Jump to content
NShappy

Olympus se povlači sa tržišta fotoaparata

Recommended Posts

Hm, tužno: https://www.benchmark.rs/vesti/olympus_napusta_trziste_foto-aparata-84424

Nije mnogo čudno, lutaju već neko vreme. Zabetoniranost za 4/3 format senzora ih je zabetonirao tu gde su.

Očekujem uskoro slične vesti od Pentax-a.

Panasonic se batrga, izdali su sjajan full-frame sistem sa sjajnim telom i senzorom, ali kasno je sada da se gradi sistem od nule.

Zaista mi je teško da shvatim da nisu na vreme prepoznali potencijal bezogledalnih fotoaparata i tromost vodećeg dvojca, i uradili ono što i Sony.

Verovatno su čitali Zonu. 😛

Nije tema canon al jeste tema poslovna politika... Verovali ili ne u Srbiji u ovom trenutku samo kod jednog od prodavac canon je prodao 10 R5 kamera koliko god da kostaju, a jos preko 20 ako je cena ispod 4500e... Objektivi su najvaznji a ti je Cano, kao i Nikon prakticno za sva vremena obezbedio vodecu pozciju, canon mozda malo vise jer imaju komplet zaokruzenu proizvodnju, jos ako se R5 senzor pokaze kao konkurentan i bolji u svim segmentim u odnosu na Sony senozirima, bice veselo u naradnih par godina. Da ne pricamo o objektivima za RF, perverzija je ovo sto sada nude, a sta ce tek da bude, sony koliko dugo vec ima u ponudi milc FF kameru a stakal na novu DSLR kamera, nista nisu iskoristili to sto vise nema ogladala, koga je birga sto telo moze da leti i baca munje kada to nikome ne treba, al 85 1.2 sa stabilizacijom perverzija 😄 Sve u svemo doci ce im to na naplatu, a sa R5 pa cak i sa R kamerom canon je u godinu dana prakticno anulirao prednost kokurencije.

Drug Rumun na aparatima? Pa ne, on će sad da valja endoskope 😁

Poživeli su duže nego što sam očekivao, ali svejedno šteta. Imati jedno majušno mirorrless telo i neku palačinku za ulicu, povrh DSLR ili nekog drugog ozbiljnog sistema je uvek bilo cool. Ali dobro, preživećemo i bez Oly-a. Za nauk je svim proizvođačima koji su po svaku cenu hteli da se razlikuju od ostatka sveta, da ne eksperimentišu previše oko koncepta fotoaparata već da se drže utabane staze. Telefon je telefon, svako ga ima a kome treba ultimativan video/foto taj svakako telefon neće izvući iz džepa, već nešto drugo. Izgleda da to nešto nikako neće nadalje biti 4/3 format. Svet se lagano vraća na 35mm kao osamdesetih a krop ostaje izbor domaćica (čekaj bre, ja sam onda domaćin?).

15 hours ago, NShappy said:

Verovatno su čitali Zonu. 😛

Bar da su citali (osim Rumuna), onda bi sigurno znali sta i kako treba... 😄

14 hours ago, Foto turista said:

Nije tema canon al jeste tema poslovna politika... Verovali ili ne u Srbiji u ovom trenutku samo kod jednog od prodavac canon je prodao 10 R5 kamera koliko god da kostaju, a jos preko 20 ako je cena ispod 4500e... Objektivi su najvaznji a ti je Cano, kao i Nikon prakticno za sva vremena obezbedio vodecu pozciju, canon mozda malo vise jer imaju komplet zaokruzenu proizvodnju, jos ako se R5 senzor pokaze kao konkurentan i bolji u svim segmentim u odnosu na Sony senozirima, bice veselo u naradnih par godina. Da ne pricamo o objektivima za RF, perverzija je ovo sto sada nude, a sta ce tek da bude, sony koliko dugo vec ima u ponudi milc FF kameru a stakal na novu DSLR kamera, nista nisu iskoristili to sto vise nema ogladala, koga je birga sto telo moze da leti i baca munje kada to nikome ne treba, al 85 1.2 sa stabilizacijom perverzija 😄 Sve u svemo doci ce im to na naplatu, a sa R5 pa cak i sa R kamerom canon je u godinu dana prakticno anulirao prednost kokurencije.

the Guru is dead long live the Guru...

-Vidi sto imam super patike

-Brate, meni je Canon daleko bolji, ima bolje boje, dinamika mi je sasvim ok a objektivi kidaju...

