Jump to content

Oprema za kucni studio - gde? sta? kako?

Recommended Posts

Dodjoh u posed SB600 (imam D90) pa sam resio da se edukujem po pitanju vestackog 'svetla'. Krenuo sam da citam strobist.blogspot.com gde za pocetak predlazu od opreme stativ za blic, nosac blica i kisobran beli/crni.
Na 'kupujemprodajem' ne nadjoh predlozeni LumoPro brand, a posto se ne razumem u materiju znacila bi mi preporuka koji 'brand' odabrati... Dobro dosle su i preporuke radnji gde bih mogao sa nekim da porazgovaram i vidim stvari pre kupovine (nadjoh BM Focus na Altini za sada).

Hvala unapred.

BmFocus i meni prvi pada na pamet, mislim da i zoom foto ima neke oprem izlozeno ali nisam 100% siguran.

Sto se brendova tice moj iskren savet je, za pocetak, kinezi- pogotovo za kisobrane, softbox-ove i slicne modifikatore svetla.

Svakako su brendirani bolji ali u tom segmentu je razlika najmanja, veca je kod rasvete.

Sto se brendova tice imas Godox, Profoto, Einstein, Bowens(ranije firma za sebe sada ih pravi Godox)... ali za kucnu upotrebu opet- kinezi.

Razlika izmedju "dobre" tj brendirane blic glave i kineza je:

-unifomnost rada(bolje imaju manje oscilacije tj daju uvek isti bljesak)

-brzina okidanja tj duzina trajanja bljeska

-cena

-dugotrajnost

-kvalite izrade

Za amatera koji pocinje kuci da se igra sve to je nebitno- bolje danas da krenes sa kinezima nego za godinu dana sa brendiranim 🙂

• Thanks 1
  • 2 weeks later...

Za kucne uslove blic glave su uglavnom nepotrebne, posto ce imati i previse snage, tako da se drzi malih bliceva, i slozio bih se sa Markom - kinezi u nekoj perspektivi prosirenja te price. Za sad, drzi se tog blica koji imas, sasvim je dovoljan za ucenje. 

D90 moze da okida Sb-600 pomocu onog Nikonovog CLS sistema, pa prouci kako se to aktivira. 

Sto se tice kineza, prvenstveno mislim na Godox i Yongnuo kao 2 najistaknutija brenda, i kao nesto sto mozes da nadjes i polovno jer ih ima. Od Yongnua bih svakome ko pocinje uvek mogao da preporucim njihove potpuno manuelne bliceve YN560 III ili YN560IV, koji imaju ugradjen radio risiver. Uz to 560TX kontroler za kontrolu istih sa aparata i na konju si. Imaju i one proste okidace koji su jeftini ali s njima nemas mogucnost kontrole, moras na samom blicu da menjas snagu i to posle nekog vremena pocne da smara.

Od Godoxa imas slicnih varijanti, manuelni blic TT600 je model ako se ne varam, isto jeftin, isto ima risiver sto znaci da uz njihov kontroler imas punu kontrolu a da ne pipas blic.

No, to sve ako nekad odlucis da ulozis u to vise, ali svakako je elegantnije raditi tako pomocu radio okidaca. 

Od rasvetnih modifikatora, zavisi sta planiras da osvetljavas, ali za pocetak treba gledati nesto tipa softbox/octabox. Kisobran je isto sasvim ok, sa razlogom ga preporucuju strobisti zbog jeftinoce i jednostavnosti upotrebe ali ima nezgodnu tendenciju da zbog svoje otvorenosti rasipa svetlo i gde zelis i gde ne zelis, i pruza manje kontrole. Ali i kao takav je solidan izbor, pogotovo za start i imajuci u vidu cenu. Iskreno sa crnim nemam iskustva, vec samo sa belim takozvanim shoot-through kisobranom, ali makar teoretski bi crni tj onaj od kog se odbija svetlo trebalo da daje malo bolje svetlo, jer kad pucas kroz beli, neminovno imas hotspot (jace osvetljen deo) zbog prirode blica. Mislim, imas ga i sa crnim, ali trebalo bi da je manje. 

JAKO BITNA STVAR: vrlo je vazno kad kupujes da uzmes adekvatan tip kacenja, da ne kupujes npr. octabox sa bowens kacenjem ako ti ne treba i nece ti skoro trebati. Da, moze se nakaciti blic i na nju pomocu takozvanog S-bracketa ali to je i dodatni trosak a ja licno i nisam fan tog pristupa jer onda blic tuce direktno u platno, umesto da prvo tuce ka unutra u reflektivno platno pa onda nazad kroz difuzno platno i na kraju na subjekat. Blic glave su malo drugacije dizajnirane jer imaju omni-direkcionu lampu, koja tuce na sve strane pa popunjava svetlosni modifikator bolje. Standardni blicevi imaju usmerenije svetlo, pa hoce da prave vec pomenuti hot-spot, a ideja je da se svetlo ravnomerno rasporedi koliko moze unutar samog modifikatora, zato smatram da je bolje da je blic okrenut na kontra stranu od onoga sto fotografises. 

Za kisobran ili octabox sa kisobran mehanizmom ti treba jos onaj nosac sa zglobom i stopicom za blic, nekakav stativ i to je to, to ti je vec kapiram sve jasno.

Vec sa jednim rasvetnim telom moze dosta da se uradi pogotovo ako mu dodas neki fill light koji ces napraviti necim sto reflektuje svetlo.

Tako da u to ime jedan pro tip: nabavi 2 table stiropora one od pola metra kvadratnog (50x100). Mozes im napraviti neke stopice ali u sustini sasvim dobro stoje i same na ravnoj povrsini. Jako lako se koriste, kostaju 200 dinara a prave ogromnu razliku u finalnom rezultatu.  

• Like 1
  • Thanks 1