Jump to content

Najbolji mirorless oko 500e?

MarcusS
 Share

Recommended Posts

Не знам да ли је пала куповина, али током мог двонедељног интензивног истраживања, читања безброј чланака и гледања исто толико фотографија и видеа, Fuji се показао као најлогичнији избор. Једноставно (и лаички) његови резултати највише леже оку. Добар систем може да се започне баш од 500 евра, да се узме половна опрема, али у (безмало) савршеном стању. Дакле, за тај новац има да се бира.

Нисам се претерано бавио објективима алтернативних произвођача, али оно што сам видео даје довољно повода да се размишља и о њима. Мислим да сам детаљније гледао 7artisans 35mm f1.2 и да је био сасвим добар, а цена је била око 100евра, што је ипак подношљиво.

• Replies 65
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

sony rx100m3 ili m4 ,ubija za to za sta tebi treba,raw sa dinamikom boljom od eos 6d mk2(licno sam uporedjivao jel imam oba ,senke,hajlajti ma sve)

nosim ga u malom dzepu od ranca na okolotrbusnom zatezacu,uvek na dohvat ruke,ne smeta ni malo na planinarenju i mtb voznjama,ne skidas poklopac sa objektiva svaki put pre i posle fotkanja,ima trazilo i to jako dobro trazilo,a o video je suvisno bilo sta da kazem jel bukvalno kida i mogo ozbiljnije aparate,da ne zaboravimo da je ovaj senzor stavljen u dji mavic pro 2,a ljudi sa tim prave holiwood.

objektic Zaiss 24-70 f1.8-2.8 sa stabilizacijom naravno.

jedina mana ako to moze biti mana za ovako dobro upakovanog malca je sto ekran moras odmah da zastitis folijom jel se ljusti kao blesav i sto aparat kosta. i to kosta dosta.otprilike se uklapa u tvoj dudzet.

sony rx100m3 ili m4 ,ubija za to za sta tebi treba,raw sa dinamikom boljom od eos 6d mk2(licno sam uporedjivao jel imam oba ,senke,hajlajti ma sve)

nosim ga u malom dzepu od ranca na okolotrbusnom zatezacu,uvek na dohvat ruke,ne smeta ni malo na planinarenju i mtb voznjama,ne skidas poklopac sa objektiva svaki put pre i posle fotkanja,ima trazilo i to jako dobro trazilo,a o video je suvisno bilo sta da kazem jel bukvalno kida i mogo ozbiljnije aparate,da ne zaboravimo da je ovaj senzor stavljen u dji mavic pro 2,a ljudi sa tim prave holiwood.

objektic Zaiss 24-70 f1.8-2.8 sa stabilizacijom naravno.

jedina mana ako to moze biti mana za ovako dobro upakovanog malca je sto ekran moras odmah da zastitis folijom jel se ljusti kao blesav i sto aparat kosta. i to kosta dosta.otprilike se uklapa u tvoj dudzet.

Ja imam RX100VA i fenomenalan je za poneti, bio je skoro V za 450€ na KP što je bila odlična kupovina.

A za ekran, tempered glass je na AE oko 2€, fenomenalno čuva i deluje kao fabričko, ne primeđuje se, mnogo bolje nego folije.

S druge strane, ograničen si na 24-70, tako da prenosivost i to što ga uvek imaš uz sebe ima svoju cenu.

Meni taj RX100 fajl nikada nije imao tu oštrinu kao, recimo, najobičniji 3N pa sam uvek davao prednost ovom drugom sa apsc senzorom.

Mislim da najnoviji telefoni skoro dostižu taj (pre)skupi RX, tako da ta sprava donekle gubi smisao.

Porediti ova dva senzora je čista blasfemija. Ko ne vidi razliku među njima ne znači da je loš fotograf već znači samo da mu FF u njegovom radu uopšte nije potreban. Kome je potreban - e taj zna u čemu je razlika i spreman je da tu razliku plati koliko treba. I slažem se da nije svima potreban FF.

