Jump to content

Najbolji manuelni objektivi za mirrorless aparate

wlan
 Share

Recommended Posts

• Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Trioplan bokeh je ok, ali ako bi ga kacio preko lens turbo adaptera zbog dodatnih staklica mislim da ce izgubiti svoj specificni bokeh (mada nisam imao priliku da proverim ali 90% se menja, tj gubi mehurice od sapunice).

Na tvom mestu ja bi razmislio i o

Uzeves neke manuelce, onda adaptere za njih i na kraju 45mm 1.8 ili slicno staklo.

Posle vise neces koristiti manuelce.

Inace 45tica je mnogo fin staklic.

Isto tako i 20mm 1.7 (prakticno za 90% mojih potreba ovo staklo je savrseno). Onih 10% je 45mm i 7-14 ili 12-40.

Trioplan bokeh je ok, ali ako bi ga kacio preko lens turbo adaptera zbog dodatnih staklica mislim da ce izgubiti svoj specificni bokeh (mada nisam imao priliku da proverim ali 90% se menja, tj gubi mehurice od sapunice).

Na tvom mestu ja bi razmislio i o

malo po malo cini mi se da odustajem od speed b.-a, a i ovo stakalce spada u zanimljivije...

pa izlaganje suncu... :rolleyes:

sam od sebe je radioaktivan, plus uv zrake/toplina...itd...nezgodna kombinacija... ;) :unsure:

ej ljudi!

ne znam kad sam zadnji put bio ovako ponosan...., ponosni vlasnik ovog stakalca...wow!!!!!! :D :P :lol:

izgaram od zelje dok cekam adapter sa ebay-a!!!!!!!!!!!!!!!!!!

forum1.jpg

^^Neka sočiva su lepljena, šta misliš kako toplota utiče?

^Toliko o preporuci za Rokkor.....

i ovo je dobro staklo, ali nisu u istoj klasi, baš me zanima koliko si ga platio.

platio sam ga 25 eura, i zbilja je kao iz tvornice.

minolta je odlicna!!!, svi je hvale, ali... ali...ali...

taj hebeno radioaktivni takumar 50-ka, f1,4 me zarobio svojim bokeh-om! :P

ne mogu si pomoci...! :(

sto opet ne znaci da ne cijenim ama bas svaku preporuku od kolega sa ovoga foruma!

BTW,

samo prijedlog modratorima, ako se tema moze izmjeniti jer je sve skupa otislo u drugom smjeru...

"najbolji manualni objektivi za mirrorless aparate"

Ne bih da ti rušim oduševljenje, ali kad sam svojevremeno upoređivao tog heliosa (ista verzija, 44m4) sa plastik-fantastikom, ovaj drugi ga je optički razbio na svim blendama. Gledao sam oštrinu i mikrokontrast, bokeh je u principu tu negde. Pritom to je najjeftinije C staklo u istoriji, a helios koji imam je dobar primerak - nije decentriran, aberacije su uniformno raspoređene oko centra kadra. Bez obzira što imaju istu optičku formulu, verovatno ima nečeg još i u premazima i preciznosti izrade. A da helios ima "karakter" - ima, samo je šteta što se to tek vidi na FF.

Dok ti ne stigne adapter probaj da objektiv pridržavaš rukom ispred mount-a. Trebalo bi da možeš da reprodukuješ sve moguće halucinacije i aberacije, sa posebnim akcentom na fler. Ovo neki zovu freelensing:

46367057131_1c5956605b_z.jpgBubbles by Millan Milloradovic, on Flickr

Ne bih da ti rušim oduševljenje, ali kad sam svojevremeno upoređivao tog heliosa (ista verzija, 44m4) sa plastik-fantastikom, ovaj drugi ga je optički razbio na svim blendama. Gledao sam oštrinu i mikrokontrast, bokeh je u principu tu negde. Pritom to je najjeftinije C staklo u istoriji, a helios koji imam je dobar primerak - nije decentriran, aberacije su uniformno raspoređene oko centra kadra. Bez obzira što imaju istu optičku formulu, verovatno ima nečeg još i u premazima i preciznosti izrade. A da helios ima "karakter" - ima, samo je šteta što se to tek vidi na FF.

Dok ti ne stigne adapter probaj da objektiv pridržavaš rukom ispred mount-a. Trebalo bi da možeš da reprodukuješ sve moguće halucinacije i aberacije, sa posebnim akcentom na fler. Ovo neki zovu freelensing:

46367057131_1c5956605b_z.jpgBubbles by Millan Milloradovic, on Flickr

ako treba zbog heliosa i na FF! :lol:

Simpatične su ti te ''ručne''

Thnx, imam toga baš dosta a generalno ja mislim da je glavna poenta to što pritom može da se izvodi tilt/shift. Naravno, to je potpuno u neozbiljne svrhe, tipa deca i slično; nije za posao jer je potpuno nekonzistentno. Fler se dobija gratis :lol:

Šta si se zakačio za Pentacon-e, batali to u pitanju je druga klasa Nemačkih objektiva.

Imaš Zeiss Sonnar, dobar je i Rokkor 135/3.5 a jeftin, generalno većina 135tica je vrlo dobra ili odlična bilo da su 2.8 ili 3.5 pa čak i 4. Pošto ideš na krop telo logičnije je da uzmeš nešto kraće možda Nikkor 105/2.5, ili još kraće neku 85ticu, ali tu je izbor manji a cena viša.

Helios si debelo preplatio, za još malo para si mogao kupiti mnogo bolju optiku.

Potpisujem sve gorenapisano. Niko i nikad nije pohvalio neki Pentacon a da ja znam.

Moje iskustvo: imam 200mm pentacon, brutalno je mek već na punom otvoru a nije nigde decentriran, rubovi su potpuno uniformni. U realnom radu za portrete je toliko mek da uvek imam utisak da sam promašio fokus (bokeh je doduše interesantan).

Najbolji optički test je kad se fotografišu zvezde... Ako pritom defokusiraš zvezdano nebo možeš i da vidiš (donekle) šta nije u redu - u mom konkretnom slučaju defokusiranje ne daje pravilne kružnice sa prstenovima već nešto što liči na Pacman-a. Dakle, ovo što ja imam je moguće samo pod uslovom da jedan element malo ispadne u stranu iz svog ležišta i da onda njegova optička osa nije u osi sa ostalim elementima. Kako - pojma nemam. Nije mi baš stalo da dotičnu stakluriju rastavljam, tu su lepljene grupe elemenata i male su šanse da se nešto može uraditi, ali da je neko u fabrici tog dana zadužen za kontrolu bolovao od šnapsa - vrlo je očigledno.

Evo primera kako to izgleda, obrati pažnju na zvezde koje nisu perfektne tačkice na f5.0, već su neki nepravilni oblici (najbolje je na pixelpipati 100%). Ili na f5.6.

Od m42 stakla po mom mišljenju sve 135-ice sem Pentacona bi trebale da su dobre. Bar bih ja tako razmišljao da treba da kupim 135-icu.