Jump to content
Sign in to follow this  
dragan8

raw format

Recommended Posts

Imam nikon d7100 i radim fotografije na dve kartice u isto vreme,na jednoj u raw a na drugoj u jpg.Primetio sam da neku fotografiju u raw ne snimi na kartici, inace kartica je ultra 80mb/s.Dok istu fotografiju u jpg snimi na drugoj kartici.Ucemu moze biti problem?

Imam nikon d7100 i radim fotografije na dve kartice u isto vreme,na jednoj u raw a na drugoj u jpg.Primetio sam da neku fotografiju u raw ne snimi na kartici, inace kartica je ultra 80mb/s.Dok istu fotografiju u jpg snimi na drugoj kartici.Ucemu moze biti problem?

Ne znam odgovor na to pitanje, na taj problem ili error, ali ne vidim razloga da se snima na dvije kartice i mislim da to rijetko tko radi. Onako laički, zapisivanje istovremeno na dvije kartice opterečuje proces zapisivanja više nego na jednu. Ostavi jednu kvalitetnu i opusti se.

Nisam do sada koristio aparat koji snima na dve kartice, ali možda si koristio neki "scene" mode slikanja koji ne podržava RAW.

Pitanje. Zar nije poenta dve kartice backup, da isto snimaš na obe kartice?

Bas zato je JPEG bolji za backup, osteceni raw fajl je tesko vratiti, JPEG i nije toliko. Ja recimo iz istih razloga pucam i RAW i JPEG na istu karticu (jer imam jednu). Neko ce reci da je glupo, ali vec mi je jednom to pomoglo, tako da mene moja ledja vise ne bole.

Bas zato je JPEG bolji za backup, osteceni raw fajl je tesko vratiti, JPEG i nije toliko. Ja recimo iz istih razloga pucam i RAW i JPEG na istu karticu (jer imam jednu). Neko ce reci da je glupo, ali vec mi je jednom to pomoglo, tako da mene moja ledja vise ne bole.

E da, ovo na jednu karticu raw + jpeg je rešenje

Bolje je na dvije, ako imas, jer rjesava vise situacija. Ja nemam.

Kako rješava više situacija - ne kontam.

^pa tako sto imas sve duplo, i RAW i JPEG na obe kartice.

Ja licno fotkam RAW na dve kartice kad god mogu i kad god imam potrebe, jer mislim da je dovoljno redundantno, a JPEG nekako "ne mirisem" pa ga ignorisem (osim kad mi treba za izradu), iako ovo sto Elektronicar rece ima smisla. Ali to ima smisla za jednu karticu, mislim da je previse paranoicno ici do te mere da imas 2x RAW+JPEG, iako u nacelu predstavlja najbezbedniji metod.

Da pokusam da odgovorim na originalni post: nisam dosad cuo za ovakav slucaj, da zapise JPEG a RAW izostavi, ali imao sam slicnu situaciju. Iz mog iskustva, Ultra kartice su prespore za 24mp RAW fajlove. Probao sam nekoliko komada u D600, i ne samo da se ceo aparat ponasa sporije, zbog sporog upisa i praznjenja bafera, nego je bilo slucajeva da aparat prosto upise na prvu karticu a "proguta" bekap fajl na drugoj. Da obrazlozim: fotkao sam RAW na obe kartice gde je u prvom slotu bila Extreme Plus kartica koja je oko 3 puta brza od te Ultre, a u drugom je bila Ultra. Obe kartice su bile istog kapaciteta: 64GB.

Primetio sam da se gomila ljudi zezne sa tim kartica, i "padnu" na marketing, jer ta kartica ima samo read u toj brzini od 80MB/s, dok joj je write speed bar na ovim Ultra karticama koje ja ispod 20MB/s, tacnije oko 18 u vrh glave. Neki kazu da su im iste kartice dostizale i do 40MB/s pri upisu, ali to su jako retki slucajevi, a samo govore o kontroli kvaliteta u toj klasi.

