Jump to content
Kisha

Help!

Recommended Posts

Pozdrav ljudi

Imam jedan problem

Imao sam priliku skoro da fotografišem jednu svadbu sa tuđim aparatom jer svig nemam za tu priliku. Drug je snimao svadbu sa kamerom a pošto je čovjek želio i fotografije dao mi je njegov aparat da fotkam. Aparat je bio d3100.

Pošto sam uzeo/dobio aparat tik pred svadbu nisam želio ništa da ispitujem i kombinujem, te sam sve stavio na auto. da napomen da nema drugog blica osim onog pop up.

Šta sam očekivao? Očekivao sam da mi aparat da shutter speed od nekih 1/125 i da imam pristojan iso s obzirom na upotrebu flesha.

I ja sam fotkao i fotkao dok u jednom trenutku nisam primjetio da je shutter zakovan na 1/60 i da mi fotke izgledaju 'šumovite'.

Tek kad sam došao kući vidio sam da je aparat dizao iso na 3200 u večini slučajeva sa 1/60 shutter speedom.

Elem nejse to je prošlo kako je prošlo, ali sada imam priliku da fotografišem jedan drugu event, kako je to sad moderno da se nazove, sa skoro istom aparatom, opet ne svojim, sa d3200, što je u suštini isti aparat. Da ne zaboravim, objektiv na oba je 18-55 koji dolazi uz aparat.

E sad, mene interesuje kako da napravim da imam iso do nekih 800, brzinu zatvarača recimo 1/125, a da blic kompenzira ostatak. Čitao sam neki manual od aparata, ali mi je to nekako sve komlikovano onako na suho, pošto nemam kod sebe aparat da išta isprobam i opet ću ga dobiti maltebe pred snimanje.

Recimo da iso i brzinu zatvarača fiksiram kako želim, a da aparat automatski odredi jačinu blicu i otvor blende.

Kad slikaš sa blicem stavi na M, a ISO zakucaj. Ne znam da li ti manji Canoni imaju Auto ISO.

Ugrađeni blic je slab i aparat je verovatno sa automatikom i izvukao maksimum da to liči na nešto.

Doduše, taj blic, direktan, kit objektiv, mogu misliti našta je to sve ispalo... Krupan pomak bi bio eksterni blic koji može da se odbija.

Ne zelim da te uvredim, ali nisi spreman da radis to sto si poceo.Oprema mora da se poznaje kao i posao koji se radi.

Naruciocima ces upropastiti fotografije a sebi napraviti losu reklamu.

Prvo nabavi opremu, potom dobro prouci uputstva i tutorijale, isprobaj je tokom druzenja sa prijateljima u kaficima i klubovima, snimi poznanicima decu, a onda idi na par poslova kao drugi fotograf, oficijelni deo snimi isto kao glavni fotograf ali ne njemu preko ramena nego iz drugog ugla a ostatak svadbe-detalje, situacije, snimi po svom nahođenju.Posle uporedi kako si uradio posao sa snimcima glavnog fotografa i izvuci zakljucke sta si dobro uradio a gde su ti greske.

Kod Canona se taj mod zove Tv i tu fiksiraš brzinu, recimo 1/125, a blendu onda podešava aparat. Kod Nikona će ti reći nikonjdžije, ali podesi i merenje na ceo kadar (evaluative), nemoj na spot pošto bi moglo poprilično da šeta u zavisnosti u šta uperiš centralnu tačku.

Ne zelim da te uvredim, ali nisi spreman da radis to sto si poceo.Oprema mora da se poznaje kao i posao koji se radi.

Naruciocima ces upropastiti fotografije a sebi napraviti losu reklamu.

Prvo nabavi opremu, potom dobro prouci uputstva i tutorijale, isprobaj je tokom druzenja sa prijateljima u kaficima i klubovima, snimi poznanicima decu, a onda idi na par poslova kao drugi fotograf, oficijelni deo snimi isto kao glavni fotograf ali ne njemu preko ramena nego iz drugog ugla a ostatak svadbe-detalje, situacije, snimi po svom nahođenju.Posle uporedi kako si uradio posao sa snimcima glavnog fotografa i izvuci zakljucke sta si dobro uradio a gde su ti greske.

