Jump to content

Sta kupiti posle D7000...?

flatlinens
 Share

Recommended Posts

Here we go again...

Prodadoh svoj D7000 ranije nego sto sam ocekivao, pa sam samog sebe zatekao da nisam siguran u kom pravcu da idem. :)

Prvobitna ideja je bila kao blagi upgrade na D7100 uz relativno malo ulaganje, najvise zbog boljeg AF.

Onda sam poceo da razmisljam da bi ipak bolji upgrade bio na D7200, jer bih dobio i na IQ i bolji AF sistem.

U medjuvremenu se pojavila mogucnost da pocnem MOZDA nesto da "tezgarim" i bilo bi pozeljeno da sam na FF.

Tu sad ukljucujem u pricu D600, sto je neki maksimum za sta se ima para.

Jedno od pitanja koja me "muce" koliko je on konkurentan i upotrebljiv alat u 2019.-toj...

To je ipak aparat iz 2012.-te, koliko sam procitao i zakljucio, to je uslovno receno, prepakovan D7000 na FF, sa slicnim problemima i nedostacima.

S druge strane, procitao sam i STORM-ov test i isprobao onaj fajl gde se iz jednog crnila dobije upotrebljiva fotografija, i to je jednostavno - sjajno.

Da skratim za sada i ne gnjavim dalje, ima li neko ikakav pametan savet (cak i da zanemarimo da li treba za posao ili ne), konkretno:

D7100 vs D7200 i D7200 vs D600

Za nekog ko radi sa tehnikom, malo mi je tesko da predjem preko "godista" aparata i prihvatim objasnjenja FF je FF, jer znam sta moze da znaci par godina razlike, a opet situacija na terenu je drugacija.

Ujedno, sta bi bila neka upotrebljiva i cenovno prihvatljiva FF varijanta, Sigmi 17-50/2.8 OS na DX?

Zahvaljujem na paznji i slusam ako neko ima neki pametan savet ili sugestiju! :)

Here we go again...

Tu sad ukljucujem u pricu D600, sto je neki maksimum za sta se ima para.

Jedno od pitanja koja me "muce" koliko je on konkurentan i upotrebljiv alat u 2019.-toj...

To je ipak aparat iz 2012.-te, koliko sam procitao i zakljucio, to je uslovno receno, prepakovan D7000 na FF, sa slicnim problemima i nedostacima.

Za nekog ko radi sa tehnikom, malo mi je tesko da predjem preko "godista" aparata i prihvatim objasnjenja FF je FF, jer znam sta moze da znaci par godina razlike, a opet situacija na terenu je drugacija.

Ujedno, sta bi bila neka upotrebljiva i cenovno prihvatljiva FF varijanta, Sigmi 17-50/2.8 OS na DX?

Zahvaljujem na paznji i slusam ako neko ima neki pametan savet ili sugestiju! :)

Otprilike si dobro zakljucio, D600 je FF D7000. Ako hoces i bolji IQ i bolji AF jedino resenje u tom budzetu jeste neki D7200.

Koliko je D600 upotreljiv alat? Pa sta znam, zavisi koliki su ti prohtevi, ja imam 2 komada i radim njima sasvim korektno, ali daleko od toga da je idealan, pre svega zbog AF. Ali i neka ozbiljnija tela su imala slicne probleme pa su ljudi uspesno radili sa njima.

D600 jeste vremesan ali IQ je i dalje na viskom nivou. Medjutim, ako mene pitas, meni bitnu razliku pravi velicina senzora ne samo u smislu IQ-a vec u smislu koriscenja prajmova i efektivne zizne daljine koju dobijas. Posto uglavnom koristim samo fiksne (20, 35, 50 i 85), oni rade bas onako kako su predvidjeni, bez krop faktora. Ok, za 50-ku postoji alternativa u vidu jeftinog 35DX ali za ostale ne.

Sto se tice godista i toga da par godina razlike pravi razliku, pravi, ali zavisi na kom polju. U IQ, nema nekih ogromnih napredaka u praksi. Na testovima ces videti svasta ali u realnom radu ne toliko. I tela poput D700 i Mark 1 i 2 i dalje izbacuju dobre fajlove a to su vise od 10 godina stari modeli. Veci napredak je ostvaren na nekim drugim poljima, npr u svetu MILC aparata sa faznim fokusom na senzoru, pracenjem ociju kod Sonija i ostalih, pa su neka "obicna" tela iz nizih klasa dobila sasvim dobar AF. Dodavanje Wi-Fi, touch-screena i slicnih opcija su takodje neke od stvari koje krase modernije aparate. Ja ih pozdravljam, i voleo bih da ih imam, ali one su bonus, nisu esencijalne. Sto se AF tice Kod DSLR-a, razlika se vise svodi na klase aparata tj kvalitet AF zavisi od AF modula koji su metnuli u telo, ne pravi generacija toliku razliku, osim u slucaju poslednje generacije jer oni prosto imaju skroz nove AF module.

