Jump to content
MarcusS

Najbolji mirorless oko 500e?

Recommended Posts

Ćao svima,

planiram da prodam D5100 i 18-105 i uzmem neki mirorless.

Nisam u temi nimalo, pa neko može da mi skrati vreme pretrage.. Znam da se sony-ji kotiraju dobro, a drugar mi hvali Fuji.

Kriterijumi su prosti - što bolji kvalitet fotografije :)

I Koliko kaskaju i da li kaskaju npr mirorlessi oko 500e za kvalitetom fotke na kombinaciji koju sam imao, 5100 i 18-105?...

Još jednom hvala svima.

Nemoj da si lenj, mnogo je napisano o ovome što te zanima.

Ja mislim da je svaki mirrorless od 500€ znatno bolji od D5100.

Nisam lenj, prešao sam 5 poslednjih strana u podforumu, nisam našao nijedan topik na tu temu...

Al evo, pogledaću opet...

Hvala u svakom slučaju.

Kriterijumi su prosti - što bolji kvalitet fotografije :)

I Koliko kaskaju i da li kaskaju npr mirorlessi oko 500e za kvalitetom fotke na kombinaciji koju sam imao, 5100 i 18-105?...

Kvalitet je više/manje isti za istu generaciju procesora, možda mrvicu beži Nikon u odnosu na Sony za iste senzore. Objašnjenje: jedno je senzor a drugo obrada dobijenog signala sa senzora, isti senzor ne znači uvek i potpuno iste performanse - mada su te razlike veličine tehnomasturbatorske dlačice.

Nisam lenj, prešao sam 5 poslednjih strana u podforumu, nisam našao nijedan topik na tu temu...

Nisi tražio u 2012g kad se o tome uglavnom i pisalo... :lol:

Odgovor na tvoje pitanje: po mom mišljenju, ako si isključivo:

1) fotograf hedonista i voliš fotografsku napravu koja je napravljena za fotografa, da bude udobna, intuitivna i sl. onda Fuji. Odličan je na ulici, optika takođe odlična a i cena iste je jasan pokazatelj... Senzor bez Bayera je oštar i interesantan.

Ako te interesuje isključivo:

2) što bolji kvalitet fajla radi kasnijeg silovanja i rastezanja u obradi onda FF Sony. Odličan za pejzaže, dinamički opseg naročito, i slično.

Ako nisi isključiv nego te interesuju obe stavke, onda šta da ti radim, ostani na Nikonu. Imaćeš oba :lol:

Hvala svima na odgovorima pogotovu @yagodinac.

Fotoaparat uglavnom (ne)koristim na putovanjima i planinarenju. Van toga retko. Ono ne u zagradi je zato što se sam sebi divim kada se setim kako sam ga pun entuzijazma nosio po Durmitoru, Triglavu, Musali, a sada me mrzi da ga nosim na lagane jednodnevne akcije.. Jednostavno me vrat boli od nošenja, i ako ima tehničkih delova na akcijama, to dodatno komplikuje situaciju.

Čak me mrzi i po putovanjima da ga nosim, pogotovu jer uglavnom imam dobar telefon tj telefon sa dobrom kamerom (trenutno mate 20 X koji izuva kako fotka) i onda sam se malo ulenjio oko aparata...

U suštini, to nisam spomenuo u uvodu, ali da, manja veličina u odnosu na DSLR je verovatno glavni razlog zamene, mada to je nekako i logično. Takođe, kombinacija koju imam je malo dotrajala, pa je treba prodati dok vredi nešto, mada su ove pare za taj sistem (oko 250e koliko vidim) stvarno smešne...

Imajući u vidu prvi pasus, volim da imam i širinu i mogućnost zoom-a, zato mi je 18-105 završavao sve, tako da ne znam koliko bi bilo sličan objektiv kod fuji-a npr, cenim ne baš jeftin. Ne znam kakav je ovaj 15-45 koji ide kao kit..

MILC za što manje novca - Canon m100 + 15-45

MILC sa super tijelom i komandama - Canon M6 + 15-45

MILC sa EVF-om - Canon M50

Ako baš ne mora milc, onda Canon 200D + 18-55 STM.

Ovo gore je za pejzaže i sl savršeno, a veoma lako.

Evo nešto od mojih fotografija koje su većinom sa M6:

https://500px.com/rsrdanovic

M6 je 500 i nešto eura, M50 je 500e, m100 je 300+e, tako da ne fali ništa : )

Oprosti :)

Nikon je u oglasima, valjda će brzo da ode. Tuga da za D5100 i 18-105 možeš da dobiješ 250e i da pevaš :(

Za sada sam tu oko Sony A6000 (ima za 470e sa objektivom), Fuji XT100 15-45, a i ovaj canon M50 deluje zanimljivo.