Tako da moj licni savet je da uzmes makar Extreme, sa ili bez "Plus" u nazivu, jer su se pokazale kao adekvatne za RAW fajlove tih dimenzija, a opet nisu toliko skupe. Brze od toga je opet bacanje resursa, jer aparati sa SD karticama uglavnom imaju ogranicen upis na oko 45MB/s, pa brze od toga i nema nekog smisla, ali je razlika u realnom radu vrlo osetna izmedju Ultra i Extreme, tako da su ove moje dobile namenu da ili sluze za JPEG kad treba za izradu, ili u najboljem slucaju kad fotografisem nesto lagano i za svoju dusu, gde mi je nebitno da li ce upisati fotku na karticu odmah ili cu morati malo da sacekam. I tad radije uzmem ove brze, ali u slucaju da su popunjene necim trenutno, i Ultra posluze.

Mada ja licno sumnjam da je neki virus u pitanju.Imo sam slicnu situaciju sa video materijalom.Od tri fotografije koje su falile,jedna je upisana ali nije mogla da se otvori samo crn ekran i nesto je pisalo.

Hm, ok, onda to definitivno nije do kartice.

Postoji sansa da ti riknjava slot za karticu, tj da tu i tamo napravi corrupted file, sa tendencijom da se to sve cesce desava.

Odnesi ti to u servis na proveru.

Hm, ok, onda to definitivno nije do kartice.

Postoji sansa da ti riknjava slot za karticu, tj da tu i tamo napravi corrupted file, sa tendencijom da se to sve cesce desava.

Odnesi ti to u servis na proveru.

Mislim da slot nije u pitanju.Posle prvog posta sam odradio celo veselje bez problema.Nakon prebacivanja fotografije sa obe kartice u kompijuteru ,bez formatiranja kartice krenem danas nesto kuci da odradim i primetim da hvali jedna slika sa danasnjeg fotografisanja i to prva i to na obe kartice.Inace sam video da je ta slika memorisana,koja je nakod nekog vremena nestala.Ali kad sam hteo da ubacim slike u kompijuter ne vidi se nijedna slika na kartici ,a kompijuter prikazuje da je kartica puna.

Cime prebacujes fotke, preko citaca ili direkt sa aparata?

Citaci takodje umeju da naprave haos sa fajlovima.

Hteo sam u prethodnom postu to da napisem pa sam odustao jer iz tvog posta sam zakljucio da tebi vec na aparatu kartice prave problem (pre bilo kakvog povezivanja na racunar), a sad mi se cini da je to ipak nakon prebacivanja.

Cime prebacujes fotke, preko citaca ili direkt sa aparata?

Citaci takodje umeju da naprave haos sa fajlovima.

Hteo sam u prethodnom postu to da napisem pa sam odustao jer iz tvog posta sam zakljucio da tebi vec na aparatu kartice prave problem (pre bilo kakvog povezivanja na racunar), a sad mi se cini da je to ipak nakon prebacivanja.

Preko citaca i na laptopu i na kompijuter.I to sa ugradjenim citacem.

Ne znam sta bi jos moglo da mi padne na pamet.

Jedino jos preostaje da aparat ima neki problem sa slotovima tj memorijskim kontrolerom koji se ispoljava samo povremeno. Cinjenica da si neku sliku video na ekranu ne znaci da je ona i smiljena, ona prvo ide u buffer. Na Nikonima mozes sustinski da fotkas i bez kartice i da gledas te slike na ekranu, bar dok ima slobodnog buffera, i dok je aparat upaljen drzace ih u istom. Naravno, cim ga ugasis, one se brisu, ali poenta je da mozes da ih vidis na aparatu dok ga ne ugasis. To objasnjava zasto si prvo video tu fotku koja je posle nestala, drugim recima, nije ni stigla do kartice.

S druge strane, to ne objasnjava zasto na racunaru ne vidis ni jednu fotku a prijavljuje punu karticu, jer ne bi mogao da fotografises sve vreme na buffer, kako se puni tako se prve u nizu brisu, a i ocigledno je kartica popunjena necim cim je puna.