Da li uopšte pročitao šta sam napisao ili samo mantraš neki svoj film. Pitao sam konkretno pitanje vezano za nikon d3200 i kako da napravim da imam iso koji želim i shuter speed a da mi ostalo aparat kompenzuje sa jačinom blica koji je pop up. Nisam ništa drugo pitao a prepusti meni ostalo šta i kako ili šta treba da radim ili šta ne. Hebo te, napišeš da si dobio aparat tek pred snimanje, a lik piše da treba da se upoznaš sa opremom i slične gluposti.

Kod Canona se taj mod zove Tv i tu fiksiraš brzinu, recimo 1/125, a blendu onda podešava aparat. Kod Nikona će ti reći nikonjdžije, ali podesi i merenje na ceo kadar (evaluative), nemoj na spot pošto bi moglo poprilično da šeta u zavisnosti u šta uperiš centralnu tačku.

Iz tog razloga bi i uzeo Canon :D

Hvala na odgovoru. Nadam se da ce biti neki konkretan odgovor od Nikondžija

Kad slikaš sa blicem stavi na M, a ISO zakucaj. Ne znam da li ti manji Canoni imaju Auto ISO.

Ugrađeni blic je slab i aparat je verovatno sa automatikom i izvukao maksimum da to liči na nešto.

Doduše, taj blic, direktan, kit objektiv, mogu misliti našta je to sve ispalo... Krupan pomak bi bio eksterni blic koji može da se odbija.

Čitao sam manual za Nikona i koliko sam shvatio da ne može baš da se zakuca iso, ako sam dobro shvatio. Zato sam i pitao da mi neko da odgovor iz prve ruke.

Biće da ti ugrađeni blicevi nemaju snagu koja bi omogučila manji iso i bolji shutter speed. Jebi ga, baš je izazov raditi sa 1/60 i sa isom od 3200

Mislim da je taj kit objektiv solidno debeo, pa ce ti praviti senku ako peglas popup blic. Obrati paznju i na to. Mozda sam sad lupio... :)

Simazoran pametno zbori...

Teško da neko ovde ima ozbiljnija iskustva sa tim aparatom.

Možda ti ovo pomogne:

Puno sreće!

Hvala na videu.

Najveći problem je izgleda u slabom blicu koji ne može da kompenzuje nedostatak svjetla na mjestu snimanja pa mora da spusti brzinu zatvarača na 1/60 i da istovremeno digne iso na 3200. Možeš zamisliti takve uslove snimanje i svjetlo kad moraš sa tim postavkama da slikaš. Logičnije je da aparat digne jačinu blia na viši stepen ako je to moguče nego da diže iso i smanjuje brzinu zatvarača, Ako je to moguče a izgleda da nije.

Kad bi mogao da se nekako snađeš za blic to bi bila prava stvar jer je kod 18-55 problem blenda koja ide od 3,5 na 18 mm do 5,6 na 55 mm.

Na d3200 mislim da iso preko 1600 nije upotrebljiv.

Problem je što se ne mogu snaći - jedina nada mi je bolje osvetljenje na mjestu događaja, a mislim da bi trebalo da bude, da se spusti taj iso na barem 1600. Radi se o kongresnoj dvorani gdje bi trebalo da bude i dnevnog i vještačkog svjetla

U tom slučaju pripazi na WB naročito ako imaš veće površine plave boje jer dosta nikondžija kaže da se AWB teško bori sa u plavo okrečenim zidovima.

Haugh Kisha man - ne znam da li citas sam sta pises ali otprilike samog sebe diskvalifikujes za ovaj posao. Pardon - za bilo koji placeni posao.

