Jump to content
Sign in to follow this  
Dusko Jovic

Canon RF

Recommended Posts

Ne bih mešao pojmove likovne nepismenosti i obrade sirovog materijala.

Preseti i uopšte automatska obrada fotografije, koja omogućava ljudima bez znanja i smisla, da dobiju fotografije kakve možemo mi, je tema za diskusiju. Ja sam siguran da se oni ne bi složili sa tim.

^

Ne bi se slozili bas zato sto nemaju znanja i smisla, kao sto je i to presetovanje posao bez smisla narocino za one koji su likovno nepismeni... Pod likovno nepismeni pre svega podrazumevam znanje o bojama, dobrom odnosu, balansu, i boji kao elementu kompozicije kadra...

Ček, šta 'oćeš da kažeš?

Da oni koji su likovno nepismeni, ne bi trebalo da koriste fotoaparate...

...ili da moraju da koriste samo jedino i isključivo .jpg direkt iz aparata?

^

Ne nego da svakako treba da se opismene, ako je moguce makar nesto osnovno pre nego sto ga kupe, tek da ne bi pravili kolornu zabokrecinu na fotografijama i vrljave kadrove. Naravno talenat je presudan u svemu tome, pa ima i onih koji samo talentom dosta toga postizu.

Raditi nesto po sistemu tako mi se svidja, a da to svidjanje nije izgradjeno na likovnoj kulturi, na pravim vrednostima kroz prucavanje teorije umetnosti, nego na tome kako nam dune, najcesce je jednako vredno kao sto je vredna i promaja koja duva.

Ajd kad sam već u radnji, a i sticajem okolnosti bavim se profesionalno obradom fotografija da prozborim i ja koju na temu "presetovanja". Preseti su jako dobra stvar i koristim ih svakodnevno. Ok, koristim svoje presete ali zahvaljujući njima uštedim ogromnu količinu vremena jer sam svoje presete podelio tematski i tačno znam šta od kog preseta dobijam uz malu manuelnu korekciju. Meni preseti ne služe da dobijem finalni rezultat već da jednim klikom miša odradim neke stvari za koje bi mi trebalo 15 ili 20 klikova mišem, a da posle toga nastavim "peške" u smeru o kom planiram da odvedem fotografiju koju obrađujem. Dakle, tonalna normalizacija, korekcija senki i hajlajta, osnovni split tone i color grade i sve to se kasnije finalizuje u PS-u. Ista stvar je i sa akcijama u PS-u. Matematika je tu prosta... na 150 fajlova po 20ak klikova mišem = 3.000 klikova mišem.

Često na obradu dobijamo pakete po 500-600 fajlova na koje se primenjuje određena manje ili više složena obrada. Prvo što radimo je kreiranje odgovarajućih preseta u LR i akcija u PS-u. Dovoljno je sa tim da se uštedi 1-2min po fotografiji da na kraju to bude impozantna cifra od 500 do 1000min po jednom poslu. Nije nikako zanemarljiva stvar.

Dakle ne treba podcenjivački posmatrati nijedan alat. To je ipak samo alat, a na majstoru je da li će ga upotrebiti vešto i kreativno ili će po presetima da udara k'o luda Mara po onoj stvarki. Ima i ona stara dobra poslovica koja kaže... od go*anca se pita ne napravi. Pa ako su fotka ili svetlo loši nijedna obrada tu ne pomaže.

Slična stvar presetima u video industriji su lut-ovi ili LookUpTable fajlovi koje profesionalci najnormalnije i najopuštenije koriste sa color grading.

Svojevremeno sam slušao neke stare "majstore" fotografe koji su se busali u grudi kako su oni pravi fotografi jer oni njihove fotke ne obrađuju u fotošopu. Pre bih rekao da je tu u pitanju digitalna nepismenost nego fotografska majstorija ;)

^

To je neka druga komercijalna dimenizja koju nisam zeleo da pominjem, nisam zeleo da sirim temu i da se time bavimo...

Ti kao profesionalni fotograf sebe si vec likovno opismenio, ili si samo talentovan, svakako na tvojim fotografijam portreta koje sam imao prilike da vidim lepo su uklopljene boje, svetlo je najcesce odlicno ka i kompozicija kadra, treba prvo do toga da se dodje da ti pojedinacni radovi budu odlicni, a za to je potrebno raznovrsno znanje, tehnicko, likovno itd.