Npr opali Mlečni Put na f2.8 sa oba aparata pa da pogledamo njihove dinamike. A nakon toga okači RAW-ove da vidimo koji možemo koliko da rastegnemo, čisto da uporedimo i taj parametar :lol:

Sony RX100 sve verzije su idealni aparati ako treba nešto malo spakovati i nositi sa sobom, ako treba fotografisati ulicu i biti tu_i_tamo nezapažen, ako se ne vrši neka teška obrada na pejzažima i slično. Ako je potrebno više od toga onda se ide na veće senzore i brže optike.

Meni taj RX100 fajl nikada nije imao tu oštrinu kao, recimo, najobičniji 3N pa sam uvek davao prednost ovom drugom sa apsc senzorom.

Mislim da najnoviji telefoni skoro dostižu taj (pre)skupi RX, tako da ta sprava donekle gubi smisao.

Side by side RX100VA i Huawei P30 Pro - nebo i zemlja, ne dostiže ništa.

Takođe, A6000 je bila bolja od RX100 samo sa dobrim objektivom (Sigma 16 ili 30 1.4 i sl), u odnosu na kit 16-50 i sl. RX100 VA je bolji.

Ali nije za poređenje sa FF (osim po pitanju AF gde ubija :)

Ja sam koristio MK3 i to po mojim kriterijumima nije dovoljno dobro za jedan tako reći ozbiljan aparat, dok Huawei Mate20 ima za jedan telefon sasvim solidan/neloš rezultat.

Jednostavno taj RX mi je sprava za deranje nedovoljno obaveštenih klijenata koje žuljaju pare ;) . Valda ga je i Sony marketing tako koncipirao.. Da košta 200€ nebih tu ništa komentarisao, ali za 600-1000 koliko koštaju ove novije iteracije, čista prevara..

• 2 weeks later...
Ja sam koristio MK3 i to po mojim kriterijumima nije dovoljno dobro za jedan tako reći ozbiljan aparat, dok Huawei Mate20 ima za jedan telefon sasvim solidan/neloš rezultat.

Jednostavno taj RX mi je sprava za deranje nedovoljno obaveštenih klijenata koje žuljaju pare ;) . Valda ga je i Sony marketing tako koncipirao.. Da košta 200€ nebih tu ništa komentarisao, ali za 600-1000 koliko koštaju ove novije iteracije, čista prevara..

Da li je moguce da neko u Foto tehnikama na Zoni poredi RX sa telefonom?

Sta se desilo ovde?

Juče sam prodao nikona konačno, i sad se potraga zahuktava. :)

Nešto naginjem na Fuji Xt-20 sa objektivom za 700e... Tj razmišljam o tome, uglavnom ljudi i ovde i drugde predlažu fuji.. Iako naravno pažljivo čitam sve što pišete (hgvala još jednom)

E sad, pošto se aparat uzima jednom u 5, 6 godina, kontam da ima smisla pružiti se 100, 200e više od plana. A i novo je, garancija, i sve.

Ono što me zaniam je što ga ima za 200e sa 14-42mm i 15-50mm. Koja je bolja po vama?

Da li je moguce da neko u Foto tehnikama na Zoni poredi RX sa telefonom?

Sta se desilo ovde?

Mislim da ljudi ovde upadaju u istu zamku kao i vecina nefotografa.

Ta zamka je cinjenica da se fotke s tih telefona iz visih klasa uglavnom pretezno i gledaju na telefonima, koji po pravilu imaju uvek napucane ekrane (cak i u nizim klasama), a stvar biva jos gora kad gledas skupljim telefonima jer u tim klasama manje vise svi sad imaju OLED ekrane, gde je sve nashiljeno i napucano sto za prvi utisak ostavlja taj wow efekat.

S druge strane, fotoaparati imaju sasvim prosecne ekrane, iako odlicne za namenu za koju sluze, ali u odnosu na telefonske ni blizu.

