ipak mislim da istinski ljubitelji fotografije i profesionalci će imati ozbiljak aparat. Imamo analogiju PC vs laptop. Ljubitelji igrica i profesionalci kupuju PC, jer je za iste pare bolji nego laptop. Kome komp treba za surf i word i excel, kupuje laptop . Dakle nije mrtva foto industrija ali čudno miriše. 

Miriše na smanjene serije i automatski povećane cene svih fotografskih proizvoda radi veće margine zarade.  Ili to ili katanac.

Sad je momenat da se pokupuje svašta polovno_skoro_novo za male pare i u sreći i veselju arči narednih deset godina. Naravno, kome treba više taj će i da plati više, ali ovde pre svega mislim na nas kojima fotografija predstavlja izvor rashoda a ne prihoda. I upravo zato što jedan 5D2 šljaka maestralno za jednog amatera, uprkos što je star deset godina; fotografska industrija je u čabru a telefonska nije jer ne možeš da nađeš dobar telefon + polovan za 10% cene novog + star deset godina, i da to šljaka toliko dobro koliko nama fotografima šljakaju petarde. To je ono što zapravo najviše ubija fotografsku industriju, gomila dobrih i polovnih proizvoda u opticaju.

kad se budu u industriji fotoaparata dosetili onog sto su se u industriji mobilnih tel. dosetili  poodavno, a to je da se uredjaj pokvari sam od sebe  posle 2-3god , stvari ce brzo da se poprave...

Svi moji mobilni telefoni, uključujući i novije smartfone su i dalje u tamo nekoj fijoci, ispravni. Pocrkale su uglavnom baterije. Ali i ona može da se zameni, čak i ova ugrađena.

Ti telefoni su prevaziđeni, pa su zato otišli u rashod. Fotoaparati ne mogu tako lako da se prevaziđu.

Da ne budem pogresno shvacen, uvek uzimam premium telefon najveceg proizvodjaca , prosto jer mi je posao takav da ga skoro i ne ispustam iz ruke kad radim.

Sa onim cenovno povoljnijim ne smem ni da pokusavam. 

I kao po pravilu jedva izdrzi do isteka ugovora . I tako zadnjih 5 kom.

Stekao sam utisak da ga namerno tako tempiraju da nesto na njemu crkne da bi morao da uzmem nov..

Pri tom meni telefoni ne ispadaju ne lomih ih, i sl...

Apsurdno je da mi jedino stari S2 jos uvek radi  a da mi skoro zamenjeni telefon  ima 3 kvara...

...Znam da nije tema ali vise ne znam imam li samo ja taj problem, ili kako...

Sa druge strane onaj moj D750 radi kao sat odkada ga uzeh.... Mashala.. 🙂

Mozda je i cela industrija foto opreme sama doprinela ovakvom stanju, jureci besomucno za sto vecim brojem megapiksela. Canon je dugo bio pod udarom zbog svog 18mp senzora, a upravo on mu je doneo najvise novca. Vecini naprosto ne treba 45+ mp fajl od 120 mb

Drugo, gledam onu temu o R5, i ne vidim sta nije jasno. Kao fotoaparat - odlican proizvod, kao video kamera -polufabrikat. I tu vidimo gde se dodatno zaglavila fotoindustrija.

Jurnjava za xxx mpx i 4k, 8k … video zapisom…hm

Ah da… odem na tu Canon R5 temu, tema pocinje ovako

·  First Canon camera with IBIS. IBIS will also work with lenses that have IS.

·  8K Video up to 30p in Canon RAW

·  8K Video up to 30p in 4:2:2 10 bit Canon Log H.265 or 4:2:2 10 bit HDR PQ H.265

·  Full width of the sensor used when recording 8K

·  4K at up to 120p 4:2:2 10 bit Canon Log full width of the sensor

·  All recording modes and frame rates can be recorded internally ....

Dakle koliko mp ima za fotografiju? Sta je ovde u prvom planu? Sta se ovde tacno prodaje?

Pa nije bio nešto mnogo loš taj 18mpx senzor, osim što ima ružan šum kad ga pritegneš na ISO100, ali je zato, paradoksalno, na ISO6400 bombona: ima šuma kao i svaki krop ali je on vrlo gauzijan ujednačen, onako kao zrno na filmu. Ni traga od bendinga.

Osim toga jurnjava za megapikselima je realno nebitna, svima treba što više piksela, zamisli da kropuješ neku ptičicu sa 50mm1.8 i da dobiješ nešto približno 135mm ili još bolje 200mm sa sve pripadajućim dof-om. Ili radiš stock i sa nekih 50mpx kropuješ potreban vertikalni kadar na, lupam, dvadesetak mpx i uživaš jer prodaš dve fotke... 😊

Iskreno,  jedan od većih urbanih mitova digitalne fotografije je da šum zavisi od broja megapiksela. Zavisi, ali vrlo malo, neuporedivo više zavisi od generacije senzora tj upotrebljene tehnologije, mikrolensinga, konvertovanja signala i gde se ista obavlja, parazitskih kojekakvih signala i slično. Tako da imamo recimo jedan D700 sa 12mpx koji je, recimo, dobar FF senzor a onda ga po svemu razvali jedan D810 sa tri puta većom rezolucijom. Kako sad to? Pa tehnologija, generacije i tako to. Zato taj kanonski 18mpx nije tako loš jer, iako danas zastareo, objektivno predstavlja solidan skok u odnosu na 40D, 50D i te generacije senzora.

