Jump to content

Recommended Posts

Nesto novo za sve ljubitelje dobrih specifikacija 😄

Ono sto misle da je bitno stavili su u prvi plan, ostalo ce da vidimo 😛

• First Canon camera with IBIS. IBIS will also work with lenses that have IS.
  • 8K Video up to 30p in Canon RAW
  • 8K Video up to 30p in 4:2:2 10 bit Canon Log H.265 or 4:2:2 10 bit HDR PQ H.265
  • Full width of the sensor used when recording 8K
  • 4K at up to 120p 4:2:2 10 bit Canon Log full width of the sensor
  • All recording modes and frame rates can be recorded internally
  • Dual card slots: one is CFexpress and the other is UHS-II SD
  • DPAF available in all modes and all frame rates including high speed
  • Animal, eye and face detection
  • A lot of the AF technology from the EOS-1D X Mark III is being rolled into the R5M

Sem podataka za AF sve ostalo meni nije bitno, a ako ostatak specifikacija ispuni moja ocekivanja jasno je sta sledi 🙂

Verujem da hoce, tako da zainteresovani mogu da se jave ako zele da pazare MK4 malo koriscena kamera po sigurno najpristupacnijoj ceni, okvirno -30% od cene nove kamere.

• Replies 286
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Pa kupi bre odmah sada Sony. Radi sve to, i za manje para. 😛

Održavanje računara i sistema mi je posao od koga živim, počevši od 1990. god. Mator sam ja (55 banke za koji dan) 🤫

Nesto ce da zaseru to je sigurno, samo da vidimo u kom segmentu 😛 Ako je samo cena previsoka a sve ostalo na vrhunskom nivou onda nema problema, i ta cene doci ce na svoje mesto za par meseci do godin

Posted Images

Cena za R5 ... prava sitnica, moja pretpostavka: između 8.000 i 12.000$.

Verovatno će biti lepa okrugla cifra: 9.999$ (ili 8.999$).

P.S.

Setih se, i ovo treba imati u vidu za video: Full width* ... u prevodu - ne ceo senzor, već celom širinom, što implicira da će se snimati u formatu 16:9 (ili sl. širokom-bioskopskom "izgledu"). Opet moja logična pretpostavka, na osnovu date izjave Canon-a.

^...."izmedju 8.000$ i 12.000$, ne znam na osnovu cega zakljucujes ovo, ali ovo zvuci kao tesko preterivanje jer niko ne ocekuje ovo apsolutno. Moze se ocekivati cena jaca od 5D serije (u odnosu na cenu pri plasiranju istog na trziste naravno, ne trenutnu koja je dosta ispod za npr. 5D mark IV) i to zbog dosta napakovanih opcija od kojih su neke novost za Canon, kao npr IBIS, ali nikako ni blizu tim ciframa. Ljudi iz Canona ovo navode kao MILC zamenu za 5D seriju. Perspektive radi, 1Dx Mark III koji je izasao sad pre koji mesec i koji je flagship telo kosta trenutno 6500$.

" ne ceo senzor, već celom širinom, što implicira da će se snimati u formatu 16:9 "

Nemoj pogresno da me shvatis, jer ovo svakako nije netacno ali je potpuno redundantno i spominjati. Naravno da full width upravo to i znaci, kad je senzor odnosa strana 3:2. Osim saljivih videa koji se vrte po drustvenim mrezama, instagramu i slicno, gde je prakticno "sve dozvoljeno", takav format tj. odnos strana nema nikakvu primenu na polju snimanja videa gde je widescreen odavno vodeci standard. Isto vazi i za 1:1, 5:4, 4:3 i slicno. Namerno je i upotrebljen termin kakav jeste da bi se znalo da nema kropovanja po sirini, ali sva moguca tela od kad postoji video u aparatima snimaju u 16:9 po difoltu jer to standard. Cak i m4/3 aparati  to rade, iako oni jos vise odsecaju po visini, jer su 4:3. Neki aparati (Panasonic npr) se mogu naterati da snimaju u drugim formatima, pa i 4:3, ali je suludo to i raditi zbog toga sto taj snimak nema smisla ni na cemu osim na 4:3 monitoru/TV-u koje danas niko ne koristi.

Znači suvišno je bilo komentarisati " Full width", jasno. Očito nisam nešto upoznat tj. zainteresovan za taj deo tehnologije kod foto-aparata.

Što se tiče cene, recimo da si me "preozbiljno" shvatio. Neka to bude jedna mala anketa.

