Jump to content

DoF i fokalna duzina?

Recommended Posts

Pri istom kadru i blendi, a razlicitoj duzini objektiva zamucenje van fokusa bi trebalo da je identicno?

Medjutim ja kada gledam full body portret sa 85mm cini mi se da je pozadina mnogo zamucenija u odnosu na full body sa 35mm. Naravno distanca sa koje se fotografise je drugacija kako bi se dobio identican kadar, ono sto se po racunici menja bi trebalo da su samo distorzija/kompresija?

Mozda mi se cini da je fotografija mutnija zbog manje detalja u polju van fokusa sa vecom duzinom?

edit: nadjoh primer na netu

http://galleries.clartephoto.com/img/s9/v8...792110076-5.jpg

50 1.2 vs 85 1.2, kadar mozda nije u centimetar identican, nema sanse da tako mala promena utice na toliko zamuceniju pozadinu? Ili ima?

Ostrina je ista a neostrine su razlicite.

Ova gornja zakonitost se bavi ostrinom a ne neostrinom tj njenim izgledom i umetnickim dojmom.

Polje neostrine je uvek mutno ali na razlicite nacine. Zavise od broja listica blende, sociva, premaza, konstrukcije objektiva, sta jos sve...

E ovo me je zanimalo.

compare2.jpg

The following images show the effect quite clearly. All three were shot to produce the same magnification of the camera box and so have essentially the same depth of field (region of "acceptably sharp" focus), but the image shot with the larger physical aperture (longer focal length) lens shows the greatest degree of background blur.

Znaci sa vecom duzinom objektiva dobijam i vecu kolicinu blura, pogotovo onog pola metra iza subjekta.

^^

Ne znam za te kalkulatore. Pitao si za izgled zamucenja, rekoh da to zavisi od samog objektiva koji se koristi i retko kada moze da bude isti. Ostalo je da isprobas sta ti najvise lezi. Ili da pratis raspravu o fizici i politici na sta ovo moze da se izrodi i da ne procitas nista pametno.

Pa ne zavisi toliko od karakteristika objektiva koliko od duzine, tako i kazu u tekstu koji si mi poslao, ne pise razlog, ali pise da veca f duzina daje vise blura u polju van fokusa posle pola metra od subjekta.

Sto se mene tice, razmisljam da sigmu 35mm art zamenim za 50mm.

Pa ne zavisi toliko od karakteristika objektiva koliko od duzine, tako i kazu u tekstu koji si mi poslao, ne pise razlog, ali pise da veca f duzina daje vise blura u polju van fokusa posle pola metra od subjekta.

Sto se mene tice, razmisljam da sigmu 35mm art zamenim za 50mm.

Crop ili FF?

FF. Racunam da na portretima daje lepse proporcije svakako, vise blura, a ne gubim puno na prostoru. Jedno vreme sam se zanosio da probam sa 85, ali nema teorije da mogu sa njom kao jedinim staklom.

Mada jos uvek nisam siguran, kupio sam yongnuo 50 1.8, cisto da istestiram zbog perspektive, jer nekad mi i prija to krivljenje iz blizine, cak i kada su ljudi u pitanju. Nisam pametan :lol: :D

danas sam probao sa automobilom, ne znam sta mi se vise svidja iskreno :D

https://i.imgur.com/vMP1ErM.gif

Toma Peternek pouci devojku na foto berzi: `Za portrete se uglavnom koristi objektiv od 60 do 120 mm`:)

Ako si kanonac idi lepo u http://rentaobjektiva.com/sr/category/objektivi uzmi opremu na par sati i isprobaj. Jos bolje da pozajmis pa da se poigras. Ne znam za bolji nacin.

Drugo, jedan objektiv nece da zavrsi sav posao nikada. Trebalo bi da imas bar 2,3,4 kom /ne treba vise :) /

Uzivaj u fotografisanju, to je najvaznije !! :)

Sve pohvale za rentuobjektiva, vec sam bio kod njih i ispricali smo se i probao sam na nekoliko sati 70-200, ali treba mi proba na duze kako bi upoznao novi objektiv kao sto poznajem sada 35icu. Cackacu jos ovog kineza par nedelja pa cu prelomiti samo 50 ili 35/85. Da se ima para vec bi radio sa sva tri, ali ne moze u ovom momentu :D

Hvala puno na pomoci, znaci mi info da mi pedesetica donosi i vise blura pri istom kadru, zeznuo me je jedan pogresan online kalkulator i neke teme na stranim forumima pa sam se istripovao da to nije tacno, a znam od ranije da su duzi objektivi vise mutili. Hvala jos jednom ;)

Evo kako utiču blenda i žižna daljina na stepen zamućenja: najbolje po tvoj džep je da povećaš žižnu daljinu. Blendu povećati je neuporedivo skuplje.

Npr moja lepša polovina kroz teleskop 750mm i približno f19. Zapazite da je pozadina potpuno zamućena, iako je blenda veoma mala.

s75w.jpg

U praksi ona nije toliko buckasta kao što je ispalo na tom snimku, ali je perspektiva teleskopa učinila svoje. Posle toga sam zamalo dobio batine, nije pomoglo vađenje na fiziku i optiku :lol:

Međutim, to isto kroz 30mm f2.8 je izgledalo potpuno drugačije tako da sam se spasio:

s19nonmarkw.jpg

Primetimo sa kakvim predznanjem se ide u kafanu.

Pa ti sad kalkuliši šta je za tebe i tvoje potrebe najbolji portretni objektiv - pusti Peterneka i njegove ideje. Ja sam za svaki slučaj nabavio i širokougaoni.

Drugi put oprezno s teleobjektivima. Pre par meseci jedan fotograf se na nekom forumu zalio kako se zeznuo sto je uzeo 200mm/f2 da fotka neku dezmekastu curu. Da zamalo da mu olupa objektiv o glavu. Drugi put nosi 14mm, doduse vidis kako je zajeban posao portretnih fotografa, pa zalice se mozda na anoreksican izgled i Siranovski nos, al sigurno ces im skinuti koje kilo.

Perspective-Distortion.jpg

@ yagodinac..... Ma nije velika razlika... lice k'o... majka i cerka :P

Da ne verujes. Naj... primer koji sam video do sada. Ajde priznaj, necemo ti nista, koliko te je kostalo da ne odes u bolnicu :P

Zahebano nema sta, u 3D su slicni problemi. Video sam masu rendera, gde ljudi omase pa im "epic shoots" lici na minijaturu.