Jump to content
Phill

Polovan DSLR do 400€

Recommended Posts

Zdravo svima! 🙂

Kao što naslov kaže, u potrazi sam za  polovnim dslr-om, budžet 350, eventualno 400€. Koristio bih ga za sve i svašta , najviše za prirodu,  onda street,  neki potret, jedino ne verujem da ću sport fotkati, a video  mi je skoro potpuno nebitan.  Malo sam istraživao  i trenutni favoriti su mi 3  modela - Canon 550d, 600d i 60d .  Canon mi je delovao kao logičniji izbor od Nikona, jer imam neke m42 objektive koje bih voleo da koristim, a koliko sam pročitao, to je mnogo jednostavije na Canonu nego Nikonu, a čini mi se i da su cene objektiva za Canon niže. 

Koliko sam gledao cene,

1)  uz 550d bi mi preteklo novca da uzmem  2-3 objektiva  (mislim da svi koje sam video idu uz 18-55, dodao bih 40 ili 50mm i  neki 70-300mm)

2) 600d + 18-55 je oko 200€, možda malo preko, mislim da sam 600d+18-135 video za 250, što mi opet ostavlja  novca za npr. 40/50mm i neki 70-300 

3) 60d -cena samo za telo ~250€. Da li uz njega uzeti 18-55 + 50 1.8 , 18-55 + neki 70-300 ili samo npr. Tamron 17-50 2.8, video sam da ih ima za 150-180€  (jeste preko budžeta, ali nije problem ako vredi razlike)?  

Da li uopšte meni kao amateru znači to što 60D nudi više u odnosu na 600D da bih dao više novca?   Da li uzeti  sada skuplje telo uz jeftiniji objektiv, pa kasnije dodavati  kvalitetnije objektive , ili je bolje uzeti starije(jeftinije) telo, a preostali novac usmeriti u  objektive, možda neki blic..?  Da li ima smisla razmatrati 40D/50D , možda čak i 5D classic? 😄 

Hvala unapred, svaki savet je dobrodošao 🙂

8 hours ago, Phill said:

Da li uopšte meni kao amateru znači to što 60D nudi više u odnosu na 600D da bih dao više novca?   Da li uzeti  sada skuplje telo uz jeftiniji objektiv, pa kasnije dodavati  kvalitetnije objektive , ili je bolje uzeti starije(jeftinije) telo, a preostali novac usmeriti u  objektive, možda neki blic..?  Da li ima smisla razmatrati 40D/50D , možda čak i 5D classic? 😄

Bez dileme 60D. Senzor je isti ali je zavesica bolja, što za deceniju star aparat postaje bitno. Plus ima i rotacioni ekran, a mene jedino nervira što su izostavili džojstik koji je fetiš kad se jednom na njega navikneš.

Starije kropove (40D, 50D) ja ne bih uzimao u razmatranje, a 5D je odličan aparat ako te interesuju isključivo i samo tvoji fotografski rezultati, a pritom te ne interesuje ništa drugo (komfor, sporost, nemanje videa, prljanje senzora i sl.).

Što se tiče objektiva - palačinka 24 STM i 50 STM polovni umeju da koštaju dve stoje a optički gledano zgaziće svaki kit svakog sistema u vidljivom delu univerzuma.

....i 7D je tu negde s cenom.

600D vs. 60D vs. 7D

Po meni, za rekreativno-amatersko fotkanje uz cesto nosenje aparata sa sobom - 600d, zbog najmanjih dimenzija i tezine a i najpovoljniji je pa ostaje nesto vise od budzeta za druge potrepstine. Sa njim upariti neki zoom radi "univerzalnosti", 18-135 mi je tu naj ili taj tamron zbog vece blende. Ili 18-55 (sto novija verzija, bolji su ) plus ovo sto je jagodinac rekao, 24 STM i 50 STM. Vremenom vidis sta te vuce, pa skupis novce za prosirenje. Da li za objektive, zize koju nemas ili naprednije telo ili neku pratecu opremu bez koje "ne mozes"...

