Jump to content

Recommended Posts

• Replies 299
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Pa kupi bre odmah sada Sony. Radi sve to, i za manje para. 😛

Održavanje računara i sistema mi je posao od koga živim, počevši od 1990. god. Mator sam ja (55 banke za koji dan) 🤫

Nesto ce da zaseru to je sigurno, samo da vidimo u kom segmentu 😛 Ako je samo cena previsoka a sve ostalo na vrhunskom nivou onda nema problema, i ta cene doci ce na svoje mesto za par meseci do godin

Posted Images

Moje prvo razmišljanje o ovom problemu je da je Canon imao dobar razlog što je uradio ovako kako je uradio, a tiče se pregrevanja. Mehnizam detekcije otvaranja vrata je tu sporedna stvar, jedan od načina da kamera dobije, a zatim zapamti informaciju i bez baterije, da je senzor već vruć.

Ma zajebanti hahah... Imaju dobar proizvod a nude trzistu taman kolko treba da moze da se kaze da su u maloj prednosti naspram ostalih brendova... Otvori ce R5 kroz firmwar do kraja kada bude potrebno, kada ih konkurencija stisne, a za to vreme vece se krcka nova kamera koja ce zameniti R5 za kojom ce ponovo svi da jure i tako dok ih neko ne prestigne, verovatno sony, onda ce ponovo prezivljvati na staroj slavi par godina kao do onomad, pa ponovo neka nova kamera kao ovaj R5 o kojoj ce mnogo da se prica sa razlogom, stakla L klase odlicna u kontinuitetu, to je jedino sto ima dobar kontinuitet... Sve u svemu uvek na vrhu, naucili su na vreme da je dobar menadzment jednako bitna kao i dobar proizvod.

Pa pazi, kazu da ima unapredjenja..tipa ako se snimaju snimci kraci snimci od 2-3 minuta, pa se ugasi kamera na minut, pa se opet snima tako, moze dosta da se snimi...ali opet, to nije dovoljno...mnogi ce hteti da snimaju po 20ak minuta, itd(npr intervjue) i to nece biti bas moguce...mada kazu da ako zaustavis snimak cim se pojavi upozorenje za pregrevanje, onda se brze ohladi aparat, u odnosu na to da ga iscedis maksimalno dok se ne ugasi.

Svakako, odlican je aparat...kada bi canon otkljucao i 80% mogucnosti za video(da duze snima i da se brze hladi), ovo bi bio najbolji aparat na svetu...za fotografiju nema bolji...af, boje, DR je poboljsan, ima skroz okej rolling shutter, 12fps i 20fps burst, 45mpx...tacno se vidi da canon ne zeli da zezne Cinema liniju kamera...ali to su onda mogli da urade drrugacije...da su samo najavili ovo kao foto aparat, a ne kameru koja snima 8k, 4k 120fps itd, sve bi bilo super...ovako tipa posle 30min fotkanja, ti ne mozes ni da snimas u ovim modovima... 🙂

^

A na cemu prave zaradau nego na objektivima, telo je jedno, a objektiva pun K, neko kome je zanimljivo svasta da fotka kao meni treba raspono 16~600 da bi mogo da snimim sve sto zelim a to kosta poprilicno, na tome se pravi zarada, i to tako mora jer trziste se smanjuje... Sve vise foto opremu koriste ljudi koji znaju sta zele od te opreme, a ne vunsteri koji idu okolo i samo skljocaju sa rezultatima koji su gori ili isti kao kada bi to sto fotkaju snimili mobilnim telefonom... To je razlog zasto mislim da ce sony pre ili kasnije da se pozdravi sa foto industrijom, jer prave kamere, ulazu u razvoj, a mislim da u celoj toj prici sigma nosi najveci deo zarade.

Videcemo, i do sada su bili zatvoreni, cak i sa dosta losijim senzorima nego konkurencija pa nesto ne vidim ih je to poljuljalo, a tek sada kada imaju top prozvod, mislim na konacno odlican senzor u svakom pogledu... Najbolje da ce neko drugi da pravi objektive i mlati pare na njihovm trudi i radu... U svakom slucaju sony sigmi pravi posao, sem ako ne kupe sigmu u nekom narednom periodu sumnjam da ce uspeti da naprave dobar posao sa foto opremom na duze staze.