^

Pa imam neki osecaj da sa ovim R5 imaju dobru polaznu osnovu da razlicitim derivatim tog senzora koji se nalazi u R5 zatrpaju trziste razlicitim milc FF kamerama, a vec imaju bolju optiku od konkurencije, i podrsku, i na zalosto to je realnost. Zato su zacenili R5 4500e. Nego meni je fascinantna tako velika potraznja za necim sto je tako skupo, nisam nesto ima prilike da sretnem nekog profi fotografa kod nas koji ima tako puno para da laganica moze da odvoji 4500e za kameru.

1 hour ago, marko07 said:

the Guru is dead long live the Guru...

😛  😄  +1 😆    ...turista veći navijač od Guru-a. 

Canonu, a pogotovo Nikonu, malo se zaljuljao tron od kada se Sony razmahao, i dok su na dušeku od lovorika čitali po forumima kako je samo DSLR ono pravo. 😛

Ok, bar su na iskustvima drugih videli koji MILC koncept treba da se gura dalje.

Ako se opet učvrste na tronu, jao nama sa budućim cenama.  😮

A jao nama i sa daljim razvojem, ako konkurencija krene Olympus putem. 😮

3 hours ago, yagodinac said:

Drug Rumun na aparatima? Pa ne, on će sad da valja endoskope 😁

Poživeli su duže nego što sam očekivao, ali svejedno šteta. Imati jedno majušno mirorrless telo i neku palačinku za ulicu, povrh DSLR ili nekog drugog ozbiljnog sistema je uvek bilo cool. Ali dobro, preživećemo i bez Oly-a. Za nauk je svim proizvođačima koji su po svaku cenu hteli da se razlikuju od ostatka sveta, da ne eksperimentišu previše oko koncepta fotoaparata već da se drže utabane staze. Telefon je telefon, svako ga ima a kome treba ultimativan video/foto taj svakako telefon neće izvući iz džepa, već nešto drugo. Izgleda da to nešto nikako neće nadalje biti 4/3 format. Svet se lagano vraća na 35mm kao osamdesetih a krop ostaje izbor domaćica (čekaj bre, ja sam onda domaćin?).

Mislim da se svet vraća na vreme pre digitalaca. Fotoaparati su se kupovali i menjali jako retko, većina je uzimala što jeftinije kompakte (ili Smene 8 (danas recimo pandan telefonima)) pa ih još i koristila decenijama, a valjane fotoaparate su uzimali retki napredni amateri, a one najbolje uglavnom samo profesionalci i retko koji imućni amater. A i oni su isti koristili dugi niz godina. Godišnje proizvodne serije su bile u najboljem slučaju četvorocifrene. Dakle, proizvodne serije valjanih fotoaparata će se višestruko smanjiti, što će naravno, i cene pogurati ka gore.

Slučaj od pre 10-ak godina, koji sam video u Nemačkoj, u Media Markt-u izvuku paletu DSLR kit sa dva objektiva,  razgrabi se za po sata, oni izvuku novu paletu...

...to se neće više nikada ponoviti. :(

Bas sam poceo da gradim m4/3 sistem, veselo 🙂

U sustini kada se uzme Canon 5d + grip + f2.8 24-70 + 70-200  zoom + poneki f1.4 prajm + stativ + blicevi i ostalo ledja su cao.
Ne znam zasto i kako Vama na smeta tezina i gabarati FF, bedak.

Na kraju kako ljudima ne smeta taj deceniju barem isti diskurs, sto veci senzor za manje novca, dosadilo je vise. Juce je sigma 35mm f1.4 art promasila na jedno 30% fotografija fokus u dosta ambijetalnog svetla na Canon 5d II.

Sto neko ne resi da stavi ND filter u telo, napravi krsten fokus za malo para (npr Canon podeli algoritam sa 3rd party proizvodjacima), nisu li to pravi problemi fotografa? Mozda i nisu 🙂

Tako da ultimativno jedino sto mislim da bi mi zaista zagolicalo mastu je da koristim ... ne znam ... Leica, Alpa ili tako nesto, ovo ostalo bla. 8K video u 2020toj? Ma daj. U tom smislu 20 mpx sensor je za mene bio ok skroz 🙂

Sačekajte sa opelom do kraja godine. Ugovor još nije potpisan, a njegova krajnja forma i uslovi još nisu poznati. Ovo što je potpisano ne obavezuje ni na šta, vež samo obelodanjuje buduće poslovne planove.  m4/3 je sistem (koji neki vole, a neki kude), a Oli je samo jedna (jaka) karika u njemu. 