Polovni

Fuji X-E1 sa 18-55mm ili 15-45mm, u zavisnosti šta ti više treba, obe kombinacije su ispod 500e. Pričuvaš pare pa kupiš posle neki prajmić.

ili

Sony A7, malo da se nategne za kit 28-70mm ili puna torba manuelaca umesto jednog autofokusnog. Mene je kombinacija Minolti MD 28/2.8, 50/1.4, 85/2 i 50/3.5 macro košrala ko jedan kršten zum za krop.

Gore čovek objasnio, ako nećeš da se cimaš previše sa obradom - Fuji, suprotno - Sony.

Ne vidim treće telo u ovom cenovnom rangu da ima smisla, osim za video.

Polovni

Fuji X-E1 sa 18-55mm ili 15-45mm, u zavisnosti šta ti više treba, obe kombinacije su ispod 500e. Pričuvaš pare pa kupiš posle neki prajmić.

ili

Sony A7, malo da se nategne za kit 28-70mm ili puna torba manuelaca umesto jednog autofokusnog. Mene je kombinacija Minolti MD 28/2.8, 50/1.4, 85/2 i 50/3.5 macro košrala ko jedan kršten zum za krop.

Gore čovek objasnio, ako nećeš da se cimaš previše sa obradom - Fuji, suprotno - Sony.

Ne vidim treće telo u ovom cenovnom rangu da ima smisla, osim za video.

Pojede mi post forum...

Ukratko, postoji mogućnost da se pružim i preko, do 600, 650. Glavni favoriti su mi nekako Sony A6000, fuji X-T100 i X-T20 zbog boljeg senzora ali teško da mogu do toliko para da ga nađem sa objektivom, a vučem ka novom pre svega...

Čekam moj da ode, dotle istražujem i gledam hvala svakako na predlozima, samo pucajte.

Pre bih kupio odmah nešto dobro, a posle ako uzmem neki objektiv naknadno ok, ako ne ništa :)

Jeste kombinacija Nikon D5100 + 18-105 prilicno glomazna.

Ako se odlucis za Sony a6000, imas kit zum 16-50. To vec mnogo manje.

Ali ako hoces zum slican ovom koji sada imas (18-135), onda to postaje opet veliko.

4aGG5Sr.jpg

Mislim da bi kvalitet bio slican. Mada meni Nikon-ova obrada vise lezi.

Uzmi u obzir i cene objektiva.

Nikon 18-105 - 250e

Sony 18-135 - 450e

Nikon 35 1.8 - 190e

Sony 35 1.8 - 380e

Nikon 50 1.8 - 190e

Sony 50 1.8 - 270e

Ovo je otprilike. Prednost Nikona je i obilje polovnih objektiva. Sony je tu slab...

Ovo poređenja cena objektiva, uzmi u obzir i da su Sony 35/1.8 i 50/1.8 stabilisani, mnogo bolje fokusiraju (jako retko greše), veoma su dobri skroz otvoreni, i generalno, bolji su objektivi.

A sad druga strana medalje - prednost mirrorless-a trenutno su i gomila umjetnićkih Bruce_Lee manuelnih kineskih objektiva koji koštaju ko kikiriki. Ko je u ovom fazonu sasvim sigurno bi bio zadovoljan, naročito što ova stakla ne postoje niti će postojati za DSLR. Nisu nešto optički ali pedeseticu bržu od 1.2 za Nikon DSLR nemaš da nađeš u vidljivom univerzumu, a za Eos moraš da potražiš njihov 1.0 koji košta kao BMW M3 istog godišta. A obrati čežnju na ove cene:

Brus Li 50 f/1.1

Njegov rođak 35 1.2

Pa onda 25mm 1.8 za 80 dolara, i slično...

Kažu da je QQ baš kuku... Jednom primerku masna blenda, drugi ima prašinu, skoro svima se brzo olabavi prsten za kontrolu blende. I optički mogu da variraju na punom otvoru ali - ej bre, f1.1 za dvesta dolara?! I brendnejm objektivi, a kamoli 3party iz doba hipika koštaju više od toga a posle tri-četiri decenije (ne)upotrebe teško je naći dobar primerak. Da imam Fuji ovde bih stukao nekoliko stotina novčanica bez da trepnem, jer sve te neke falinke na punom otvoru nestaju na otprilike f4, a osim toga, od ovakvog objektiva se perfekcija i ne očekuje.

Ja sam samo našao ovo. Prvo sam pomislio da je Rokinon, budući da za oba isto piše da imaju 12 stakala u 10 grupa. Međutim, Rokinon je 2.0 a ovaj 2.8. Osim toga, za široko staklo nikako ne bih eksperimentisao, bez obzira na uštedu. Decentriran primerak da dobijem, uz nepostojanje servisa u ovoj zemlji, nema šanse da bih izbegao infarkt. Na širokom uglu se to sve itekako primeti, a pedesetice su nekako drugačije, nemam pojma zašto ali ko god da ih napravi - one optički ispadaju dobro.