Jump to content

Recommended Posts

https://www.mirrorlessrumors.com/first-canon-eos-r5-8k-video-test-report/

EOS-R5-B.jpg

We received the very first detailed Canon EOS-R5 8K video recording report:

• 512GB CFExpress card will fit about 21 min of 8K RAW video footage.
• NO CROP in 8K30 OR 4K120 verified .
• No Dual recording video to both cards.
• Running the 8KRAW video for 20 min straight NO HEATING issues whatsoever.

Canon-ova ergonomija mi se mnogo vište sviđa, ali zato kod Sony-ja ima ogroman izbor Sigminih i Tamron objektiva po pristojnim cenama.

EcB9miwUYAAiN82-730x548.jpeg
EcB9miyU8AAnhqL-730x548.jpeg

• Replies 299
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Pa kupi bre odmah sada Sony. Radi sve to, i za manje para. 😛

Održavanje računara i sistema mi je posao od koga živim, počevši od 1990. god. Mator sam ja (55 banke za koji dan) 🤫

Nesto ce da zaseru to je sigurno, samo da vidimo u kom segmentu 😛 Ako je samo cena previsoka a sve ostalo na vrhunskom nivou onda nema problema, i ta cene doci ce na svoje mesto za par meseci do godin

Posted Images

^

Canon RF 100-500mm f/4.5-7.1L IS USM $2699   😛

Kako god, sad imam vremena na tenane da sacekam R5 da LR izbaci podrsku za raw fajlove, da se pojavi neki test, a oko nove godine kada ocekujem da ce sve da dodje na svoje mesto i sve da se zna sto treba, verovatno i cena malo normalizuje, mada ne mora, tad ga kupujem... Tako da sada ako nekog zanima obican R posto je mk4 udomljen, moze da se javi, a kamera je nova kupljena pre par dana, i neverujem da ce do nove godine napraviti vise od 30~40 fotki 😛

Opabato...

Ali dobro, oni računaju da je XXI vek i da ISO uvek može da kompenzuje f7.1. To je bilo i svojevremeno objašnjenje za više ili manje fail tipa C17-85 f4-5.6. Osim toga, i Sigma ima tako neke uske blende tipa 6.3 na dužem kraju (al' niko nema 7.1 😁).

51 minutes ago, yagodinac said:

Opabato...

Ali dobro, oni računaju da je XXI vek i da ISO uvek može da kompenzuje f7.1. To je bilo i svojevremeno objašnjenje za više ili manje fail tipa C17-85 f4-5.6. Osim toga, i Sigma ima tako neke uske blende tipa 6.3 na dužem kraju (al' niko nema 7.1 😁).

Izgleda da je po sredi nesto drugo, a to je da nece biti 7dIII ni u milc ni u dslr obliku. Zamena za pixel density bice ovi f11 telci. 800 f11 na R-u je prakticno isto kao 100-400 na kropu sa 1.4x  konverterom. Sad dal je neko lud da zameni 7d sa aparatom koji kosta 4k, a objektivi neku sicu, pa ne znam, ali ako im to uspe svaka im cast na strategiji i marketingu.

Edit: mada sa ovim jeftinijim R-om ta strategija je jos uspesnija a uskoro ce sigurno stici neki jos jeftiniji R koji moze odmeniti krop.

Jedva su dočekali tranziciju na MILC da bi smanjili blendu. Hoćete veliki senzor? Evo vam ga, ali evo vam i ptičarski objektiv sa f11. Što se mene tiče, da treba da jurim ptice sad bi bilo idealno da se kupi mali apo teleskop za mnogo manje pare i dobije to isto kropovanjem. Primera radi, pazi ga mališa; kad uračunaš žižu i blendu dobiješ potpuno isti DOF (uz duplo kraći SS) kad kropuješ. Jes' da je manuelno ali šta ima veze.

Ovo je jedna od retkih čistih pobeda MILC-a nad DSLR-om: i pinhole objektivi ima da autofokusiraju.

Dobro, to je samo ilustracija da dobra optika i blenda ne moraju da budu f11 i ne moraju toliko da koštaju. Šta to košta skoro hiljadarku, AF, stabilizacija? Pa to ima i 18-55, verovatno je cena malo veća u proizvodnji zbog većeg stakla koje se pomera, ali ne može da bude 10x veća. Dalje,  ptičari koriste ovakve teleskope za posmatranje ptica odvajkada, ali ako je nešto stacionarno - što da ne. Drugo je ako fotografišeš ptice u preletu ili poletanju, tu onda svakako treba AF.

Pa dobro, Oly je ne u istom čabru nego još gori, sa 75-300 konkretno; taj objektiv je na 300mm f6.7. Ako FF Canon prevedemo na jezik 4/3 onda je to isto (DOF mislim) kao blenda 5.6; 600mm je 300mm; ISO 3200 isto smanjiš na npr 800; e sad, jeste Olyo nešto marginalno jeftiniji ali po meni u krajnjim rezultatima potpuno izađeš na isto. Ovo je za nas povremene amatere i wanna_be ptičare; oni pravi kupe ili rentiraju 400 2.8 ili 600 4.0 sa dva konvertera.

^

Veci je problem sto ti jeftiniji, pristupacnji proizvodi od canona najcesce ne vrede ni to toliko malo koliko kostaju, taj cuveni 50 1.8 je samo jedan od primera... Ko kupuje canon moze da bude siguran samo u L stakla, sve ostalo je lutrija, al zato je L perfekcija, nikako da naprave neki balans.

Odlican je aparat, tj oba, i R5 i R6...e sada, koliko sam video, za sada postoji jedan problem, a to je pregrevanje...ako snimas u 8k, mozes da snimas maks 20min, pa onda mora aparat da iskulira 10min i posle toga moze da snima jos 3 minuta.

Mnogi ljudi ce reci, ali ja necu da snimam u 8k, i to je okej, ali ovo je valjda slucaj i za 4k 120fps, a koliko sam cuo, cak i sa 4k 30fps, zna da se pregreva, sto je onda mnogo lose.

Za R6 nisam cuo te stvari, tako da je mozda to i bolja opcija za video, plus, zbog manje rezolucije, verovatno ce i iso biti bolji, ali i tu ima jedna caka...R5 moze da snima i All-I formatu, dok R6 ne moze, tako da fajl nece biti "mesnat" kao na R5, mada to ce videti samo ljudi koji rade dosta tesku kolor korekciju. 🙂

Meni je R6 zanimljiviji...super ce biti aparat i za fotkanje i za snimanje vencanja, jos u kombinaciji sa RF 35mm f1.8IS STM i RF 85mm f2IS STM, bice lagana, a odlicna kobinacija za te stvari... 🙂

Posto me video ne interesuje, sha me briga za pregrevanje.
Medjutim, rodjaci, alo Canon! AA filter na 45mpix, zasto? 😵 😵

Ali zasto morate nesto da userete onako herojski? Jel to da vas ne potera neki maler?