To bi bilo na temu zasto neces nikad raditi ovaj ili druge poslove u kontinuitetu i uspesno dok god ne naucis sta je posao u stvari. Zao mi je sto ovo i ovako kazem talentovanom coveku ali ovo je prosta jednacina i pre bi trebalo prvo za nju da trazis resenja.

Na temu Nikona i konkretnog problema - manje vise vec si dobio odgovore i sad vec razumes da je sto se tice problema irelevantno koji je brand i aparat u pitanju vec da moras da nadjes nacin kako da resis zadovoljavajucu eksponiranost spram date brzine shutter-a i date iso vrednosti koju trpi senzor aparata a sve sa datim ambijentalnim svetlom i datim blicem na raspolaganju. To je teorija a a u praksi sada je jasno da u datim prosecnim uslovima fotografisanja, ta kombinacija opreme to ne moze da resi na zadovoljavajuci nacin. Sada ti je verovatno vec i jasno da je najlakse resenje neki ozbiljniji blic od tog na telu (mada i tad ces trpeti neke kompromise zbog samog tela)

Da dopunim - cime si fotkao, tehnicki fotke i nisu ispale tako lose iz ovih primera

Hvala na videu.

Najveći problem je izgleda u slabom blicu koji ne može da kompenzuje nedostatak svjetla na mjestu snimanja pa mora da spusti brzinu zatvarača na 1/60 i da istovremeno digne iso na 3200. Možeš zamisliti takve uslove snimanje i svjetlo kad moraš sa tim postavkama da slikaš. Logičnije je da aparat digne jačinu blia na viši stepen ako je to moguče nego da diže iso i smanjuje brzinu zatvarača, Ako je to moguče a izgleda da nije.

Tako ti radi program mod, zakuca shuter na 1/60 i to je to. Potom ti dize iso ako je u auto iso i da balansira ambijentalno i svetlo blica, kao i da spasi blic od umiranja, prosto da ne puca stalno punom snagom. Jedino gde mozes na sve uticati je manuelni mod, probaj iso 1600, ss 1/60 i ako je kit objektiv nemoj ga ni zatvarati, mislim blendu, osim u situacijama kad je zbog dofa to neophodno. Napravi par probnih snimaka vidi jel ok i koriguj ISO u zavisnosti od ambijentalnog svetla.

To bi kod Nikona trebalo da se stavi na S(prioritet zatvaraca) i podesi brzina na kolioko zelis, a ISO da se fiksira na recimo 400.

Trebalo bi da pop-up blic menja jacinu, posto je i on TTL.

btw. korektne slike za taj brzi setap, i obzirom kakve se krs fotke dobijaju po tim svadbama.

S mod (Tv kod Canona) ce uvek pokusavati da balansira ambijentalno svetlo, dakle ako ga ima puno, aparat ce odabrati jako malu blendu i blic nece imati efekat. Mislim to i nije scenario koji se moze desiti u zatvorenom prostoru, al tek da se zna. Isto i Av mod pokusava da balansira pa moze odabrati recimo ekspoziciju od 1/8 sec i tad si u problemu.

Nabavi najjeftiniji eksterni blic koji postoji, makar manuelni (a da može da radi na tom Nikonu) i to će već biti kudikamo koreknije.

Slike su ti ispale pristojno baš zbog auto moda, 1/60 i ISO3200, jer je bitnu ulogu odigralo ambijentalno svetlo. Ako budeš dizao shutter i spuštao ISO, ambijentalno će da se smanjuje, a taj nesrećni blic će da počne da dominirao. Postoji rizik da bi 1/125, ISO800 napravilo lošije slike nego primeri iznad - pogledaj samo koliko malo ima tu blica, samo je dopunjavao, nije dominirao.

^Ovo sto kaze nidza, sa 1/125 i ISO800 ambijentalno svetlo bi smanjio za tri blende u odnosu na 1/60 sec i iso 3200 i bilo bi sve potpuno drugacije, nesto u ovom fazonu (brzinski link sa googla), a fles bi morao da radi puno jace, na nekoj vecoj daljini mozda vise i ne bi imao dovoljno svetla od pop up flesa te bi podekponirao fotografije.