Ma niko neće da propadne, videćete, samo će da se smanje serije a cene da porastu. Ovo sad je čisto moje neko viđenje, vreme će pokazati da li je kompletno (ili delimično) lupanje tj nagađanje.  Vrlo je moguće da će vodeći dvojac da budu C i S a da Nikon nekako malo padne u drugu ligu kako stvari sada stoje. Pre su momci iz Nikona bili mainstream i predvodnici 135mm filma i digitalije a sad samo prate, nikako ne predvode... Uvek su kupovali senzore, sad nisam ja njihov CEO ali mi taj proces zvuči nezaokruženo; već deset godina zavise od S, šta ako im ovi sad to zbog nekih razloga uskrate? Tipa poremećaj dobavljača peska iz Sahare, izmene horoskopa, hoćemo vaše akcije, itd? Msm to se neće dogoditi u kapitalizmu, ima mesta svi da zarate, pardon, zarade - kad Nemci u A klasu stavljaju Reno motore to je pokazatelj smisla za biznis (nemamo kad da pravimo tako male motorčiće, a možda i ne umemo to tako dobro da uradimo, nema veze, ajde vi to radite za nas a mi vam platimo koliko tražite); ali nekako intuitivno mi deluje plići Nikonov manevarski prostor nego ostale dvojice.

S druge strane sve zavisi od toga koliko dobro i brzo budu odradili ovu tranziciju na mirrorless. Ako budu uskoro imali kompletnu gamu objektiva koji nativno rade za bezogledalce biće to dobar znak, ako ne - imamo i tu alternative ali zašto onda uopšte Nikon? Zašto ne Sony koji je ionako u sveopštem zaletu? To je pravo pitanje za sve one koji su sad na odvikavanju od ogledala.

20 hours ago, maxer said:

Sony će poslednji to da uradi. Canon će pre da propadne, jer su zatvoren sistem. Više takvih primera je bilo u tehnološkoj istoriji.

Da li Apple propada?
I oni su zatvoren sistem  i koliko vidim, kompanija je stigla do 2 biliona $... 🙂

Nisam neki ekonomista i ako se bavim trgovinom i istrazivanjem trzista, ne treba ni da budem... Cista logika, sony pravi kamere da bi sigma prodavala objektive, a zarada je najvece na objektivima... 85% vrednosti moje opreme je u objektivima 15% vrednosti je kamera... Da kojim slucajem koristim Sony 85% para koje sam dao za foto opremu otislo bi na racun sigme... To je kao odrzivo, otvoren sistem ??? Lepo to zvuci nama potrosacima, ali pre ili kasnije ispostavi ce se da je to corav poso jer ne zivom u svetu gde caruje drugarstvo i kucice su od cokolade nego u kapitalizmu... Neko je u sony smislio da je to dobar potez, verovatno imaju i plan ako se ispostavi da nije, na duze staze mislim da nije, a takva je firma da prave sve i svasta, ako zagusti sumnjam da ce se otimati za foto biznis koji je u opadanju.

Sto bi otislo na racun Sigme, kad i Sony ima jako dobru seriju objektiva? Zar ne bi ganjao first-party objektive ako finansije nisu problem?

Ali nije prica bas tako jednostavna, jeste da je 85 posto tvoje trenutne opreme u objektivima, ali ne zaboravimo da si promenio ako se ne varam 3 tela a objektive manje vise zadrzao uz dodatak nekih novih. Dakle nije taj trosak jedno telo, a i sam kazes da planiras da uzmes R5, to je vec cetvrto telo. 

Druze Turista, mislim da gresis! 🙂

Da Sony pravi tela da bi se Sigme prodavale ne bi napravio najkompletniji sistem objektiva za bilo koji milc sistem. Ekonomski gledano, sa stanovista svakog biznisa, koja firma bi ulozila onoliko para kao Sony u milc sistem a da joj neko drugi kupi kajmak? Nijedna naravno!
Sony je bio jako pametan da trecim firmama besplatno ustupi algoritme za AF (ne u potpunosti, ali veci deo) i sada imas gomilu firmi koje prave sjajne objektive za Sony po manjim cenama, sto ljudi "uvlaci" u E mount. Posle ionako svi pokupuju originalna stakla. Naucio je Sony tu pricu od Canona, koji doduse nije delio AF algoritme okolo ali nikoga nije aktivno ni sprecavao da vrsi kopiranje AF rutina, za sta je imao osnov da ih tera na sud.

