Jump to content

Par pitanja od Amatera

Recommended Posts

Pozdrav narode.

Imam sajt gde korisnicima delim PSD mock-upove koje sam uglavnom spremao u 3d programu.

Sada zelim da pocnem praviti iste i od fotografija.

Nesto poput ovog:

5bfd15cac1e7a37992d52d4b_3.jpg

5bfd15cac1e7a3440bd52d51_6.jpg

5bfd1848cc56e16cd750b88c_Layer%203.jpg

Od opreme ne posedujem nista :D dakle,totalni amater za fotografiju.

Hteo bih da pazarim NIKON D3500 + AF-P 18-55 VR

Napravio bih mali studio sa dva svetla i hamer papirom.Fotkale bi se uglavnom vizitke,flajeri,kutije itd...

Pitanja:

1. Da li je ovaj Nikon d3500 sa ovim objektivom ok za ovakav posao,ako nije sta mi preporucujete,budzet moze da ide gore ako mora.

2. Gde pronaci beli hamer papir u velikoj dimenziji i dali postoji neka bolja pozadina od hamer papira?

3. Osvetljenje...Sta uzeti i gde?

Znam da na ovaj forum zalaze profi fotografi,unapred zahvalan na odgovoru :)

Nemoj kupovati hamer, već kupi kompletan light tent. U manjim dimenzijama, nisu previše skupi. Ima ih kod nas, i kod Kineza.

Dalje, sam fotoaparat i objektiv su tek 10-15% ovakvog vida fotogafije. Apsolutno najbitnije jeste svetlo, njegova postavka i način korišćenja. Čak i solidniji kompakt će dati sasvim solidan fajl, ukoliko je motiv pravilno, kvalitetno i stručno osvetljen. Po fotostudijima, fotografi se 90% bave rasvetom, a ne fotoaparatom.

Pogledaj tih par linkova što sam dao, onaj prvi pogotovo. Obrati pažnju na te reflektore/bliceve/nosače/držače oko tih boksova. E, ta rasveta, i njihova postavka, čine 90% valjane fotografije sitnih predmeta.

Čak i ako ćeš da ih postaviš u 2D svet, opet će rasveta da čini najbitniji deo fotografije.

Tek tada kreće priča o aparatu i objektivu. Kao što istankov reče, najbolja opcija ti je neki macro objektiv.

Sto se tice tela aparata posao ce ti na isti nacin zavrsiti i Nikon d3200, kog mozes kupiti polovnog jeftinije. Opcija je i d5200, takođe polovan, koji ima ekran koji se okrece, sto olaksava posao kod snimanja makro stvari. Makro objektiv je dobro došao, ali možeš da kreneš i bez njega važnije je svetlo i pomenuti šatorčić. Na prethodnu priču bih dodao i stativ.

Inače najjeftinija opcija je light tent + neonke od 5500 kelvina + dobar telefon, pošto je namena web.

U pravu su svi koji ti skrecu paznju na svetlo!

Pokusaj da naucis sto vise o koriscenju i postavci rasvete, a onda se odluci koji ces aparat, jer ce ti posao obavljati i jeftiniji polovan, a bez dobre rasvete neces imati dobre rezultate ni sa skupljim fotoaparatom. Znaci smanji budzet za aparat a povecaj za rasvetu - naravno kad se dobro informises sta ti sve treba.

hvala svima na brzim i odlicnim odgovorima.

sa telefonom (s8+) sam probao nesto i nisam zadovoljan kvalitetom same fotke.No moram priznati da osvetljenje uopste nisam postavio.

730-work-desk-psd-mockup.jpg

Iako bi se uglavnom fotkale vizitke, flajer itd.. ponekad bi se uslikao office kao sa slike iznad, billboard, vozilo itd... naravno kad se vise upoznam sa fotografijom iz istog razloga bih uzeo dlsr a telefone ostavio za poruke i pozive :D

ovaj sator je odlican samo ne znam dal je 80x80cm dovoljno za recimo T-shirt majicu.

