Jump to content
doktor25

White balance custom pitanje?

Recommended Posts

Pozdrav svima , u nedoumici sam kako uraditi custom WB uz pomoc gray card , pri korišćenju speedlite blica. Da li li referentnu fotografiju karte slikati sa blicom ili bez da bi dobio ispravan wb? .

aj ja sada da unesem zabunu - Zavisi.

Jel blicem dosvetljavas ili osvetljavas?

Ako je ovo prvo, onda korigujes za dominantno svetlo, tj. za ono koje preovladava. Ako ti se ne svidja WB blica u tom trenutku, nema druge nego da korigujes njegov WB a ne WB scene a to mozes gelovima jer ti blic nije primarni izvor svelta na fotografiji. Ako, pak, osvetljavas blicem (tipa klubovi, zatvoreni prostori, studio), onda svakako korigujes WB scene za WB izvora svetla a to je u ovom slucaju blic.

Ako imaš vremena da fotografišeš u RAW-u i da se ceo dan igraš u obradi, možda možeš da učitaš dva layera sa različito podešenim WB-om i da maskiraš na trista načina ono što ti se (ne) sviđa. Ali kontam da ovo nije praktično za ivente gde treba isporučiti više od nekoliko fotki ;)

:ELSE GOTO gelovi.

aj ja sada da unesem zabunu - Zavisi.

Jel blicem dosvetljavas ili osvetljavas?

Ako je ovo prvo, onda korigujes za dominantno svetlo, tj. za ono koje preovladava. Ako ti se ne svidja WB blica u tom trenutku, nema druge nego da korigujes njegov WB a ne WB scene a to mozes gelovima jer ti blic nije primarni izvor svelta na fotografiji. Ako, pak, osvetljavas blicem (tipa klubovi, zatvoreni prostori, studio), onda svakako korigujes WB scene za WB izvora svetla a to je u ovom slucaju blic.

Tako je dosvetljavam blicem, e sada problem je što su zidovi žute boje skoro , a glavno svetlo je obična sijalica, pa sam mislio sa kartom da odradim ispravan wb. Ili da drugacije korigujem wb, neki precizniji način?

^ +1

Slikaj RAW i sredi posle. Uradi i jednu fotku sive karte sa blicem, i bez blica, da ti pomogne kada budeš gledao RAW.

Naravno, sve se beskonačno komplikuje ako se uslovi znatno menjaju od fotografije do fotografije. Na jednoj dominira blic i bleda manekenka, a na drugoj žuti zid i sijalica.

Najbolja stvar koju možeš da uradiš, tako se to zapravo i radi kada se ozbiljno radi, jeste da na blic(eve) staviš žuti gel, kojim svetlost blica ofarbaš u boju ostalog svetla u ambijentu. Time si ujednačio temperaturu svetla glavnog i dodatnog izvora.

Odlično , probaću sa tim gelom to je cto gel jel tako? Nisam koristio , biće zanimljivo probati i videti rezultat. Imam par dana za probu :rolleyes:

paaa.. moze da bude. Al ne mora. CTO je skracenica od Color Temperature Orange. Dakle gel koji utopljava belu (tj. tera belu u nize kelvine). Blic je po pravilu hladniji od volfram rasvete (citaj sijalica obicnih), jer je uglavnom WB podesen tako da bude neutralan po danu.

Sta ces konkretno snimati i u kojim uslovima, dobices preciznije savete ako preciziras cime od opreme radis i sta ti je sve na raspolaganju, sta snimas, koje su boje zidovi, plafon....