Anketa: koliko očekujete da će Canon EOS R5 koštati ?

(možete navesti primarnu i alternativnu cifru, neka bude u $)

- maxer: 9.999$ (ili 8.999$)

Na cenu za R5, nek je 3500$, svakako treba da  dodaš i 2700$ za postojeći RF 85mm f1.2 kao i verovatno isto toliko za RF 35mm f1.2 koji izlazi ove godine, ako je verovati glasinama. Tek onda možeš da kažeš da si prešao na Canon mirrorless 😋 Taj 85mm f1.2 je savršen...

1 hour ago, 5ar82 said:

Na cenu za R5, nek je 3500$, svakako treba da  dodaš i 2700$ za postojeći RF 85mm f1.2 kao i verovatno isto toliko za RF 35mm f1.2 koji izlazi ove godine, ako je verovati glasinama. Tek onda možeš da kažeš da si prešao na Canon mirrorless 😋 Taj 85mm f1.2 je savršen...

To se podrazumeva i onda adapter samo na 100-400 i cao 😛 posto za ova 3 ima RF zamenu, to jes fali jos uvek taj 35 1.2 ostao je jos samo 100-400

Canon EF 16-35mm f/2.8L III
Canon EF 35 f1.4L II
Canon EF 85mm f/1.4L IS

Otom potom, dok se ne pojavi neki test AF i DR performansi nista od toga, neka bude na nivou MK4 i ja sam zadovoljan.

Ko naleti na zvanicnu infromaciju kad ce ovo da se pojavi u prodaji neka napise ovde, slabo znam engleski, tesko da cu razumeti i ako negde naletim na info 😛

Ako bude ispod 3900$ u USA i 4000e u Evropi bicu iznenadjen, pozitivno.

Ono sto me razocaralo su performanse RF 15-35 f.28L - Vinjeta je 5 blendi u krajevima, odnosno skoro 3 blende kad se ukljuci automatska korekcija. Pa to ko da se stavilo APS-C staklo na FF! 🙂 Ocigledno da je zelja da budu jedinstveni i da imaju takav objektiv na koiji se stavljaju standardni filteri imala svoju cenu. Trebali su lepo kao i svi drugi ili da pocnu od 16mm ili ako je vec 15mm da bude obaj sfreicni element naplju kao kod Tamrona 15-30.  Ima staklo rezoluciju i relativno ok distorzije ali cak i na f11 ima tri blende vinjete. Znaci jos gore od 16-35L III.  Ne vidim ni poentu IS-a na ovoj duzini sa ovom blendom, pogotovo sto ce sva nova tela imati IBIS. Eto mojih 5 centi 🙂

11 hours ago, maxer said:

Anketa: koliko očekujete da će Canon EOS R5 koštati ?

(možete navesti primarnu i alternativnu cifru, neka bude u $)

- maxer: 9.999$ (ili 8.999$)

- yagodinac: 4.0K-4.5K ojra.

Sjajno na papiru, plasim se samo da ce opet nesto biti zakinuto, tradicionalno. No videcemo , jedva cekam prve testove.

4K u 120p interno  snimanje, hugh!

Nego vidim samo specifikacije za video, gde su detalji za foto?

cena verovatno u US 3.5k , stari kontinent oko 4k E

1 hour ago, RamOne said:

Sjajno na papiru, plasim se samo da ce opet nesto biti zakinuto, tradicionalno. No videcemo , jedva cekam prve testove.

4K u 120p interno  snimanje, hugh!

Nego vidim samo specifikacije za video, gde su detalji za foto?

cena verovatno u US 3.5k , stari kontinent oko 4k E

Biće sigurno zakinuto - jedna ili dve blende DR i to je to, tradicionalno zadnjih deset godina. Canonov način konstruisanja senzora i određivanje da li su bitnije senke ili hajlajti je takav kakav je, meni lično OK jer sam navikao na njega, ali činjenica je da pomalo oduvek kaska za Sonijevim senzorima.

S druge strane video je ništa manje nego impresivan. Ovo će narednih godina da bude sledeća igračka za jeftino snimanje svadbi, low_budget serija i filmova.

Detalji za foto su nebitni pošto samo još nekolicina nas se bavimo fotografijom... 😆

On 4/22/2020 at 10:07 AM, Foto turista said:

Ono sto bi je voleo je da uspesno detektuje oko u nekom AF rezumu i da ima dobre DR i ISO performanse, ako to ima bez obzira na to sto me ovo ostalo ne zanima ja je kupujem koliko god da kosta 😛

Sto se detekcije oka tice, to EOS R vec uspesno radi. Neki kazu uspesnije i od Sonija. To nije bio slucaj u startu, ali bilo je update-a u medjuvremenu koji znatno poboljsali situaciju.