Fotka sa nekog P30Pro opusteno izgleda na svom ekranu bolje i od fotke sa DSLR-a, jer je odvaljeno sve do kraja, kontrast, boje, ostrenje, a jos i ekrani cine svoje, ali u realnosti je jasno da je sam fajl daleko losiji.

Kad gledas na "neutralnom terenu", na nekom racunarskom monitoru, tek tada mozes da steknes neku realnu sliku, a ono sto sam video od telefonskih fotki na racunaru izgleda dosta daleko od onoga kako izgleda na samom uredaju.

Početnici su u dilemi. Oni koji imaju DSL deceniju i više, treba da se zapitaju kad su zadnji put napravili fotku sa teleobjektivom ili nekim ultraširokim.

Ja više i ne nosam ranac unaokolo sa sobom, samo kad idem namenski negde u prirodu i slično, a za to zadnjih nekoliko godina nemam vremena, tako da aparat stoji kod kuće ili eventualno na poslu (ne bih da ga ostavljam u autu), pa u toj varijanti bi korisniji bio i taj Sony RX100. Naravno, neki sa FF senzorom bi bio još bolji, ali je to mnogo para za svakog ko se ne zarađuje od fotografije ili nečeg drugog da mu taj novac dođe kao neka sića. Te male aparate je kasnije mnogo teže prodati kao polovne, jer se to teže popravlja (gušće upakovani delovi), popravke su skuplje (jer se dosta ređe pojavljuju u servisima), a kvarovi nastaju zbog svakakvih gluposti (zrnce peska ušlo u objektiv koji se izvlači, itd.).

Ja još ne nađoh telefon, nezavisno od cene i klase, koji može da mi zameni rx100 mk1 a kamoli dslr.

Naravno da može, jer ti štedi vreme, odmah imaš vrlo dobar rezultat, za većinu prilika. Da li ste gledali kakve video snimke prave aktuelni telefoni? Neki nisu realni uopšte.

DSLR, MILC, pa i pomenuti RX, zahteva malo zezanja da bi dobio rezultat. Spominje se računar, gledanje na računaru, itd. Čemu računar, ako niko tu sliku neće posle gledati na računaru, već na telefonu, tabletu, itd.

Ljudi hoće rezultat za odmah, za juče, pa tu fotoaparat pada najčešće u vodu. Ja sam nekad sa A5100 prebacivao na telefon i u Snapseed je na brzinu napucam i to delim dalje, ali sad me i to mrzi. Uopšte ne nosim fotoaparat nigde više, sem za namensko slikanje.

^ja sam spomenuo racunar, ali ne iz ugla konzumiranja sadrzaja vec iz ugla kako nesto stvarno izgleda kvalitativno (telefon vs. aparat). Na stranu sto ja volim da gledam na racunaru i mali ekran koliko god da je dobar prosto mnogim fotografijama cini medvedju uslugu. Ali znam da sam ja teska manjina.

Mislim da je pod "zameni" mislio da moze nesto da uradi jednako dobro. Telefon to ne moze u kvalitativnom smislu. Isto kao sto ni aparat ne moze da zameni telefon u smislu da bude uvek uz tebe. Telefon je samom tom cinjenicom da je uvek tu mnogima sasvim validna sekundarna foto-sprava, a ne-fotografima naravno i primarna, i zamenjuje svaku potrebu za onim obicnim point&shoot digitalcima koji su vec odavno u masovnom izumiranju (i koristi ih pretezno starija populacija koja ne barata smartfonima, ili ne barata dobrim smartfonima).

Ovo "za juce", potpuno si u pravu, prica mi je poznata skroz, ali treba taj pritisak drzati pod kontrolom time sto se ljudima to objasni. Nikom nije skodilo malo strpljenja. Na nama je da donekle edukujemo ljude koliko je u nasoj moci. Prebacujem i ja povremeno sa aparata na telefon, pogotovo ako sam na putu negde i nemam racunar, ali daleko od toga da smatram to pozeljnom praksom.

