Jump to content

Recommended Posts

Zagrejala se tema o R5, a biće tako jedno fino "tresla se gora...". 

Ako bude valjao, onda će cena biti besmilena.

Ako ne bude valjao, kukala im majka.

Treći scenario ne vidim.

Sačekajte da se pojavi, da padne fotografima u šake, pa kroz 6 meseci da se vidimo ovde u temi.

Nesto ce da zaseru to je sigurno, samo da vidimo u kom segmentu 😛 Ako je samo cena previsoka a sve ostalo na vrhunskom nivou onda nema problema, i ta cene doci ce na svoje mesto za par meseci do godinu dana 😛

• Like 1

Ako ponude sve na vrhunskom nivou to i nije toliki problem, ako negde zakinu, kao recimo sa 6D II po pitanju DR ili sa 5Ds po pitanuu ISO performansi a ni DR nije blistao, onda je to previse para... Mada previse je bez obzira...

Nemojte me drzati za rec, ali koliko je meni poznato, tehnika u Australiji je uzasno skupa. Dok ne vidimo Evropske i USA cene ne vredi se voditi ovim, pritom, gore link objasnjava da su i ranije izlazile te "procurele" cene pa se ispostavilo kao netacno.

Ne bi me cudilo da bude preko 4000$ doduse imajuci u vidu sta su sve napakovali. 

Performanse ce biti odlicne sigurno...ne znam sta bi moglo da se desi da ne budu...ako imas brze kartice, jedan od najbolji af sistema, odlicne boje, raw video u 8k, 4k, 1080p...bice ovo odlicna masina, jos ako stvarno cena bude 4000$, nece je nista nadmasiti sigurno godinu-dve, ako i tada...a tada ce nov kostati ispod 3000$ ili tu negde, sto ce opet biti best buy. 🙂

^

Stvar je u tome sto mene zanim verovatno sve ostalo sto kamera nudi sem snimanja video materijala, a do sad su se pojavile specifikacije samo za video... Samo da ne bude uzas po pitanju DR i ISO kao 5Ds, ako je po tom pitanju makar kao MK4 ovo kupujem sigurno...

Ova kamere bi trebalo da ima Eye focus koji prati oko prilikom kretanja modela i to je jedini razlog zasto je kupujem, jer uskoro stize model 2020-o koji sigurno nekih par godina nece zeleti da pozira, tako da je ta opcija vise nego pozeljna za uspesno fotkanje bez nerviranja 😛

To znači da te Bog kažnjava zbog nečega (ili mnogo čega)... 😀 Ali šta ima veze, i mene tako kaznio dvaput i ja sam se pomirio, tako mora... 😁

A propo aparata, predviđam da je ovo novi 5D2 po pitanju vidoja. Tačnije svi će da ga kupe i svi će da snimaju nešto, i na kraju će taj aparat 2025 da bude nešto kao neformalni video standard za one koji ne žele da potroše preterano mnogo para za telo, a već imaju objektive. Jel beše neke sekvence Pobesnelog Maksa snimane sa 5D2? Za dr Hausa znam da je pola epizoda snimano npr i ništa im ne fali kad pogledaš sa ove distance, ono, da nisam pročitao ne bih znao.

^jesu, ali su bili crash cam-ovi za kaskaderske momente, tj. za neke scene gde moze i da se olupa skroz a da nije ogromna steta. 

On 5/28/2020 at 3:15 PM, Foto turista said:

^

... Samo da ne bude uzas po pitanju DR i ISO kao 5Ds, ako je po tom pitanju makar kao MK4 ovo kupujem sigurno...

Ovo si vise puta napisao, ali ne vidim odakle vuces rezon za ovu mogucnost. Kod MK4 su prebacili ADC na sam chip, kako Sony odavno radi, i jedino telo gde je to zakazalo je 6D mk 2 gde su izgleda nesto drugo zeznuli (sto ne cudi jer 6D serija i predstavlja solidno osakacenu 5D seriju). Mozda ovaj R5 ne bude bolji od MK4 ali sanse da bude losiji su ja mislim izuzetno male. 

E da, unapred cestitam na modelu 2020-to 🙂

^

Hvala kolega 🙂

Pa 5Ds je uzas sto se tice DR/ISO a 50mpx ovaj R5 je tu negde sto se tice mpx pa otuda, mozda jos nisu naucili da naprave senzor sa mnogo mpx a da sve bude kao treba 😛

Broj piksela realno nema dodira sa tim, vec je problem zastareli dizajn senzora koji je generacijski vise slican sa Mark 3 koji je i pored dosta manjeg broja piksela imao te boljke (u periodu dok je Sony vec imao 36mpix sa odlicnim DR).

Razlika pojavljivanja na trzistu izmedju 5Ds i mark IV je nesto vise godinu dana, ali 5Ds prosto koristi stariju tehnologiju, prakticno je to upscale-ovan senzor sa 7D mark 2 koji je izasao jos malo ranije (i neke 2 godine pre mark IV).

Mark 4 je s druge strane vec napravio ozbiljan skok i resio dosta tih problema. Malo je mozda slabij od Sony konkurencije, ali to je vec kad testiras van nekih realnih scenarija upotrebe (natezanje za 5 blendi i slicne egzibicije) i nije nesto sto je u praksi problematicno na bilo koji nacin. 

Zato mislim da je sansa da tu zajebu tj. da odu korak unazad uzasno mala.

^ma jasno, nego iskren da budem taj aparat mi nikako ni ne ide u pricu za amatersko bavljenje fotografijom. Naravno ja znam da ti cedis tehnicki maksimum pa ne mislim na "amatersko" kao nesto pezorativno, ali nekako mi je taj aparat inace tezak overkill. To je aparat za studio i ISO100, oduvek sam ga tako dozivljavao. 

^

Ako mislis na 5Ds to je kamera za studio i pejzaze iskljucivo fotkanje sa tripoda vise ekspozicija pa sklapanje u PS... R5 ako bude kao MK4 iso/dr to je sprava za mene, ne zato sto mi treba nego zato sto mogu da je ima a da se ne bi previse cimao jedino sto mi zaist treba to je eye focus jer ostaje vise prostora za kadriranje i spontanije snimke kad je fokus fiksiran na oko, jedna stavka manje o kojo treba da se razmislja prilikom fotkanja portreta.

Iskreno, i ovo sto imam od kamere i objetkiva bolje ne moze, jos mi rasveta fali i imam full profi opremu 😛 ali to nije zato sto mi treba nego zasto da ne kad vec mogu... Da me neko ne shvati pogresno to je zaista tako pa ne znam kako drugacije da kazem sem kako jeste.

^da da, na 5Ds sam mislio.

Ako je samo Eye focus to je vec na Eos R odlicno.

Na R5 ce sigurno biti samo jos bolje. 

Sto se objektiva tice, moze bolje, RF objektivi :D.....mislim zezam se malo, sve sto imas je apsolutno brutalno, ali stvarno, igrao sam sa fotkama sa 85L RF, bolest kakav objektiv su napravili. A takvi su i ostali.