Jump to content

Canon RF

Dusko Jovic
 Share

Recommended Posts

Kave sve ludorije sprema canon za RF 😛

https://www.canonrumors.com/well-well-well-could-this-be-canons-lens-roadmap-for-2021-cr2/

• Canon TS-R 14mm f/4L
  • Canon TS-R 24mm f/3.5L
  • Canon RF 10-24mm f/4L USM
  • Canon RF 14-35mm f/4L IS USM
  • Canon RF 24mm f/1.8 IS STM Macro
  • Canon RF 35mm f/1.2L USM
  • Canon RF 100mm f/2.8L Macro IS USM
  • Canon RF 135mm f/1.4L USM
  • Canon RF 100-400mm f/5.6-7.1 IS USM
  • Canon RF 400mm f/2.8L IS USM
  • Canon RF 500mm f/4L IS USM
  • Canon RF 600mm f/4L IS USM
  • Canon RF 800mm f/5.6L IS USM
  • Canon RF 1200mm f/8L IS USM.

Vidim da ce do godine da padne zamana EF objektiva, ostalo sto mi treba vec su napravili, ostala su jos samo ova dve i makro 100mm

Canon RF 35mm f/1.2L USM 🤩

Canon RF 135mm f/1.4L USM 🤩

@fototurista - zamena tvojih EF objektiva sa RF verzijama bice cisto bacanje para, velikih para... Imas EF2RF adapter koji radi savrseno sa EF staklima na R telu. Ako je ideja da se f1.4 stakla menjaju f1.2 verzijama, to je tek specijalno bacanje para... Naravno iz moje perspektive...

^

Naravno, da je to bacenja para, ali to nije problem u mom slucaju. Vidis da svakome ko pita govorim isto vezano za L stakla, i svakoga savetujem da pazari sigmu za mnogo manje para.

Jedino sto ima smisla da zamenim je ako se pojavi je 16-35 2.8 za Canon RF 14-21mm f/1.4L da bi mogo jos bolje da pravim ovakve fotke, jer treba mi veci otvor blende da bi napravio snimke bez duhova u uslovima slabog svetla, pa ako ne zelim da voda bude kao staklo da izvucem teksturu vode...

Vernazza...

• 7 months later...

Nabavio sam Canon RF 15-35mm F2.8 L IS... Fotkanje staticnih motiva moguce je iz ruke sa ekspozicijom od 1sec, pomenuti objektiv na 35mm i R5, moze i sa 2sec samo mora nekako da se fiskira fotograf, recimo meni je uspelo sa laktovima naslonjenim na sto... Krtako sam ovo proba jer mi nije nesto bitno, uvek ima tripod kod sebe i tu gde treba ovako nesto najcesce treba i jos koja podeksponirana, nego cisto da pomenem sta moze da se ocekuje.

Ako me ne bude mrzelo napravicu jedan snimak debelo podeksponiran, neki urbani pejzaz u uslovima svetla gde je veliki DR, cisto da vidimo sta ce od toga da ispadne kasnije u obradi... Ovo moze nekome da bude zanimljvo jer ako su rezultati dobri vecini je dovoljno da kupe R5 ovaj objektiv i da fotka u svim uslovima svetla bez tripoda.

• 4 months later...

Canon RF 85mm f1.2L jeste preskup al ko moze da ga priusti vredi svake pare.

Ostrina sa f1.2 nedostizna (nesto je bolja) cak i za perfektni EF 35mm f/1.4L II, ovo je zaista bolesno nema potrebe za naknadnim ostrenje u PS ni najamnje, prosto neverovatno... Brzina fokusa nesto bolja, brze nego sa EF 85 1.4 IS... Kada se ukljuci da prati oko brzo ga nalazi u kadru i brzo fokusira, primetno bolje, brze nego sa EF 85 1.4 IS, a bio sam prezadovoljan sa EF 85 1.4 IS u kombinaciji sa R5, sto je najvaznije nesto preciznije i uvek bez gresek, stabilno drzi na oku i ne gubi se tako lako ne vezano za to sta model radi u kadru, nema fotke sa promasenim fokusom a napravi samo 30~50 okidanja u razlicitim uslovima, statican model, beba u full brzini 😛 Bolje radi, brze fokusira u ne tako dobrim uslovima svetla u odnosu na EF 85 1.4 IS.  Sve u svemu sabija domaci zadatak za konkurenciju koji ne verujem da ce ikada uraditi.