Ne znam sta bi jos moglo da mi padne na pamet.

Jedino jos preostaje da aparat ima neki problem sa slotovima tj memorijskim kontrolerom koji se ispoljava samo povremeno. Cinjenica da si neku sliku video na ekranu ne znaci da je ona i smiljena, ona prvo ide u buffer. Na Nikonima mozes sustinski da fotkas i bez kartice i da gledas te slike na ekranu, bar dok ima slobodnog buffera, i dok je aparat upaljen drzace ih u istom. Naravno, cim ga ugasis, one se brisu, ali poenta je da mozes da ih vidis na aparatu dok ga ne ugasis. To objasnjava zasto si prvo video tu fotku koja je posle nestala, drugim recima, nije ni stigla do kartice.

S druge strane, to ne objasnjava zasto na racunaru ne vidis ni jednu fotku a prijavljuje punu karticu, jer ne bi mogao da fotografises sve vreme na buffer, kako se puni tako se prve u nizu brisu, a i ocigledno je kartica popunjena necim cim je puna.

Mislim da me nisi bas najbolje razumeo, na kartice su bile samo fotografije sa veselja i fotografije koje sam odradio danas, one se vide na foto aparatu ali ne i na komp,samo komp mi pokazuje zauzece.Inace kartice nije bila skroz puna.Dali moze da pravi problem i neki virus?

Jesam ja tebe pretezno razumeo, ali malo su ti konfuzni postovi. Napisao si gore negde da si video da je slika snimljena, a da je posle nestala, na to se odnosi deo o bufferu/memorijskom kontroleru, i moja opservacija da to sto si je video na aparatu ne znaci da je snimljena. Ja sam to protumacio tako da si ti video fotografiju na aparatu u toku snimanja, koja je posle nestala, i to sam objasnio kako moze da se desi.

Drugi faktor u prici je to da vidis fotografije na aparatu ali ne i na racunaru.

Da li je virus, ne znam, nisam se jos susretao sa takvim virusom. Pretpostavljam da postoje virusi koji bi mogli da naprave haos u file system-u same kartice, ali ne verujem da su cesti.

Trenutno imam jednu karticu staru par godina koja kao moze da se formatira, kao moze da se koristi, ali racunar je ne vidi. I to ne ono da je kartica tu ali nema slika, nego bukvalno se ne pojavljuje u file exploreru, ali ta kartica je presla boga oca i verovatno je prevazisla broj upisa na nju i zavrsila karijeru. Malo bi bilo cudno da se tako nesto desava tebi na vise razlicitih kartica, i na dva razlicita racunara, pa meni i dalje nekako deluje da je tu aparat krivac.

Da se sad vratim na temu aparata, moguce je da aparat prosto pravi neku gresku pri upisu, ali moze da ti prikaze fajlove u aparatu.

Imaj u vidu jako bitnu stvar: prikaz na ekranu je zapravo JPEG fotka, fotkao ti RAW ili ne, jer aparat NE PRIKAZUJE RAW fajlove, prikazuje samo embedded JPEG, tj mali JPEG fajl koji sluzi za prikaz.

S toga, nije iskljuceno da je RAW fajl na neki nacin korumpiran ali da aparat iz njega moze da procita taj JPEG i prikaze ti na ekranu, a da istovremeno RAW fajlovi ostaju necitljivi na racunaru.

Postoje krš kartice koje se izdaju za veći kapacitet nego što stvarno podržavaju, pa nakon nekog broja počnu da prepisuju stare fotografije. Ako ti fotoaparat vidi fotje, skopčaj ga preko kabla, pa prebacuj. Ja sam imao par puta problem sa karticom koji se manifestovao tako što uspori maksimalno i treba joj čitava noć samo da prebaci fajlove, redovan format nakon prebacivanja fotografija je pomogao.