Jos mi samo nije jasno oko svetla. Da li posao mogu da zavrse klasicne office lampe sa sijalicom 5500k?

stona-radna-lampa-m1050-crna.jpg

hvala svima na brzim i odlicnim odgovorima.

sa telefonom (s8+) sam probao nesto i nisam zadovoljan kvalitetom same fotke.No moram priznati da osvetljenje uopste nisam postavio.

730-work-desk-psd-mockup.jpg

Iako bi se uglavnom fotkale vizitke, flajer itd.. ponekad bi se uslikao office kao sa slike iznad, billboard, vozilo itd... naravno kad se vise upoznam sa fotografijom iz istog razloga bih uzeo dlsr a telefone ostavio za poruke i pozive :D

ovaj sator je odlican samo ne znam dal je 80x80cm dovoljno za recimo T-shirt majicu.

Jos mi samo nije jasno oko svetla. Da li posao mogu da zavrse klasicne office lampe sa sijalicom 5500k?

stona-radna-lampa-m1050-crna.jpg

U fotografiji, pa još fotografiji proizvoda, SVETLO JE SVE!!! Obrada je ostalo.

70% fotografije je svetlo (pa još te što si linkovao, sjajan primer savršene rasvete, a ne dobrog fotoaparata).

28% je kasnija obrada (možda i više (fotke što si linkova kao primere, ni jedna nije takva odmah iz fotoaparata, pa bio to iPhone, Hyawei (telefoni) ili Canon/Nikon/Sony/Leica/Hasselblad fotoaparati od 10000€)).

2% je fotoaparat.

Ne, uopšte nisam preterao. :)

Idi na YT i pogledaj malo tutorijale, traži product photography. Posveti sat-dva-tri samo YT tutorijalima, veruj, sve će ti biti mnogo jasnije. I jako obrati pažnju. Svi oni, bave se najviše postavkom svetla.

Te lampe, mogu da završe ponešto (uz obavezan stativ). Ne mogu sve.

Za office, bilbord, vozilo, ili uloži min. 3-5-8k€ u opremu i uči neko vreme da je koristiš, ili pozovi dobrog fotografa da ti to uradi. Ako nećeš krenuti sa idejom da jednog dana zarađuješ od toga, vrlo teško da se isplati ulaganje u opremu sposobnu za kvalitetno fotografisanje velikih proizvoda.

Doticna fotka jeste moja,kao sto rekoh slikana telefonom s8+

Sa slikom nisam zadovoljan jer mi je nakako iskrzana kada se zumira.Ista je obradjena u PS-u,bilo je tu ciscenja kablova,logo-a i "izbeljivanja".

Inace,odluka je pala za NIKON D3500 + AF-P 18-55 VR

a sto se tice osvetljenja.Iako mi se sator jako svidja zbog prakticnosti i zbog verujem dobrog efekta,odustao sam od istog jer bi mi bila problem velicina.Vizitke i manje stvari bi stale ali veci predmeti ne bi kao na primer jastuk,majica,veca kutija....

Takodje bi mi bio problem improvizovati cosak zida kao na sledecoj slici:

006-boxes-set-packaging-square-large-psd-free-mockup.jpg

Isto tako ne bih mogao puno da se "igram" sa senkama.

Za pocetak sam kontao da napravim

za levu stranu,desnu i od gore.ulaganje u njih je minimalno a njih bi mogao pomerati,udaljavati...

Ukoliko ne budem bio zadovoljan slikama,probacu sator.

Doticna fotka jeste moja,kao sto rekoh slikana telefonom s8+

E? Pa onda ok, za uslove i primenjenu tehniku, ovo je sasvim korektno.

Svakako vidi kasnije, da uz Nikona, nabaviš i neki macro objektiv.

Sa tim crop telom, najbolje bi ti legao kraći makro, npr:

https://www.bhphotovideo.com/c/product/8104..._2_8G_AF_S.html

ili čak:

https://www.bhphotovideo.com/c/product/5456...0mm_f_2_8G.html

...ali i kit što ćeš dobiti na aparatu, radiće radnju, na početku.