Bokeh i ostalo moze da se procita sta kazu testovi ali to je meni nebitno sigurno je dobar... Svaki objektiv ima neki svoj smek, ali to nije nesto sto definise i odreduje likovno estetski kvliteta gotove fotke tako da me za taj momenat nije briga. AF brzina AF, ostirna, to je ono sto me zanima, sve ostalo moze obradom se dotera tako da smek i te price macku o rep 😛
Jedva cekam RF 135 f1.4, to ce tek da bude bolesno 😛

• 2 weeks later...

Nabavio sam Canon RF 100mm 2.8 L Macro IS USM, cini se da je isti kao EF 100 sa meni bitnom razlikom moze da se fotka sa manje distance, sto je taman ono sto mi je trebalo za tako neke sitne detalje, sto znaci malo hardverski, malo crop sa 45mpx i eto pristojen macro fotke 😛 Testovi kazu i da je nesto ostriji narocito po uglovima.

• 2 weeks later...
  • 1 month later...
13 hours ago, Dusko Jovic said:

Da dominira, sa čim? 🙂 Jedino gde bih Canonu dao prednost je ergonomija. Sve ostalo je na strani Sonija. I da kažemo da je AF tu negde na istom nivou.

Kako je doslo do tog prosvetljenja... Znam da se i komercijalno bavis fotografijom, a od sony nista sepecijalno novo jos od kad si pazario R kameru, sta je to sad a sto nisi vec znao, sto je deo sistem tako bitan kao razlog da predjes na sony ?

Ne bi reko da je zbog tela i objektiva, jer stvarno ne znam sta u ovom trentku moze da bude toliko bolje od kombinacije R5 i RF/EF L objektiva.

Cena npr... Sa Sigma objektivima dobijes približan kvalitet za mnogo manje para, a da ne razmišljaš kako će to da radi...

Na Sony-u oni rade isto kao i originali, za razliku od Canona.

RF objektivi jesu sjajni ( trenutno vrv. i najbolji), ali i nemilosrdno skupi...kao otrov su...

Tu su naravno EF objektivi i dalje, ali oni polako odlaze u prošlost. Koristiće ih onaj ko ih već ima i lagano će im padati vrednost.

Baš zbog te činjenice, možda je i bolje prodati ih odmah.

Kad sve sabereš, po meni je opravdano iskočiti iz cele te priče dok ovaj ˝prelazni rok˝ malo ne poodmakne.

Tj dok cene RF objektiva ne padnu na malo razumnije cifre, i dok se cene EF objektiva nisu srozale totalno.

Tu čovek i u kupovini i u prodaji ima velike šanse da ne prodje dobro.

Zato po mom mišljenju, +1 za odluku drugara Duxa...

Ako je cena sistema razlog onda OK, ali ne vidim neki novi razlog u korist sony sistema koji se pojavio od trenutka kada je kupio R kameru, pa mi je cudno zasto vec tada nije kupio Sony sistem, nije on neko ko je neinformisan. I sad od jednom sony uz pricu sve je bolje... Razlike ako gledamo i tela i objektive sustinski nisu velike, mozda mu iz nekih subjektivnih razloga za nesto odredjeno vise odgovara sony sistem, ali to je tako bili i kada je pazario R kameru.

Ne znam stvarni kakve su cene, ako su slicne Sony + Sigma objektivi, sa cenam Canon R5/6 + EF L objektivi, nikad se ne bi igrao sa kombinacijom sony + sigma, narocito ne ako se oprema koristi profesionalno, znaci ako se zivi od fotografskog posla.

