Jump to content

Recommended Posts

• Replies 297
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Pa kupi bre odmah sada Sony. Radi sve to, i za manje para. 😛

Održavanje računara i sistema mi je posao od koga živim, počevši od 1990. god. Mator sam ja (55 banke za koji dan) 🤫

Nesto ce da zaseru to je sigurno, samo da vidimo u kom segmentu 😛 Ako je samo cena previsoka a sve ostalo na vrhunskom nivou onda nema problema, i ta cene doci ce na svoje mesto za par meseci do godin

Posted Images

On 7/12/2020 at 4:26 PM, Foto turista said:

Ja mislim da tu nema nekog posebnog pregrevanja nego da su namerno ogranicili vreme snimanja jer treba i one profi kamere nekome da prodaju 😛

One profi kamere imaju veće kućište i ventilator za hlađenje.

^

Bez obzira... Gledao sam neki video u kome covek kaze cak i da je to tacno ne vidi u cemu je problem, canon to cak i ne krije, jasno su naveli u specifikacijama sve to o cemu se govori... Ipak je to kamera pre svega za fotkanje koja moze odlicno da posluz za krace profi snimke, i to je to... Ko hoce da snima svadbu 2~3h bez prekida neka kupi profi kemru koja tome sluzi...

^Bojim se da hype koji je Canon stvorio prethodnih meseci, kontrolisano pustanje info o video spec jasno govori da igraju na kartu videografa a ne fotografa. Fotografski gledano nema nista wow, sto vec nismo imali kod kamera drugih proizvodjaca, osim sto je za Canondzije ovo sada wow faktor... Osim usranog AA filtera zbog kog cu da bitchujem do kraja sveta 😁

Mene ta tema ne zanima al aj kad vec pricamo... Kako se ponasa neka druga kamera kada snima recimo 4k 60/120fps, posto 8k 30fps moze samo r5 za sad, jel moze tako da snima 2h bez prekida na 25~30c ? Pitam jer stvarno ne znam, ne znam kakav je sony po tom pitanju ?

Znaćemo kad uskoro izađe A7S III, ako je suditi glasinama on za 4K/120 nema record limit.  Trebalo bi da ga objave do kraja meseca. Al on je skroz okrenut za video, 12MP stacked senzor koji u 4K ima 1:1 readout - 1 piksel na senzoru = 1 piksel u snimku, nema nikakvog downsamplinga - mnogo manje procesiranja i grejanja.

4k 60fps imaju samo panasonic s1 i fuji xt3, xt4 i verovatno jos neki...u sustini, fuji se ne pregreva, ali je crop telo, panasonic ima ventilator.
Za ljude koji snimaju vencanja, Eos R6 ce biti bolja opcija...snimace u manjem bitrate-u nego R5, ali svakako ce biti dovoljno mesa da se uradi color grade, s obzirom da je 10bit 4.2.2, takodje, nece biti oversempling-a kao na R5, zato sto R6 ima samo 20mpx, pa ce se i zbog toga manje zagrevati...4k 60fps je i vise nego dovoljno. za sve...plus ce R6 bolje fokusirati u mraku i imace bolji iso. 🙂

Sve u svemu snimace svadbe sa ovim al malo sutra 😛 Mozda u rusiji tokom zime na otvorenom 😄

Ako canon kaze ovo sto kaze, znaci da ce se pregrevati brze i cesce u praksi...

https://www.canonrumors.com/canon-releases-an-official-statement-about-the-eos-r5-and-eos-r6-heat-concerns/

Sve u svemu sto se mene tice odlicna vest, ako je ovo jedini zajeb, a neki zajeb smo ocekivali, onda super, ostaje da moze da se koristi za video uz odredjena ogranicenja, za snimanje spotova, i kraceg video materijala, ali je zato po svemu sudeci najbolja kamera za fotkanje koja trenutno moze da se kupi, zapravo jos uvek ne moze 😛

Ne znam ako je ovaj obican R ovako dobar, po cemu su to Sony A7R3 i 4 bolja alternativa u odnsou na R5 ??? Gledam na YT cak i ovi koji nisu toliko naklonjeni canon-u kazu da je ovo trenutno najbolja kamera u ponudi R5, mada meni je i ova R najbolja jer mi bolje ne treba bez obzira sto cu pazariti R5. Ono sto svi kazu, ali bukvalno svi, to je ergonomija uvek je u tim ocenama na strani canona.