12 hours ago, metabo said:

Sačekajte sa opelom do kraja godine. Ugovor još nije potpisan, a njegova krajnja forma i uslovi još nisu poznati. Ovo što je potpisano ne obavezuje ni na šta, vež samo obelodanjuje buduće poslovne planove.  m4/3 je sistem (koji neki vole, a neki kude), a Oli je samo jedna (jaka) karika u njemu. 

Voleo bih da si u pravu.

Sad se setih da i Panasonic podržava m4/3 sistem. Ali izbacili su na tržište i full frame sistem. Šta li će biti s' njima?

21 hours ago, mix_NS said:

Ne znam zasto i kako Vama na smeta tezina i gabarati FF, bedak.

Na kraju kako ljudima ne smeta taj deceniju barem isti diskurs, sto veci senzor za manje novca, dosadilo je vise. Juce je sigma 35mm f1.4 art promasila na jedno 30% fotografija fokus u dosta ambijetalnog svetla na Canon 5d II.

Zavisi šta fotografišeš aparatom. Da si sa mnom pre neko veče snimao Mlečne Puteve kropom ili m4/3 i ti bi pogledom tražio FF... 😀

Ali generalno potrebe su univerzalne. Ja m4/3 vidim kao odličan sistem za ulicu i turizam, premda ako si ozbiljan fotograf težina svakako nije problem. Nekad su ljudi nosili Linhofe u prirodu za pejzaže, ne znam doduše kako su nosili (na mazgama?) ali eto. I dan-danas ima ljudi koji pejzaže snimaju velikim formatom, pa to posle skeniraju. Za portrete isto, može krop ali je FF bolji, ne zbog izolacije samo već i zbog boljeg izbora portretnih objektiva za isti.

A za promašivanje predlažem ti sledeći eksperiment... Stavi plastik-fantastik na tu dvojku, čisto malo da se oporaviš. Posle toga će ti Sigma biti omiljen objektiv što se tiče fokusa 😁

• Thanks 1

Da tačno, Oly je imao neku strašnu ekonomsku aferu pre nešto godina. Pala i neka hapšenja. Posle toga, nisu ni predstavljai ništa vredno spomena.

Ništa sem čitave OM-D linije. Vreme brzo prolazi. 

Ne zaboravite da je Oli postavio standarde u sadašnjoj MILC eri, da ne nabrajam šta su sve ustanovili kao standard savremenog fotoaparata. 

Džabe sve to kad nikako nisu imali snage da predstave FF uređaj. Tržište kropova je manje nego pre deceniju-dve i sasvim sigurno u postepenom izumiranju, svejedno da li su to DSLR ili mirrorless aparati. Budućnost pripada jeftinim FF bezogledalcima.

^

Mozda to i nije bas tako... Nisam imao prlike da vidim dobar crop sistem sa najboljim objektivima nesto tipa L kod canona, recimo fuji sistem, kako to izgleda koliko zauzima prostora i koliko je to tesko... Cini se da je dosta manje i lakse, a sto je samim tim daleko bolje resenje za nekog foto amatera, jer da tegliti svuda sa sobom makar samo ovo sto ja imam to moze samo neko ko ne zeli da pravi kompromis a pritom mora da bude u dobroj formi 😛 Ova nova RF L stakla imaju nesto bolje performanse, al sve je to prilicno tesko i veliko, po tom pitanju se nista nije promenilo u odnosu na DSLR.

^ slazem se.

uostalom ne razumem zasto profesionalni fotograf = neko dovoljno bogat, ima kamilu viska da tegli pretesku opremu.

Ima mesta za crop na tržištu. Amaterima i ostalim nezahtevnim korisnicima koji ipak žele nešto više od telefona, treba da postoji nešto između telefona i FF sistema.

Slažemo se da na tržištu nema mesta za osnovne kompakte, ali ne želim da mi jedini izbor osim telefona, bude neki FF.

Možda ovde na forumu sada vise samo profesionalci ili baš napredni ne profesionalci, kojima je FF jedini dovoljno dobar izbor, pa se stiče utisak da nema potrebe za bilo čime ispod tog nivoa. Ali daleko je od istine da ne treba. Ja često putujem poslovno, i sa sobom vučem crop MILC sa 2-3 objektiva, i bio šta slično u FF formi je 3x glomaznije. Postoji težinska i zapreminska granica preko koje je fotooprema najglavnija, osnovna i praktično, jedina stvar koju vučete sa sobom. Ispod te granice, fotooprema nije toliko ograničavajuća.

21 hours ago, metabo said:

Ništa sem čitave OM-D linije. Vreme brzo prolazi.

