Jump to content

Ricoh GR III kao opcija

Mickey Mouse
 Share

Recommended Posts

Caos,

Da li mislite da je novi Ricoh GR III dobar izbor? Cena mi nije toliko bitna (naravno, u granicama razuma :unsure: ), vec kvalitet slike i portabilnost/kompaktnost.

Ponovo sam pronasao motivaciju i vreme da se posvetim fotografiji i ono sto me prevashodno zanima je ulicna fotografija i mogucnost da uvek sa sobom imam fotoaparat koji nece plasiti sve oko mene. :)

Najvaznije stavke: siroki fiksni objektiv do max 35mm (generalno, sto siri, to bolje... 28mm i sire idealno), APS-C ili Full frame senzor, kompaktnost aparata.

Gledao sam i citao sta misle ljudi po internetu za ovaj novi Ricoh GR III, ali me zanima i vase misljenje ako ga je neko probao i da li mozda imate neki bolji/funkcionalniji predlog (prevashodno mi treba za ulicnu fotografiju).

Hvala unapred.

Ricoh je kod nas veoma veoma redak. Teško da to neko ovde probao i da će ti dati utisak iz prve ruke.

Ja nešto milslim da bi ti Sony A5100 sa 20/2.8 ili 16/2.8 objektivom bolje legao za taj posao. Kao kombinacija jesu nešto veći od Ricoh-a, ali i dalje su veoma kompaktni.

Imaš i Sony RX100 seriju, kao i Canon G7x. Iako su manjih senzora, svetliji objektivi im nadoknađuju tu razliku.

Postoje i FF sa zašrafljenim fixnim objektivom, ima Sony nešto tako, ali je cena monstruozna. A nije ni mali.

Nisu ni ti Fuji baš toliko mali i neupadljivi, ako je baš to cilj.

A kada već nabrajamo male a moćne, obavezno pogledaj i Panasonic GF7, GF8 ili GF9 (ne znam koji je sada aktuelan), sa nekim od Oly ili Panasonic palačinka objektiva.

Evo kako to izgleda u poređenju sa Ricoh-om.

Ponuda palačinki za m4/3 sistem uopšte nije mala. Postoje Panasonic 20/1,7 i 17/2,5 i Olympus 17/2,8 1 25/2,8

Ako baš 'oćeš, ima i neverovatno mala palačinka zoom 14-42, pa još stabilisana.

Nisam probao, ali sam ubeđen da su performanse Panasonic-a daleko iznad Ricoh-a. Da se zaista bavim stret fotografijom k'o što se ne bavim, ovi najmanji Panasonic bi bili najuži izbor, pogotovo što tada nisi ograničen jednim objektivom.

edit: Za njih ima čak i ovo!

^performanse generalno ili mislis na izlazni kvalitet?

Koliko sam ja ispratio, zamerke postoje na AF koji je kilav u mraku i na battery life. Kvalitet fotki je verujem vrlo dobar.

Mada, mislim da smo skrenuli sa poente. Covek trazi dzepni aparat, a to nijedan od ovih sistemskih nije.

Mada, mislim da smo skrenuli sa poente. Covek trazi dzepni aparat, a to nijedan od ovih sistemskih nije.

Jesil' ti vid'o koliki je Panasonic GF8 sa npr. 14/2,5 objektivom? ^_^

Po AF preformansama je sigurno daleko ispred Ricoh-a.

edit: Ok, ok, GF serija se više ne može nabaviti :( , sada je aktuelni naslednih GX850 koji je isto to, unapređeno senzorski i softverski, dimenzije i dalje kao i GF serija, kažu da je uštrojen za komande, ali ne vidim to kada ih poredim ovako on-line. :huh:

^video sam ali izboru dzepnog aparata bukvalno svaki mm znaci, a objektiv ce, pa makar bio i palacinka, strcati dosta.

Mislim ok, svako ima svoju definiciju dzepa, nekom je to dzep od jakne, nekom je veliki dzep od nekog prsluka, ali nekom je i dzep od pantalona, a u toj poslednjoj varijanti ne postoji MILC koji komotno moze da se nosi tako. U prve dve varijante moze sa nekom palacinkom.

Probao GR II na jedan dan kad sam bio u obilasku nyc.

Fajlovi su skroz korektni, af je pomalo brljao ali je vrlo moguce da samo nisam navikao na kameru.

Bas, bas je kompaktan. Idealan za dzep na kosulji uncle Bob-a :D

U ostale kompakte se ne razumem iskreno. Za mene je compact verzija a7+35/2.8 samy(koji staje u dzep od zimske jakne) i 35/1.4 kao workhorse.

• 3 years later...

Meni je DR, iso, AF ono sto je bitno, sve ostalo srnzor ce odraditi dvoljno korktno, a ostalo je kolorit 😛
Zanima me sta te je to tolko odusevilo ? Ne rauzme engleski bas najbolje pa ako mozes napisi par redica u kratkim crtama 🙂
Inace fotke su dobre, zivopisne kakve i treba da budu te turisticke/dokumentarne, sve je spakovano sa pravom merom, ako su JPG bez obrade onda je kamera stvarno odlicna.

Evo, mogu da pogadjam... Moj glas ide na odusevljenje time kakve su specifikacije, koje sve direktne ili lako dostupne funkcije, i kakav kvalitet izlaznog fajla nagurali u uredjaj od 262g koji zaista staje u dzep i ne kosta vise od 1k€. Doduse u malo komotnije dzepove, ne u ovu fancy slim modernu garderobu. Tu staje samo mobilni na preklop, debitna, kreditna, mozda nesto kesa i eventualno kljucevi, i ne sve to zajedno vec uzi izbor 😄