Jump to content
NShappy

Olympus se povlači sa tržišta fotoaparata

Recommended Posts

3 hours ago, NShappy said:

Na BH photo, za Sony E mount, (kada se eliminišu kit ponude) ima 259 objektiva koji idu na E mount (ok, ima duplikata, ima ono crni/srebrni, ne znam koliko ima pojedinačnih ponuda, ali ima ih mnogo...)

Bez namere da polemišemo ili trolujemo, jesu u tih 259 objektiva uračunati samo Sony OEM objektivi, ili tu ima i čajniz manuelnih stakala tipa pedesetica 1.1-1.2 za sto evra, tri'espetice 1.4 za pedeset...? Jer ako ima i čajniz, to onda može da služi samo za zabavu, tj umetnos'. Da sam vlasnik kojekakvog A7 sasvim sigurno bih kupio i 2-3 takva manuelna čuda jer su jeftini a umeju da budu korisni; ali nijedno od tih stakala sasvim sigurno ne bi bilo u torbi kad odem u prirodu da jurim pejzaže. Išli bi samo na neke umetnićke street fotke, naročito npr noćne street.

^e mount objektivi su i za krop, valjda. Ima ih dosta, mislim e mount, ne fali gotovo nista, a za G85/1.4 mogu samo da kazem, ne fali bas nista.

19 hours ago, yagodinac said:

Bez namere da polemišemo ili trolujemo, jesu u tih 259 objektiva uračunati samo Sony OEM objektivi, ili tu ima i čajniz manuelnih stakala tipa pedesetica 1.1-1.2 za sto evra, tri'espetice 1.4 za pedeset...? Jer ako ima i čajniz, to onda može da služi samo za zabavu, tj umetnos'. Da sam vlasnik kojekakvog A7 sasvim sigurno bih kupio i 2-3 takva manuelna čuda jer su jeftini a umeju da budu korisni; ali nijedno od tih stakala sasvim sigurno ne bi bilo u torbi kad odem u prirodu da jurim pejzaže. Išli bi samo na neke umetnićke street fotke, naročito npr noćne street.

Ima svega na BH, nije to poenta naglašavanja koliko toga ima.

Sony ima oko 50 nativnih objektiva za FF, i 15-ak za crop. Rade svi FF na crop-u i obrnuto (crop na FF radi u crop modu, s' time da npr. crop 10-18 objektiv na FF već od 15-ak mm pokriva ceo senzor, ima još nekoliko primera...)

Prednost Sony-ja je što svi objektivi dosledno i dobro rade, na svim telima, čak i 50/1.8 na najjeftinijem crop telu. Za razliku od Canona npr... 😛

Ok, i duplo je skuplji.

Ali nedoslednost rada jeftinih plastikanera na jeftinim telima Canona je nedopustiva u 21. veku, bez obzira koliko su jeftini.

Tu je i 20-ak Sigminih od kojih neki nemaju konkurenciju, plus što Sigma gama na Sony telima radi daleko bolje nego na bilo čemu drugom, zbog otključanog protokola.

Uglavnom, malo gnjavi Turista koji ponavlja Sony nema objektve, Sony nema objektive, Sony nema objektive, u ama baš svakoj temi gde se spominje Sony.

Na to sam replicirao šta sve ima za Sony, a ne kao poziv na dalju raspravu.

Ok, nema 85/1.2, koji vrv. ima oko 0,1% svih vlasnika Canon sistema, i koji je verovatno jedini razlog tolike dosadašnje dominacije Canona.

Sony istina je, ima užasan support, i generalno, povremenu tendenciju da alavošću u'ere nešto što mu dobro ide. To će im verovatno doći glave.

Problem će mu biti i tradicionalnost u glavama korisnika. Onog momenta kada se Canon i Nikon izjednače kvalitetom i ponudom MILC sistema, 99% fotografa će naravno i tradicionalno uzeti C ili N. A Sony neće zauvek moći da ima bolju ponudu.

^

Ma bre kolega to je ironija na temu sony sistem i nekih prioca od ranije... Ono sto je istina je da je podrska losa (to ce ih sigurno kostati vremenom) i da slabo koriste potencijal koji pruza milc, mad i tu se situacija popravalja 12~24 2.8, mislim da sam negde video i 135 1.8...

Slažem se za ovo zadnje; Sony ima OK sistem ali kad se C i N zalaufaju i izbace punu gamu mirrorless objektiva onda će većina ozbiljnih fotografa da uzme proverene stvari. Međutim, ti ozbiljni pro_fotografi su možda 5% svih fotografa, tako da uopšte ne brinem za budućnost Sony-a koji namerno igra na ovih ostalih 95% (gde i ja spadam). To je pravo tržište za prodaju i profit, jer jednom tehnički napaljenom prosečnom amateru možda više odgovara 16 blendi dinamičkog raspona da priča da ima nego bilo kakva mreža podrške ili 85 1.2 objektiv koji, i da postoji, nikad ga ne bi kupio. Sony tu svakako dobro igra na kartu boljeg senzora, a C/N kao da su u većini stvari decenijama klonirali jedan drugoga.

21 hours ago, NShappy said:

Prednost Sony-ja je što svi objektivi dosledno i dobro rade, na svim telima, čak i 50/1.8 na najjeftinijem crop telu. Za razliku od Canona npr... 😛

Ok, i duplo je skuplji.

Ali nedoslednost rada jeftinih plastikanera na jeftinim telima Canona je nedopustiva u 21. veku, bez obzira koliko su jeftini.

Pa i za to se slažem 😀

Naprosto je neshvatljivo da je C toliko dugo proizvodio objektiv čiji AF toliko vrluda na 1.8. Na 40D meni je širom otvoren potpuno neupotrebljiv, pogađa jednom u deset pokušaja. Na 7m distance on napravi frontfokus 3.5m; iduće sekunde ubode na toj istoj distanci, tj 7m. Čista kladionica.

Doduše 50 1.8 STM je malo bolji u tom pogađanju zbog novog motora, ali stara verzija (II) je jedinstven objektiv u fotografskom univerzumu. Da mi je na umu šta li su hteli dok su ga konstruisali, (osim, jel, da bude najjeftinija pedesetica ikad)...

nije problem sto su ga oni proizvodili nego sto smo ga mi kupovali, svi su ga samo hvalili, gde god da pogledas neko kaze ta je to must have  objektiv, a retko gde se pisalo da je golo g