Pozdrav 🙂

Obzirom na spisak stvari koje bi fotka- ja bih najradije isao na 60d i recimo 18-135 is- na kp vidim da ima za 360 ukupno da se uzme, dodas 20ak e i za 60e uzmes stari plastik fantastik- canon 50mm 1.8.

Iako je Tamron opticki bolji i ima verci otvor blende za pocetak ce ti, po meni, vise znaciti univerzalnost 18-135 posto ako odes u prirodu sa njim mozes da slikas i pejzaz ali i neku zivotinju bez da moras previse da pridjes.

A 50ica ti je dosta univerwzalna, objektiv malo uzi posto ide na crop senzor ali opet moze za svasta da posluzi i za street moze biti prilicno dobar ako si nov u tome pa ti ipak daje malo vise prostora izmedju subjekta i tebe.

Hvala svima na odgovorima. 

Iskreno, što više gledam, 60D mi se sve više sviđa kao aparat, ali mi se  kod 600D više sviđa cena... Jedan 60D je bio za 250€ telo, to mi je ok cena,  ali ne vidim ga više u oglasima,  dok mi se svaki 600D uklapa u budžet lagano... Nije problem da se pređe budžet 10-20€, ali plašim se da mi na kraju ne dosadi  potraga, pa dam za 60D više nego planirano, pa onda objektiv  jedan, drugi i čas to ode na 450-500€ 😄 

Znam da sam rekao da bih radije išao na Canon, ali da li ima nešto od Nikona da se uklapa u moje kriterijume..?  Video sam  par D7000 ,  ne znam da li ima smisla  gledati D90? Namerno izostavljam d3xxx i d5xxx modele jer, ako se dobro sećam, na njima AF imaju samo G objektivi, a na ovim "ozbiljnijim" telima AF radi i na D objektivima.

Još jednom, hvala svima na pomoći 🙂

Ja sad gledao ima jedan za 240e oko 40k,

Nikon D7xxx serija je u principu dobra ali ne znam koje su cene polovnih, mada D700 je 300-350e šta dalje pričati :-)

Za sve navedeno Nikon D7000 je dobar izbor, nećeš ga prerasti, bar ne brzo...Ja ga imam u kombinaciji sa Sigmom 18-50 na 2.8, sasvim solidno all around staklo.

Telo ima ispod 70k okidanja što je za njega ništa, očuvano sve, dao bih za  380 evra sve.

600D i 60D ce ti sustinski dati iste rezultate, ali eto moje iskustvo sa tim manjim telima je da su im kontrole slaba tacka. Koliko ce to tebi znaciti? Nemam pojma, mozda apsolutno nista, ali kad se naviknes na "punokrvno" telo sa vise kontrola i malim gornjim displejom onda se te nize klase patnja.

S druge strane, 600D je manji i laksi, nije razlika dupe i oko, ali postoji, sto znaci da ce te manje smarati da ga nosis, a to je mnogo bitnije nego sto na prvi pogled izgleda. 

5D je jako zanimljiv i smekerski su rezultati, neke od mojih omiljenih fotografija sam napravio tim aparatom, ali ga je nekako jako tesko preporuciti :D.....to je kao kad bi sad nekom umesto pametnog telefona preporucivao fiksni telefon jer nijedan pametan telefon nema taj prijatan prirodni zvuk razgovora, ili tako nesto 😄 

@marko07

Mislim da znam na koji misliš, nema ni njega više... 🙂 D7000 se kreće tu negde kao 60D, ali što kažeš, za malo više imaš D700, naleti po neki 5D mk II sa većim brojem okidanja ... 

@Mikri

Razumem šta pričaš... Koristio sam jedno vreme drugarov Nikon D80, pa sam koristio  neki D3100...  Baš je umeo da mi zafali drugi "točkić", ali sam se navikao posle 5 dana... Nijedan nisam koristio za posao, kao što neću ni ovaj koji sada kupujem, pa nekako mislim da bi mi manjak komandi na 600D bio kompromis koji bih mogao da prihvatim... Ali opet, mnogo se sve lakše završi sa više komandi, veće telo lepše leži u ruci, ali je teže za nosanje u šetnju...  Zato baš nisam ni pametan šta da radim, nego pitam pametnije i iskusnije od mene 🙂  

Što se 5D tiče, uvek sam imao želju da ga posedujem, ali kad sve sagledam, mislim da je sada kasno za to... Video mi nije bitan, ali možda mi nekad padne na pamet da snimim nešto, automatski sam uskraćen za to...