@Mikri

Nisam dobar primer, vecina se daleko racionalnije odnosi prema opremi, i trosenju para na opremu, vecina kameru menja tek kada ima relane potreba, kupuje kada im se cena unormali, objektive jos redje narocito ako objektiv ispunjava sve potrebe korisnika, ali objektiva ima mnogo, mnogo im je veca vrednost u novcu, 3~4x veca nego vrednost kamere... Ko je nekada kupio MK3 realno nije imao potreba da menja tu kameru sve do R i R5, sem ako mu kamera primano nije sluzila za video.
Ja sam MK3 zamenio samo zato sto sam nekako ogrebao senzor, a to se poklopilo sa 5Ds, nije mi palo na pamet da 5Ds moze da ima tako lose iso/dr peroformanse, pre svega iso. Evo sada R5 nisam kupio iz 2 razloga, niko nije mogo da mi potvrdi kada ce da bude dostupna, i nije bilo testova, jos uvek nema valjenog DR testa, ali po svemu sudeci odlicna je po tom pitanju, ipak nigde mi se ne zuri, trenutno imam drugih obaveza a R je vise nego dovoljan za sad, video me ne zanima tako da R5 dolazi na red tek kada budem mog malo da izadjem da ufotkam i neku zivotinjku dok leti, trci, kada se ukaze potreba za fotkanje malo dinamicnijih scena.
Sve ovo dosta je individualno, govorim iz svog ugla... Ali sto se tice sony kamer i sigma objektiva i te poslovne politike u kojoj sony dozvoljava nekom trecem da pravi objektive za njihive kamere, tek tako, i samim tim da ugrozava prodaju svojih objektiva, nema logike, al videcemo...

@AlexLex

Ma da, po toj logici vec bi trebalo da drze 80% trzista, narocito ako uzmemo u obzir koliko su canon i nikon zakasnili sto se tice milc sistem, ali kao sto znamo nije tako, a posle R5 i derivata tog senozra koji ce tek da se pojave nemaju nikave sanse da nesto naprava sto ce znacajno da promeni odnos snaga sem da pocnu da poklanjaju opremu, ili da naprava neki znacajan tehnoloski iskorak. Ovo do sad, samo su razradjivali milc trziste za canon, i ako to nisu planirali, koji sad ne mora mnogo da se trudi, dovoljna je bio jedan R5 da potpuno skrenu paznju potrosaca na sebe, a tu su i RF stakla koja ce mnogima ostati samo pusta zelja zbog cene, ali nesto o cemu se razmislja u perspektivi, sony ima samo 12-24 f2.8 staklo koje bi voleo da ima canon, a canon gomilu objektiva koje bi voleli da imaju sony korisnici u svom sistemu, i tek ce ih biti, jer naravno sony sem sto je progura milc na trziste do ovog 12-24 f2.8 nije napravi nista od objektiva sto koristi prednost kamere bez ogledala (mozda i 135 1.8), nista sto konkurenicja vece nema godinama u nazad i to u sklopu dslr sistema.

Ja nisam u hajpu, al yotube ce da pregori od klipova 😛
Za fotografiju kamera je odlicna i to je cinjenica, odlicna je i za video svakome ko se uklapa u ogranicenja, onim sto nudi nesto malo bolja od konkurencije u istom cenovnom rangu, sa isto tako nesto boljim RF objektivima i jednako dobrim ili nesto boljim EF L objektivima... Pravi razlog za svakog canon korisnika da konacno predje sa dslr na milc kameru, a vremenom ako ima potrebe i na ceo milc sistem.

2 hours ago, Foto turista said:

Ma da, po toj logici vec bi trebalo da drze 80% trzista, narocito ako uzmemo u obzir koliko su canon i nikon zakasnili sto se tice milc sistem.

Pa ne bas, C i N su ostali u igri zbog razradjenih DSLR sistema, a ja primecujem jos uvek odredjenu vrstu odbojnosti i straha ka MILC-u, sto sam mogao da razumem pre 5 godina, a sada mi nekako nije opravdano.

Sony je s druge strane u osvajanje trzista krenuo prakticno od nule, jer im je DSLR biznis propao skroz.

Dok C i N pokusavaju da pre svega one vec u njihovom sistemu povuku na njihove MILC sisteme, Sony je morao da uvlaci potpuno nove korisnike u njihov sistem, buduci da je Sony DSLR  bio na nivou statisticke greske. 