Na kraju mi ipak bude drago sto vecina ljudi prepozna da je nesto uradjeno kako treba makar i po cenu cekanja.

Ovo "za juce", potpuno si u pravu, prica mi je poznata skroz, ali treba taj pritisak drzati pod kontrolom time sto se ljudima to objasni. Nikom nije skodilo malo strpljenja. Na nama je da donekle edukujemo ljude koliko je u nasoj moci...

Uf! Da li ste primetili koliko ljudi fotografiše i snima video, držeći telefon vertikalno. Uvek i isključivo vertikalno, bez obzira na kadar i kompoziciju.

Fotografiše se pored mene grupa od 7-8 ljudi za stolom, "fotograf" drži telefon vertikalno, udaljava se da svi stanu (po širini vertikalnog displeja)... Snimaju roditelji video dece na igralištu, i telefon drže vertikalno, a format 16:9... Pokazuje komšinica na velikom TV-u, video gde beba leži i čupka igračku iznad kreveta, snimano vertikalnim 16:9 kadrom, a prikazuje na horizontalnom 16:9 televizoru. Snima tamo neka devojka "panoramu" na moru, uz udaljena ostrva i brod koji prolazi, švenkuje, telefon naravno drži vertiklno.

Jedan drugar kuka, (bio je on ranije i na zoni), ćerka pravila neku žurku, angažovana i plaćena devojka fotograf. Fotografiše ona nekim DSLR-om. SVI kadrovi su uvek i isključivo vertikalni. Čak i oni gde cela grupa od njih 20-ak stoje poređani jedan do drugog. Na pitanje, što bre vertikalno, odgovara... ...tako je lakše za pregledanje na telefonu.

Meni već smor da napominjem, "okreni horizontalno taj telefon" čak i ako sam ja u kadru. :(

A tek što me smara kada sam prisiljen da gledam takve kardove. :angry:

Ne znam da li je to :( ili :lol:

Otprilike ovo liči na onu davnu nekadašnju priču kako mnogima displej na dslr aparatu i ne treba, kako se fotografiše isključivo u manuelnom modu itd(navika uvežbanih profesionalaca sa filma)..

Pa onda kasnije kada se stidljivo pojavio video na dslr aparatu, mnogi su kukali šta će takav neozbiljan 'feature' na ozbiljnom aparatu i kleli se da to nikada neće uključiti.

Dođoše i prvi bezogledalci, po nekima glupost totalna, kojoj je proreknuta vrlo tužna budućnost. Za par godina ti protivnici pukupovaše i to u količini od nekoliko komada i sada se kunu u tu opremu..

Evo sada kada su se dobro plaćeni momci poigrali telefonima i implementirali neke konceptualno dobre fotografske fore koje omogućavaju zaista pristojne rezultate, naročito onima koji znaju nešto o fotografiji, opet neki osporavaju i kažu da to neće da može nikada..

Tvrdim, da će vrlo brzo telefoni isporučivati toliko fotografsko/videografskog kvaliteta koliko je 95% populacije sasvim prihvatljivo. Ko neveruje, neka sačeka otprilike koliko se čekalo da zažive i ostali 'nepotrebni' izumi.

Ja trenutno imam prosečan aktuelni telefon i meni on sporučuje rezultate kojima sam zadovoljniji nego sa nekim skupljim kompaktima pre par godina.

Za RX100 i dalje ostajem pri stavu da nudi jako malo za novce koje košta. Ko ne veruje, neka ga kupi i nosi stalno pri sebi uz telefon i neka pošteno kaže koliko puta će se radije latiti njega nego telefona koji je praktično stalno u/pri ruci.

Obratiti pažnju na kvalitet snimka posle ISO800, i senzorsku neoštrinu..

Vidim da se za sledeću godinu najavljuju neke ludačke specifikacije na telefonima, koje, sto je najgore i nisu samo za starlete u kafićima nego ozbiljno upotrebljive.

