Jump to content

Ekstrakcija fotografije iz 4k snimka?

Z1000
 Share

Recommended Posts

Nije to tako jednostavno, video ima motion blur posto je shutter spor da svaki pojedinacni frejm bude ostar. Mozes ti da zavrnes shutter ali onda ce video da izgleda bez veze. Bokeh, boje, ostaju isti, ali razlikuje se kompresija, tek skuplje kamere imaju kvalitetniju kompresiju, ili raw, najjeftiniji je Canona 5D IV, ima kompresiju svakog frejma kao jpeg.

sa panasonic-om g-9 fotkam gotovo pa iskljucivo u raw-u.

jpeg na 20 Mpix je od 8-12 Mb., ovisno o sceni koju fotkam.

aparat ima mogucnost "vadjenja" fotki iz 4k/6k videa.

takav izvuceni fajl je fajl oko 8/18 Mb.

ako pucam 6k, izvuceni fajlovi su oko 18 Mb., dakle skoro pa duplo u odnosu na klasicni jpeg fajl.

u oba slucaja ne vidim razliku, s tim da nisam snimao u lowlight uvjetima.

isto tako nisam obradjivao u PS-u takve fajlove, ali pretpostavljam da je fajl od 18 Mb bogat detaljima, pa se da fino ugoditi.

usporedbe radi, raw fajlovi su cca 24 Mb.

odlicno i kratko objasnjenje u ovom video klipicu.

Ja sam par puta ''vadio'' fotografije iz 4K snimka rađenog Panasonicom FZ1000, koristio sam MPEG Streamclip na racunaru. Neke fotografije su ok a neke nisu dovoljno dobre, zavisi za sta ti trebaju. To je senzor od 1''.

Ima tu raznih opcija, ne znam kakve su razlike kada vadis fotografije iz videa u aparatu tokom ili posle snimanja ili na racunaru, Raw sigurno da ima uticaja kao i format senzora.

Bilo bi lepo da neko ko je isprobao sve opcije podeli iskustva uz podatak koja je oprema u pitanju.

Odustao sam od ideje za sada. Pitanje je da li je kompresija ista kao i photo jpeg, a drugo krop faktor je ogroman i nakon dosta trazenja sam shvatio da nije ni updateom spusten na 1.2, trece mk4 nije jeftin aparat da bih ga uzeo uz ove kompromise.

BMPCC 4k je dosta jeftiniji uređaj koji daje dosta kvalitetniji sirovi frejm koji može da se obrađuje od 5D IV, ali nisi rekao zbog čega ti treba da vadiš frejmove da bi dobio neki konkretniji odgovor. Možda je bolje da ideš na burst i dobiješ 40 frejmova u 24 MP nekompresovanog RAW?

BMPCC 4k je dosta jeftiniji uređaj koji daje dosta kvalitetniji sirovi frejm koji može da se obrađuje od 5D IV, ali nisi rekao zbog čega ti treba da vadiš frejmove da bi dobio neki konkretniji odgovor. Možda je bolje da ideš na burst i dobiješ 40 frejmova u 24 MP nekompresovanog RAW?

Za self portrait u situacijama kada mi treba brzina. 4k mi je pao na pamet zbog face trackinga u video modu, u principu meni odgovara bilo sta sto daje vise frejmova/fotografija, ali ima neki vid fokus pracenja, mada to mora biti podrzano i odgovarajucom aplikacijom, ali ne vidim da canon camera connect ima takvu opciju.

Black magic mi je pao na pamet, ali ne bih sa FF da idem na 4/3