Pocetnik bas da bi steko to znanje treba da bezi od preseta sto dalje, a ko ima znanje za njega je sve sto moze da se koristi u obradi samo alat, kao sto je tebi... Ipak tudji preseti nikome ne mogu da budu alata, tudji preseti ne mogu da znaju sta je autor zeleo da uradi, da postigne obradom, a autor koji zna zasto nesto radi i sta zeli da postigne do svog cilje moze da stigne na razne nacine, bitno je da se zna zasto, a kako ti je manje bitno.

Tudji prseti u startu pocetniku suzavaju spektar razloga zasto nesto koriguje do tacke da samo klikne i bira sta mu se svidja, to je opasnost od presta na koju zelim da ukazem, i zasto govorim da je resenje prakticno za sve sto je bitno u izucavanju pravih vrednostima koje recimo definise i objasnjava teorija umetnosti u najsirem smislu, pa neka odatle uzme svako koliko mu treba.

:rolleyes:

ova dva zadnja posta od obojice najbolje definiraju koristenje preseta.

rekao bih to je to! (mojih 50 c. oftop.) :)

mene je canon sa ovim "aparaticem" bas ugodno iznenadio, unatoc svim objektivnim nedostacima... B)

^

Druze ta kemera i nije tako bitna, radi to posao i odradice manje vise sve kao i neka druga, mozda nesto teze, u obradi mozda ti raw fajlovi nisu tako fleksibilni kao kada to snimi sony kamera, ali samo na jedan dan da imas 35mm f/1.4L II ili 16-35mm f/2.8L III i odma u startu ima da otpises druge brendove, znaci to je toliko dobro da ne mogu da zamislim bolje, a mogu misliti koliko ce da budu brutalna stakla za ove milc FF canon kamerice :P

Ipak ne kapiram poentu RF FF kamere koja ovako malo kosta... Za RF jos uvek ne postoje jeftini objektivi pa da se to nekako spoji i napravi pristupacan FF sistem, tako da mi ovo nije jasno, ko ima love za RF objektive sigurno nece da ih nasrafi na ovo telo... Ako izbace nesto povoljno to ce imati smisla, kao recimo RF 24-240mm F4-6.3 IS :)

Gledam nesto na netu, ne vidim da je cena 800e nego 1299$ ???

Verovatno će vremenom doći na red i jeftina stakla za RF. Zasad su izbacili nekoliko jakih objektiva (sa jakim cenama) u stilu "vidite kako se to radi" a ostalo je taktiziranje - jeftini RF staklići bi praktično ugrozili trenutnu DSLR liniju. I to pre svega krop liniju koja, pazi sad, još uvek donosi itekako velike pare.

Ipak ne kapiram poentu RF FF kamere koja ovako malo kosta... Za RF jos uvek ne postoje jeftini objektivi pa da se to nekako spoji i napravi pristupacan FF sistem,

Trenutno ne postoje jeftina RF stakla ali postoji brdo jeftinih EF pa čak i EF-S stakala koja na novom sistemu rade bez ikakvih problema. Oni svakako računaju na to. ;)

Poenta RF kamere je samo nastavak politike sakaćenja aparata koju je Canon doktorirao već odavno. Ništa novo od njih. Sa jedne strane, čisto finansijske, RF može biti odličan potez jer otvara ceo jedan segment tržišta koji je do sada bio rezervisan za Fuji sistem. Jedan Fuji X-T3 sada košta 1.300e a RF će se sa tom cenom pojaviti na tržištu što znači da možemo očekivati da za godinu dana RF nov padne ispod 1.000e. To je strava!! X-T3 jeste kompletniji aparat posebno ako gledamo video ali RF donosi FF senzor i otvara put za korišćenje čitave armade Canon stakala i + je na sve to još i lakši, a trenutno je najlakše FF telo. Znači da budem iskren, da sam neko ko je zamahnuo da kupi Fuji ja bih kupovinu otkazao i kupio bih RF (pod uslovom, opet kažem, da mi video nije zanimljiv). Znači finansijski gledano uopšte ne sumnjam da će im ovaj bogalj od aparata doneti ogromnu zaradu.

Sa druge strane mislim da je izbacivanje ovakvog aparata u ovom trenutku velika greška sa taktičke strane jer je njihova sopstvena korisnička baza toliko iziritirana njihovom poslovnom politikom da svako novo Canon telo postaje šampion negativnih recenzija. Zbog tako stvorene mikroklime nezadovoljstva unutar samog korisničkog tela EOS R koji je po meni fantastičan aparat po svojoj pojavi je prihvaćen jako loše. Posle njega trebali su izbaciti neko full pro telo po ceni od 3.200 do 3500e da se malo slegnu strasti i zadovolje želje pa tek onda RF i sve bi bilo ok.