Što se skrivenih fajlova tiče, bilo je "virusa" koji skrivaju fotografije, tj prebace ih u hidden folder, možda je tako nešto. Uključi prikazivanje hidden fajlova u file exploreru, pa vidi da li onda imaš nešto na kartici

Kartica se nakon kopiranja fotki na računar uvek formatira u aparatu, ko zna šta računar može da napravi ako se na njemu nešto briše.

Meni je Windows više puta za neke fleševe izbacivao poruku da je detektovao da nešto nije u redu i nudio opciju da popravi, ali od kad mi je zeznuo neke podatke na flešu, samo kopiranje podataka i potom format.

Dešava se da zbog nečega Windows zezne file strukturu na eksternom uređaju, posebno kad se često brišu i upisuju podaci. Meni se tako desilo da sam nešto obrisao na flešu, ali nije oslobođen prostor, Windows je prijavio da ima neki problem i da može da ga otkloni, ali mi je u stvari zeznuo neke podatke. Radilo se o tome da taj prostor koji je bio zauzet iako se nisu videli fajlovi, bio je skriven, ali fajlovi se nisu mogli pročitati ni sa Total Commander-om.

Ne znam kako i zašto, ali uglavnom pomaže samo format.

To što se vide fotke na fotoaparatu može značiti da se vide "thumbs", pokušaj da zumiraš maksimalno na ekranu fotoaparata, ako je dobar kvalitet i na maksimalnom zumu, onda su fotke tu, ako je kvalitet loš, znači da fotoaparat čita samo thumb.

^nisam siguran da je ovo bas tacno. Da probam da obrazlozim.....

Verovatno varira od aparata do aparata, ali prilicno sam siguran taj fajl za prikaz definitivno nije "thumbnail". Sigurno da tu ima nekih thumbnaila jer ipak prikaz moze i da se odzumira da prikazuje vise fotki odjednom, ali fotka za prikaz u celosti definitivno nije thumbnail, jer taj thumbnail koji npr vidimo kad gledamo u exploreru u Windowsu npr. ne bi bio dovoljan ni za neuvecanu pojedinacnu sliku zbog gustine ekrana na iole modernom aparatu (koja je osetno veca od prosecnog monitora).

Sad sam proverio za konkretno moj aparat (Nikon D600), i embedovani JPEG koji se moze izvuci iz RAW fajla je zapravo pune rezolucije, samo kompresovan, tacnije u slucaju Nikona je ekvivalentan onome sto bi se dobilo kad bi se koristilo "JPEG large basic" kao postavka za kvalitet JPEG fajla (24mp, sa najjacom kompresijom). I takve je velicine i kvaliteta i kad se koristi samo RAW.

Kao sto napisah gore, aparat NE PRIKAZUJE RAW fajl, prikazuje taj embedovani JPEG koji je sastavni deo tog RAW fajla. Ukoliko se koristi JPEG, onda se taj JPEG koristi za prikaz, i razlika se vidi, jer npr desavalo se da koristim "JPEG small basic" kad nesto prebacujem na telefon i takav fajl je na ekranu aparata vidno manje kvalitetan pri zumiranju i uopste manje moze da se zumira.

1. Počisti karticu - diskpart > clean

2. Aktiviraj karticu u disk menadžmentu

3. Testiraj karticu - h2testw_1.4

SD kartice su generalno đubre.

Kupi nove kartice dobrog proizvođača od poznatog distributera.

Sto se tice kartica uvek sam uzimao u fotodiskont.

Uradio sam reset aparata.Formartirao kartice .Kompijuter ociscen od virusa.I mogu da kazem da za sada nemem vise taj problem.

Isprobavajuci jedan program za povracaj fotografije posle formartiranja kartice ,vratio sam sve moguce slike,sem 5 do 6 slika koje su odradjene u tom periodu kad se javio problem, gde mi je falila samo jedna ostale su bile vidljive i neke cak i odradjene.Inace program je naso te fotografije ali od ukupnu velicinu od 6mb vratio 3 mb kao potpunu crnu fotografiju,pa iz takvih sam mogo da vidim podatke kad su odradjene i ostalo.