Za DR i ISO ostaje da se vidi, ISO je vec dobar na svim telima odavno, ne treba ocekivati neko (znatno) pobosljanje ako je sudeci po trendu u foto-industriji, jednostavno tehnologija je sto se toga tice malo udarila u zid, a sto se DR tice, ostaje da se vidi posto je do sad nepoznat senzor (za razliku od R koji je recikliran iz petarde). Mada, ni tu ne ocekujem velik skok, ali istovremeno smartam da se sa DR-om preteruje, i da odavno to nije problem na Canonu.

^

RAW fajl nastao kamerom koja ima dobre ISO/DR performanes trpi vise obrade... Na primer sa MK4 pesma, sa 5Ds pakao 😛

E pa super to moze da se precrta sa liste zahteva, treba neko dete uskoro da se fotka, deca su nemirna a ja volim f1 pa mislim da ce dosta da mi pomogne fokus koji prati oko lice, a ja cu za to vreme da jurim kadar 😛

On 4/22/2020 at 10:07 AM, Foto turista said:

Ono sto bi je voleo je da uspesno detektuje oko u nekom AF rezumu i da ima dobre DR i ISO performanse, ako to ima bez obzira na to sto me ovo ostalo ne zanima ja je kupujem koliko god da kosta 😛

Pa kupi bre odmah sada Sony. Radi sve to, i za manje para.

😛

• Like 2
4 hours ago, Foto turista said:

^

RAW fajl nastao kamerom koja ima dobre ISO/DR performanes trpi vise obrade... Na primer sa MK4 pesma, sa 5Ds pakao 😛 😛

Tacno tacno, ne sporim to, ali bilo sta iole novije, a kod Nikona/Sonija i nesto starija tela (sad vec vremesni D800/D600 npr), ima dobar DR tj. bolje reci dobro rastegljiv fajl. MK4 je tu negde isto, mozda nijansu ispod konkuretnih N i S tela ali u nekoj razumnoj upotrebi dodje na isto. 5Ds je tu nekako "izuzetak" posto iako nije jako mator spada u stariju generaciju Canon senzora po pitanju toga. Taj aparat je bio bukvalno samo daj sto vise piksela na senzor i to je to.

5D IV vec ima i dobar ISO i solidan DR. Treba ocekivati poboljsanje sa ovim R5 ali ne ocekujmo neki epohalni skok. Ima tu jos jedna stvar, a koja mnogima promakne, je da Canon iako godinama unazad kaska sa DR na baznoj ISO vrednosti jer to je ono sto se zapravo meri, uglavnom preuzima vodjstvo u DR u visim ISO vrednostima sto moze da bude vrlo korisno jer te vrednosti i koristis u tezim uslovima (fotografisanje koncerta npr - ostro svetlo, jake senke/hajlajti).

Kod DR i ISO uvek je nazalost neki trade-off u pitanju, pa tu krajnji rezultat dosta zavisi od filozofije proizvodjaca kako ce da utegne senzor i pratece procesiranje.

Kako god bilo, ovaj aparat ce za fotkanje da kida, kao manje vise svaki FF izasao u proteklih par godina.

@NSHappy

Ja bas na osnovu onoga sto sam gledao od Sonija i Canona, EOS R izgleda pretece A7III po pitanju fokusa, bar za portrete, Sony mozda ima jos neku prednost u nekim specificnim situacijama. A7IVr bi trebalo da je bolji ali to je totalno druga cenovna klasa pa nije fer porediti ga sa EOS R. R je sad jeftiniji od A7III. Naravno to u momentu izlaska R-a nije bio slucaj, nije cak ni imao Eye focus ako se dobro secam ali bilo velikih apdejta u medjuvremenu i promenila se prica.

Da budem iskren, Sony jako dobro radi, tako da pasus iznad uzeti kao blago cepidlacenje, koristio sam A7III u par navrata i to je dupe i oko u odnosu na bilo koji DSLR sto se fokusa tice, skoro pa je nepogresiv, i to sa Samyang 35/1.4, dakle third-party objektiv. Rad sa tim je potpuno bezbrizan jer znas da je mala sansa da aparat zezne bilo sta, i vece su sanse da ja zeznem.

