Jump to content

Čišćenje senzora

Kisha
 Share

Recommended Posts

Uzgred jagodinac, hladno pivo je majka za ljeto.

Uzgred broj 2

Kada sam tražio rješenje za čišćenje senzora preko neta, kao da sam na jednom video čuo da je senzor sa druge strane površine koju mi ili koja se čisti. Dakle, sam senzor se ne čisti.

Ma naravno, sve to stoji; ispred senzora je AA filter a mislim da ima još jedan sloj stakla koji vrši korekciju spektra (odbacuje IC najvećim delom a i jedan deo vizuelnog spektra preko 650nm), ali je problem što se upravo to staklo u suštini veoma lako može izgrebati. Sam senzor je inače poprilično zaštićen. Recept za katastrofu je zrnce peska ili metala sa bajoneta koje bilo kakvim potezima brisanja obavezno ostavlja brazdu. Doduše, 99% prašine je ona meka, organska prašina tipa polen ili dlačice i to se može brisati čime god hoćeš, ali ako stalno čistiš štapićem za uši, tipa jednom nedeljno, pre ili kasnije ćeš sasvim sigurno izgrebati filter - samo je pitanje koliko. Uostalom, pogledaj šoferšajbnu svakog auta starijeg od recimo dve godine izbliza u kontrasvetlu: mikroskopske brazde od prašine koju čisti brisač. Jednom sam menjao šoferku na autu, stavio novu, pazio je kao oči da zimi ne stružem led i gle čuda - posle nekoliko godina je i ona bila mikroskopski izgrebana.

Btw, ko izgrebe AA filter zamenski za astrofoto je 150-200e plus ruka majstora. Ili da sam menjaš, ali je to pipavo do bola,

Kada sam tražio rješenje za čišćenje senzora preko neta, kao da sam na jednom video čuo da je senzor sa druge strane površine koju mi ili koja se čisti. Dakle, sam senzor se ne čisti.

Da, mi čistimo staklo iznad senzora, koje je integralni deo samog senzora. Na njemu su najčešće i anti aliasing kao i UV i IC filteri.

Senzor je zaštićen tim staklom, i to hermetički, fabrički. Ne bi se smelo dozvoliti da bilo šta direktno dotakne same ćelije senzora. Mikrosočova, kolor filteri i fotodiode ispod njih su izuzetno osetljivi na bilo kakav mehanički uticaj. A sama površina senzora je "grbava" baš zbog mikrosočiva, i bilo šta nalepljeno na njih bi se veoma teško skidalo.

Ma naravno, sve to stoji; ispred senzora je AA filter a mislim da ima još jedan sloj stakla koji vrši korekciju spektra (odbacuje IC najvećim delom a i jedan deo vizuelnog spektra preko 650nm), ali je problem što se upravo to staklo u suštini veoma lako može izgrebati. Sam senzor je inače poprilično zaštićen. Recept za katastrofu je zrnce peska ili metala sa bajoneta koje bilo kakvim potezima brisanja obavezno ostavlja brazdu. Doduše, 99% prašine je ona meka, organska prašina tipa polen ili dlačice i to se može brisati čime god hoćeš, ali ako stalno čistiš štapićem za uši, tipa jednom nedeljno, pre ili kasnije ćeš sasvim sigurno izgrebati filter - samo je pitanje koliko. Uostalom, pogledaj šoferšajbnu svakog auta starijeg od recimo dve godine izbliza u kontrasvetlu: mikroskopske brazde od prašine koju čisti brisač. Jednom sam menjao šoferku na autu, stavio novu, pazio je kao oči da zimi ne stružem led i gle čuda - posle nekoliko godina je i ona bila mikroskopski izgrebana.

Btw, ko izgrebe AA filter zamenski za astrofoto je 150-200e plus ruka majstora. Ili da sam menjaš, ali je to pipavo do bola,

Ma ne pada mi na pamet da ti čistim s vremena na vrijema kao dio neke mantre. Nisam lud. Ovo sam očistio sada i pitaj Boga kada ponovo, nadam se da neču imati potrebe, jer uglavnom koristim jedan objektiv, koji opet dakle rijetko skidam. Ovo prljavaštinje što je bilo je dio zaostavštine koju sam naslijedio od prethodnog vlasnika koji je koristio najviše aparat za video i onako je prilično neiskusan što se tuče opreme.

Ćišženje senzora bi ipak poverio nekom ko to provereno radi, jedino, čini mi se da nije fer da cena za npr crop bezogledalac bude ista kao i za ff sa ogledalom. Pošto nema ogledalo pliće je i pristupačnije za rad, i verovatno se prilikom čišćenja cropa utroši manje svabova nego za ff, itd.

Zašto nema neki raspon cena prema tome šta se čisti, ili iz nekog razloga mora da bude maximalna cena bez obzira na sve?

Ćišženje senzora bi ipak poverio nekom ko to provereno radi, jedino, čini mi se da nije fer da cena za npr crop bezogledalac bude ista kao i za ff sa ogledalom. Pošto nema ogledalo pliće je i pristupačnije za rad, i verovatno se prilikom čišćenja cropa utroši manje svabova nego za ff, itd.

Zašto nema neki raspon cena prema tome šta se čisti, ili iz nekog razloga mora da bude maximalna cena bez obzira na sve?

Pretpostavljam da je zato sto je efektivno razlika minorna. I dalje to mora da se iscima, potrosi vremena, proveri rezultat i opet sve iz pocetka ako je ostala negde fleka.

Cimanje je i sa malim i sa velikim, poznanica mi je donela svoj aps-c koji nije cistila ni jednom. Lakse se ocistiti srednji format koji je nedavno ciscen :)

• 4 weeks later...

Evo da javim, možda će nekog interesovati. Očistio sam senzor u DSLR servisu u TC na Banjici.

http://www.dslr.rs/

To mi je u komšiluku pa se nisam ni najavio telefonom (što ipak treba). Jako ljubazan čovek mi je odmah očistio senzor, a cene su izuzetno povoljne (2000 za ff i 1500 za crop). Tako da mislim da nema potrebe da rizikujete da oštetite svoj aparat kad mogu da vam očiste senzor brzo, stručno i povoljno. Uz to ne samo da urade 'mokro' čišćenje senzora, već očiste od prašine i prostor ispred senzora i ogledala (kod dslr).

Od mene sve pohvale i preporuke za ovaj servis, za ljubaznost, profesionalnost, brzinu i prihvatljive cene.