Ako hoces i osetno bolji IQ i dobar AF jedini put ka tome je D750, a da je iole ok cenovno, ali svestan si i sam koliko je to skuplje od D600 (okvirno duplo).

Sto se tice zamenskog zuma za 18-50, iskreno ne znam sta bih preporucio. Tamron 28-75 je opticki super, imao sam ga i na Canonu i na Nikonu, ali ovaj na Nikonu, koji je bio na srafciger, nisam uspeo da ustelujem nikako na telu.

@.Milos, samo da se nadovezem, koliko sam ja upucen, nije problematicna zavesica u smislu crkvanja, ja na moja dva nista nisam menjao i servisirao, problem kod D600 je ceo sklop u smislu bacanja ulja i prljanja senzora. Iz komentara ljudi koji su menjali cini mi se da zamena zavesice i ne otklanja problem. D610 je sustinski isti aparat ali bi trebalo da je problem ulja resen (ili makar umanjen).

Ja sam zadovoljan sa D600.

Ako slikas u plicaku, muljav senzor nije nikakav problem.

Iso, dr, brzina sasvim pristojni za vremesan aparat. Fokus je ok. Moze bolje, ali budimo realni, koliko kosta polovan...

Imas 50 G i 85 G koji su nerealno jeftini, a rade mnogo dobro...

Ja sam zadovoljan sa D600.

Ako slikas u plicaku, muljav senzor nije nikakav problem.

Iso, dr, brzina sasvim pristojni za vremesan aparat. Fokus je ok. Moze bolje, ali budimo realni, koliko kosta polovan...

Imas 50 G i 85 G koji su nerealno jeftini, a rade mnogo dobro...

Ma ja sve fotkam uglavnom do 2.8 i vecim otvorima, osima ako bas moram. Ali eto pre 2-3 nedelje sam bio na Zenevskom jezeru, stavio 20mm i zavrnuo na 5.6.....i onda plakao kad sam video sta imam na senzoru :D

Ok, nije to samo do D600, nisam cistio aparat ne pamtim od kad, i na 5D sam imao jezivo prljav senzor u vise navrata.

Ja sam sa D7000 presao na D610 i debelo se pokajao.

D610 ima stari autofokus i to jednostavno ne radi. Stojim na nekakvom sajmu, nema dovoljno svetla, a on seta tamo vamo i nece da okine.

Na kraju presao na A7 MK3. Ako ti je to mnogo para, uzmi neki jeftiniji MILC i bices presrecan...

Ja sam sa D7000 presao na D610 i debelo se pokajao.

D610 ima stari autofokus i to jednostavno ne radi. Stojim na nekakvom sajmu, nema dovoljno svetla, a on seta tamo vamo i nece da okine.

Na kraju presao na A7 MK3. Ako ti je to mnogo para, uzmi neki jeftiniji MILC i bices presrecan...

Uh, ajd' da ne sirimo dezinformacije. D600/D610 i D7000 koriste isti AF modul koji u slucaju FF modela blago "razvucen" tj u slucaju prva dva tela, taj modul je skaliran na FF, ali vrlo malo, tako da je pokrivenost na D7000 znatno bolja. U pitanju je Multi-CAM 4800 autofocus sensor module koji kod D7000 jos ima u nazivu DX. Raspored tacaka i osetljivost i preciznost istih je nepromenjena.

S obzirom na to da je D7000 najstarije od ta 3 tela, a taj modul se tad prvi put pojavio u nekom Nikon telu, D610 ni u teoriji ne moze da ima "stari autofokus", sta god to znacilo.

Ponavljam, fokus na D600 i D610 nije sjajan ni po kom osnovu, ali D7000 sigurno nije bolji od njih, moze samo da bude prividno bolji ako koristis sporije objektive pa ce svaka greska bidi manje uocljiva.

??

Probaj :lol:

To je Dust_Delete_Data opcija i radi sa DPP koji si dobio uz aparat. Ko to nema može i ovako pešice kako sam naveo. Generalno ta tehnika se zove oduzimanje flet-fajla i koristi se decenijama npr u astrofotografiji (teleskopi reflektori su uglavnom otvorene strukture i senzori su onda izloženi promaji) . Kakav god šoder da imaš na senzoru - praktično u potpunosti će ga anulirati, kao i vinjetiranje. Mana: treba svaku fotku posebno cinculirati i ne radi za video. Takođe mana je ako se u međuvremenu položaj jednog jedinog zrnca prašine promeni, to će se videti kao crnac na nudističkoj plaži.

Ili možda još prostije: flet se invertuje u PS i onda doda kao layer ispod osnovne slike; blending mod staviš na normal i podešavaš opacity dok mrlje ne nestanu.

Npr fotka sa prašinom.

Finalna fotka.

^previse bih se cimao oko broja fotki koji sam imao.....mislim, pre svega zbog dodatnog koraka u PS. Isklonirao sam u LR i posluzilo je. Moram odneti na ciscenje, nema druge.

Ne znam kako ide na tvom aparatu, ali na C bi moglo da se preko DPP više fajlova selektuje i ode na piće dok on radi. Ali slažem se, nije to trajno rešenje. Više je opcija smišljena odavno još za stare aparate koji nisu imali vibraciju senzora.