Oni međutim na loše prihvaćeni R koga su već obogaljili kada je video u pitanju (ali ne strašno), izbacuju kralja bogalja.

Znači finansijski dobar potez po meni ali ujedno jako loš kada je u pitanju odnos sa korisničkim telom za koji oni očigledno ne mare puno, a trebali bi jer evo gledajući strane forume na kojima sam potpisujem da je 50% onih koji su sa Canon sistema prešli na Sony i Fuji uradili to ne zato što u C nisu imali kvalitetan sistem nego zato što su bili iziritirani Canonskim presipanjem iz šupljeg u prazno.

^

Negde sam citao da je taj EF adapter prilicno skup, pa kada se to spoji sa cenom tela, nekako mi to u ovom trenutku ne deluje tako primamljivo... Crop vs 6DII senzor koji je valjda ovom RF telu, ako gledamo DR taj 6DII senzor mislim da nema nista gore, gledano po testovima, prosto mi nije jasno kako su uspeli toliko da ga osakate u odnosu na MK4.

Sta znam verotno je ovo sto kazes logika kojom ce se kupci voditi, canon je odavno poznat po tome sto ume poslovno dobro da postavi stvari... Zamisli posle ovog govanceta kad uleti sa nekom RF kamerom 100mpx :D

...ne kapiram poentu RF FF kamere koja ovako malo kosta... Za RF jos uvek ne postoje jeftini objektivi...

Svi EF objektivi rade preko 99$ adaptera, a još ako su STM, rade k'o da su nativni RF-ovi.

Ovo je apsolvirano još sa EOS-M aparatima.

Imaš test 6DII senzora na Dxomark, samo je 1000x ovde apsolvirano da taj sajt nešto nije baš povezan sa realnošću. Tu je navedeno da D750 ima oko14.5 stopa DR, a 6DII oko 12 stopa. Pritom za moj prepotopski 40D izbacuju 11.3 stopa DR, i sad da najnoviji FF ima skoro isto toliko - ajde sutra malo. Da ne pričamo što veći skor imaju neki kropovi od nekih srednjeformatnih senzora... Taj sajt izgleda da jedino realno meri rezultate za Nikon i Sony senzore.

@simazoran

Po ovome sto moze da se vidi ovo je isti senzor koji se nalazi u 6DII ?

Ako je tako onda je ovo tesko sranje po tom pitanju. Nesto iz mog iskustav koje nije tako veliko...

Meni je DR i ISO bitan ne zato sto cu da fotkam po mraku, ili zato sto cu nesto da podeksponiram pa da dizem za +4, nego zato sto senzori koji imaju bolje ISO i DR performanse bolje podnose obradu kojom se svakako u dredjenoj meri degradira kvalitet... To sam prvi put osetio sa 5DS kamerom koja ima losije DR performanse nego MK4 a daleko losije ISO performanse... Cesto je potrebno neke delove fotografije selektivnom obradom malo nagaziti da tako kazem, malo vise izvlaciti iz senki menjati selektivno WB, generlano kolorit, sve to degradira kvalitet na nacin da se pojavljuje vise suma, sa 5Ds to je bilo cesto veoma ruzno, sa MK4 pesma, imao sam prilike da probam neke sony fajlove, sa njima jos bolja situacija nego sa MK4 fajlovima.

Samo jos da pomenem, 5Ds je brutalno dobra kamera po pitanu boja i prirodnog kontrasta, MK4 ne moze da joj pridje, i tu obrada ne pomaze mnogo, barem ne meni :P

DR

https://www.dpreview.com/reviews/image-comp...396019594061604

ISO

https://www.dpreview.com/reviews/image-comp...342988730362365

Da, u pitanju je isti drljavi senzor iz 6d2 kome je dodatno poboljšan output novim Digic procesorom. Mislim nije to ni tako loše u praksi. Koliko vidim po mnogima je izlaz iz kamera R sistema do sada najbolji Canonski izlaz kada su u pitanju boje i kontrast.

^

Ako je to tako, mislim na to da je najbolji po pitanju boje i kontrasta, onda vredi da se pazari neka naredna nadam se naprednija kamerica od ovoga sto trenutno nude, naravno ako DR i ISO performanse ostanu makar na nivou MK4 senzora...

Ja ću da apim ovaj R :) probah ga i meni je odličan ;)

Dajem im još dva meseca ne bi li najavili nešto još bolje možda. Ako ne bude ništa, a verovatno neće - onda R.