Jump to content
Master Joda

Brazil-low and high, back and forth

Recommended Posts

Pocetkom februara sam proveo 2 nedelje u Brazilu na nekoj skoli. Slobodno vreme (koliko ga je bilo :D ) sam iskoristio da obidjem sto sam vise mogao i naravno sve fotkam. Reportazu sam vec bio napisao na engleskom, nadam se da ne smeta ljudima, i slike su vec okacene na sajt pa da ne bih kopirao sve ovde ostavicu link ka sajtu. Svaka kritika je dobrodosla! Reportaza

Ima par dobrih slicica, ostale bas i nisu. Najgori utisak mi je nepreglednost u okviru te platforme na kojoj su postavljene. Nekako i bez uvoda o nacinu na koji je nastala, reportaza sama po sebi odaje utisak da nije uradjena ciljano i posveceno vec brzinski. Ne znam koja joj je namena ali deluje mi samo kao plemenita ideja u slabijoj realizaciji.

Bas volim dobre reportaze, a ovde je najvise vredelo pustiti oci da se napasu onog zelenila u okruzenju visinskog hotela i u samom gradu, ono hrani duse napacene betonskim pejzazima. Milina Bozjia! :)

Eto, mojih 50para ;)

Najgori utisak mi je nepreglednost u okviru te platforme na kojoj su postavljene.

Ako si na telefonu, probaj da pogledas na kompu, kada sam pisao kod mene na monitoru je sve bilo fino i pregledno, mada posle kada sam pogledao na telefonu jeste malo lose formatiranje.

Nekako i bez uvoda o nacinu na koji je nastala, reportaza sama po sebi odaje utisak da nije uradjena ciljano i posveceno vec brzinski. Ne znam koja joj je namena ali deluje mi samo kao plemenita ideja u slabijoj realizaciji.

Ne znam na sta tacno mislis, jesam napisao kako je nastala i zasto sam bio tamo. Cilj je bio da uz minimalno konteksta koji je dat recima ostavim da fotke pricaju pricu, ako imas neki kontruktivniji komentar znacilo bi!

Bas volim dobre reportaze, a ovde je najvise vredelo pustiti oci da se napasu onog zelenila u okruzenju visinskog hotela i u samom gradu, ono hrani duse napacene betonskim pejzazima. Milina Bozjia! :)

Drago mi je da ti se to svidja.

Sve mislim isto kao AmaNS. Ilustrovaću mojim iskustvom:

U suštini često se pogreši kad neko vidi neku interesantnu scenu - odmah krene da je brže-bolje zabeleži. Umesto da stane i razmisli. Žena me tako kad vidimo nešto neuobičajeno redovno pita "zašto ne fotografišeš?" A ja kapiram da to što je ispred mene nikako ne bih mogao da pretočim u dobru fotku. U fotku da, ali ne u vanserijsku jer naprosto kadar, kompozicija, svetlo, dinamika... Trista čuda se ne uklapa.

Zatim redovno se dešava da dođem odnekud sa stotinak fotki. Odaberem 2-3 i njih propustim kroz PS i onda posle pola sata-sat sve tri sa osećajem frustracije obrišem. Zašto, zato što nisu dobre već osrednje, a osrednje mi ne trebaju, imam ih već sasvim dovoljno. Zato i mislim da si trebao da rigoroznije selektuješ fotke za reportažu, ali pre svega tamo na licu mesta da rigoroznije selektuješ šta fotografišeš. Npr nije mi se dopalo što su neke fotke iz favele strešene - duža ekspozicija je fenomenalan alat za prikazivanje pokreta ali ja ovde ne vidim nikakav koncept, drugim rečima deluju da su fotografisano potpuno onako, takoreći usput. Kao da nije imalo svetla, kao da je podešavanje bilo neadekvatno i slično, kao da je snimano krišom (a verovatno jeste). Da se razumemo - naklon do poda za fotkanje favela, ja se tamo ne bih usudio ni da odem a tek ne da izvadim aparat, ali kad si ga već izvadio red je i da ne bude da si ga bez veze izvadio.

Ili recimo ta njihova anakonda, svaka čast za tvoje iskustvo ali fotka je onako, labava u fotografskom smislu, kako da kažem. Ovde ima par ljudi na forumu koji guraju objektive poskocima u oči, nije baš preporučljivo niti potrebno kopirati njihov način rada, ali kad ti je već aždaja na par metara od tebe onda potroši nekoliko sekundi na razmišljanje koji kadar da upotrebiš. Npr, ovde sam smuka pustio da mi prođe kroz noge da bih ga fotografisao odozgo (onu tvoju sotonu ne bih, ipak je otrovna); nije ta fotka baš za Pulicera ali kapiraš razliku u pristupu. Prvo se zmija i ja gledamo dva minuta popreko i razmišljamo šta i kako, a tek onda sledi fotosešn. Cela je fora ne mora fotka da se opali iste sekunde kad se spazi. I ako zakasniš - nikakav problem, druga prilika za sličan kadar je iza sledećeg ćoška.

Da ne bude kako samo literarno defeciram, ima i dobrih fotki (ali nisu numerisane pa ne mogu da ih nabrojim). Ova je recimo cool, ova je klasika, takođe dobra; a ni ova nije loša. Takođe prelepo svetlo na ovoj. Što se mene tiče mogao si da okačiš samo nju i da temu nazoveš "Brazil". Ostale su u kontekstu pričanja priče ali da sam ja bio na tvom mestu reportaža bi svakako imala samo 5-6 fotki i gomilu teksta. Otprilike tako nekako izgleda kad nekog našeg kolegu fotografa pošalje NG na teren po reportažu, on se ubije od fotkanja a u izdanje se uglavi možda nekoliko njegovih snimaka.