Medjutim, ko hoce najbolja stakla, a moze da se pruzi za kes, R objektivi su trenutno sam vrh ponude. Sonijeva G Master serija je odlicna, i da budem iskren i jeftinija u odnosu na L stakla za RF mount, ali ko je malo cackao RAW primere sa EOS R i 85L RF npr, zna koja je to bolestina. 

^
Ocekickivao se dobar DR i sa 6D II kad ono mucak, zato sam malo skeptican...

@NShappy

Imao sam to odavno u planu kao prelazno resenje dok canon ne izbaci nesto slicno, medjutom sto je manje svetla sve su manje sanse da dobro fokusira koristeci neki adapter pa sam zbog toga odustao... Da prelazim na sony sistem koji sa objektivima nikad nece da ode dalje od f1.4 ne pada mi na pamet hehe, malo karikiram al makar za nesto malo canon ima bolje objektive, konkretno ovo sto ja imam, ne mogu da zamislim da moze bolje, nema prostora za bolje, sem 135mm f2L i ako je dobar ima prostora makar sto se tice ostrine da bude malo bolji...

Canon EF 16-35mm f/2.8L III
Canon EF 35 f1.4L II
Canon EF 85mm f/1.4L IS
Canon EF100mm f/2.8L Macro IS
Canon EF 135mm f2L
Canon EF100-400mm f/4.5-5.6L IS II

^htedoh da navedem 6D mark 2 kao primer tela koje je zakazalo u odnosu na svog prethodnika, ili u najbolju ruku nije donelo napredak, ali nisam hteo previse da off-topicim. Da, u tome se slazemo, 6DII je iz ugla senzora promasaj poslednjih godina, ali i on kao takav opet na kraju daje ok rezultate. U nekom test scenariju bukvalno svaki iole aktuelan aparat na trzistu je bolji od njega, ali to na kraju krajeva u praksi nije nesto jako strasno.

^

Da to i ja kazem, e sad sto ja volim to sto snimim vizuelno da oblikujem onako kako zelim da izgleda, to je vec moja stvar, vecini to sto DR nije vrlina nece mnogo da smeta, nece ni da primete taj problemcic... Nema sta Off, ne moze o necemu sto je novo da se razgovara bez nekog poredjenja sa konkurencijom ili kamerama koje su aktuelne na trzistu, i tako nekim detaljima koji su nekome bitni, nekom totalno nebitni... Recimo u stiduiju ko radi sa rasvetom svaka kamera je dobra pa i mobilni 😛 narocito 5Ds sa bojama koje daje i prirodno lepim za oko prijatnim kontrastom, neko bi reko da to nije bitno kada obradom moze ne znam sta da se postigne, al nije isto kada se nesto stvara cega nema i kada se nesto cega ima samo pojaca, oblikuje, i to izgleda prirodno lepo... Recimo fotkanje pejzaza sa 5Ds, magija, sigurno najbolji rezultat na kraju pa makra i za 5% boljo od konkurencije... Te boje sa MK4 ne mogu da dobijem sem da budzim obradom da lici 😛

15 hours ago, Foto turista said:

😛 narocito 5Ds sa bojama koje daje i prirodno lepim za oko prijatnim kontrastom, neko bi reko da to nije bitno kada obradom moze ne znam sta da se postigne, al nije isto kada se nesto stvara cega nema i kada se nesto cega ima samo pojaca, oblikuje, i to izgleda prirodno lepo... Recimo fotkanje pejzaza sa 5Ds, magija, sigurno najbolji rezultat na kraju pa makra i za 5% boljo od konkurencije... Te boje sa MK4 ne mogu da dobijem sem da budzim obradom da lici 😛

Što ne možeš da dobiješ te boje? 5Ds/r je zapravo čuveni 18mpx krop senzor uvećan na FF format, on po svojoj koncepciji i arhitekturi ne može 5D četvorci da priđe ni na kilometar, samo što ima megapiksele. Možda on vodi po zabeleženim detaljima (naročito kad se izbaci AA filter) ali je DR nešto sasvim drugo a tu je 5D4 vrhunski u C ergeli.

^

Pa zato sto ne moze, to je jednostavno tako, nekako je sve sarenije i oku prijatnije sa 5Ds, nativno kontrast je bolji, sve su to nijanse ali ja ih vidim, vidim da mi je lakse da dodjem do zeljenog rezulata... Napravim sta sam zamislio i sa MK4, al sa 5Ds to je islo kao podmazano... Ne znam kako da objasnim recima, verovatno to i nije neka razlika ali ja je vidi,