U bre, u pravu si. Taj skandaj je bio 2011. Ja mislio da je bio mnogo skorije. 🤔

On 6/26/2020 at 12:46 PM, yagodinac said:

Zavisi šta fotografišeš aparatom. Da si sa mnom pre neko veče snimao Mlečne Puteve kropom ili m4/3 i ti bi pogledom tražio FF... 😀

Ali generalno potrebe su univerzalne. Ja m4/3 vidim kao odličan sistem za ulicu i turizam, premda ako si ozbiljan fotograf težina svakako nije problem. Nekad su ljudi nosili Linhofe u prirodu za pejzaže, ne znam doduše kako su nosili (na mazgama?) ali eto. I dan-danas ima ljudi koji pejzaže snimaju velikim formatom, pa to posle skeniraju. Za portrete isto, može krop ali je FF bolji, ne zbog izolacije samo već i zbog boljeg izbora portretnih objektiva za isti.

A za promašivanje predlažem ti sledeći eksperiment... Stavi plastik-fantastik na tu dvojku, čisto malo da se oporaviš. Posle toga će ti Sigma biti omiljen objektiv što se tiče fokusa 😁

🙂

Interesantano, ovaj tip je Olympus ambasador, i deluje mi da je ozbiljan fotograf ... ovde mozes videti hi-rez fotografije koje je napravio na ovom putu https://chriseyrewalker.com/break-free-my-olympus-e-m1-mark-iii-film/

dok u klipu objasnjava kako mu je aparat pomogao u tome, naprimer olympus ima sky af, koji pomaze u fokusu zvezda, ima ludacku stabilizaciju u telu da bih bez stativa, nocu fotografisao onaj kanjon (exif je ostavljen pa mozes da vidis detalje) u hi-rez modu pa je dobio 48 mpx, itd ... Ukratko sve vise baveci se Olympus filozofijom, deluje mi da su oni zeleli da naprave praktican sistem. FF je retko kada praktican kada si profesionalan fotograf i imas set najboljih (najcesce i najtezih) objektiva sa sobom. Mislim sve ovo je vrlo relativno i zavisi od slucaja ocigledno 🙂

https://chriseyrewalker.com/break-free-my-olympus-e-m1-mark-iii-film/

...još malo razmišljam, dojmim se da je jedan, industriji "veliki problem", to što napredni amater može bez problema jedan solidan crop DSLR ili MILC da koristi 10-15 pa i više godina. Kada je prošao onaj prvi hype digitalne fotografije, škljocanja na sve strane svega čega se stigne, napredni fotoaparat se seli u orman, i koristi retko i sporadično. Za to retko i sporadično, dovoljan je i neki pre 10 godina kupljeni DSLR/MILC sa 2-3 objektiva. Verujem da je bar 2/3 do sada napravljenih naprednih digitalaca i dalje živo, i uzima se u ruke s' vremena na vreme. Takvi korisnici nemaju potrebu da kupuju novi. Nije napredak baš toliki da bi se videla razlika, niti je korisniku stani pani da kupuje novo telo zbog tih 4-5 korišćenja godišnje.

Vidim to na svom primeru.

U prevodu, tržište se zasitilo.

Naravno da se zasitilo i to je cela poenta i razlog zašto će razvoj biti usporen nadalje u odnosu na prvu dekadu ovog veka.

Nego nešto drugo me fascinira kao fenomen. Imam utisak, dakle utisak a ne dokaze da kad inženjeri Canona nešto treba novo i revolucionarno da implementiraju - menadžeri ih saseku i ostave mrvice (sem u najskupljim serijama). Kod Oly-a je nekako inženjeru više dozvoljeno da implementira neke nove i sjajne fore, da eksperimentiše i pokuša da napravi više za manje pare.

Ali nebitno, da malo oraspoložim Olijevce. Čovek je uzeo refraktor od 20cm (koji košta BtW kao pola šlepera Oly opreme) i EM1 II i fotografisao ISS koja prelazi preko Sunca. Evo tog linka. Pritom je Oly prilično pomogao sa svojom sposobnošću snimanja 1/32000sec, ali ono što fascinira je da je čovek uspeo da snimi onu kanadsku robotsku ruku koju svi znate po natpisu "Canada" sa snimaka, a ona je prečnika 35cm. I sve to 'ladno sa 500km distance...

Naravno, teleskop koji je koristio je ništa drugo sem vrhunski, ali ovo je redak slučaj berićetnog korišćenja Oly-a u astrofotografiji.