Eto, nadam se da mi ne zameraš na malo oštrijoj (ali iskrenoj!) kritici tvog rada. Drago mi je što nam je neko fotkama predstavio Brazil onako kako ga je video. Mislim da se cela fora vrti oko toga da kad čovek ode negde treba prvo da razjasni sebi da li je tamo kao fotograf ili samo usput nešto škljoca. Ako je ono prvo onda su prioritet rezultati i ima da se razmišlja za svaku fotku, pa ni rezultati onda ne izostaju. Ako si negde otišao sa turističkom grupom, poslovno pa si vezan terminima, sa ženom i decom - tu onda fotografija pada u deseti plan. I tad može da se ubode dobra fotka ali samo ako natrčiš, pa ni rezultati ne mogu da budu ništa drugo nego - usputni.

Prvo puno hvala za isrcpan komentar i vreme koje si izvodjio, znaci dosta! Skroz si u pravu sto se tice vrste puta na koju si otisao, ja sam ovde uglanvom bio u grupi sa ljudima koji nisu bas hteli da cekaju ako bih ja ostao da fotkam nesto, naravno to nije opravdanje za lose fotke ali svakako nisam imao previse vremena da razisljam, ovo je vise bilo usputno skljocanje. Za zmiju kontam, ali iskreno nisam hteo previse da se priblizavam jer se posle ispostavilo da je to jedan od najotrovnijih zmija u Brazilu, a nismo bas bili blizu civilizacije da bih se igrao. Vise mi je ideja za reportazu bila da predstavim ono sto je meni bilo zanimljivo tamo i sto sam uspeo da fotkam u ogranicenim vremenskim uslovima koje sam imao. Uskoro idem ponovo na neko putesestvije ali uglavnom da bih fotkao, tako da cu imati vise vremena da se tome posvetim. Hvala jos jednom na kritici!

@yagodinac - fala kolega, ustedeo si mi po sata minimum, jos jedno pivo imas na moj racun kad budemo pravili "veliko stogodisnje okupljanje sedobradih malobrojnih prezivelih zonasa" :lol: Realno, nadam da cemo se ipak upoznati i popiti ga pre toga :)

Dakle, slazem se u potpunosti sa svim sto rece i kako rece yagodinac. Ja cu dodati na njegov odgovor jos neke detalje za koje si pitao.

Ako si na telefonu, probaj da pogledas na kompu, kada sam pisao kod mene na monitoru je sve bilo fino i pregledno, mada posle kada sam pogledao na telefonu jeste malo lose formatiranje.

Na monitoru 24" sam gledao, jedva ove polozene staju u vidno polje (npr. slika ormara sa HTL bibliotekom) mucenje podesiti skrolom da se vidi cela, panoramske se vide lepo, uspravne moram da kliknem da bi fotka popunila "vidno polje" (ne znam koji je odgovarajuci izraz, valjda kapiras sta pricam ) da je mogu celu videti.

Ne znam na sta tacno mislis, jesam napisao kako je nastala i zasto sam bio tamo. Cilj je bio da uz minimalno konteksta koji je dat recima ostavim da fotke pricaju pricu, ako imas neki kontruktivniji komentar znacilo bi!

Da, i sam si rekao da "... Slobodno vreme (koliko ga je bilo :D ) sam iskoristio da obidjem sto sam vise mogao i naravno sve fotkam.", iz cega se izvodi zakljucak da si imao puno mesta za videti i ukusa za probati a vremena - malo, pa si fotkao SVE ali na brzaka. U prvom postu sam hteo reci da na fotkama mogu da primetim da su fotkane "u hodu" i bez te informacije koju sam dobio u tekstu.

Dalje, malo po pitanju nejasne namene te reportaze. Ovo sto si ti u gornjem citatu naveo kao cilj nije namena te reportaze, to je po meni zapravo forma koju si odabrao (manje teksta/vise slike). Inace, reporteri kada izvestavaju o bilo cemu vode se sablonom po kome daju odgovore na nekoliko kljucnih pitanja, a to su "ko, šta, gde, kada, zašto i kako". Ti si tekstom i slikom dao odgovor, cini mi se, na sva ta pitanja i to je odlicno. Ono sto mi nije bilo jasno je za koga si je napisao i s kakavim ciljem. Za NG Srbija, za neke druge novine, za TV, samo za kolege sa Zone i licni krug prijatelja i poznanika, za svoj blog koji se bavi tom i tom temom, radi vezbanja pisanja reportaza i prikupljanja povratnih informacija od sto sireg kruga ljudi ili za nekoliko namena istovremeno... Spram neamene mogu se odabrati razliciti pristupi tom zadatku, te razliciti forma, stil, tehnika i estetika, da bi se najbolje moguce prilagodila zahtevanom cilju/nameni. Takodje, ja kao "neutralni" posmatrac, koristim drukcije kriterijume za ocenjivanje i davanje povratne informacije autoru kada imam to saznanje. Prosto nije mi poznata platforma na kojoj si je postavio, pa samim tim ni svrha/namena.

U svakom slucaju hvala sto si sve to podelio s nama, meni posebno legao taj gradic u "praSumadiji" :)