Pogotovo sirova procesorska snaga koja je trenutno dostupna na telefonima može i iz skromnih senzorskih rezultata izvući mnogo..

Mislim da prolazi vreme u kome su fotoproizvođači bestidno za skupe novce uvaljivali unapređenja na kašičicu.

Moraće smisliti nešto originalnije i bolje se potruditi ukoliko žele nastaviti sa dosadašnjim obimom prodaje..

Telefon je uglavnom OK ako pokušavaš da slikaš relativno statične scene. To je to.

Kad slikam klince kako jure biciklom ili trotinetom ili na rolerima po skejt parku, kako skaču u vodi po talasima i sl. RX100 sa 20+ fps burstom i savršeno brzim AF sa eye AF u AF-C modu briše pod sa svakim telefon s kojim sam ga poredio.

Takođe za low light, blic na telefonu je smešan, dok na RX-u okrenem u bounce od plafona i sl. i dobijem mnogo bolju sliku.

Takođe, objektiv je daleko oštriji od onih malih sočiva na telefonima. Ima i ugrađeni ND filter, što je super kad želiš dugu ekspoziciju po danu.

I lični izbor, daleko mi je lakše da koristim EVF i da imam fizičke tastere na uređaju, nego touchscreen komande.

Ono što nema to je computational photography za šta je telefon u prednosti, Al to uglavnom zahteva relativno statično subjekte i da obradi gomilu slika.

Možeš sigurno kvalitetniju dobiti slikama sa aparata ako slikaš više slika s AE bracketing i sl tehnikama, pa ih posle obraditi u PS, LR ...

Ali sve više ljudi mrzi da se potrude oko nečega, sve mora da bude instant, samo da se vidi na FB/IG i zaboravi ubrzo posle.

Telefon korisnim ako moram, radnim danima kad nam na poslu i sl. Ali vikendom ili praznicima kad sam negde van ili s klincima, nosim fotoaparat i sredim slike posle kad imam vremena, nekad mi se nagomila i po mesec dana slika, ali uvek nađem vremena u nekom trenutku.

Pritom ne postavljam slike po FB i sl. Sve obeležim, opišem i složim i imam uredan backup toga.

Jedna od najdražih uspomena koje imam iz detinjstva su albumi koje je moj otac slikao, mnoge su crno bele i koje je sam razvijao. Na njima su trenutci sa meni dragim ljudima koji nažalost više nisu živi. Tako da mi nije teško da i mojim klincima nešto slično ostavim.

A kome treba za FB i IG, pa ima telefon i nek uživa.

Ikon, niko ne kaže da telefon nije dovoljan za 99% populacije.

I pre 20-30 godina, postojali su AF kompakti, neki čak i jako dobri, a postojali su i filmski SLR aparati.

Kompakti su bili doboljni za 95% populacije. SLR su kupovali profesionalci i entuzijasti.

Tako će biti i u budućnosti. Samo u odnosu telefon-fotoaparat.

Pa ne baš niko, jer, video si na predhodnoj strani da smo morali izdržati napad 'tradicionalista' :D koji kažu da je trenutno savremeni foto telefon neuporediv čak i sa RX100 iz 2012.

Pišem naravno o high end telefonima, koji imaju low light, fazni autofokus, hardversku tele i wide opciiju, izvanredno procesiranje itd..

I sam sam se iznenadio, i naravno kao stari fotograf, bio prilično nepoverljiv, ali kada videh šta ta sokoćala čine, skinuh kapu..

Da nebude zabune, ja i dalje fotografišem i sa ogledalcem i bezogledalcem ali samo kada moram. ;)

Počesto isprocesiram telefonsku sliku i završim pos'o..

Pa ne baš niko, jer, video si na predhodnoj strani da smo morali izdržati napad 'tradicionalista' :D koji kažu da je trenutno savremeni foto telefon neuporediv čak i sa RX100 iz 2012....