5894168e0cd62b0124263a2545904467--crete-parties.jpg

Haugh Kisha man - ne znam da li citas sam sta pises ali otprilike samog sebe diskvalifikujes za ovaj posao. Pardon - za bilo koji placeni posao.

To bi bilo na temu zasto neces nikad raditi ovaj ili druge poslove u kontinuitetu i uspesno dok god ne naucis sta je posao u stvari. Zao mi je sto ovo i ovako kazem talentovanom coveku ali ovo je prosta jednacina i pre bi trebalo prvo za nju da trazis resenja.

Na temu Nikona i konkretnog problema - manje vise vec si dobio odgovore i sad vec razumes da je sto se tice problema irelevantno koji je brand i aparat u pitanju vec da moras da nadjes nacin kako da resis zadovoljavajucu eksponiranost spram date brzine shutter-a i date iso vrednosti koju trpi senzor aparata a sve sa datim ambijentalnim svetlom i datim blicem na raspolaganju. To je teorija a a u praksi sada je jasno da u datim prosecnim uslovima fotografisanja, ta kombinacija opreme to ne moze da resi na zadovoljavajuci nacin. Sada ti je verovatno vec i jasno da je najlakse resenje neki ozbiljniji blic od tog na telu (mada i tad ces trpeti neke kompromise zbog samog tela)

Da dopunim - cime si fotkao, tehnicki fotke i nisu ispale tako lose iz ovih primera

Pa zna čovjek posao - šta bi tek bilo da imam opremu :P :lol: :lol:

To bi kod Nikona trebalo da se stavi na S(prioritet zatvaraca) i podesi brzina na kolioko zelis, a ISO da se fiksira na recimo 400.

Trebalo bi da pop-up blic menja jacinu, posto je i on TTL.

btw. korektne slike za taj brzi setap, i obzirom kakve se krs fotke dobijaju po tim svadbama.

Razmišljamo isto, ali nisam siguran da njegov blic može dopuniti svjetlom te jačine da imam kvalitetnu ekspoziciju sa tim gore postavkama. Meni bi bilo dovoljno 1/125 i 800 iso, ako već ne može niže.

Nabavi najjeftiniji eksterni blic koji postoji, makar manuelni (a da može da radi na tom Nikonu) i to će već biti kudikamo koreknije.

Slike su ti ispale pristojno baš zbog auto moda, 1/60 i ISO3200, jer je bitnu ulogu odigralo ambijentalno svetlo. Ako budeš dizao shutter i spuštao ISO, ambijentalno će da se smanjuje, a taj nesrećni blic će da počne da dominirao. Postoji rizik da bi 1/125, ISO800 napravilo lošije slike nego primeri iznad - pogledaj samo koliko malo ima tu blica, samo je dopunjavao, nije dominirao.

Da, u pravu si, nije dominirao, što bi u slučaju manjeg iso i brzine zatvarača bilo obratno ;)

Tako ti radi program mod, zakuca shuter na 1/60 i to je to. Potom ti dize iso ako je u auto iso i da balansira ambijentalno i svetlo blica, kao i da spasi blic od umiranja, prosto da ne puca stalno punom snagom. Jedino gde mozes na sve uticati je manuelni mod, probaj iso 1600, ss 1/60 i ako je kit objektiv nemoj ga ni zatvarati, mislim blendu, osim u situacijama kad je zbog dofa to neophodno. Napravi par probnih snimaka vidi jel ok i koriguj ISO u zavisnosti od ambijentalnog svetla.

Čini mi se da je ovo najbolje rešenje za moj trenutni problem. Imam relativno mirnu ruku ali 1/60 nije baš najsretnije rešenje za konstantno slikanje - u redu par snimaka. Valja mi postati zen kaluđer :D

Da li je dobra stvar da recimo ograničim maksimalan iso na 1600 minimalan na recimo 400. Šta bi se u tom slučaju dešavalu i kako bi aparat reagovao i koji mode da izaberem u tom slučaju?