Imao je to i onaj Nikonov Capture NX, ali dzaba meni to kad ce to da uradi unutar samog softvera, koji ima skroz svoje alatke i svoj rendering RAW fajla. Meni treba za LR, a da uvozim JPEG fajlove u LR ne dolazi u obzir.

E da, kad kazem prljav, mislim, sramota me kolko je prljav. Ovo gore sto si okacio je mala maca :D

MILC otpada.

Imao sam prilike sad za vikend da radim sa d600 i nikonom 24-70, i tacno pati od istih boljki kao i D7000 po pitanju fokusa, mada koliko para toliko muzike, tako da to je to...

Rebus mi je sada da li sigmu 24-70 2.8 ili tamron 28-75 2.8. Koliko vidim sarena su iskustva po netu.

Ja naginjem ka sigmi, jer sam koristio pre sigme 17-50, tamrona 17-50 i nikako mi nije prijalo...mada ne znam da li je to uopste merodavno za bilo kakvo poredjenje u ovom slucaju...

Dakle, koji su to i zasto milc u toj ceni 800-850e isti-bolji od D7200 i D600? Cvele, bilo ko s iskustvom.. Nije li to mala lova za savremeni pojam "prosecan aparat"?

Druze Bobane, kojih crnih 800-850, ljudi ne mogu da izvuku 400 evra za polovan D600 :D

MILC otpada.

Imao sam prilike sad za vikend da radim sa d600 i nikonom 24-70, i tacno pati od istih boljki kao i D7000 po pitanju fokusa, mada koliko para toliko muzike, tako da to je to...

Rebus mi je sada da li sigmu 24-70 2.8 ili tamron 28-75 2.8. Koliko vidim sarena su iskustva po netu.

Ja naginjem ka sigmi, jer sam koristio pre sigme 17-50, tamrona 17-50 i nikako mi nije prijalo...mada ne znam da li je to uopste merodavno za bilo kakvo poredjenje u ovom slucaju...

To je i ocekivano, dele isti hardver po pitanju AF-a. Taj sistem ume jako da se muci kad nema kontrasta, odnosno kad god si unutra ili kad je bas bas oblacno i muljavo vreme, ume da se ponasa cudno.

Zavisi koja Sigma, ako mislis na onu prvu verziju, koja tu negde ekvivalentna sa 28-75 Tamronom po optici i ceni, to je jedan od najgorih objektiva koje sam nasrafio na aparat ikad. Koristio sam jedan dan, nije bio moj.

E sad, ostaje mogucnost da je to najjadniji primerak tog stakla ikad, ali sta znam, koji god da sam Tamron probao makar je optika bila super, nevezano za to sto nisam mogao da na primerku koji sam imao nastelujem fokus na svim zizama. Radio je npr solidno od 28-50 i onda posle bezao, ako namestim da radi dobro na 75, onda prvi deo raspona ne valja itd. Ali ta Sigma je bila i muljava i nije mogla vola da ubode. OVO JE KONKRETAN MODEL O KOM PRICAM

Novije verzije Sigme 24-70 bi trebalo da su malo drugacija prica.

^Pa zar ne rece da si bio sa d610 u auto? (AF-C??) modu, pa jos, sa 24-85 objektivom koji za taj posao ipak nije najsrecnije resenje.

Pa i dalje je bio njanjav... Evo drugih iskustava...

To je i ocekivano, dele isti hardver po pitanju AF-a. Taj sistem ume jako da se muci kad nema kontrasta, odnosno kad god si unutra ili kad je bas bas oblacno i muljavo vreme, ume da se ponasa cudno. 

Dajte ljudi. D600 ima njanjav af? Lovi sa 24-70? Pa taj objektiv fokusira gotovo trenutno u bilo kakvim uslovima, na maltne bilo kojem telu.

Kako sam ja godinama fotkao tim telom i sa plastikanerom 35 1.8 G Dx od 175 e i nista mi nije falilo?

50 1.8 G od 180 e ubija kako radi na tom telu. Naravno da moze bolje i da d5 ima bolji fokus, ali budimo realni.

Mislim kul je Sony milc ali on kosta papreno i plus optika za njega je dosta skuplja od C i N pandana.

Ako ti se ne dopada N 24-70 2.8, a razmisljas o Sigmi ili Tamronu, ne razmisljas u dobrom pravcu.

Dajte ljudi. D600 ima njanjav af? Lovi sa 24-70?

Ako ti se ne dopada N 24-70 2.8, a razmisljas o Sigmi ili Tamronu, ne razmisljas u dobrom pravcu.

Nesto si pogresno shvatio.

Ja nisam rekao da d600 ne valja i da ne radi, ali u tim momentima gde je lovio fokus, novije telo bi se bolje ponasalo, ali kao sto rekoh kolko para toliko muzike i to je ok.

Nisam napisao da mi se N 24-70 ne dopada i da su bolji tamron i sigma, nego imam isti problem kao i sa telom - nema se para za bolje. :-)