RF objektivi nisu nesto znacajno bolji od EF, vecina nije, recimo 15-35mm F2.8 L IS nije tako ostar po uglovima kao EF 16-35 2.8 III, RF 100mm 2.8 L Macro ima prednost samo u tome sto sa manje distance moze da se fotka, uvecanje x1.4 naspram x1. RF 85mm f1.2L je za sad jedino staklo koje je brutalno bolje od 1.2 EF, i nesto bolje od f1.4. Ovo imam od RF a imao sam i EF koje pominjem pa znam, a gledam po testovim ni ostalo sto su izbacili nije nesto preterano bolje od EF verzije, ali imaju u najavi nesto sto mene raduje kao sto je 35 1.2 i jedva cekam 135 1.4, taman ce da stigne kad bebac vise ne bude beba i protrci pa da se jurimo na otvorenom 🙂

a pa Duxx je uvek bio potencionalni Sony-evac... ko zna od kad to ˝čuči˝ u njemu.. 🙂

Nikada to nije samo cena.

A taj budući RF 135 1,4...sta da kazem.

Biće to ozbiljna ˝mrga˝ od objektiva i dimenzijama i cenom..

A da će da bude  egzotika - hoće...

7 hours ago, Foto turista said:

Kako je doslo do tog prosvetljenja... Znam da se i komercijalno bavis fotografijom, a od sony nista sepecijalno novo jos od kad si pazario R kameru, sta je to sad a sto nisi vec znao,

Reče Argon lepo dosta toga 🙂ali evo da krenem redom... Ja sam na R prešao sa Canon DSLR sistema i u tom trenutku sam imao dobra EF stakla tako da je logičan korak bio R. Obzirom na priču koja je pratila MILC tehnologhiju... manje rastojanje od zadnjeg elementa stakla do senzora, veći bajonet, manja i lakša stakla u istom ili boljem optičkom kvalitetu pa još + neke nove mogućnosti i za foto i video meni su bili dovoljan razlog za taj korak. Uzeo sam R čim se pojavio i očekivao da u dogledno vreme krenu da izbacuju RF stakla, pre svega dobre male i lagane fiksne stakliće, naravno u L klasi. Posle više od 3 godine shvatio sam od tih priča faktički nema ništa. Objektivi ne da nisu bili manji i lakši već su bili drastično veći i teži. A od f1.4 prajmova takođe nije bilo ništa. Imao sam, a taj izbor postoji i dalje, da biram izmežu plastičnih govanaca poput RF 35mm f1.8 i 85 f2.0 - pazi blenda f2 na staklu koje treba da bude portretno, kakav je to idiotluk) i sa druge strane velikih i teških f1.2 prajmova koji su za mene zbog gabarita jednostavno neprihvatljivi izbor. Cena mi uopšte ne igra ulogu jer ja nisam hobista već mi je to posao i onda ne gledam dal je nešto skuplje ili nije već mi je bitno da mi to služi svrsi onako kako meni treba.

Dakle, prvi i osnovni razlog zašto sam promenio sistem je nemanje adekvatne optike za ono što meni treba. Sve ostalo je nadoknadivo manje ili više ali ovo je osnovno.

Onda sam počeo da razmišljam o promeni sistema, jedno vreme imao sam pored R-a i Fuji X-T3 da probam i vidim da li to može biti TO. Međutim nije. Odličan je to sistem, posebno za video, ali APSC senzor detaljima i kvalitetom ne može da parira FF.
Sony sa druge strane nije imao mašinu koja bi mi odgovarala u potpunosti. a7III je bio vremešno telo koje je tehnički po mnogim karakteristikama bilo iza R-a, a7RIV mi je bio overkill za stock, a nikakvo rešenje za video, a7SIII je opet sjajno rešenje za video, a za foto ne i onda je izašao a7IV kao nešto najbolje i najkompletnije za ono što meni treba.

Telo je sjajno. Optika vrhunska. Ništa lošije što Canon nudi u RF aromi ali manja i lakša stakla. Uz to je otvoren sistem i pored vrhunske optike (GM i G) imaš i rešenja poput Sigme i Tamrona koji imaju stvarno sjajnih stakala i to sve naravno u native varijanti. Nikakvi adapteri i zajebancije već Sony bajonet i Sony elektronika što garantuje punu kompatibilnost i u budućnosti. Uz to Soni je tradicionalno vrhunski sistem i za video i to je bilo jednostavno rešenje koje se nametnulo samo po sebi. I tako, a7IV imam nekih 20ak dana i mogu ti reći da sam oduševljen. Kako to radi, kakav je kvalitet fajla, AF, optika... Sve. Eto to bi bilo neko moje iskustvo i razlozi. 

• Like 1