@dejanp78

Šaljem pp 🙂 

Hvala svima na pomoći, mislim da mi se izbor sada sveo na 60D i D7000, pa ću se pohvaliti kada obavim kupovinu 🙂  

11 hours ago, Phill said:

Što se 5D tiče, uvek sam imao želju da ga posedujem, ali kad sve sagledam, mislim da je sada kasno za to...  

Kako ono reče Koeljo, kad nešto stvarno želiš cela vasiona na kraju krene da ispuni tu tvoju želju...

A zašto 5D classic, imaš dvojke za i 350e, koliko god da su pregažene to su vrlo izdržljivi i u svakom smislu superiorni aparati u odnosu na classic. Mislim, nije da hejtujem po FF ikoni nego razmišljam onako naglas - FF je nikad dostupniji ali su objektivi realno za njega jedno duplo skuplji nego za krop. Drugim rečima džabe petarda ako je na njoj samo pedesetica plastik-fantastik (mada se ja ni tu ne bih bunio, to je san snova za uličarenje).

Nije FF toliko skup ako se malo potrezi- canon 28-135 is, tamraon 28-75, sigma 24-70...nadje se ponesto, nije vrh vrhova sto se tice optike i kvaliteta ali na 5d mk1/2 radi to vise nego dobro

ps: bacih pogled na kp- eno 5d mk2 i 28-135 za 330e (vrlo moguce i 300 ako se lepo dogovorite) aparat presao pola miliona, objektiv zeza malo fokus ali ja bih pre to uzeo za 300-330 pa rizikovao nego isao na neki crop sa kit varijantom.

Da, u pravu si, zaboravih na taj Tamron 28-75, odličan objektiv za amatersku upotrebu. Nije možda robustan za svadbe i reportere ali 2.8 na FF... Milina. A 28-135 i pre njega 28-105, svadbarski snovi.

Ja sam pre svega mislio da u opsegu širokog FF nema ništa da ponudi za male pare. Ako izuzmemo Tokinu 19-35 koja je kod nas retka kao micubiši zero, postoji jedino 17-40 koji je, iako najjeftiniji L, ipak dosta skuplji od 10-18 STM. Onda tu je 55-250 koji se za FF zove tipa 70-300 ili 100-400 i sve to košta primetno više, itd. Jedino što fali za C krop i što se ne može nadomestiti je jeftina tridesetica, ali to je tako od početka vremena i ko to ne voli, eto mu ga Nikon.

Bas sam kontras danas 😄

Tih 19-35 ima u svim mogucim izvedbama i iako su cene sumanuto skocile i dalje su do nekih 100e(pre par godina isle do 60-70).

Postoje Tamron i Sigma 17-35 2.8-4 koji su sledeca klasa a kostaju do 200e, u toj istoj klasi je i Sigma 15-30(opet, bilo i za 150 sad su oko 200) pa onda ide sampion sirine Sigma 12-24 koja je vec skuplja i ide od 250 do 300, pa tek onda ide 17-40 L.

Sto se tele dela tice opet nije lose- Sigma 70-300 je 80ak evra i iako je realno tromi krs za te pare je skroz ok i ima sasvim upotrebljiv makro, onda ima tamron 70-300 sa stabilizacijom koji je oko 200e a em lepo radi em ima stabilizaciju...

Kontam da ima jos, ovo je onako na prvu sto mi pade na pamet 🙂

Jaooo, dušu mi vadite sa ovim FF-ovima 😄  Vidim gde ovo vodi i da ću na kraju odustati od jedne druge kupovine i preusmeriit pare u neki D700/ 5d mk2 ,neki all-around objektiv i jednu 50icu 😄 

Ako tako uradiš, javi nam se za jedno pola godine i opiši koliko si srećan zbog toga što smo te ubedili da kupiš kuću umesto garsonjere.