Ne vidim neku specijalnu razliku, nesto sto ce bilo koju od ovih kamra uciniti toliko posebnom da moze da se kaze kako je mnogo bolja od drugih, ali onako po specifikacijama ipak je trenutno R5 na celu kolone, ima nekih novotarija zbog kojih je na celu kolone, i trenutno najbolji AF kao i neke vec poznate mogucnosti koje su unapredjene, tu je po misljenju vecine i nesto bolja ergonomija. Svakako za nekoga ko pravi sistem od 0 od kamere daleko je vaznije da li u tom sistemu ima odgovarajucih objektiva i ostale opreme zavisno od namene... RF za sada deluje dosta dobro i ovim sto predstavlja cini se da ce da bude koji korak ispred konkurencije, ako gledamo samo RF stakla, ako u celu pricu ukljucimo i EF stakla, ne vidim vise dilemu canon ili neki drugi sistem, cak i da nekome trenutno ne treba f1.2, dobro je znati da moze svom sistemu da doda i tako nesto 😛

Pa to...imace najbolji fokus, najbolje trazilo, okretni ekran, najbolju ergonomiju,  najbolje boje, najbolje objektive.
Sta verovatno nece imati...dugo snimanje kao sony, dinamicki opseg, tj, videcemo kako ce se pokazati ovi novi senzori, kapacitet baterije.

RF objektivi su vecinom skupi, ali bice prajmova kao sto su 35mm f1.8is stm i 85mm f2is stm koji nece biti toliko skupi...uz ta dva mozda jos da izbace 20mm f1.8is stm i ta tri objektiva mogu da pokriju dosta stvari...ko hoce bolje, neka ide na f1.2-1.4.

Nije mi jasno da posle toliko godina, ne mogu da smisle neki eksterni blic koji ce da baca af assist na mirrorless aparatima.

Pa ostaje da se vidi da li ce imati najbolji AF, trenutno domaci zadatak svima je A9II, koji i dalje ima sensor read out koji je nedostizan za sve.

Sto se tice objektiva, Sony trenutno debelo prednjaci u odnosu na konkurenciju, ako govorimo o milc sistemima.

Sto se tice boja, tu je razlika tako mala da stvarno vise u 2020 vise ne bih govorio o losim SOny bojama, narovito kod A7III i A7R4 modelima, Uostalom ne zaboravite da boje o kojima pricate su Adobeova interpretacija raw fajlova, kad se predje na Capture One cela prica dobija sasvim drugaciju "boju".

Ono sto mi se ne svidja kod cele ove furtume oko R5/6 je sto je Canon preprodukcione modele dao samo svojim ambasadorima na "testiranje", koji su naravno napisali hvalospeve do te mere da je to malo bljak. Niko, ponavljam niko, od nezavisnih i poznatih rivjuera nije imao prilike da se do sada pozabavi sa modelima o kojima se govori. Nema pravih ocena a Canon u medjuvremenu pustio oba aparata u proces narucivanja. Tu mi je nesto fishy...

^

O bojam kada se prica uopste se ne govori o raw fajlovima vec o JPG, a JPG je u nekim okolnostima jedino resenje, mislim kada o tome govori neko ko zna sta prica, raw je nebitan u toj pric kao i u svakoj prici o bojama ako se radi post produkcija... Gledao sam nesto na netu vecina fotografa se slaze oko dva detalja, uz primere zasto, a to su boje ono sto daje kamera u jpg, i ergonomija na strani canona... Gotovo uvek u uporednim testovim kamere kao jedna od stavki takvih testova je JPG karakteristike JPG fajala, i gotovo uvek sam procitao da su boje u odnosu na drugu kameru koja se testira bolje kod canon kamere, to isto vazi i za kolorit videa...