U kontekstu toga 30mpx na FFkod R5 ne da nije loše već je na neki način i vrlo konzervativan pristup, kad pogledaš tendencije.

A ja danas procitao kako Lajka ne moze da postigne da proizvede dovoljno analognih aparata koliko je velika potraznja 😀

On 8/18/2020 at 8:39 PM, yagodinac said:

. Ili radiš stock i sa nekih 50mpx kropuješ potreban vertikalni kadar na, lupam, dvadesetak mpx i uživaš jer prodaš dve fotke... 😊

Mislim da bi odbili takvu fotku jer koliko znam nece bas da primaju toliko iste/slicne fotke gde se razlike svode na razliku u kadru. Mozes imati ono sto se zove "sister shots" tj. fotke sa iste sesije gde postoje neke varijacije sa elementima u kadru ili nesto nedostaje npr. Pritom, treba ti obe sekunde da na licu mesta napravis vertikalan kadar, sa citavih 50mp, a ako neko kupi taj horizontalni kadar, taj isto tako moze da ga kropuje na vertikalno ako bas hoce pa nema smisla da obe fotke stoje na profilu. 

A da bi taj kadar od 20mp bio tehnicki dobar to mora da bude i ozbiljno dobar objektiv imajuci u vidu gustinu senzora.

Elem, ostalo sve stoji, sum pre svega zavisi od generacije, tacno je eventualno to da ce manje gust senzor da daje percepciju manje sumovite fotke na nivou piksela, ali tu se zaboravlja da se direktno poredjenje moze vrsiti samo nakon normalizacije. Kad senzor vece rezolucije svedes na dimenzije fotke sa senzora manje rezolucije, ako su iole uporedivi hardverski, on neminovno odnosi pobedu jer nosi veci nivo detalja a sum se pojede smanjivanjem. 

Btw. R5 ima 45mp, R6 ima 20mp, a prethodna generacija tj R i Rp imaju 30 i 26. 

On 8/18/2020 at 8:47 PM, Nemo said:

A ja danas procitao kako Lajka ne moze da postigne da proizvede dovoljno analognih aparata koliko je velika potraznja 😀

Aha, znači ona 5-orica majstora što im sklapaju analogna tela, jedva uspevaju da sastave tih 20-ak komada nedeljno. 

😛 😄

Nije baš strikno tematski ali tu je negde ... čovek prodao Nikon "foto-opremu", jer se sve više bavi videografijom (između ostalog).

Nije bio decidan da li će na Canon ili Sony stranu, ali trenutno ima oba sistema (R5 i A7RIV):

Nemoj pogrešno da me shvatiš, ali  Kai Wong ima veoma ozbiljne i smislene monologe u odnosu na ovaj gore uvod.

A ako preskočimo besmislen uvod, ostalo je sve na mestu. Pravo pitanje je zašto čovek nije tranziciju uradio ranije kad vrlo razložno nabraja šta mu ne odgovara. Takođe kaže da (parafraziram) žuri da proda jer Nikon DSLR oprema brzo gubi na ceni. Zapravo, suština je da li on od svakog svog poteza pokušava da napravi  materijal za senzaciju i da privuče klikove: svaka treća rečenica je reklama za nešto. Ako to izuzmemo njegova priča ima rezona izuzev dela oko cene opreme - pravi profesionalac koji pravi pare ne razmišlja o tome koliko mu oprema danas/sutra vredi nego da li mu adekvatno vrši posao. Uostalom, da brine o tome prvo bi prodao Hasselblad, čekaj, ne bi ga ni kupovao uopšte.

U principu se slažem ... mada nije vredno ni razmišljati o tom gore videu.

Eto čisto sam hteo da ubacim primer gde čovek rasprodaje "foto-opremu", zarad korišćenja hibridnog sistema (foto-video).

Evo ako nekog interesuje, ovako izgleda raw od somija Mi Note 10... 27 mpx (od 106)

Po meni u dobrom svetlu ISO 400 moze da prodje.

Mi note 10.JPG

Po meni može da prođe mnogo više od ISO 400, zato što je to 27mpx pa kad se smanji za web ili štampu... Gledanje na 100% je besmisleno i ima veze samo u kontekstu rezolucije a ona je ovde, recimo, dovoljna. Setite se koliko je naslovnih strana Voga opaljeno sa 20D koji je imao 8.2mpx, pa to uporedite sa našim današnjim aparatima koji su svemir za to telo. Sve i da nije bilo nikakvog napretka u šumu i DR, a bilo je, itekako; pa na rezoluciji bismo se šlepali i dobijali mnogo bolje rezultate.