Sto se onog iznad tice, sto je upuceno meni, jasno, slazem se da ti nisi bas ogledalo prosecnog korisnika, ali s druge strane nisu ni prosecni korisnici oni koji imaju citavu gamu 1.4 Art Sigmi, kontas. Mislim, to je manja investicija od nativnih stakala svakako, ali daleko je od nekog sitnog troska. 

@maxer

"Ja mislim da će R5 biti najmanje prodavan u istoriji Canon FF tela." 

Vreme ce pokazati, trenutno mi ovo deluje kao malo verovatan ishod. 

^

Ma da velika prevara, das 4000e za kameru koja radi daleko bolje nego sto je u specifikacijama navedeno, bas su nas prevarili... Do sada nisam naleteo na neki klip u kome se navodi da nesto od navedenih specifikacija radi lose recimo AF itd. Znaci odlicna i najbolja foto kamera sto je primarno, ispade na kraju i odlicna video kamera, ako stvarno nema pregrevanja u svim modovima onda je i najbolja video kamera na trzistu al to cemo tek videti. Neka nas uvek ovako varaju nemam nista protiv 😛

^

Napisao sam negde da se CPU sigurno vise greje nego senzor, treba procesuirati 8k video... Ma probali su svasta i sklopili kameru tako da radi onako kako su naveli u specifikacijam... Sledeci korak ista kamera sa bolje odradjenim odovodom toplote na telo, ulaganje 2e da se to fabrcki uradi, i ponovo uzmu pare uz minimalno ulagenja, ali to je biznis, kada ne bi to radili ne bi ni zaradili, prosli bi kao sto ce nikon da prodje.

Evo intel sta radi godinama unazad, pocev od Core 2 Duo i  Conroe jezgra, tada su napravili veliki skok u odnosu na sve do tada a na toj arhitekturi su bazirani svi danasnji intel procesori, nista tako revolucinarano se nije deseilo, i evo sada nakon 14 godina dosli su do maksimuma, vise ne mogu da iscede ni gram performansi, zapravo vec nekih 4~5 godina je tako samo izbacuju procesore sa vise jezgara i fabricki na vecem radnom taktu, a objektivno na istom kloku sa istim brojem jezgara performanse su iste ako poredimo neki najnoviji procesor sa nekim od pre 5~6god... Sad sam pogledao, od 2010 imam klok od 4500mhz na 6 jezgara i7 970, isto to imam i danas, mali pomak je napravio 5820k koji se pojavio 2014god, taj procesor bez problema radi na 4400~4500mhz (ko ume da ga overklokuje) i na tom kloku ima gotovo iste preformanse kao najnoviji intel 6c procesori, a ni i7 970 nije daleko ako se iskljuci HT kod 5820k i novijih procesora.

Sve u svemu ponata price je da ce isto tako i canon jos dugo svoj biznis bazirati na derivatima senzora koji se nalazi u 5D, koji je po svemu sudeci odlican za foto, a sposoban za 8K i sve ostale video vragolije, konkurencija tek treba da stigne do 8K, a Canon je na foru preko noci u prvi palan izbacio svoj milc sistem, jer realno koga je briga za 8k, pored sony koji je tu vec godinama vredno i mraljivo radio razvijao proizvode, pravio trziste, al ne mogu da se prave tosteri i 100 cuda i da se za sve to ima odlicna poslovna strategija, al zato moze da se ugasi preko noci... Zato ne volim sony, kao sto nisam voleo ni samsung koji je isto tak nekada nesto petljao sa foto opremom, nije im to primarno, ocene u nekom trenutku da na duze staze nema dovoljno profita i cao zdravo, canon je u ovom poslu jos malo pa100god. Jedino je steta sto ce kako mi se cini nikon pod mac 😛

^

Hahahha, to je racinalno razmisljanje kolega nema fenova 😛

Evo neki dan sam napisao da je fuji medju crop sistemima alfa i omega, najbolji... Da li sve to sto nude u praksi radi tako dobro to ne znam, ali po specifikacijama i testovima, i tela, i objektivi su odlicni... Cak moze da se slozi i jedan zaista kompaktan sistem sa najboljim objektivima u ponudi, da ne bude kompaltan na ustrb kvaliteta.