Jump to content
Sign in to follow this  
Z1000

DSLR ili Mirrorless staklo na Mirrorless telo?

Recommended Posts

Da li to za koju vrstu kamere je kreiran objektiv moze toliko da utice na to kako ce se ponasati objektiv na telu? Pogotovo u smislu ostrine?

Trenutno koristim Canon 6D i Sigmu ART 35mm koja je brutalno ostra, hteo sam da upgradeujem telo na EOS RP zato sto mi je potreban continous eyeAF. Sigmu sam naravno planirao da ostavim jer je proverena iako je af prespor, medjutim ovaj klip me je skroz zbunio

Na linku ispod mi sigma deluje ostrije na svim f, ali ne znam koliko je precizan taj sajt

https://www.the-digital-picture.com/Reviews...0&APIComp=0

Ako imate neki kontakt u BG/NS da bi neko ustupio na probu taj combo ili bar eos rp telo, ostavio bih svakako svoje opreme u vrednosti toga ili mozemo na rucak/kafu pa da u tih sat dva probam na licu mesta.

Edit: sad gledam neke snimke sigme i eos r, nije sigma spora nego moj 6d, sigma leti kako fokusira na eosu�

Edit2: i 6dII dolazi u obzir za probu.

Objektiv dizajniran za MILC bi trebalo da je prilagodjen manjoj registracionoj distanci, ali to ne znaci da objektiv za DSLR nece dobro raditi na istom, na kraju krajeva, ako koristis adapter, nema tu neke razlike u vidu same projekcije svetla kroz objektiv na senzor, jer je adapter tu samo suplja cev, odnosno, objektiv bi trebalo da radi isto i na DSLR i na MILC-u pod uslovom da pricamo o istom ili makar slicnom senzoru. Nedostatak ogledala tu apsolutno nista ne menja.

Osim toga, Sigma Art za Sony je bukvalno identicna kao DSLR verzija samo je malo duza tj. kao da ima "zavaren" adapter pre mounta.

Tako da, ako bih morao da pogadjam, verovatno je do toga sto gledas ovo an YT a tu neces moci nista da zakljucis, kompresija je poprilicna i YT uvek ubija ostrinu. Bukvalno 4K na YT je tek ekvivalentan kvalitetnom 1080p.

Sto se tice snimanja, ja verujem da bi ovaj Canon bio pogodniji iz vise razloga: laksi, manji, stabilizovan i verovatno mnogo bolje fokusira. Ako ti je video sekundaran, onda ti se mozda i ne isplati da menjas.

Edit: normalno da Eos R/5D i 6D mark II i ostala novija tela fokusiraju brze sa bilo kojim objektivom, cak i sa Sigmom, razlog je dual-pixel AF, 6D ima obican, kontrastni AF u LiveView. Ali i dalje verujem da to ne moze tako dobro da prati kao Canon.

YT nikako nije merodavan, nego sam prepricao lika sta kaze, iskreno i dalje mu ne verujem :lol:

Citam ovih par sati dok nije stigao odgovor i to ponajvise o DPAFu, to je stvarno nebo-zemlja razlika. Nisam imao predstavu o tome zato sto ne fotkam brzu akciju i neki sport pa me AF nikada nije zanimao, medjutim postoji cesto puta scenario u kom sam ja i prava je agonija fotografisati sebe preko aplikacije i liveview-a na 6D. Video uopste ne koristim niti planiram da pocnem, treba mi face/eye AF servo samo za fotografiju.

U sustini meni ovo treba, da 'zaglavim' dugme i da me prati fokus dok skljoca.

To ima i 6Dii, ali sad razmisljam, mozda mi je pametnije da idem na RP odmah, sigurno je jos naprednije i imace bolju firmware podrsku u buducnosti, a i ocekujem da nekada izadje RF35 1.4 pa da zameni sigmu.

Samo ipak bih da probam uzivo kako to radi sa sigmom i adapterom i koji je procenat uspesnosti. Trenutno je A7III najbolji po tom pitanju, ali je i za klasu skuplji od RPa.

EOS R ovde izgleda prilicno ok

ne znam koliko je napredniji u tom smislu kao RP, ali kontam da su slicni.