8 hours ago, Foto turista said:

Sve u svemu snimace svadbe sa ovim al malo sutra😛

Mozda canon nema razumevanja za svadbare al zato sony ima 😎 Cak su malo ubrzali objavu... Bas im hvala na ovome, moze samo pozitivno da utice na cenu novih canon camera, pozitivno za nas 😀

https://www.sonyrumors.co/sony-a7s-iii-rumored-to-be-announced-on-july-28-29/

• 600mbps bitrate
  • Base ISO 160 for S-LOG3
  • Max ISO 409600 (video)
  • 16bit RAW output
  • Sony claims 15 stops dynamic range
  • New 12MP stacked full frame CMOS sensor with fast readout
  • Video: 4K@120fps 10bit 4:2:2 and 4K@120fps raw over HDMI, FHD@240fps
  • Design similar to a Sony a7R IV.
  • Fully articulating screen like the one used by the Sony ZV-1.
  • World’s highest resolution new 9.44 million dot EVF (QXGA resolution)
  • New kind of passive (noise free) cooling system
  • No overheating, no recording time limits
  • UHS-II SD card support
  • Official announcement on July 28/29
  • Release date in mid August

Pazi, mozemo da pricamo o bojama koliko hoces, ali canon i dalje ima najlepse.

Ima tu neku mekocu koji ostali proizvodjaci nemaju. 🙂

Sto se tice A7sIII, ako bude ovako, bice super...jos ako ubace onaj s-cinetone profil, koji ima na fx9, imace super boje, mnogo lepse nego ostali sony mirrorlessi. 🙂

12 hours ago, Foto turista said:

...

• 16bit RAW output

...

Ovo kao poručeno za astrofotografiju, ako bude šljakalo onako kako treba smeniće Canon na astrofoto tronu na kome je već od nastanka digitalije. Jes' marginalna zona za brojčanost i prodaju, ali dobra za praktično besplatnu promociju brenda.

Koliko vidim, odlican aparat i za fotkanje i za snimanje.
Sto se fotki tice, mislim da su popravili malo izvlacenje detalja iz senki, af je odlican, boje su super, videcemo koliko traje baterija u realnim uslovima.
Sto se snimanja tice, kazu da nema toliki rolling shutter, sto je super...uspeli su da snimaju preko sat vremena u 4k 24fps i oko 30min u 4k 60fps na 21c, sto znaci da ce trajati malo krace kad se snima na vecim temperaturama, ali svakako nije lose..svakako, posle par minuta, moze da se nastavi, e sad koliko dugo, ne znam. 🙂
Super je sto je i 1080p poprilicno ostriji nego na Eos R-u, tako da i da se snima u 1080p, bice super, jos tu ima i 120fps.  
Stabilizacija takodje radi odlicno.  
Sve je snimano sa R5, tako da moze da se vidi kakav snimak daje, sto se mene tice, odlican je... 🙂

Sjajni aparati, bas mi je drago da se Canon napokon probudio. Ovo ce pogurati i ostale, steta sto je Oli ispao iz igre. Sto kaze Foto turista ovim samo svi mozemo da profitiramo, kad se samo setim kako je pre desetak godina Canon arogantno i ignorantno zeljama korisnima izbacivao nove modele sa trivijalnim dodacima.

Monopol je katastrofa u svakoj grani, pogledajte nas sadasnji i buduci parlament kao primer 🤮

Odlicne cene... 🙂
Brzo ce R6 spasti na manje od 2000e, a i R5 ce takodje biti vrlo blizu 3000e kroz par meseci-godinu dana. 🙂

Ja sam razmisljao da predjem sa d750 na Eos R, ali sam sacekao i usput kupio jos jedan d750 😄
Tako da cu videti kako ce se R6 pokazati, pa mozda sledece ili za 2 godine predjem na canon.
Super je sto Eos R6 ima 20mpx, sto se mene tice, vise nego dovoljno, a opet nema brdo mpx-a, tako da i stariji objektivi(tipa 35mm f1.4L) itd mogu da rade na njemu super, i da budu lepo ostri. 🙂

^

Sto bi to radi, pa za najvise 6 meseci i Nokon ce izbaciti nesto sto ce potpuno da ti odgovara, nesto tipa R6, imas stakla, dodas adapter i to je to... Nema canon autorska prava na ove specifikacije, a ni neku tehnolosku nadmoc (nikako krsten senzor da naprave zadnjuh 10god 😛 ) da Nikon ili Sony ne mogu to da sustignu za kratko vreme.