Ma njih je manje od 1% u opštoj populaciji. Ne mislim ovde na forumu. :P

Ali slažem se da je Sony precenio RX100. Ali može im se, jer je to gotovo jedini takav aparat na tržištu.

Da ga cene od 250-600€ (za vI do vXYZ (koliko ih već ima)), to bi bila realna cena.

I opet ću se vrnuti na tržište nekadašnjih filmaša.

Bilo je plastičnih AF kompakta, more njih, imao i ja jedan, hiljade modela na tržištu, za sitne pare, i radili su dobro (ekv. telefonima)

Bilo je jako dobrih preskupih kompakata, male serije, retko se sretali (ekv. RX100 i slični)

Bilo SLR-ova raznih, za profesionlace i entuzijaste.

Bio bolji plastični kompakt, bio vrhunski magnezijumski kompakt, bio ruski SLR, bio japanski SLR, bila Laica, sa istim filmom i po lepom danu, davali su print na filmu koji se međusobno jako malo razlikovao golim okom. A cene aparata su se razlikovale i do više desetina puta. A postojali su i jedni i drugi. Samo je bilo bitno realno proceniti tržišne potrebe, i u skladu sa njima i proizvoditi.

Moja žena je 90-tih sa nekim Kodak filmskim kompaktom napravila odlične slidže, i da nije tih nebi ni imali dokumentovano to vreme. Provukla je kroz njega desetak rolni filma, i nikada nije zaštucao, radio kao sat..

Vodeo sam ga poslednji put pre petnestak godina kada se deca igraju sa njim i nišane kroz objektiv :lol:

Naravno da može, jer ti štedi vreme, odmah imaš vrlo dobar rezultat, za većinu prilika. Da li ste gledali kakve video snimke prave aktuelni telefoni? Neki nisu realni uopšte.

DSLR, MILC, pa i pomenuti RX, zahteva malo zezanja da bi dobio rezultat. Spominje se računar, gledanje na računaru, itd. Čemu računar, ako niko tu sliku neće posle gledati na računaru, već na telefonu, tabletu, itd.

Ljudi hoće rezultat za odmah, za juče, pa tu fotoaparat pada najčešće u vodu. Ja sam nekad sa A5100 prebacivao na telefon i u Snapseed je na brzinu napucam i to delim dalje, ali sad me i to mrzi. Uopšte ne nosim fotoaparat nigde više, sem za namensko slikanje.

Uvek dođemo do ličnih potreba i gledanja na stvari. Meni telefon ne može još uvek da pruži rezultat takav da bih ostavio kući rx100 i slikao sa telefonom. Pregledao sam fotografije sa svih aktuelnih najboljih telefona današnjice i nisam video da jedan nudi rezultat kakav nudi rx100. Da ne pričam o kontrolama i načinu korišćenja...

I da, većinu fotografija gledam na monitoru računara , gledanje na telefonu mi nije u prioritetu ni najmanje.

Ko želi samo na telefonu njemu je svaki današnji tel. dobar.

To nije kvalitet koji mene zadovoljava, niti su to fotografije koje bih želeo da čuvam.

Telefon je tu da posluži, da bude uvek uz mene, kako eventualno ne bih propustio neki bitan momenat ili u svrhu čisto dokumentarnog beleženja nekog trenutka, kada treba brzo poslati neku fotku i sl.

Rx100 je nešto najbolje što sam koristio od kompakt aparata i njega se neću skoro odreći. On za cca 200 eur nudi mnogo više

nego bilo koji telefon koji je 5x skuplji ( osim 4k videa) .

Dslr zaista mnogo manje koristim od kako imam ovog malca. Činjenica je da su telefoni napredovali neverovatno i telefon će mi biti izbor tek kada prestigne ovo što nudi rx100, ali ne znam da li je to moguće kada se pogleda veličina optike i senzora u odnosu na telefon.

Možda sa nekim novim napretkom u danima koji dolaze....