Jump to content
Sign in to follow this  
nokin

Dilema zvana WACOM

Recommended Posts

Drugari,

Cerka uskoro ulazi u period kada ce joj biti neophodna tabla za crtanje.

Dvoumim se izmedju WACOM INTUOS PRO L ili M. Nemam predstavu kada su na stolu kolika je koja (ne videh ih uzivo) pa me zanima vase misljenje sta uzeti od ove dve velicine. Pomagajte i dajte mi neko misljenj i obrazlozenje zasto i koju tablu uzeti.

Hvala vam unapred.

Ako je u pitanju crtanje, mislim bas crtanje, veca tabla je bolji izbor. Postoji objasnjenje za to, no mrzi me da sad kopam po netu da najdem sta ODLICNI crtaci imaju da kazu o tome. Kakogod cinjenica je da se rabi samo mala povrsina table, sto ce se ubrzo i videti po ogrebotinama koje su skoncentrisane. Ja koristim M verziju, sasvim mi je dovoljna, ali ko sto reko' veca tabla ima svoje prednosti. Sta god da uzmes neces pogresiti ( mnogo ), a za razliku u ceni mozes da pojacas komp ili tako nesto.

............................

Wacom je olicenje kvaliteta i udobnosti u radu, sve zamene imaju mane koje mogu i ne moraju da smetaju. Znaci Wacom je sigurica, mada isto to ( pogotovo pocetnik ), moze da postigne i na nekoj od zamena. Jedna druga stvar je tu bitna.

Wacom Cintiq je kombinacija table i monitora, koja cini crtanje mnogo, mnogo udobniji/laksim/prirodnijim.

Nazalost to ima svoju cenu i to paprenu. Postoje alternative koje rade posao, cak i za profesionalce. Wacom je izbacio "narodnu" verziju Cintiq-a, ogoljenu, bez nekih "naprednih" funkcija koju njegovi klonovi imaju, ali sa Wacom kvalitetom i podrskom.

PS.

veoma korisno za pocetnike, dobre navike treba sticati od prvog dana.

Koristice ga za crtanje i dizajn kostima.Odgledah ja dosta klipova, nego niko nije jasan u svom obrazlozenju. Definitivno je na WACOM pao izbor, nemam mesta u razmisljanjima za nesto drugo, nego samo na glas razmisljam koliko je udobnije raditi na vecoj povrsini a da nije prevelika.

Racunar mislim da ima dovoljno jak , a za cintiq je ipak malo previse da damo u ovom momentu. Hvala u svakom slucaju na vremenu i trudu. Ako ima jos ko da doda nesto bicu veoma zahvalan.

pogledaj ovo, ima toga jos, ali ovo mogu na brzake da nadjem. Za sve ove godine sreo sam samo jednog lika koji voli malu radnu povrsinu... ali on je poseban slucaj, sa specificnim stilom, njoj ce trebati dugacki glatki potezi. Manja povrsina moze negativno uticati na crtacki razvoj.

Nije Wacom sve sto sija, pogledaj tabla monitore drugih proizvodjaca, ima ih vrlo pristojnih. Kad crtas na monitoru, 15 -16" je dovoljno, normalno sto vise to bolje, ako nista drugo zbog interfejsa. Cena se gadja sa Intiousom pro.

Imao sam priliku da se igram sa tablom od 5000Eura i mogu reci da je odlicna.

E sada iz mog pogleda, ja je nikada nebi kupio jer ne vidim ekonomsku opravdanost iza toga. Sto mi neko od forumasa jednom davno rekao, ako mozes da vratis ulozene pare radom sa tim hardwerom za mesec dva rada, onda se taj hardware isplati. Ako ti treba tri godine da vratis te pare onda to nije za tebe :)

Ja sam pre koji mesec gledao nesto oko tih tabli i to bas uporedjenje Wacom i dve aziske proizvodnje. Najverovatnije cu kupiti nesto od https://www.xp-pen.com/ iz reviewa mi deluje OK a cena nije prevelika.

Po meni je wacom bacanje para danas. Mogu da razumem pre nekoliko godina kada i nisi imao neku opciju.

Imao sam wacom untuos 3 godinama dok jednostavno vise nije hteo da radi na jednom windows updejtu. Kontaktirao sam podrsku i oni su mi glat rekli da vise ne podrzavaju win updejte sa driverom i da kupim novu wacom tablu.

Lepo sam im se zahvalio i kupio huion kamvas. Nesto sto je kostalo oko 400 evra a u rangu je cintiq-ovih. Ne juris okom po monitoru ono sto crtas na tabli vec direktno crtas na ekran. Moram da priznam da mi je uvek bila problem ta relacija (ruka- tabla- oko-monitor). Valjda zato sto sam od malena naucio da crtam na papiru. Ne kazem da se ne naviknes.

Uzgred, ako zelis da ti cerka nauci da crta, to nece uraditi tablom i racunarom, vec jednostavno joj kupi gomilu papira, raznorazne olovke i sta vec i udri....